Արցախի Թալիշ ու Մատաղիս գյուղերում վերջին զանգը երեկ չի հնչել
ԼՂՀ Թալիշ ու Մատաղիս գյուղերի շրջանավարտների համար Արցախի ու Հայաստանի տարբեր բնակավայրերում են հնչեցվել դպրոցական վերջին զանգերը: 18-ամյա Սյուզաննա Արզումանյանը մեկն է նրանցից: Նա 12 տարի՝ հանած մեկ ամիս, սովորել է Մատաղիսի միջնակարգ դպրոցում, սակայն ավարտել է Արզնիի դպրոցը:
Սյուզաննան մեզ պատմեց, որ գարնան սկզբին չէր էլ կարող պատկերացնել, թե դպրոցը կավարտի ոչ թե հայրենի Մատաղիսում, այլ Արզնի գյուղում. «Արդեն փորձերն էինք անում, բոլորս մեր խոսքերն ունեինք, շորեր էինք առել… Իմ համար ավելի հաճելի կլիներ իմ գյուղում ավարտեի. ամեն մարդ իր հայրենիքում ուրիշ ա»:
Նա կարոտով է խոսում իր դպրոցի ու դասարանցիների մասին: Քչերից տեղեկություն ունի: Գիտի, որ իր նման Արցախի ու Հայաստանի տարբեր բնակավայրերում են ապաստան գտել:
Ապագա բժշկուհի Սյուզաննան հիմա պարապում է, որ ընդունվի բժշկական համալսարան: Բայց կենցաղային հոգսերը ծանրացած են նրա ու եղբոր ուսերին: Երեխաները խնամում են ծեր տատին ու պապին, որոնք ապրելիս են եղել Թալիշում: «Պետք ա ապահովություն լինի, անվտանգություն ու խաղաղություն: Բայց իմ լսելով արդեն անհնար ա Թալիշում ապրելը»,- ասում է շրջանավարտը:
Արցախում մնացել են Սյուզաննայի ծնողներն ու զինվոր եղբայրը: Նրա հայրը պայմանագրային զինծառայող է: Արզումանյան ծերերն ու թոռները Արզնիում տուն են վարձել ու ապրիլ ամսից ապրում են այնտեղ:
Սյուզաննայի պապը՝ 90 տարեկան թալիշցի Վոլոդյա Արզումանյանը պատմում է իր դառը մանկության ու կյանքի մասին: Գրեթե ոչինչ չի հիշում ունեցած լավ օրերից: Մանկատանն է մեծացել ծնողներին վաղ կորցնելու պատճառով: Երեք պատերազմ է տեսել, վերջին երկու պատերազմների հետևանքով ընտանիքով դարձել է փախստական: 1994-ին Վարդենիսից հետ են վերադարձել ու Թալիշի իրենց տունը վառված գտել: Սկսել են զրոյից, նորից տուն են կառուցել: Իսկ 2016-ի ապրիլի 2-ին կրկին թողել տունը: Այս անգամ չգիտեն, թե երբ կարող են հետ վերադառնալ:
Վոլոդյա պապին հարցնում եմ Արցախի հարցի լուծման իր տարբերակի մասին. «Հո՞ւնց լուծվի, հե՞շտ բան ա, որ լուծվի, հայերի հողն ա, թուրքը ասում ա՝ իմ հողն ա: Բա հայություն իլնի՞ ոչ: Ես մի թիզ հող չեմ տա, եթե ես իլեմ պրեզիդենտ: Կռիվ անի, ես էլ կանեմ, խաղաղություն իլի, ես էլ կանեմ»:
Այս ընթացքում Սյուզաննայի եղբայրը՝ Նվերը մի քանի անգամ հետ է վերադարձել Մատաղիս: Մի քանի օր առաջ է եկել՝ այս անգամ իր հետ բերելով Սյուզաննայի շանը. «Ասեցի շանը բերեմ, էրեխեն կուրախանա»,- մեզ ճանապարհելիս ասաց Նվերը:

В арцахских селах Талыш и Матагис Последний звонок не прозвенел
Для выпускников школ карабахских сел Талыш и Матагис Последний звонок прозвенел в других населенных пунктах Арцаха и Армении. 18-летняя Сюзанна Арзуманян – одна из этих выпускников. Она почти 12 лет проучилась в матагисской средней школе, но окончила школу в Арзни.
В начале весны Сюзанна даже представить не могла, что ее выпускной пройдет не в родном Матагисе, а в селе Арзни. “Мы уже репетировали программу, выучили свои тексты, купили платья... Для меня было бы приятнее окончить школу в своем селе. Для каждого человека родина – нечто особенное”,- говорит девочка.
Сюзанна тоскует по своей школе, по одноклассникам. Она мало что знает о своих о друзьях. Ей лишь известно, что многие из них уехали в различные населенные пункты Армении.
Сюзанна хочет стать врачом. Сейчас много занимется, чтобы поступить в медицинский университет. Однако бытовые проблемы легли на ее с братом плечи. Им приходится ухаживать за пожилыми бабушкой и дедушкой, которые жили в Талыше. “Нам нужна безопасность, нужен мир. Но, как мне рассказали, жить в Талыше пока невозможно”,- говорит Сюзанна.
Ее родители и брат-военнослужащий остались в Арцахе. Отец девочки тоже контрактный военнослужащий. Старшие и младшие Арзуманяны сняли в Арзни дом, где живут с начала апреля.
Дедушка Сюзанны, 90-летний Володя Арзуманян из Талыша, рассказывает о своем детстве и трудной жизни. Он рано потерял родителей, поэтому вырос в детдоме. Видел три войны, из-за последних двух его семье пришлось бежать из родных мест. В 1994-ом Арзуманяны вернулись из Вардениса и нашли свой дом в Талыше сожженным. Начали с нуля, построили новый дом. А 2 апраля 2016 г. им вновь пришлось покинуть родное село. На этот раз они не знают, когда смогут вернуться домой.
Я спрашиваю деда Володю о его варианте решения арцахской проблемы. “Это армянская земля, а турки говорят, что она принадлежит им. Будь я президентом, я бы ни пяди земли не отдал. Если будет война, я тоже буду воевать, если будет мир, я буду за мир…” – отметил Володя Арзуманян.
За это время брат Сюзанны Нвер несколько раз ездил в Матагис. Приехал несколько дней назад, привез с собой собаку Сюзанны, чтобы обрадовать сестру.