Ռոբերտ Նազարյանի որդին ու հարսը Պրահայում բիզնես ունեն
ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Նազարյանի որդու ընտանիքը բիզնես եւ սեփականություն ունի Չեխիայում: Ռ. Նազարյանը 2001-2003 թթ. Երեւանի քաղաքապետն էր, 2003-ից պաշտոնավարում է ՀԾԿՀ-ում:
«LEMAR INVEST»
2008-ի օգոստոսի 14-ին Լեւոն Նազարյանն ու կինը՝ Մարինե Գեւորգյանը, Պրահայում հիմնադրել են «LEMAR INVEST» ՍՊԸ-ն (իրենց անունների առաջին վանկերից), որի գործունեության տեսակ է նշվել անշարժ գույքի, բնակարանների ու գրասենյակային տարածքների վարձակալությունը: Կանոնադրական կապիտալը 200.000 չեխական կրոն է (մոտ 4 մլն դրամ)։ Հիմնադրման պահին ամուսինները 50-ական տոկոս մասնաբաժին ունեին ՍՊԸ-ում: Ի սկզբանե միակ տնօրենը եղել է Լ. Նազարյանը, 2010-ին նրան է միացել նաեւ կինը, իսկ 2014-ի հունվարի 21-ից միակ փայատերն ու տնօրենը Մարինե Գեւորգյանն է:
Մինչեւ 2009 թ. «LEMAR INVEST»-ը գրանցված էր մայրաքաղաքի Ժիժկով (Žižkov) թաղամասում, այնուհետ տեղափոխվել է Հոլեշովիցե (Holešovice) թաղամասի Վարհուլիկովե 1579/16 հասցե (Varhulíkové 1579/16):
Այս շենքում սեփականության իրավունքով բնակարան ունի 32-ամյա Լեւոնի կինը՝ 31-ամյա Մարինե Գեւորգյանը, որտեղ էլ, ըստ էության, գրանցվել է ընկերությունը: Նշենք, որ ամուսինները ՀՀ քաղաքացիներ են, հաշվառված են Երեւանի Արաբկիր 39 փողոցի տներից մեկում: Այստեղ են հաշվառված նաեւ Ռոբերտ Նազարյանն ու կինը՝ Սվետլանա Խառատյանը: ՀՀ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովի կողմից հրապարակվող հայտարարագրերում Լեւոնի տվյալները չկան, քանի որ պաշտոնյաների ամուսնացած զավակները, թեկուզ եւ նրանց հետ ապրող, չեն համարվում փոխկապակցված անձինք: Ռ. Նազարյանի դեպքում այդպիսին միայն կինն է:
«Pohodlné Bydlení»
Լեւոն Նազարյանը 2014-ի փետրվարի 26-ին Պրահայում հիմնադրել է «Pohodlné Bydlení» ՍՊԸ-ն (թարգմանաբար նշանակում է հարմարավետ կեցություն): Ընկերությունը գրանցելիս Նազարյանի լիազորված անձ է հանդես եկել Չեխիայում ժամանակավոր կացության կարգավիճակ ունեցող ՌԴ քաղաքացի Քսենիա Բոյկոն: Այս ընկերությունն էլ զբաղվում է անշարժ գույքի, բնակարանների ու գրասենյակային տարածքների վարձակալությամբ: «Pohodlné Bydlení»-ի կանոնադրական կապիտալը նույնպես 200.000 չեխական կրոն է: Ընկերության միակ փայատերն ու տնօրենը Լեւոն Նազարյանն է:
Այս ՍՊԸ-ն եւս գրանցված է Վարհուլիկովե 1579/16 հասցեում (Varhulíkové 1579/16):
«BORANO SCI Finance». ընտանեկան բիզնես
Լեւոն Նազարյանը ներգրավված է եւս մեկ չեխական ընկերությունում: 2011-ին նա դարձել է «BORANO SCI Finance» բաժնետիրական ընկերության տնօրենների խորհրդի անդամ:
Այս ընկերությունը հիմնադրվել է 2007-ի մայիսին Բռնո քաղաքում չեխերի կողմից եւ կոչվել «AFTER DARK» (անվանափոխվել է 2008-ին): Ընկերության կապիտալն ի սկզբանե 2 մլն կրոն է (շուրջ 40 մլն դրամ): Սա նույնպես զբաղվում է անշարժ գույքի, բնակարանների ու գրասենյակային տարածքների վարձակալությամբ: 2011-ի դեկտեմբերի 21-ին ընկերությունն անցել է հայերին. տնօրենների խորհրդի անդամ են դարձել Կոտայքի մարզի Առինջ գյուղի գրանցում ունեցող 60-ամյա Բորիս Հովհաննիսյանը, նրա որդին՝ 25-ամյա Նորայր Հովհաննիսյանը, ով հաշվառված է Արաբկիր 51 փողոցում, եւ Լեւոն Նազարյանը: Չեխիայի իրավաբանական անձանց հանրային ռեգիստրում «BORANO SCI Finance»-ի բաժնետերերի մասին տվյալներ կան միայն 2007-2010 թթ. վերաբերյալ: Թե ով կամ ովքեր են բաժնետեր ներկայում, հայտնի չէ, չնայած կարելի է ենթադրել, որ տերերը հայեր են, ու եթե ոչ նշված անձինք, ապա նրանց շրջապատը: Բանն այն է, որ 2011-ի դեկտեմբերի 21-ից «BORANO SCI Finance» ԲԸ-ի դիտորդական խորհրդի անդամներն են Բորիս Հովհաննիսյանի կինը՝ Անահիտ Գրիգորյանը (որդու հետ նույն հասցեում է հաշվառված), Լ. Նազարյանի կինը՝ Մարինե Գեւորգյանը, եւ Երեւանի Այգեձոր փողոցի բնակիչ 35-ամյա Կիմ Ռաֆիկի Եգանյանը՝ ՀՀ միգրացիոն պետական ծառայության պետ Գագիկ Եգանյանի եղբոր որդին: Այսինքն՝ կարելի է ասել, որ «BORANO SCI Finance»-ն ընտանեկան բիզնես է: Ընդգծենք, որ հայերին անցնելուց հետո ընկերությունը Բռնոյից տեղափոխվել է Պրահա՝ Վարհուլիկովե 1579/16, որտեղ բնակարան ունի Մ. Գեւորգյանն ու գրանցված են նրա եւ ամուսնու ընկերությունները:
«BORANO». հայկական էստաֆետ
Չեխիայի մայրաքաղաքի վերոնշյալ հասցեում սեփականություն ունի եւս մի ընկերություն, որի արմատները հայկական են: Խոսքը «DOLLARSTONE CZ» ՍՊԸ-ի մասին է, որը հիմնադրվել է 2006-ի օգոստոսին Պրահայում բնակվող Մհեր Գամջյանի (20 %-ի փայատեր), Արտեմ Սահակյանի (20 %) եւ ՀՀ քաղաքացի Լիլիթ Ասատրյանի (60 %) կողմից: Վերջինս գործարար Ալբերտ Երիցյանի որդու՝ Ռոբերտի կինն է: Ներկայում հետախուզվող Ռ. Երիցյանի, ինչպես նաեւ Լիլիթի ու Մհեր Գամջյանի մասին գրել ենք (տես Գագիկ Խաչատրյանի դեմ մահափորձի ենթադրյալ կազմակերպիչն ու հայտնի գործարարի որդին բիզնես ունի Չեխիայում):
Ընկերութունը ստեղծումից մինչեւ 2008 թ. զբաղվում էր մասնագիտացված մանրածախ եւ ընդհանուր առեւտրով, իսկ 2008-ից՝ առեւտրով ու ծառայությունների մատուցմամբ: 2007-ի ապրիլին ՍՊԸ-ն ձեռք է բերել Բորիս Հովհաննիսյանը, որին հետագայում միացել է որդին՝ Նորայրը: Բ. Հովհաննիսյանը փոխել է ընկերության անունը՝ դարձնելով «BORANO» ՍՊԸ: Մինչեւ 2009-ը ընկերությունը գրանցված էր Մ. Գամջյանի բնակության հասցեում, իսկ 2009-ի հուլիսին տեղափոխվել է Վարհուլիկովե 1579/16: Չեխիայի անշարժ գույքի կադաստրի տվյալներով՝ այս հասցեում ընկերությունը սեփականության իրավունքով մեկ բնակարան ունի, որտեղ էլ, թերեւս, գրանցված է: Բնակարանը ձեռք է բերվել հիպոթեքով 2009-ին:
2015-ի նոյեմբերի 24-ին «BORANO» ՍՊԸ-ն Հովհաննիսյաններից գնել է Ալեքսան Զաքարյանը, որը ներկայում դրա 100 տոկոսի փայատերն է: Ալեքսանը եղբոր՝ Գուրգենի հետ Հայաստանում հիմնադրել է «Էլիպս Ջի Էյ» եւ «Սեքյուրիթի Դրիմ» ընկերությունները, որոնցից առաջինը հայտնի է անվտանգության համակարգերի, իսկ երկրորդը՝ երթեւեկությանը հետեւող տեսախցիկների ու արագաչափերի տեղադրմամբ:
Զաքարյանների «Elfnet Group»-ը
Երեւանի բնակիչներ Ալեքսան եւ Գուրգեն Զաքարյանները իրենց կանանց՝ Գայանե Վերդյանի եւ Կարինե Զաքարյանի հետ 2008-ի նոյեմբերի 5-ին Պրահայում հիմնադրել են «Elfnet Group» ՍՊԸ-ն, որի գործունեության ոլորտը եղել է անշարժ գույքի, բնակարանների ու գրասենյակային տարածքների վարձակալությունը, հետագայում ավելացվել են նաեւ արտադրության, առեւտրի ու ծառայությունների մատուցման որոշ տեսակներ: Տնօրենը Ալեքսան Զաքարյանն է, որը նաեւ 70 տոկոսի փայատերն է, մյուս երեքն ունեն 10-ական տոկոս:
«Elfnet Group»-ը գրանցված է Ժիժկով թաղամասի Տաբորիցկա 464/10 (Táboritská 464/10) հասցեում: Ընկերությունն այս հասցեում 3 տիպի սեփականություն ունի. 1 բնակարան եւ գործնական նշանակության տարածք, ինչպես նաեւ համատեղ սեփականության կարգով ավտոտնակ:

Son and Daughter-In-Law of Head of Armenia’s Public Services Regulatory Commission Own Businesses in Prague
Vahe Sarukhanyan, Pavla Holcova
Relatives of Robert Nazaryan, president of Armenia’s Public Services Regulatory Commission (PSRC) own a number of businesses in the Czech Republic.
Nazaryan served as Yerevan’s mayor from 2001-2003 before being appointed PSRC head.
LEMAR INVEST
On August 14, 2008, Levon Nazaryan (Robert Nazaryan’s son), and his wife Marine Gevorgyan, found LEMAR INVEST Ltd. in Prague. The company is involved in real estate and the leasing of apartments and office space. Charter capital amounted to 200,000 Czech korunas. At first, the couple split the shares equally, but Marine Gevorgyan has owned 100% since January 2014.
Until 2009, LEMAR INVEST was registered in the Prague neighborhood of Žižkov and later moved to Varhulíkové 1579/16 in the Holešovice neighborhood.
Marine Gevorgyan owns an apartment in the above building where the company is registered. The couple are citizens of Armenia and have a residency registered at 39 Arabkir Street. Levon’s parents Robert Nazaryan and Svetlana Kharatyan are registered at the same address.
There is no information regarding Levon Nazaryan in the financial disclosures filed by his father with Armenia’s Ethics Committee for Top Officials since father and married son are not regarded as ‘linked individuals’ even though they officially share the same Yerevan residence.
Pohodlné Bydlení
Levon Nazaryan founded Pohodlné Bydlení Ltd. (Comfortable Housing) in Prague on February 26, 2014. Russian citizen Ksenya Boyko, who had temporary Czech residency status, served as Levon Nazaryan’s representative when the company was founded. This company, also founded with 200,000 Czech korunas, deals in real estate as well. Levon Nazaryan is the company’s director and sole shareholder.
This company is registered at Varhulíkové 1579/16 as well.
BORANO SCI Finance – a family business
Levon Nazaryan also has an interest in another Czech registered company. Since 2011, he’s served on the board of BORANO SCI Finance.
This company was founded in May 2007 and was originally called AFTER DARK. Charter capital amounted to 2 million Czech korunas and it also engages in real estate. Management of the company fell into Armenian hands on December 21, 2011 when Boris Hovhannisyan, a 60-year-old resident of the Kotayk village of Arinj, became a board member, along with his son Norayr Hovhannisyan, and Levon Nazaryan. The Czech Corporate Registry only has shareholder information on the company from 2007-2010. The wives of Boris Hovhannisyan and Levon Nazaryan became observer members of the board on December 21 as well. So too did Kim Yeganyan, the 35-year-old nephew of Gagik Yeganyan, chief of Armenia’s State Migration Service.
BORANO – an Armenian relay team
DOLLARSTONE CZ Ltd., another company with Armenian roots, is registered at the above address in Prague. It was founded in August 2006 by Prague residents Mher Gamdjyan (20% shares) and Artem Sahakyan (20%), along with Armenian citizen Lilit Asatryan (60%).
Lilit is the wife of Robert Yeritsyan, son of businessman Albert Yeritsyan. Robert Yeritsyan is now on the run from law enforcement authorities in Armenia. Hetq has written about Robert Yeritsyan and his wife, as well as Mher Gamdjyan.
Until 2008, the company engaged in specialized retail and general trade, and since 2008 in trade and services. Boris Hovhannisyan obtained the company in April 2007, and was later joined by his son Norayr. Boris then changed the name to BORANO Ltd. Prior to 2009, the company was registered at the address of Mher Gamdjyan, and in July 2009, the address was changed to Varhulíkové 1579/16. According to the Czech Real Estate Registry, the company owns an apartment at this address.
Aleksan Zakaryan purchased the company from Hovhannisyan on November 24, 2015. (Aleksan Zakaryan and his brother Gourgen own companies that install speed/traffic cameras and security systems in Armenia)
Zakaryans’ Elfnet Group
On November 5, 2008, Yerevan residents Aleksan and Gourgen Zakaryan and their wives Gayane Verdyan and Karine Zakaryan, found Elfnet Group Ltd. in Prague. While initially solely a real estate company, it later branched out into manufacturing, trade and services. Aleksan Zakaryan, the company director, owns a 70% stake.
Elfnet Group is registered at Táboritská 464/10 in Prague. The company owns one apartment, one commercial space, and an auto garage at this location.