Ղարաբաղյան նոթեր. մայիսի 9
Ես ուրախանում էի, երբ 19 տարեկան հրետանավորն ասում էր, որ «էս բլուրները մեր հարստությունն են» ու ես տեսնում, զգում էի, թե այդ 19 տարեկան զինվորը որքան է սիրում այդ բլուրները, որովհետեւ իր թնդանոթը, իր ընկերներին հակառակորդի հրետակոծություններից պաշտպանում էին այդ բլուրները։ Նրանք բլուրները «փոխելով» հարվածում էին հակառակորդին, իսկ հակառակորդը հասցնում էր խփել միայն նախորդ բլուրին։ Ասում է՝ մենք թռչկոտում էինք մեր բլուրների հետեւում։
Ես մտածում էի՝ ինչ գրեմ մայիսի 9-ին, այդ օրը Շուշի մտանք ու սկսեցինք շնչել այդ բարձունքի քաղաքի օդը, որը լցվում էր թոքերիդ մեջ ու քեզ ստիպում ճախրել։ Ու հիմա նորից պատերազմ է, նորից կորուստներ, ու օդը չի հերիքում։ Շուշին մերն է, բայց նորից օդ չկա շնչելու։
Այսօր մայիսի 9-ն է, եւ կարծես պիտի ուրիշ հիշողություններ արթնանային, բայց զոհված տղաների պատմությունները չեն թողնում, որ հիշողությանդ դռները բացվեն։ Ես մեղավոր եմ զգում նրանց համար, դուք բոլորդ էլ, կարծում եմ, մեղավոր եք զգում։ Մենք չպետք է թողնեինք, որ երկիրն այսչափ շեղվեր, այսչափ մեղքերով մենք ի՞նչ ենք անելու: Մեզ բոլորիս քամելու է այս մեղքը, ու եթե չկարողանանք փոխել երկիրը, ոչ ոք, ոչ մի սերունդ մեզ չի ներելու։ Ինչպե՞ս հասցրինք այնքան սխալ ապրել, որ օդը նորից չի հերիքում։
Մի մասը զոհվեց, մի մասը վիրավորվեց, մի մասը դարձավ առաջնորդ դիրքերում։ Նրանք պահի տակ են ծնվել, միանգամից, ինքնաբուխ: Ոչ ոք չէր ասում՝ դու ես առաջնորդելու, բայց բոլորը հասկացան, թե ով է իրենցից առաջնորդը։ Նրանք սկսեցին հրամաններ տալ, երբ զոհվել էին դասակի հրամանատարը, վաշտի հրամանատարը։ Առաջին անգամ տրված նրանց հրամանների շնորհիվ կասեցվեց հակառակորդի հարձակումը։
Նրանք սովորական տղերք են, սովորական ընտանիքներից, կրթություն հաճախ չեն ստացել, պետությունը նրանց ոչինչ չի տվել, չի էլ խոստացել որեւէ բան։ Բայց նրանք փոխել են մարտի ընթացքը։
Մենք նրանց անխնա զոհաբերեցինք։ Իսկ դուք, պարոնա՛յք պաշտոնյաներ, ինչպես պարզվեց, նրանց հետ որեւէ առնչություն չունեք: Ձեր բազմաթիվ սխալների, ձեր թալանի, ձեր բիզնեսների, ձեր ցոփ ու շվայտ կյանքի մյուս նժարին դրել էինք նրանց՝ այդ զինվորներին։ Դուք նաեւ տարիներ շարունակ հայրենասիրություն էիք քարոզում, բայց ինքներդ հայրենիքին ոչինչ չունեիք տալու ու չէիք էլ կարող տալ։ Որովհետեւ դուք տարիներ շարունակ հայրենիքից միայն գողանում էիք, ու նախ ձե՛ր պատճառով մենք այդքան անհոգ զոհաբերեցինք մեր զինվորներին։ Ու դուք այսօր նորից խոսում եք, զինվորների հայրենասիրության մասին եք խոսում։ Բայց ձեր ասաց բառերը նրանց հագով չի, ձեր ասած բառերը միայն ու միայն ձեր հագով են։
Մի փոխգնդապետ մի քանի օր առաջ խոսելիս ասաց․ «Այդ պաշտոնյաները չեն սիրում քամու դեմ գնացողներին։ Բայց նրանց պետք է գտնել բոլոր մակարդակներում եւ լսել նրանց, նրանք են փոփոխությունների շարժիչ ուժը։ Նույնը՝ բանակում, նույնը՝ տնտեսության մեջ, նույնը՝ քաղաքականության մեջ։ Մեծամասնությունը ճահիճ է, հոսանքին հակառակ գնացողներն են փոխում պատմության ընթացքը»։

Карабахские заметки, 9 мая
Когда 19-летний артиллерист сказал: эти холмы – наше богатство, я обрадовался . И я увидел и почувствовал, как этот 19-летний солдат любит эти холмы, потому что эти холмы защитили его орудие, его товарищей от обстрелов противника. “Меняя” холмы, они наносили противнику удары, а противник успевал лишь обстреливать предыдущий холм. “За нашими холмами мы бегали и прыгали”,- сказал солдат.
Я подумал, что мне написать 9 мая. В тот день мы вошли в Шуши и задышали воздухом этого города на возвышенности. Воздух заполнял легкие, заставляя тебя парить. А сегодня опять война, опять потери, и – не хватает воздуха… Шуши – наш, но нам опять нечем дышать.
Сегодня 9-е мая, и этот день, пожалуй, должен был пробудить другие воспоминания. Однако истории погибших ребят не дают распахнуться воротам памяти. Я чувствую себя виноватыми перед ними. Думаю, виноватыми себя чувствуют все. Мы не должны были допустить, чтобы страна настолько отклонилась. Что нам делать с таким бременем вины? Эта вина подточит нас, и если мы не сможем изменить страну, никто, ни одно поколение нас не простит. Как мы успели прожить неправильно до такой степени, что опять не хватает воздуха…?
Часть погибла, часть получила ранения, часть взяла на себя лидерство на позициях. Они родились под воздействием момента, сразу, стихийно. Никто не сказал: лидером станешь ты, но все поняли, кто из них лидер. Когда погибли командир взвода, командир роты, они начали отдавать приказы.  Благодаря отданным ими первым приказам наступление противника было остановлено.
Они обычные парни из обычных семей, многие даже не получили образования, государство им ничего дало и ничего не обещало. Но они изменили ход боя.
Мы безжалостно пожертвовали ими. А вы, господа чиновники, как выяснилось, никакого отношения к ним не имеете. На одной чаше весов были ваши многочисленые ошибки, грабеж, ваши бизнесы, ваша развратная жизнь, а на другую чашу вы поставили их, этих солдат. Вы на протяжении многих лет пропагандировали патриотизм, но сами ничего не можете, да и не могли, дать родине. Потому что на протяжении многих лет вы только обкрадывали родину, и в первую очередь из-за вас мы с такой беспечностью пожертвовали нашими солдатами. И сегодня вы опять говорите. Говорите о патриотизме солдат. Но произнесенные вами слова им не по размеру. Они по размеру только и только вам.
Несколько дней назад один полковник сказал: “Эти чиновники не любят тех, кто идет против ветра. Но они должны на всех уровнях находить и выслушивать их. Именно они движущая сила изменений. То же самое в армии, то же самое в экономике, то же самое в политике. Большинство – это болото, а те, кто идут против течения, меняют ход истории”.