Կապիտան Արսեն Առաքելյան. «Մարդի՜կ, արխային եղեք, մեր բանակը կա»
«Ամենաուշը մի ամսից հենց բժիշկները թողեն, կվերադառնամ ծառայության»,- ասում է ստեփանակերտցի 29-ամյա կապիտանը։ Արսեն Առաքելյանին հանդիպեցինք Երևանի ճառագայթային բժշկության և այրվածքների գիտական կենտրոնում: Ապրիլյան պատերազմի ժամանակ վիրավորվածներից մեկն է: Նա վիրավորվել է ապրիլի 4-ին Մարտակերտի ճանապարհին: Ստացել է գլխի, դեմքի, ոտքերի ու ձեռքերի 3-րդ և 4-րդ աստիճանի այրվածքներ: Այս օրերին մի քանի պլաստիկ վիրահատություն է տարել:
«Ապրիլի 4-ին խնդիր էի կատարում, երբ մեքենայի վրա մինամյոտով կրակեցին, անսարք էր արդեն, թողեցինք, ոտով եկանք հասանք: Սիսիանի ջոկատի տղերքը հավաքված էին: Պայմանական հավաքատեղի էր: Եկանք իրենց մոտ, կիսակառույց կար, մտա ջուր խմելու, հետ եկա, կրակը խփեց: Միանգամից սկսեցի այրվել, վազելով ընկա գետնին, որ հանգցնեմ ինձ, տղերքը շորերը պոկեցին հագիցս»,- մեզ հետ զրույցում պատմեց վիրավորված կապիտանը:
Այդ օրը, այդ նույն վայրում անօդաչու սարքից ռմբակոծության հետևանքով զոհվել է վեց մարդ, վիրավորվել են յոթը:
Արսեն Առաքելյանին նախ տեղափոխել են Մատաղիս, հետո Մարտակերտ, ապա՝ Ստեփանակերտ, իսկ ապրիլի 6-ին նրան բերել են Երևանի ճառագայթային բժշկության և այրվածքների գիտական կենտրոն:
Մոտ մեկ ամիս նրան խնամում է մայրը՝ Ստելլա Առաքելյանը, ով շնորհակալություն է հայտնում բուժանձնակազմից: Պատմում է, որ ամուսինը՝ Ռաֆիկ Առաքելյանը, եղել է կամավորական, ապա զինվորական ծառայության անցել հայկական բանակում: Այժմ պահեստազորի փոխգնդապետ է: Ասում է, որ որդին, սիրելով հոր մասնագիտությունը, գնացել է ռազմական կրթության ճանապարհով:
Արսեն Առաքելյանը ծնվել է ու մեծացել է Ստեփանակերտում: 2004-ից սովորել է Ռուսաստանում ռազմական ինստիտուտում, 2009-ից սպա է, ծառայել է տարբեր զորամասերում: Ներկայում Մատաղիսի զորամասի ավտոծառայության պետն է: Առաքելյանի նորաստեղծ ընտանիքն ապրում է վարձով, հերթագրված է բնակարան ստանալու համար: Չորս տարեկան Էվելինան և նորածին Աննան, որը մարտի 11-ին է ծնվել, երկու օր առաջ են մայրիկի հետ Ստեփանակերտից եկել հորը տեսակցելու:
Կապիտանին հարցնում եմ մեր թերություններից ու առավելություններից: Պատասխանում է՝ ճիշտ չի լինի, որ ինքը, որպես սպա, խոսի թերություններից: «Այն թերությունները, որ ես գիտեի մինչև պատերազմական գործողությունները, նույնը երևացել է պատերազմի ժամանակ: Բայց էն ժամանակ էդ թերությունը անցնում էր, հիմա դա ճակատագրական է: Իսկ առավելություն միանշանակ մենք ունենք, ոչ թե որպես սպա եմ ասում, այլ իսկապես մեր զինվորը, մեր սպան միշտ էլ կան: Հաշվի առնելով էն զորքը, էն սպառազինությունը, որ թուրքը պատրաստել է մեր համար ու ինչ ունենք մենք: Մենք լրիվ անտեղյակ, սովորական կանգնած, ու մեր զինվորը ոնց ա դիմադրել, մենք միանշանակ առավելություն ունենք: Մենք միանշանակ հաղթել ենք»:
Արսենն ասում է, որ մենք ունենք և՛ հին տեխնիկա, և՛ նոր՝ 2000 թ-ից հետո ձեռքբերած, «բայց ամեն դեպքում շատ դժվար է էդ տեխնիկան պահել: Ճանապարհի էն վիճակը, որ էնտեղ է, ահավոր մեծ ծախսեր է կատարվում մենակ էդ տեխնիկան պահելու համար»:
Արսենի կոչը ժողովրդին այսպես հնչեց. «Մարդի՜կ, արխային եղեք, մեր բանակը կա, առաջնագծում ավել բան էլ պետք չի, ոնց տեսել եմ էս օրերին, էդպես մնան: Բոլորիս երազանքն է, որ հարցը լուծվի, բոլորս հանգիստ ապրենք»:
Ինչի՞ կարիք ունես. վերջում հարցնում եմ կապիտան Արսենին. «Էրեխեքին եմ կարոտում, ուրիշ խնդիր չկա, նյութական խնդիր չունեմ, ապահովված եմ»:
Հ.Գ. Սովորաբար զրույցների ամենաստացված պահերը լինում են այն ժամանակ, երբ արդեն ձայնագրիչդ անջատված է: Այդ հատվածները, բնական է, չես հրապարակում: Բայց այս անգամ թող ների ինձ զրուցակիցս՝ ստեփանակերտցի 29-ամյա կապիտան Արսեն Առաքելյանը, իր այս խոսքերը հրապարակելու համար․
«Մի՛ գրեք, որ ես վարձով եմ ապրում, ամոթ ա, էնքան ավագ զինծառայողներ կան, որոնք մեծ ներդրում ունեն մեր բանակաշինության գործում, բայց տուն չունեն դեռ, թող իրենց տան»։

Капитан Арсен Аракелян: “Люди, будьте спокойны, наша армия на страже”
“Самое позднее через месяц, если врачи разрешат, вернусь на службу”,- сказал 29-летний капитан из Степанакерта Арсен Аракелян. Мы встретились с ним в ереванском Научном центре радиационной медицины и ожогов. Арсен был ранен 4 апреля по дороге в Мартакерт. У него ожоги головы, лица, ног и рук 3-й и 4-й степеней. В эти дни он перенес несколько пластических операций.
“4 апреля, когда я выполнял боевую задачу, по нашей машине выстрелили из миномета. Пришлось оставить машину и идти пешком. Ребята из сисианского отряда уже собрались в условленном месте. Мы пришли к ним, там было недостроенная постройка. Я зашел попить воды, а когда возвращался, меня ударило огнем. Я сразу заполыхал, побежал, упал на землю, чтобы погасить пламя. Ребята сорвали с меня одежду…” – рассказал нам раненный капитан.
В тот день на том же месте от обстрела беспилотником погибли шесть человек, семеро получили ранения.
Арсена Аракеляна сперва доставили в Матагис, оттуда в Мартакерт, потом в Степанакерт, а 6 апреля его привезли в ереванский Научный центр радиационной медицины и ожогов.
Уже почти месяц за ним ухаживает мать, Стелла Аракелян, которая благодарна всему персоналу больницы. По словам Стеллы, ее муж, Рафик Аракелян, ушел воевать добровольцем, потом поступил на службу в армянскую армию. Сейчас он подполковник запаса. Сын, полюбив профессию отца, решил получить военное образование.
Арсен Аракелян родился и вырос в Степанакерте. В 2004 г. поступил в военный институт в России. В 2009-ом. получил офицерское звание, служил в различных воинских частях. В настоящее время является начальником автослужбы в воинской части в Матагисе. Семья Арсена живет на съемной квартире и стоит в очереди на получение жилья. Его 4-летняя дочь Эвелина и родившаяся 11 марта вторая дочь, Анна, два дня назад вместе с мамой приехали навестить папу.
Я спросила капитана Аракеляна о недостатких и преимуществах нашей армии. Он сказал, что будет неправильно, если, будучи офицером, начнет говорить о недостатках. “Те недостатки, о которых я знал до начала военных действий, проявились и во время войны. Но если в спокойное время эти недостатки не дают о себе знать, то во время войны они играют судьбоносную роль. А наше преимущество – это однозначно наши солдаты, ну и, разумеется, офицеры. Если учесть, какое войско, какое вооружение турки подготовили для нападения на нас, и что имели мы. Мы не ожидали, стояли, как обычно. Но как наши солдаты сопротивлялись! Мы однозначно имеем преимущество. Мы однозначно победили”.
По словам Арсена, в нашей армии есть и старая, и новая техника, приобретенная после 2000 года.
Во время беседы Арсен обратился ко всем со следующими словами: “Люди, будьте спокойны, наша армия на страже. На передовой нужно только одно – стоять так, как мы стояли в эти дни. Мы все мечтаем о том, чтобы вопрос решился, и мы бы стали жить спокойно”.
В конце я спросила капитана Аракеляна, в чем он нуждается. “По детям скучаю. Другой проблемы нет. Материально обеспечен”.
P.S. Обычно по окончании беседы, когда диктофон выключается, начинается наиболее откровенный разговор, который, естественно, не публикуется. Но на этот раз, да простит меня мой собеседник, 29-летний капитан Арсен Аракелян из Степанакерта, я решила опубликовать его следующие слова: “Не пишите, что я снимаю квартиру, стыдно. Столько старших по званию военнослужащих, которые внесли большой вклад в дело создания нашей армии, но не имеют жилья. Пусть им выделят квартиры”.