Գյումրեցի 20-ամյա Տիգրան Աբգարյանը զոհվել է տանկի մեջ
Շարքային տանկիստ Տիգրան Աբգարյանի դին Արցախից Գյումրի էր տեղափոխվել նախորդ օրը: Սուրբ Նշան եկեղեցու մոտ հավաքվածներից տղայի ընտանիքին առավել լավ ճանաչողները պնդում էին, որ հարազատները Տիգրանի մարմինն այդպես էլ չեն տեսել՝ մոխրացած է եղել: «Սիրուն Տիկոն, մորն էր նման, մոր նման սիրուն էր ու էդ տղեն զոհվավ, գնաց: Ախպերը՝ Ժորան շատ կըհպարտնար, կըսեր՝ ախպերս, տանկիստ ախպերս, գիտե՞ք ինչ ախպեր ունիմ»,-պատմում է Ժորայի հետ շուկայի «Լաչինի միջանցք» կոչվող հատվածի խանութներից մեկում աշխատող Մարինեն՝ հավելելով, որ Տիգրանը ծառայում էր Ջաբրայիլում:
Մարինեն հիշում է, որ ապրիլի 2-ի առավոտյան խոսել են Ժորայի հետ, շատ անհանգիստ է եղել, պատմել է, որ ապրիլի 1-ի գիշերը թեեւ խոսել է Տիգրանի հետ, սակայն մինչեւ լուսաբաց տագնապը չի լքել: «Կըսեր, Մար, շատ անհանգիստ եմ, սիրտս վատ բան կգուշակե»: Տիգրան Աբգարյանը բանակ էր զորակոչվել 2014 թ.-ին, ծառայության ընթացքում աչքի ընկել Արցախում անցկացված տանկային բիաթլոնի ժամանակ՝ գրավելով երկրորդ տեղը: Թշնամու դեմ մղած մարտում էլ Տիգրանը ցուցաբերել է սովորած բոլոր հմտություններն ու բնությունից տրված խիզախությունը: Պատմում են, որ մինչեւ զոհվելը թշնամու մի քանի տանկ է ոչնչացրել:
Տիգրան Աբգարյանին, ինչպես նաեւ շարքային Գեւորգ Վարդանյանին եւ ավագ լեյտենանտ Հրաչ Գալստյանին կհուղարկավորեն վաղը՝ ապրիլի 10-ին:

20-летний гюмриец Тигран Абгарян погиб в танке
Тело рядового танкиста Тиграна Абгаряна доставили из Арцаха в Гюмри накануне. Собравшиеся у церкви сурб Ншан люди, которые хорошо знали семью Тиграна, утверждали, что родные не смогли увидеть его тело, так как оно было обугленным. “Тигран был красавец, очень похожий на мать. И этот парень погиб… Его брат Жора очень гордился им, говорил: мой брат танксит, знаете, какой у меня брат…” - рассказала Марине, работающая с Жорой в одном из магазинов на одном из рынков. Она добавила, что Тигран служил в Джабраиле.
По словам Марине, утром 2 апреля она разговаривала с Жорой, который был очень встревожен. Ночью 1 апреля он разговаривал с Тиграном, но до утра не смог успокоиться. Жора сказал Марине, что сильно обеспокоен, что у него плохое предчувствие…
Тигран Абгарян был призван в армию в 2014 г. За время службы отличился на проведенных в Арцахе соревнованиях по танковому биатлону, на котором занял второе место. Тигран и в бою с врагом показал себя настоящим бойцом, проявив данную ему от природы храбрость. Рассказывают, что прежде чем погибнуть, он уничтожил несколько вражеских танков.
Похороны Тиграна Абгаряна, а также рядового Геворка Варданяна и старшего лейтенанта Грача Галстяна состоятся завтра, 10 апреля.