Երկու օր առաջ գնացի հրետանավորներին տեսնելու։ Այս օրերի ընթացքում շատերի հետ արդեն մտերմացել ենք, եւ երբեմն իրենք են անհանգստանում, որ չենք գնում։ Հասա տեղ, ու նրանք չկան։ Հրետանու առանձնահատկություններից մեկն այն է, որ երբեք նույն տեղում չի մնում։ Եթե հրետանավորները կրակել են, վերջ, անպայման տեղները պետք է փոխեն, քանի որ «վառվել» են։ Նայեցի թնդանոթների համար փորված փոսերին, խրամատներին՝ արդեն լռության մեջ։ Հետո իմացա, որ նախորդ ամբողջ գիշերը տղերքն այդտեղից աշխատել են ու առավոտյան արագ հավաքվել-հեռացել։ Նրանց գտնելն արդեն դժվար է։ Այնքան արագ են տեղափոխվում հրետանավորները, որ հաճախ կորցնում ես նրանց, որոնք քեզ հետ արդեն հանգիստ զրուցում էին։ Իսկ այդ պահին անձրեւաջրերը կարծես ջնջում էին այդ մտերմությունը՝ լցվելով դատարկ փոսերի մեջ։
«Ու՞մ համար են կռվում զինվորները» հարցը այստեղ՝ Ղարաբաղում չեմ լսել։ Բայց հենց հասնում եմ Երեւան, այդ հարցը տարբեր կողմերից դնում են դեմս։ Ես դրա մասին չեմ մտածել այստեղ, այդտեղ դրա մասին չեմ էլ ուզում մտածել, ես այդ հարցին չեմ կարող պատասխանել, որովհետեւ այդ հարցը Ղարաբաղում չեն տալիս․ եթե զինվորները հարցնեին, գուցե պատասխանի մասին մտածեի։ Իհարկե, հասկանում եմ այդ հարցի ենթատեքստը, բայց ես միշտ ասում եմ՝ այս երկիրը նրանցը չէ, ում անունները նույնիսկ չեմ էլ գրում, ում նկատի ունեն հարց տվողները։ Այս երկիրը առաջնագծի տղերքինն է, ու նրանք այդ հարցը չեն տալիս երբեք։
Ում ուզում եք այդտեղ խաբեք, բայց զինվորին երբեք մի խաբեք։ Նրանք չափից դուրս զգայուն են։ Ում ուզում եք հայրենասիրական տեքստեր ասեք, բայց մի եկեք խրամատի զինվորին հայրենասիրության մասին հեքիաթներ պատմելու։ Այդ բառը պետք է արգելել բանակում օգտագործել։ Մոռացե՛ք Բաքվում թեյ խմողներին, մի՛ գրեք նրանց մասին, այստեղ իրական պատերազմ է, եւ այդ պատերազմում իրական զինվորներ են, որոնք գրեթե չեն խոսում իրենց մասին։ Նրանց մասին դժվար է գրել, եւ նույնիսկ երբ փորձում ես նրանց խիզախությունը ներկայացնել, հայտնվում ես ծիծաղելի վիճակում։ Իսկ թիկունքում խոսում են, խոսում են բոլորը, ու չեմ հասկանում՝ ինչու՞ են խոսում, երբ չորս կողմը անելու գործ կա։ Մարդիկ էստեղից հասնում են Երեւան, հաջորդ օրը անհրաժեշտ բաներ բերում։ Իսկ համակարգի ժանգը շարունակում է դիմադրել։ Երկիրը հիմա ժամացույցի ճշգրտությամբ պետք է աշխատի։ Ո՞նց ենք մաքրելու այսքան ժանգը, չեմ էլ պատկերացնում։
Հրամանատարը մեքենայով առաջնագծից գալիս նայեց, նայեց ու ասաց՝ ա մի լավ լուր էլ կա, է։ Միանգամից ասում եմ՝ ի՞նչ լուր՝ մտածելով, որ սահմանի մի հատվածում ինչ-որ բան է եղել։ Ասում է՝ երեկ զանգել ասել են՝ տուն ես ստացել։
21 տարի ծառայում է գնդապետը։ Ասում եմ՝ դե լավ է, հանգիստ թոշակի կարող ես գնալ։ Ասում է՝ էս գործողություններն էլ վերջացնենք, կմտածեմ դրա մասին։
Էսօր մի լավ լուր էլ իմացա։ Իմ ծանոթներից մեկը, որը նույնպես կարեւոր է համարել շարժական բաղնիքի հարցը, Ռուսաստանում նման բաղնիք է գնել իր ընկերների հետ։ Ասաց՝ էս երկու օրը կհասնի Ղարաբաղ:

Два дня назад я пошел повидаться с артиллеристами. За эти дни я подружился со многими из них, и если мы не приходили, они беспокоились. Я добрался до места, но их там не оказалось. Одна из особенностей артиллерии состоит в том, что она никогда не остается на одном и том же месте. Если артиллеристы где-то стреляют, то все, они обязательно должны поменять свое место, так как уже “выдали” себя. Я взглянул на вырытые для пулеметов ямы, на окопы – здесь уже царила тишина. Потом я узнал, что накануне ребята всю ночь работали, а утром собрались и ушли. Найти их уже будет трудно. Артиллеристы перемещаются так быстро, что очень часто теряешь тех, кто так спокойно с тобой беседовал. А в тот момент дождь как будто стирал эту близость, заполняя пустые ямы…
Вопрос “ради кого воюют солдаты?” – здесь, в Карабахе, я не слышал. Но стоит мне приехать в Ереван, как этот вопрос задают со всех сторон. Здесь об этом я не думаю, там даже не хочу об этом думать. Я не могу ответить на этот вопрос, потому что этот вопрос в Карабахе не задают. Если бы солдаты спросили, то я, возможно, задумался бы над ответом. Я, разумеется, понимаю подтекст этого вопроса, но я всегда говорю: это не страна тех, кого имеют в виду задающие вопрос и чьи имена я даже не пишу. Это страна ребят, стоящих на передовой, и они этот вопрос никогда не задают.
Там обманывайте кого хотите, но солдата не обманывайте никогда. Они чересчур чувствительны. Читайте патриотические тексты кому хотите, но не надо приходить и рассказывать сидящим в окопах солдатам сказки о патриотизме. Надо запретить использовать в армии это слово. Забудьте тех, кто пьет чай в Баку, не пишите о них. Здесь идет реальная война, и в этой войне – реальные солдаты, которые почти не говорят о себе. Писать о них трудно, и даже когда пытаешься рассказать об их храбрости, оказываешься в смешном положении. А в тылу все говорят, говорят, и я не могу понять, почему говорят, когда вокруг столько работы.
Люди едут отсюда в Ереван и на следующий день привозят необходимые вещи. А ржавчина системы продолжает сопротивляться. Сейчас страна должна работать с точностью часового механизма. Я даже не представляю, как мы будем очищать столько ржавчины.
Командир, приехав на машине с передовой, посмотрел, посмотрел и сказал: есть еще одна хорошая новость. Я сразу спросил, что за новость, решив, что на одном из участков границы что-то произошло. А он говорит: “Вчера позвонили и сказали, что я получил квартиру”.
Полковник служит 21 год. Я ему говорю: вот и хорошо, можешь спокойно выйти на пенсию. А он отвечает: закончим эти действия, я подумаю об этом.
Сегодня я услышал еще одну хорошую новость. Один из моих знакомых, который тоже посчитал вопрос передвижной бани очень важным, вместе с друзьями приобрел ее в России. Он сказал, что в ближайшие два дня баня будет доставлена в Карабах.