Փոքրիկ Անահիտն արդեն իր սեփական մեկսենյականոց բնակարանն ունի
Ախուրյանի «Մոր եւ մանկան» բժշկական կենտրոնում արդեն երրորդ օրն է բացառության կարգով թույլատրում են մարդկանց մեծաքանակ խմբերի այցելությունը: Իսկ առիթը Թալիշում զոհված Հրաչ Գալստյանի եւ Անուշ Օհանյանի դստրիկի լույս աշխարհ գալն է: Թիվ 16 հիվանդասենյակում գրեթե շարժվելու տեղ չի մնացել: Հատակին, մահճակալին տարբեր կազմակերպությունների ու անհատների կողմից բերված նվերներն են շարած: Ծաղկեփնջերի առատությունը կրճատելու նպատակով մի մասն արդեն տուն են տարել, իսկ ամենամեծ նվերը, որ փոքրիկ Անահիտը ստացել է ծննդյան օրը՝ հիվանդասենյակում պարզապես չի տեղավորվել:
«Հա, մեկսենյականոց տուն եք ստացել նվեր,-լուրը հաստատում է Հրաչ Գալստյանի հայրը՝ Վարդան պապիկը,-հենց ծնված օրը մեզ այցելեց Սամվել Կարապետյանը՝ ՀԷՑ-ի տերը ու ասեց, որ գուզենար տուն նվիրել: Մուշ 2/2 թաղամասում է տունը, երրորդ հարկ, մեկ սենյակ, ստացած օրվանից բնակեցված չի եղել: Գնացինք, տեսանք, դուրներս շատ եկավ՝ մանավանդ, որ մեր շենքից էլ մի 200 մետր է հեռու: Կարեւորը, որ Հրաչիս ընտանիքը սեփական տանիք ունեցավ, կարեւորը, որ սրտացավությունը մարդկանց մոտ կա՝ գալիս են, զանգում են, հետաքրքրվում են»:
Երեք օրական Անահիտը քնած է մոր գրկում: Անուշն ասում է, որ ընդհանրապես դստրիկը խելոք է, շատ չի անհանգստացնում, բայց նեղվում է մարդկանց մեծ քանակությունից: «Ես չգիտեմ, թե մի քանի օրական երեխաներն ինչ են զգում, բայց որ շատ մարդ է լինում սենյակում՝ սկսում է լացել, հետո որ գնում են՝ անմիջապես քնում է»,-Անուշի դեմքին ժպիտ է խաղում:
Մայիսի 7-ին Անուշի ծննդյան օրն էր՝ դարձավ 18 տարեկան: Ասում է՝ ամենամեծ նվերը դստեր լույս աշխարհ գալն է: Պատմում է, որ սկեսուր մայրիկն ու սկեսրայր հայրիկը մտադրություն են ունեցել իրեն ուրախացնելու նպատակով փոքրիկ հավաքույթ անել, հրավիրել հարազատներին, բայց ինչպես ասում են ուրբաթը շաբաթից շուտ է եկել:
«Տորթ էինք պատվիրել, ծաղիկներ, գուզեինք, օր մեր հարսը մե քիչմ իրեն լավ զգար,-հարսի խոսքը շարունակում է Վարդանը,-ամսի 5-ին էր, աղջիկս մոտեցավ ընձի, թե պա, ինչխոր թե Անուշիկին հիվանդանոց տանելու ժամանակն է: Ես էլ ըսի՝ վա՜յ, հբը գուզեինք ծնունդը նշեինք, հարսս էլ թե՝ պա, ինչ տարբերություն, թոռդ օր ծնվի համ ծնունդ է, համ ամեն ինչ: Ըդպես ելանք եկանք հիվանդանոց, էն զագաս տված տորթն ու ծաղիկներն էլ ուղիղ բերել տվեցինք ըստեղ»:

Маленькая Анаит уже имеет собственную 1-комнатную квартиру
В ахурянском медцентре матери и ребенка уже третий день в порядке исключения разрешают посещения многочисленных групп. Причиной является появление на свет дочурки погибшего в Талыше Рача Галстяна и Ануш Оганян. В небольшой палате свободного места практически нет. На полу, возле кровати стоят подарки, принесенные различными организациями и частными лицами. Цветов было так много, что часть пришлось унести домой. Однако самый большой подарок, который новорожденная получила в день своего рождения, в палате бы не уместился.
“Мы действительно получили в подарок однокомнатную кватиру,- подтвердил отец Рача Вардан Галстян. – В день рождения нашей девочки к нам пришел владелец “Электросетей Армении” Самвел Карапетян и сказал, что хочет подарить нам квартиру. В 1-комнатной квартире на третьем этаже в квартале “Муш 2/2” никто не жил. Мы уже побывали там, квартира нам очень понравилось. Но особенно хорошо, что этот дом находит ся в 200 метрах от нашего здания. Главное, что семья моего Рача уже имеет крышу над головой и что есть сердобольные люди, которые приходит, звонят, интересуются…”
Трехдневная Анаит спит на руках у матери. Ануш говорит, что малышка очень спокойная, но от присутствия большого числа людей начинает нервничать и плакать. Когда же все уходят, девочка успокаивается и засыпает.
7-го мая у Ануш был день рождения, ей исполнилось 18 лет. И самым большим подарком для нее стало рождение дочки. Свекровь и свекр хотели немного порадовать невестку и решили устроить небольшое торжество, пригласить родственников.
“Мы заказали торт, купили цветы, чтобы поднять настроение нашей невестке,- рассказывает Вардан. – Но 5 числа дочь подошла ко мне и говорит: Ануш, кажется, пора везти в больницу. Я растерялся. Как же так, сказал я невестке, мы же хотели отметить твой день рождения. А она мне в ответ: какая разница, папа, когда внучка родится, будет и день рождения, и все остальное. В результате мы поехали в больницу и туда же повезли купленный торт и цветы”.