«Տարոն-Ավիան» երկինք կբարձրանա հավանաբար աշնանը
Ինչպես արդեն գրել ենք, «Տարոն-Ավիա» ընկերությունն ստացել է կանոնավոր օդային փոխադրումներ իրականացնելու հավաստագիր եւ նշանակվել 6 ուղղություններով ավիափոխադրող: «Հետքը» զրուցեց ավիաընկերության հիմնադիր եւ գլխավոր տնօրեն Գառնիկ Պապիկյանի հետ՝ պարզելու, թե ինչպիսին են առաջիկա ծրագրերը:
Ընկերությունը նշանակվել է 6 ուղղություններով ավիափոխադրող: Գ. Պապիկյանի փոխանցմամբ՝ դրանք են.
Երեւան-Մոսկվա-Երեւան
Երեւան-Կրասնոդար-Երեւան
Երեւան-Սամարա-Երեւան
Երեւան-Նիժնի Նովգորոդ-Երեւան
Երեւան-Վորոնեժ-Երեւան
Երեւան-Բեյրութ-Երեւան:
Նշենք, որ դեպի Մոսկվա, Կրասնոդար ու Սամարա կանոնավոր փոխադրումներ կատարելու իրավունք ունի նաեւ «Ավիակոմպանիա Արմենիան», որը, սակայն, առայժմ օդանավ չի շահագործում: Հարցին, թե երբ կսկսեն փոխադրումները, «Տարոն-Ավիայի» ղեկավարը նշեց, որ պետք է IATA-ի կոդ ստանան: Նախկինում ընկերությունն ուներ այդպիսին՝ K7, սակայն, Պապիկյանի տեղեկացմամբ, այն տրվել էր ժամանակավոր, եւ հետագայում իրենք հրաժարվել էին դրանից: Այժմ, ըստ նրա, մեկ-մեկուկես ամիս կտեւի, մինչեւ IATA-ի մշտական կոդ ստանալու գործընթացն ավարտվի: Այդ կոդն անհրաժեշտ է կանոնավոր փոխադրումների համար, իսկ մինչ այս՝ 2007-ից, ընկերությունն աշխատել է ոչ կանոնավոր (չարտեր) փոխադրումների ոլորտում (սկզբնական շրջանում «Տարոն-Ավիան» բեռնափոխադրող էր), ինչի համար բավարար էր ICAO-ի տված կոդը՝ TRV: Կոդի ձեռքբերումից հետո կսկսվի տոմսերի վաճառքը, եւ առաջին թռիչքը, ըստ Գ. Պապիկյանի, հավանաբար կկայանա սեպտեմբերին:
Ընկերությունն այս պահին ունի 3 հատ «Boeing 737-500» մարդատար օդանավ (EK-73775, EK-73772, EK-73797): Այս տարվա վերջին կամ 2017-ի սկզբին նախատեսվում է դրանց թիվը հասցնել 5-ի: Ընկերության ավիապարկում միայն «Boeing»-ներ են լինելու:
Հարցին, թե ռուսական ընկերությունները, կարելի է ասել, կուլ են տվել հայկական շուկան, հետեւաբար ինչպե՞ս է «Տարոն-Ավիան» մտնելու մրցակցության մեջ, ավիափոխադրողի սեփականատերը շեշտեց, որ ոչ թե կարելի է ասել, այլ հենց այդպես էլ կա՝ ռուսները գրավել են մեր շուկան, իսկ հայկական ընկերության մուտքը պետք է լինի հաշվարկված, ու պիտի ուշադիր աշխատեն: Գ. Պապիկյանի ասելով՝ նաեւ դրանով է պայմանավորված, որ նախընտրել են առայժմ բավարարվել 6 ուղղություններով, որոնցից 5-ը դեպի Ռուսաստան են:

Самолеты “Тарон-Авиа”, по всей видимости, поднимутся в небо осенью
Как мы уже писали, компания “Тарон-Авиа” получила лицензию на осуществление регулярных воздушных рейсов. Компания назначена авиаперевозчиком по шести направлениям. О ближайших планах «Тарон-Авиа» Hetq.am побеседовал с учредителем и генеральным директором авиакомпании Гарником Папикяном.
По словам нашего собеседника, “Тарон-Авиа” будет выполнять следующие рейсы:
Ереван-Москва-Ереван
Ереван-Краснодар-Ереван
Ереван-Самара-Ереван
Ереван-Нижний Новгород-Ереван
Ереван-Воронеж-Ереван
Ереван-Бейрут-Ереван
Отметим, что право выполнять регулярные полеты в Москву, Краснодар и Самару имеет также “Авиакомпания Армения”, которая, однако, пока не эксплуатирует самолеты.
На вопрос, когда начнутся перевозки, руководитель “Тарон-Авиа” отметил, что необходимо получить код IATA. Ранее компания имела код K7, который был выдан временно, и в дальнейшем пришлось от него отказаться. Сейчас процесс получения постоянного кода IATA продлится месяц-полтора. Этот код необходим для осуществления регулярных перевозок. До этого, начиная с 2007 г., компания работала в сфере нерегулярных, то есть чартерных перевозок (на начальном этапе “Тарон-Авиа” осуществляла грузовые перевозки), для чего достаточно было иметь выданный ICAO код TRV. После получения кода начнется продажа билетов. Первый рейс, по словам Папикяна, состоится, по всей видимости, в сентябре.
На данный момент компания имеет три пассажирсих Boeing 737-500 (EK-73775, EK-73772, EK-73797). В конце этого или начале 2017 года планируется довести их число до пяти. В авиапарке компании должны быть только самолеты Boeing.
Отметив, что российские компании, можно сказать, завоевали весь армянский рынок, мы поинтересовались, как “Тарон-Авиа” собирается конкурировать с ними. Собственник авиаперевозчика подчеркнул, что русские действительно захватили наш рынок, поэтому приход армянской компании необходимо как следует продумать, а для этого потребуется тщательная работа. По словам Гарника Папикяна, в том числе и этим обусловлено то, что компания предпочла ограничиться пока шестью направлениями, пять из которых российские.