Արցախում զոհված գյումրեցի Վլադիմիր Մելքոնյանի ընտանիքն աջակցության կարիք ունի
Արցախում ապրլի 1-ին հակառակորդի կրակոցից զոհված գյումրեցի 20-ամյա Վլադիմիր Աշոտի Մելքոնյանը երեք ամսից զորացրվելու էր: Ընտանիքի կրտսեր որդին էր: Արցախյան գոյամարտին մասնակցած ազատամարտիկ հայրը մահացել էր 1998թ-ին՝ շաքարային դիաբետից: Վլադիմիրի մայրը՝ տիկին Սվետլանան ասում է, որ ամուսնու հիվանդությունը պատերազմի հետեւանքն էր՝ ապրումները վատ էին անդրադարձել առողջության վրա: Աշոտի ոտքն անդամահատել էին, սակայն կյանքը փրկել չէին կարողացել: Սվետլանան երկու զավակներին մեծացրել է պապ ու տատի օգնությամբ:
Մելքոնյաններն ապրում են սոցիալական վատ պայմաններում: Բնակվում են երկաթգծի ավանում գտնվող և նախկինում ինչ-որ հիմնարկության պատկանած, հետագայում բնակելիի վերածված երկհարկանի կառույցի մի հատվածում: Վլադիմիրի ավագ եղբայրը՝ Սամվելը, անցած տարի է զորացրվել, ծառայել է Իջեւանում՝ կրկին սահմանային գոտում: Սամվելն ու Վլադիմիրը երեք տարի չէին տեսնվել․ ավագ եղբայրը բանակում է եղել, երբ զորակոչել են կրտսերին: Սամվելը զորացրվելուց հետո որոշել էր մեկնել արտագնա աշխատանքի, որպեսզի կարողանար բանակից վերադարձող կրտսեր եղբորն արժանապատվորեն դիմավորել:
«Երկու ամիս էլ չկար, օր գնացել էր, բայց ախպոր լուրն իմանալով վռազ հետ եկավ,- ասում է մայրը,-երեխեքս իրար երեք տարի չէին տեսել, Սամվելս հլը կծառայեր, օր Վլադիմիրիս տարան: Մենք չէինք ուզե, օր սահման ծառայեր, բայց ինքն ուզեց Ղարաբաղ գնալ»:
Մելքոնյաններին պատկանող երկու սենյակներին Վլադիմիրի զոհվելուց հետո, հավանաբար որպես բնակարային պայմանների բարելավում, իշխանությունները թույլատրել են հարեւանությամբ գտնվող չօգտագործվող սենյակն ավելացնել ընդհանուր բնակմակերեսին: Մոտ 20 քմ տարածքը հիմնանորոգման կարիք ունի, ինչպես եւ ողջ տունը: Սամվելն ասում է. «ոչինչ, ես իմ ձեռքով կսարքեմ», թեպետ դեռ չգիտի՝ ինչ միջոցներով, մանավանդ, որ Սանկտ Պետերբուրգում աշխատանքը կիսատ է թողել, եւ դժվար թե առաջիկա ամիսներին կրկին մեկնելու հնարավորություն ունենա:
Մելքոնյաններն ապրում են 80–ամյա ծերերի թոշակով․ 45-ամյա Սվետլանան չի աշխատում: Վլադիմիրի ընտանիքը մարզային իշխանություններից որպես աջակցություն ստացել է 60 հազար դրամ: Մարզպետարանից խոստացել են նաեւ աջակցել Սամվելին Ճարտարագիտական համալսարանի Գյումրու մասնաճյուղում հեռակա ուսուցումը կազմակերպելու հարցում: Սամվելն ասում է, թե չի կարող իրեն թույլ տալ չաշխատել՝ մայրն ու երկու ծերերն այսուհետ իր հույսին են: Հիմնական մտածմունքը բնակարանը կարգի բերելն է, որ կարողանան քիչ թե շատ նորմալ պայմաններում բնակվել:
Ապրիլի 17-ին երեւանաբնակ վիրաբույժ Մհեր Մարգարյանն ու Անուշ Քոչարյանը Բելգիայի հայ համայնքի հավաքած դրամական միջոցներից 500 ԱՄՆ դոլար փոխանցեցին Մելքոնյաններին: Մհեր Մարգարյանը նշեց, որ ինքն ու իր կոլեգա ընկերները պատրաստ են մասնագիտական աջակցություն ցուցաբերել, եթե ընտանիքի անդամները ունեն առողջական խնդիրներ եւ բժշկական հետազոտման կարիք: Նույն օրը Մհեր Մարգարյանն ու Անուշ Քոչարյանը Գյումրիում այցելեցին նաեւ Արցախում զոհված փոխգնդապետ Ալեքսանդր Առաքելյանի ծնողներին եւ նրա կնոջը: Առաքելյաններին եւս փոխանցվեց բելգիահայ համայնքի հանգանակած գումարից 500 ԱՄՆ դոլար:

Семья погибшего в Арцахе гюмрийца Владимира Мелконяна нуждается в помощи
Погибший 1 апреля от пули противника 20-летний Владимир Мелконян из Гюмри должен был демобилизоваться через три месяца. В семье он был младшим. Участвовавший в арцахской войне его отец-ополченец умер в 1998 г. от диабета. Мать Владимира Светлана отметила, что болезнь мужа была следствием войны – переживания плохо отразились на его здоровье. Врачи ампутировали Ашоту ногу, но спасти жизнь не смогли. Светлана вырастила двух сыновей с помощью бабушки и дедушки.
Мелконяны живут в плохих социальных условиях. Жильем для них служит помещение в двухэтажной постройке, которая находится в железнодорожном поселке. Раньше это здание принадлежало какому-то учреждению. Старший брат Владимира Самвел демобилизовался из армии в прошлом году. Он служил в Иджеване и тоже на границе. Братья не виделись три года. Старший был в армии, когда младшего призвали на службу. Вернувшись из армии, Самвел решил уехать на заработки, чтобы достойно встретить брата-дембеля.
“Он уехал всего два месяца назад, но, узнав о том, что случилось с братом, сразу вернулся. Мои дети не видели друг друга три года. Самвел еще служил, когда забрали Владимира. Мы не хотели, чтобы он служил на границе, но он сам захотел отправиться в Карабах”,- рассказала Светлана.
После гибели Владимира власти разрешили Мелконянам в качестве улучшения жилищных условий присоединить к своим двум комнатам находящуюся по соседству неиспользуемую комнату. Помещение площадью около 20 кв.метров, как и весь дом, нуждается в капитальном ремонте. Самвел сказал, что сделает все своими руками, но он не знает, где взять средства, тем более, что бросил работу в Санкт-Петербурге и в ближайшие месяцы вряд ли сможет поехать туда.
Мелконяны живут на пенсию 80-летних стариков. 45-летняя Светлана не работает. Семья Владимира получила от властей области помощь в размере 60 тысяч драмов. В областной администрации пообещали помочь и с заочным обучением Самвела в гюмрийском филиале Инженерного университета. Самвел говорит, что не может позволить себе не работать, так как мать и двое стариков теперь на его иждивении. Его основная проблема – ремонт квартиры, чтобы можно было жить в более или  менее сносных условиях.
17 апреля проживающие в Ереване хирург Мгер Маргарян и Ануш Кочарян передали Мелконянам собранные армянской общиной Бельгии 500 долларов. Мгер Маргарян также отметил, что он и его коллеги готовы оказать профессиональную помощь тем членам семьи, которые имеют проблемы со здоровьем или нуждаются в медицинском обследовании.
В тот же день Мгер Маргарян и Ануш Кочарян посетили в Гюмри родителей и жену погибшего в Арцахе подполковника Александра Аракеляна, которым также передали собранные армянской общиной Бельгии 500 долларов.