Եթե Ստեփանակերտը երբեմն դիմադրեր Երևանին …
Վիեննայում ԼՂ հիմնահարցի շրջանակներում կայացած Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների, ինչպես նաև ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահող երկրների արտաքին գերատեսչությունների ղեկավարների բանակցություններից անմիջապես հետո ԼՂՀ ԱԳՆ-ն հանդես եկավ պաշտոնական հայտարարությամբ։ Դրանով Ստեփանակերտը ոչ միայն դրական գնահատեց հանդիպումը, այլև աջակցություն հայտնեց դրա ընթացքում ձեռք բերված համաձայնությանը՝ կապված շփման գծում միջադեպերի հետաքննությունների անցկացման մեխանիզմի ներդրման, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակն ընդլայնելու հետ։ Հայտարարության մեջ նշվում էր նաև, որ ԼՂՀ-ն կիսում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների դիրքորոշումը հակամարտությունը ռազմական ճանապարհով լուծելու ցանկացած հնարավորություն բացառելու եւ 1994, 1995թթ. հրադադարի մասին համաձայնագրերը պահպանելու անհրաժեշտության մասին։ Ելնելով այդ համաձայնագրերից, որոնք կնքվել են Ստեփանակերտի մասնակցությամբ՝ ԼՂՀ ԱԳՆ-ն նաև նշել է․ «Կարգավորման գործընթացի տրամաբանությունը պահանջում է հակամարտության վերջնական հանգուցալուծմանը հասնելու համար վերականգնել բանակցությունները եռակողմ ձևաչափով»։
Երբ Վիեննայի բանակցությունների «արդյունքների» կապակցությամբ դրական նոտաներով հայտարարություններ են անում միջնորդ երկրները, Ադրբեջանը ու անգամ Երևանը, դեռ կարելի է հասկանալ՝ ելնելով նրանց ռազմավարական կամ տակտիկական շահերից։ Միակ պետությունը, անկախ միջազգայնորեն ճանաչված լինել-չլինելու հանգամանքից, որը միանշանակ պետք է դժգոհության և առարկության տոնայնությամբ արձագանքեր այդ հանդիպմանը, Արցախի Հանրապեությունն է։ Դրա համար վերջինս ուներ առնվազն երեք հիմնավոր պատճառ։
Առաջին՝ Ադրբեջանը ոչ թե Հայաստանի տարածքի նկատմամբ էր ապրիլի սկզբին ագրեսիա իրականացրել, այլ՝ Արցախի։ Իսկ Վիեննայում հանդիպելու անհրաժեշտությունը պայմանավորված էր հենց այդ հարձակման հետևանքով առաջացած բացարձակապես նոր ռազմաքաղաքական իրադրությամբ։ Սա նույնն է, եթե 1994թ. Բիշքեկում հրադադարի համաձայնագրի ստորագրման բանակցություններին ղարաբաղյան կողմը չմասնակցեր։
Երկրորդ՝ այդ հարձակմամբ Ադրբեջանը խախտել էր հրադադարի հաստատման վերոնշյալ եռակողմ անժամկետ համաձայնագրերը։ Իսկ քանի որ ԼՂՀ-ն հանդիսանում է այդ փաստաթղթերն ստորագրող կողմ, դրանով իսկ՝ հանդես է եկել որպես միջազգային իրավունքի սուբյեկտ, ապա նրա մասնակցությունը թե Մոսկվայում ապրիլի 5-ին կայացած՝ կրակի դադարեցմանն ուղղված բանակցություններին և թե Վիեննայի բանակցություններին ոչ թե տրամաբանական պետք է լիներ, ինչպես մեկնաբանում է պաշտոնական Ստեփանակերտը, այլ պարտադիր։
Երրորդ՝ որը թերևս ամենակարևորն է, այդ հարձակման հետևանքով ԼՂՀ-ն ունեցել է տարածքային կորուստ։ Խախտվել է նրա տարածքային ամբողջականությունը՝ այն պարզ պատճառով, որ դիրքային կորուստների պատճառով ադրբեջանական զինուժի վերահսկողության տակ հայտնված տարածքները ԼՂՀ Սահմանադրությամբ ընդգրկված են երկրի պետական սահմանների ներքո։
Վիեննայի բանակցություններում Ադրբեջանի առջև չի դրվել այդ տարածքները վերադարձնելու պահանջ։ Համանախագահների ամփոփիչ հայտարարության մեջ Ադրբեջանին այդ ագրեսիայի համար դատապարտող որևէ ակնարկ չկա։ Ըստ էության, Վիեննայում լեգիտիմացվել է 1994 և 1995թթ․ հրադադարի հաստատման և պահպանման պայմանագրերի խախատման հետևանքով առաջացած նոր իրավիճակը։ Դրանով արդարացվել է Ադրբեջանի կողմից ԼՂՀ-ից տարածքների գրավումը և հաստատվել է նոր ստատուս քվո։ Երբ Ստեփանակերտը ողջունում է այդ բանակցությունները, դրանց արդյունքները, կամա թե ակամա ոչ միայն լեգիտիմ է դարձնում բանակցություններից իր մեկուսացումը, այլ տարածքային կուստները՝ անկախ նրանից՝ դրանք 800, թե 8 հազարերորդական հեկտար էին կազմում։ Որքանո՞վ էր, հետևաբար, թե՛ իրավական և թե՛ քաղաքական առումներով ճիշտ՝ միջազգային հանրության և բանակցող կողմերի հետ այդ հարցում սոլիդարություն հայտնելը՝ հանուն միջադեպերի հետաքննության կամ ԵԱՀԿ գործող նախագահի հատուկ ներկայացուցչի գրասենյակի դիտորդական ներուժի ընդլանման՝, կամ որ նույնն է՝ հանուն միայն խարխուլ հրադադարի հաստատման։
ԼՂՀ նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբյանը հայտարարել էր, թե ԼՂՀ-ն չի կարող իրականացնել որևէ համաձայնություն, եթե ինքը դրանց ձեռբերմանը չի մասնակցել, դրանց հավանություն չի տվել։ Վիեննայի բանակցությունների արդյունքները Ստեփանակերտի կողմից ողջունելուց հետո կարելի՞ է արդյոք ասել, որ ԼՂՀ-ն տալիս է այդ հավանությունը այնտեղ ձեռբերված բանավոր համաձայնություններին։ Եթե այո, ապա հարց է առաջանում՝ համաձա՞յն է արդյոք ԼՂՀ-ն, ԵԱՀԿ կողմից միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմների մշակումից և տրամադրումից հետո դրանք ներդնել Մարտակերի և Հադրութի ուղղություններով ապրիլի քառօրյա սրացումից հետո քաշված նոր բնագծերում։
Փաստորեն իրականությունը ցույց է տալիս, որ անգամ ապրիլյան պատերազմից հետո հայկական կողմը չի փոխում դիվանագիտական դաշտում Հայաստանի հետ ԼՂՀ-ի բացարձակ համաձայնության մեջ լինելու դոկտրինը։ Վիեննայի բանակցություններին էլ Ստեփանակերտը աջակցություն է հայտնել բացառապես այն պատճառով, որ Երևանն է դրա վերաբերյալ գոհունակություն հայտնել։
Հենց այս մոտեցումն է եղել ԼՂՀ-ին բանակցություններից դուրս թողնելու պատճառը, որի միակ հետևանքը եղավ հակամարտության ողջ էությունը Ադրբեջանի կողմից խեղաթյուրելը, այն որպես Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև տարածքային կոնֆլիկտ ներկայացնելը և այդ հիմքով միջնորդ երկրներից անուղղակիորեն ԼՂՀ-ի վրա հարձակվելու «արտոնություն ստանալը»։ Հիմա էլ այդ դոկտրինը ծառայեցվում է տարածքային կամ նույնիսկ դիրքային կորուստները, կամա թե ակամա, արդարացնելուն։ Այս կատարյալ համաձայնության հետևանքով ԼՂՀ-ն լիարժեքորեն զրկվել է իրավասուբյեկտությունից և եթե այսպես շարունակվի, կզրկվի նաև երբևէ իր հետ կապված կարգավորման համաձայնությունների ձեռբերմանը, խաղաղության պայմանագրի մշակմանը մասնակցելու հնարավորությունից։ Ադրբեջանն ամեն ինչ կանի դրա համար։
Սա չի նշանակում, թե Ստեփանակերտը պետք է հակամարտության մեջ մտներ Երևանի հետ։ Նման բան պատկերացնելն անգամ սարսափելի է ու հավասարազոր է դավաճանության։ Բայց իբրև առավել ճկուն լինելու, միջազգային ճնշումներին դիմադրելու և ԼՂՀ-ի՝ իբրև հակամարտության և բանակցությունների կողմի, կարգավիճակը վերականգնելու միջոց, այսպես կոչված «կառավարելի անհամաձայնության» մարտավարությունը կարող էր ու պետք է կիրառվեր։ Եթե մինչև ապրիլի 2-ը դա կարող էր էական չհամարվել, ապա հիմա դրան ուղղակի այլընտրանք չպետք է լիներ։ Եվ դրա առաջին քայլը պետք է լիներ Վիեննայի՝ գործնականում ոչ մի էական արդյունք չտված բանակցությունների անգամ անցկացմանը դեմ Ստեփանակերտի կողմից արտահայտվելը։ Եթե դա չի արվել զուտ որպեսզի Ադրբեջանին չտրվի այդ «անհամաձայնությունը» շահարկելու և պատերազմի քաղաքականությունը շարունակելու առիթ չտալու համար, ապա պետք է նշել, որ Բաքուն այսպես թե այնպես, այդ քաղաքականությունից չի հրաժարվել։ Հակառակ դեպքում այն պետք է առաջնագծից հեռացներ հրթիռահրետանային համակարգերը և զրահատեխնիկան, ինչը չի անում։
Ապրիլի քառօրյա պատերազմը ստեղծել էր ոչ միայն ԼՂՀ-ին բանակցային կողմ դարձնելու, այլև նրա միջազգայնորեն ճանաչման գործընթաց սկսելու առավել քան բավարար նախադրյալներ։ Մինչդեռ Ստեփանակերտն ու Երևանը բացարձակ համաձայնության իրենց ողեգծով քայլ առ քայլ կորցնում են այդ շանսը։

Если бы Степанакерт иногда противился Еревану…
Сразу после переговоров в Вене между руководителями внешнеполитических ведомств стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ по проблеме Нагорного Карабаха МИД Нагорно-Карабахской Республики выступил с официальным заявлением, в котором не только была дана положительная оценка встрече, но и выражена поддержка достигнутым договоренностям вокруг внедрения механизмов проведения раследования инцидентов на линии соприкосновения, расширения офиса личного представителя действующего председателя ОБСЕ. В заявлении также отмечалось, что НКР разделяет позицию стран-сопредседателей МГ ОБСЕ относительно исключения любой возможности разрешения конфликта вооруженным путем и необходимости соблюдения соглашений о прекращении огня 1994 и 1995 годов. Исходя из этих соглашений, которые были заключены с участием Степанакерта, МИД НКР также отметил: “Логика процесса урегулирования требует восстановить трехсторонний формат переговоров с целью достижения окончательного разрешения конфликта”.
Когда с положительными заявлениями о “результатах” венских переговоров выступают страны-посредники, Азербайджан и даже Ереван, которые исходят из своих стратегических или тактических интересов, это можно понять. Единственным государством, которое должно высказывать недовольство и возражения по поводу этой встречи, является Республика Арцах, независимо от того, признана она международным сообществом или нет. Для этого Арцах имеет как минимум три веские причины.
Во-первых, в апреле Азербайджан развязал агрессию не против Армении, а против Арцаха. Необходимость же встречи в Вене была обусловлена исключительно новой военно-политической ситуацией, сложившейся именно вследствие этого нападения. Это равносильно тому, как если бы в 1994 г. карабахская сторона не участвовала в переговорах по подписанию Бишкекского соглашения об установлении перемирия.
Во-вторых, этим наступлением Азербайджан нарушил упомянутое выше бессрочное соглашение об установлении перемирия. А поскольку НКР является стороной, подписавшей эти документы и, тем самым, выступившей в качестве субъекта международного права, то ее участие как в прошедших в Москве 5 апреля переговорах о прекращении огня, так и в венских переговорах должно было быть не логичным, как завляет официальный Степанакерт, а обязательным.
В-третьих, что самое важное, вследствие этого нападения НКР понесла территориальные потери. Территориальная целостность Карабаха была нарушена по той простой причине, что территории, оказавшиеся под контролем азербайджанских вооруженных сил в результате позиционных потерь, согласно Конституции НКР, охвачены государственными границами страны.
В ходе переговоров в Вене перед Азербайджаном не было поставлено требование вернуть эти территории. В итоговом заявлении сопредседателей нет ни намека на осуждение агрессии со стороны Азербайджана. По сути, новая ситуация, возникшая вследствие нарушения договоров об установлении и сохранении перемирия 1994 и 1995 гг., в Вене была легитимизирована. Тем самым был оправдан захват Азербайджаном территорий НКР и утвержден новый статус-кво. И когда Степанакерт приветствует эти переговоры и их результаты, он вольно или невольно легитимизирует не только свою изоляцию от переговоров, но и территориальные потерои, независимо от того, составляют они 800 гектаров или одну восьмитысячную гектара. А посему насколько правильно было в правовом и политическом смыслах выражать солидарность в этом вопросе с международным сообществом и сторонами переговоров ради расследования инцидентов или расширения наблюдательского потенциала офиса личного представителя действующего председателя ОБСЕ, или, что то же самое, только ради установления непрочного перемирия.
Пресс-секретарь президента НКР Давид Бабаян заявил, что НКР не сможет реализовать ни одно соглашение, в достижении или одобрении которого не принимала участия.
Можно ли после того, как Степанакерт приветствовал результаты переговоров в Вене, говорить о том, что НКР одобряет достигнутые там устные соглашения? Если да, то возникает вопрос: согласна ли НКР на то, чтобы после разработки ОБСЕ механизмов расследования инцидентов они была внедрены на новых рубежах на Мартакертском и Гадрутском направлениях, которые появились в результате 4-дневного обострения в апреле?
Между тем реальность показывает, что даже после апрельской войны армянская сторона не изменила доктрину абсолютного согласия НКР с Арменией в дипломатическом поле. Венские переговоры также Степанакерт поддержал исключительно по той причине, что Ереван выразил удовлетворение их результатами.
Именно из-за такого подхода Нагорный Карабах выбыл из переговоров, что привело к искажению Азербайджаном сути конфликта, представлению его в качестве территориального спра между Арменией и Азербайджаном и косвенного получения им на этой основе разрешения напасть на НКР. А теперь эта доктрина волей-неволей служит оправданию территориальных и даже позиционных потерь. Вследствие такого полного согласия НКР полностью лишишать правосубъектности, и если так будет продолжаться и дальше, то карабахская сторона может лишиться и достигнутых с ней когда-либо соглашений об урегулировании, возможности участвовать в разработке мирного договора. Для этого Азербайджан сделает все возможное.
Но это не значит, что Степанакерт должен вступить в конфликт с Ереваном. Представить такое не просто страшно, это равносильно предательству. Однако тактика так называемого «управляемого несогласия» как возможность проявить большую гибкость, противостоять международному давлению и восстановить статус НКР как стороны конфликта и переговоров могла и должна была быть использована. Если до 2 апреля это могло считаться несущественным, то сейчас альтернативы такому подходу просто нет. И первым шагом к этому должно было стать выступление Степанакерта против одного только проведения переговоров в Вене, которые никаких существенных результатов фактически не дали. Если это не было сделано для того, чтобы не дать Азербайджану повод спекулировать «несогласием» и продолжать политику войны, то следует отметить, что Баку так или иначе не отказался от этой политики. В противном случае он должен был отвести с передовой ракетно-артиллерийские комплексы и бронетехнику, что, однако, не делается.
4-дневная апрельская война создала более чем достаточные предпосылки не только для привлечения НКР в качестве стороны переговоров, но и для начала процесса ее международного признания. Между тем Степанакерт и Ереван своим курсом на полное согласие шаг за шагом потеряли этот шанс.