Ռոբերտ Նազարյանի որդին ու հարսը Պրահայում բիզնես ունեն
ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Նազարյանի որդու ընտանիքը բիզնես եւ սեփականություն ունի Չեխիայում: Ռ. Նազարյանը 2001-2003 թթ. Երեւանի քաղաքապետն էր, 2003-ից պաշտոնավարում է ՀԾԿՀ-ում:
«LEMAR INVEST»
2008-ի օգոստոսի 14-ին Լեւոն Նազարյանն ու կինը՝ Մարինե Գեւորգյանը, Պրահայում հիմնադրել են «LEMAR INVEST» ՍՊԸ-ն (իրենց անունների առաջին վանկերից), որի գործունեության տեսակ է նշվել անշարժ գույքի, բնակարանների ու գրասենյակային տարածքների վարձակալությունը: Կանոնադրական կապիտալը 200.000 չեխական կրոն է (մոտ 4 մլն դրամ)։ Հիմնադրման պահին ամուսինները 50-ական տոկոս մասնաբաժին ունեին ՍՊԸ-ում: Ի սկզբանե միակ տնօրենը եղել է Լ. Նազարյանը, 2010-ին նրան է միացել նաեւ կինը, իսկ 2014-ի հունվարի 21-ից միակ փայատերն ու տնօրենը Մարինե Գեւորգյանն է:
Մինչեւ 2009 թ. «LEMAR INVEST»-ը գրանցված էր մայրաքաղաքի Ժիժկով (Žižkov) թաղամասում, այնուհետ տեղափոխվել է Հոլեշովիցե (Holešovice) թաղամասի Վարհուլիկովե 1579/16 հասցե (Varhulíkové 1579/16):
Այս շենքում սեփականության իրավունքով բնակարան ունի 32-ամյա Լեւոնի կինը՝ 31-ամյա Մարինե Գեւորգյանը, որտեղ էլ, ըստ էության, գրանցվել է ընկերությունը: Նշենք, որ ամուսինները ՀՀ քաղաքացիներ են, հաշվառված են Երեւանի Արաբկիր 39 փողոցի տներից մեկում: Այստեղ են հաշվառված նաեւ Ռոբերտ Նազարյանն ու կինը՝ Սվետլանա Խառատյանը: ՀՀ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովի կողմից հրապարակվող հայտարարագրերում Լեւոնի տվյալները չկան, քանի որ պաշտոնյաների ամուսնացած զավակները, թեկուզ եւ նրանց հետ ապրող, չեն համարվում փոխկապակցված անձինք: Ռ. Նազարյանի դեպքում այդպիսին միայն կինն է:
«Pohodlné Bydlení»
Լեւոն Նազարյանը 2014-ի փետրվարի 26-ին Պրահայում հիմնադրել է «Pohodlné Bydlení» ՍՊԸ-ն (թարգմանաբար նշանակում է հարմարավետ կեցություն): Ընկերությունը գրանցելիս Նազարյանի լիազորված անձ է հանդես եկել Չեխիայում ժամանակավոր կացության կարգավիճակ ունեցող ՌԴ քաղաքացի Քսենիա Բոյկոն: Այս ընկերությունն էլ զբաղվում է անշարժ գույքի, բնակարանների ու գրասենյակային տարածքների վարձակալությամբ: «Pohodlné Bydlení»-ի կանոնադրական կապիտալը նույնպես 200.000 չեխական կրոն է: Ընկերության միակ փայատերն ու տնօրենը Լեւոն Նազարյանն է:
Այս ՍՊԸ-ն եւս գրանցված է Վարհուլիկովե 1579/16 հասցեում (Varhulíkové 1579/16):
«BORANO SCI Finance». ընտանեկան բիզնես
Լեւոն Նազարյանը ներգրավված է եւս մեկ չեխական ընկերությունում: 2011-ին նա դարձել է «BORANO SCI Finance» բաժնետիրական ընկերության տնօրենների խորհրդի անդամ:
Այս ընկերությունը հիմնադրվել է 2007-ի մայիսին Բռնո քաղաքում չեխերի կողմից եւ կոչվել «AFTER DARK» (անվանափոխվել է 2008-ին): Ընկերության կապիտալն ի սկզբանե 2 մլն կրոն է (շուրջ 40 մլն դրամ): Սա նույնպես զբաղվում է անշարժ գույքի, բնակարանների ու գրասենյակային տարածքների վարձակալությամբ: 2011-ի դեկտեմբերի 21-ին ընկերությունն անցել է հայերին. տնօրենների խորհրդի անդամ են դարձել Կոտայքի մարզի Առինջ գյուղի գրանցում ունեցող 60-ամյա Բորիս Հովհաննիսյանը, նրա որդին՝ 25-ամյա Նորայր Հովհաննիսյանը, ով հաշվառված է Արաբկիր 51 փողոցում, եւ Լեւոն Նազարյանը: Չեխիայի իրավաբանական անձանց հանրային ռեգիստրում «BORANO SCI Finance»-ի բաժնետերերի մասին տվյալներ կան միայն 2007-2010 թթ. վերաբերյալ: Թե ով կամ ովքեր են բաժնետեր ներկայում, հայտնի չէ, չնայած կարելի է ենթադրել, որ տերերը հայեր են, ու եթե ոչ նշված անձինք, ապա նրանց շրջապատը: Բանն այն է, որ 2011-ի դեկտեմբերի 21-ից «BORANO SCI Finance» ԲԸ-ի դիտորդական խորհրդի անդամներն են Բորիս Հովհաննիսյանի կինը՝ Անահիտ Գրիգորյանը (որդու հետ նույն հասցեում է հաշվառված), Լ. Նազարյանի կինը՝ Մարինե Գեւորգյանը, եւ Երեւանի Այգեձոր փողոցի բնակիչ 35-ամյա Կիմ Ռաֆիկի Եգանյանը՝ ՀՀ միգրացիոն պետական ծառայության պետ Գագիկ Եգանյանի եղբոր որդին: Այսինքն՝ կարելի է ասել, որ «BORANO SCI Finance»-ն ընտանեկան բիզնես է: Ընդգծենք, որ հայերին անցնելուց հետո ընկերությունը Բռնոյից տեղափոխվել է Պրահա՝ Վարհուլիկովե 1579/16, որտեղ բնակարան ունի Մ. Գեւորգյանն ու գրանցված են նրա եւ ամուսնու ընկերությունները:
«BORANO». հայկական էստաֆետ
Չեխիայի մայրաքաղաքի վերոնշյալ հասցեում սեփականություն ունի եւս մի ընկերություն, որի արմատները հայկական են: Խոսքը «DOLLARSTONE CZ» ՍՊԸ-ի մասին է, որը հիմնադրվել է 2006-ի օգոստոսին Պրահայում բնակվող Մհեր Գամջյանի (20 %-ի փայատեր), Արտեմ Սահակյանի (20 %) եւ ՀՀ քաղաքացի Լիլիթ Ասատրյանի (60 %) կողմից: Վերջինս գործարար Ալբերտ Երիցյանի որդու՝ Ռոբերտի կինն է: Ներկայում հետախուզվող Ռ. Երիցյանի, ինչպես նաեւ Լիլիթի ու Մհեր Գամջյանի մասին գրել ենք (տես Գագիկ Խաչատրյանի դեմ մահափորձի ենթադրյալ կազմակերպիչն ու հայտնի գործարարի որդին բիզնես ունի Չեխիայում):
Ընկերութունը ստեղծումից մինչեւ 2008 թ. զբաղվում էր մասնագիտացված մանրածախ եւ ընդհանուր առեւտրով, իսկ 2008-ից՝ առեւտրով ու ծառայությունների մատուցմամբ: 2007-ի ապրիլին ՍՊԸ-ն ձեռք է բերել Բորիս Հովհաննիսյանը, որին հետագայում միացել է որդին՝ Նորայրը: Բ. Հովհաննիսյանը փոխել է ընկերության անունը՝ դարձնելով «BORANO» ՍՊԸ: Մինչեւ 2009-ը ընկերությունը գրանցված էր Մ. Գամջյանի բնակության հասցեում, իսկ 2009-ի հուլիսին տեղափոխվել է Վարհուլիկովե 1579/16: Չեխիայի անշարժ գույքի կադաստրի տվյալներով՝ այս հասցեում ընկերությունը սեփականության իրավունքով մեկ բնակարան ունի, որտեղ էլ, թերեւս, գրանցված է: Բնակարանը ձեռք է բերվել հիպոթեքով 2009-ին:
2015-ի նոյեմբերի 24-ին «BORANO» ՍՊԸ-ն Հովհաննիսյաններից գնել է Ալեքսան Զաքարյանը, որը ներկայում դրա 100 տոկոսի փայատերն է: Ալեքսանը եղբոր՝ Գուրգենի հետ Հայաստանում հիմնադրել է «Էլիպս Ջի Էյ» եւ «Սեքյուրիթի Դրիմ» ընկերությունները, որոնցից առաջինը հայտնի է անվտանգության համակարգերի, իսկ երկրորդը՝ երթեւեկությանը հետեւող տեսախցիկների ու արագաչափերի տեղադրմամբ:
Զաքարյանների «Elfnet Group»-ը
Երեւանի բնակիչներ Ալեքսան եւ Գուրգեն Զաքարյանները իրենց կանանց՝ Գայանե Վերդյանի եւ Կարինե Զաքարյանի հետ 2008-ի նոյեմբերի 5-ին Պրահայում հիմնադրել են «Elfnet Group» ՍՊԸ-ն, որի գործունեության ոլորտը եղել է անշարժ գույքի, բնակարանների ու գրասենյակային տարածքների վարձակալությունը, հետագայում ավելացվել են նաեւ արտադրության, առեւտրի ու ծառայությունների մատուցման որոշ տեսակներ: Տնօրենը Ալեքսան Զաքարյանն է, որը նաեւ 70 տոկոսի փայատերն է, մյուս երեքն ունեն 10-ական տոկոս:
«Elfnet Group»-ը գրանցված է Ժիժկով թաղամասի Տաբորիցկա 464/10 (Táboritská 464/10) հասցեում: Ընկերությունն այս հասցեում 3 տիպի սեփականություն ունի. 1 բնակարան եւ գործնական նշանակության տարածք, ինչպես նաեւ համատեղ սեփականության կարգով ավտոտնակ:

Сын и невестка Роберта Назаряна имеют бизнес в Праге
Семья сына председателя Комиссии по регулированию общественных услуг РА Роберта Назаряна имеет бизнес и собственность в Праге. В 2001-2003 гг. Назарян был мэром Еревана, а с 2003 г. возглавляет КРОУ.
«LEMAR INVEST»
14 августа 2008 г. Левон Назарян и его жена Марине Геворкян основали в Праге ООО «LEMAR INVEST» (название составлено по первым слогам их имен), которое занимается арендой недвижимости, квартир и офисных помещений. Уставной капитал составляет 200.000 чешских крон (около 4 млн драмов). На момент создания компании супруги владели 50% акций. Изначально единственным директором был Л.Назарян, но с 2010 г. к нему присоединилась жена, Марине Геворкян, которая с 21 января 2014 г. стала единственным акционером и директором компании.
До 2009 г. ООО «LEMAR INVEST» было зарегистрировано в районе Жижков (Žižkov) чешской столицы, после чего переехало в здание 1579/16 по улице Вархуликове (Varhulíkové 1579/16) в квартале Голешовице (Holešovice).
31-летняя супруга Левона Назаряна имеет в этом здании квартиру на правах собственности, где наверно и зарегистрирована компания. Отметим, что супруги являются гражданами Республики Армения, прописаны в одном из домов на 39-ой улице Арабкира. Здесь же прописаны Роберт Назарян и его жена Светлана Харатян. В декларациях, публикуемых Комиссией по этике высокопоставленных должностных лиц РА, данных Левона Назаряна нет, поскольку состоящие в браке дети чиновников, даже если они живут совместно, не считаются взаимосвязанными лицами. В случае с Р.Назаряном таким лицом считает только его жена.
«Pohodlné Bydlení»
26 февраля 2014 г. Левон Назарян основал в Праге ООО «Pohodlné Bydlení» (в переводе “комфортное проживание”). При регистрации компании в качестве доверенного лица Назаряна выступила имеющая в Чехии временный вид на жительство гражданка РФ Ксения Бойко. Эта компания тоже занимается арендой недвижимости, квартир и офисных помещений.
Ее уставной капитал составляет опять-таки 200.000 чешских крон. Единственным акционером и директором является Левон Назарян. Данное ООО тоже зарегистрировано по адресу: Вархуликове, 1579/16 (Varhulíkové 1579/16).
«BORANO SCI Finance»: семейный бизнес
Левон Назарян состоит еще в одной чешской компании. В 2011 г. он стал членом совета директоров акционерной компании «BORANO SCI Finance».
Эта компания была основана чехами в мае 2007 г. в городе Брно и называлась «AFTER DARK» (в 2008 г. компания была переименована). Изначально ее капитал составлял 2 млн крон (около 40 млн драмов). «AFTER DARK» тоже занимается арендой недвижимости, квартир и офисных помещений. 21 декабря 2011 г. «AFTER DARK» перешла к армянам. Членами совета директоров стали зарегистрированный в селе Ариндж Котайкской области 60-летний Борис Ованнисян, его 25-летний сын Норайр Ованнисян, зарегистрированный на 51-ой улице Арабкира, и Левон Назарян. В реестре общественных лиц Чехии содержатся сведения об акционерах «BORANO SCI Finance» только за 2007-2010 гг. Кто нынешние акционеры этой компании, неизвестно, хотя можно предположить, что ее владельцы – армяне, и если не упомянутые выше лица, то кто-то из их окружения. Дело в том, что с 21 декабря 2011 г. членами наблюдательского совета «BORANO SCI Finance» являются жена Бориса Ованнисяна Анаит Григорян (зарегистрирована по тому же адресу, что и ее сын), жена Левона Назаряна Марине Геворкян и 35-летний житель улицы Айгедзор в Ереване Ким Рафикович Еганян, племянник начальника Государственной миграционной службы РА Гагика Еганяна. Таким образом, можно сказать, что «BORANO SCI Finance» - это семейный бизнес. Подчеркнум, что после перехода компании к армянам она была переведена из Брно в Прагу, в дом 1579/16 по улице Вархуликове, где имеет квартиру М.Геворкян и где зарегистрированы компании, принадлежащие ей и ее мужу.
«BORANO»: армянская эстафета
Собственностью по вышеуказанному адресу в Праге владеет еще одна компания, у которой тоже армянские корни. Речь идет о ООО «DOLLARSTONE CZ», которая была основана в августе 2006 г. проживающими в Праге Мгером Гамджяном (20% акций), Артемом Саакяном (20%) и гражданкой РА Лилит Асатрян (60%). Последняя является женой Роберта Ерицяна, сына предпринимателя Альберта Ерицяна. О находящемся в настоящее время в розыске Р.Ерицяне, Лилит Асатрян и Мгере Гамджяне мы уже писали (см. статью “Предполагаемый организатор покушения на Гагика Хачатрян, он же сын известного предпринимателя, имеет бизнес в Чехии”).
С момента создания и до 2008 г. «DOLLARSTONE CZ» занималась розничной и оптовой торговлей, а с 2008 г. – торговлей и оказанием услуг. В апреле 2007 г. компанию приобрел Борис Ованнисян, к которому в дальнейшем присоединился его сын Норайр. Б.Ованнисян изменил название компании на ООО «BORANO». До 2009 г. компания была зарегистрирована по адресу квартиры М.Гамджяна, а в июле 2009-го перебралась в дом 1579/16 по улице Вархуликове. По данным Кадастра недвижимости Чехии компания имеет в этом доме квартиру на правах собственности, где она, по всей видимости, и зарегистрирована. Квартира была приобретена по ипотеке в 2009 г.
24 ноября 2015 г. ООО «BORANO» купил у Ованнисянов Алексан Закарян, который в настоящее время является владельцем 100% ее акций. Алексан вместе с братом Гургеном основал в Армении компании “Элипс Джи Эй» и “Секьюрити Дрим”, первая из которых известна установкой систем безопасности, а вторая – установкой камер видеонаблюдения за уличным движением и спидометров.
«Elfnet Group» Закарянов
Жители Еревана Алексан и Гурген Закаряны вместе со своими женами Гаяне Вердян и Карине Закарян 5 ноября 2008 г. учредили в Праге ООО «Elfnet Group», сферой деятельности которой была аренда недвижимости, квартир и офисных помещений. В дальнейшем к этому прибавились также производство, торговля и оказание некоторых услуг. Директором компании является Алексан Закарян, которому принадлежат 70% акций, остальным – по 10% акций.
«Elfnet Group» зарегистрирована по адресу Таборицка, 464/10 (Táboritská 464/10) в районе Жижков. Здесь компания владеет тремя видами собственности: квартира и помещение под бизнес, а также гараж на правах совместной собственности.