Թալիշցի Խալափյաններն Արզնի տեղափոխվելու երկրորդ օրը սկսել են մշակել հողամասը
Երբ մտնում ես Արցախի Թալիշ գյուղից տեղահանված Խալափյանների նոր բակն Արզնիում, թվում է՝ այնտեղ անմշակ տնամերձ երբևէ չի եղել: Թեպետ մայրն ու երկու որդիները մեկ ամիս են Արզնիում, սակայն գալու երկրորդ օրվանից սկսել են հողամասը մշակել, հետո էլ գոճներ ու հավեր են գնել:
69-ամյա Սվետլաննա Խալափյանը ծնունդով Ղարաբաղի Չայլու գյուղից է, ամուսնացել է թալիշեցու հետ, ունեցել են 12 երեխա: Բոլորն ամուսնացել են, բացի երկու տղաներից Սերյոժայից ու Ստեփանից. «Ազաբ էրեխոցս հետ եմ մնացել»,-ասում է Սվետլաննա Խալափյանը:
Ապրիլի 2-ին, տիկին Սվետլաննայի ծննդյան օրը, Թալիշում ապրող մյուս ընտանիքների նման նրանք դարձել են կրկնակի փախստական: «Վերջին օրերը միտս են ընկնում, չեմ էլ ուզում խոսամ»,-պատմում է երկու պատերազմ վերապրած կինը:
Ընտանիքը նախ եկել է Մասիս, հետո Վանաձոր, ապա տեղափոխվել Արզնի. «Օդը լավն ա, մեր գյուղի նման»,-նկատում է 69-ամյա Սվետլաննան՝ ավելացնելով, որ իրենք հողի, սեփական տան սովոր մարդիկ են:
Արզնի գյուղի փակված տներից մեկը նրանց 25 հազար դրամով վարձով են տրամադրել: Վերջին օրերին Սերյոժան գնացել է Թալիշ, տնից մի քանի անհրաժեշտ իրեր ու փաստաթղթեր է կարողացել դուրս բերել, չի մոռացել նաև հանգուցյալ հոր լուսանկարը. «Հիմի հոր նկարը որ բերել ա, ասել ա՝ ոչ մի բան, որ չտանեմ, սա պիտի հասցնեմ մամային: Որ բերել ա, ուրեմն սա իմ տունն ա»,-նշում է բազմազավակ մայրը:
Ընտանիքը Թալիշ վերադառնալու համար անվտանգության երաշխիք չի տեսնում. «Եթե հարմարվի, եթե տները սարքվեն… բայց հիմիկվա դրությամբ, եթե ոսկի փռեն Թալիշի վրա, չի լինի»,-կարծում է տիկին Սվետլաննան:
Ընտանիքի նոր բացված հաշվեհամարին (AGBA կրետիտ ագրեկոլ բանկ, Աբովյանի մասնաճյուղ 220302449362000) փոխանցված գումարի շնորհիվ Սերյոժան կարողացել է երեք ամսվա տան վարձը միանգամից տալ, մնացած գումարով էլ գոճիներն ու հավերն է գնել: Ուզում է մեծացնել տնտեսությունն ու հաստատվել Արզնիում: Նպատակ ունի կովեր գնել, բայց դեռ գումարը չի հերիքում: Սերյոժան ու Ստեփանը, բացի տան տնտեսությունը զարգացնելուց, մտածում են աշխատատեղի մասին: Գործ են փնտրում:
Սրյոժան հիշում է մանկությունը, երբ 1992-ին, չորս տարեկանում, նորից փախել են ծնողների ու 11 քույր-եղբայրների հետ: Վստահ չէ, որ երկու անգամ կատարվածը նորից չի կրկնվի: Դա է պատճառը, որ Թալիշ վերադառնալը չի պատկերացնում:
«Նույնը էլի կրկնվելու ա… ստեղ ապրեմ, ստեղ ստեղծեմ, իմանամ, որ ստեղծածս վայելելու եմ»,- ասում է Սվետլաննայի կրտսեր տղան՝ Սերյոժան՝ ընդգծելով, որ Թալիշում իրենք, նաև համագյուղացիները լավ էին ապրում. «Կարելի ա ասել երևանցիքից հարյուր գլուխ լավ էինք ապրում: Բայց հիմա էդ արած-դրածը թողել են, փախել»:
Սերյոժան 2 տարի ութ ամիս ծառայել է ԼՂզինված ուժերում, ապա մեկնել Ռուսաստան արտագնա աշխատանքի, այնտեղ զբաղվել է շինարարությամբ, բայց հետո վերադարձել հայրենի Թալիշ: Պատերազմական գործողությունների, Արցախի հարցի կարգավորման մասին իր պատկերացումներն ունի Սերյոժան. «Ես կորոշեի միանգամից սկսվի. կամ էս կողմ, կամ՝ էն կողմ, ոչ թե էս խաղաղ կյանքում օրական զոհ»:

Халапяны из Талыша на второй день после приезда в Арзни начали обрабатывать землю
Когда заходишь во двор арзнийского дома Халапянов, переехавших сюда из арцахского села Талыш, кажется, что здесь никогда не было необработанного приусадебного участка. Несмотря на то, что мать и двое сыновей живут в Арзни всего месяц, они на второй день после своего приезда начали обрабатывать землю, потом завели поросят и кур.
69-летняя Светлана Халапян родом из карабахского села Чайлу. Она вышла замуж за талышца, родила 12 детей. У них у всех уже свои семьи, за исключением двух сыновей – Сережи и Степана. “Я живу со своими неженатыми сыновьями”,- говорит Светлана Халапян.
2 апреля, в день рождения Светланы, семья Халапянов вместе с проживающими в Талыше другими семьями второй раз стали беженцами. “Я не хочу вспоминать эти дни…”- говорит пережившая две войны женщина.
Халапяны сперва приехали в Масис, потом в Ванадзор, откуда перебрались в Арзни. “Здесь воздух хороший, напоминает наше село”,- отмечает Светлана, добавляя, что они привыкли иметь свою землю, жить в собственном доме.
В Арзни Халапяны снимают дом за 25 тысяч драмов. На днях Сережа побывал в Талыше, привез оттуда необходимые вещи и документы. Не забыл захватить с собой и фотографию покойного отца. “Раз он привез фотографию, значит, это мой дом”,- говорит многодетная мать.
Для возвращения в Талыш у семьи нет достаточных гарантий безопасности. “Вот когда дома будут восстановлены, когда будут созданы условия… Но на данный момент я ни за что в Талыш не вернусь”,- заявила Светлана.
На средства, перечисленные на открытый для Халапянов расчетный счет (Абовянский филиал банка AGBA Кредит Агриколь, 220302449362000), Сережа смог оплатить аренду дома за три месяца, а на остальные деньги купил поросят и кур. Он хочет создать в Арзни большое хозяйство и обосноваться здесь. В планах также приобретение коров, но денег на это пока не хватает. Помимо расширения хозяйства братья хотят устроиться на работу.
Сережа вспоминает свое детство, когда в 1992 году он в четырехлетнем возрасте бежал с родителями и 11 братьями и сестрами. Он не уверен, что эти события не повторятся вновь, поэтому не представляет свое возвращение в Талыш.
По словам Халапянов, в Талыше они жили хорошо, намного лучше, чем живут в Ереване. Но им пришлось все оставить и бежать из родного села.
Сережа прослужил в вооруженных силах Нагорного Карабаха два года и восемь месяцев, после чего уехал на заработки в Россию. Работал там на стройке, но потом вернулся в родной Талыш. У него свое представление о войне, о решении проблемы Арцаха: “Я бы предпочел решить сразу – либо в одну сторону, либо в другую, а не так, чтобы в мирное время каждый день кто-то погибал…”