Զինծառայող Էրիկի պայքարը վերակենդանացման բաժանմունքում. բժիշկներն արդեն տեսնում են լուսավոր կետը
Էրիկը ապրիլի 4-ից պայքար է տալիս Էրեբունի բժշկական կենտրոնի վերակենդանացման բաժանմունքում: Բժիշկներն ասում են` զինծառայողին կրիտիկական ծանր վիճակից են փրկել, բայց վերակենդանացման բաժանմունքից նրան դուրս գրելը դեռ վաղ է: Բոլոր բժիշկները, երևում է, շատ հոգնած են: Թվում է` այդ հոգնությունը պետք է չթողնի, որ նրանք խոսեն: Բայց բոլորին ոգևորել է Էրիկի առողջական վիճակի, ինչպես վերակենդանացման և ինտենսիվ թերապիայի բաժանմունքի վարիչն է ասում, լուսավոր կետը: Ասում են` հիմա այդ կետը տեսնում են:
Էրիկ Բաբայանը 27 տարեկան է, նա Թալիշում դասակի հրամանատարի տեղակալն է եղել և ծանր հրազենային վիրավորում ստացել ապրիլյան պատերազմի հենց առաջին օրը: Մայրը` Ալվինան, հիշում է` ապրիլի 2-ի գիշերը` ժամը երեքի կողմերը, սկսեց կռիվը, Էրիկը լուսադեմին արդեն վիրավոր էր:
Ալվինա Կարապետյանը` Էրիկի մայրը
«Շատ արյուն կորցրեց. վիրավորվեց երիկամը, փայծաղը, թոքը, լեղապարկը, ստամոքսը, աղիքը, ոտքը…. Մարտակերտի հոսպիտալում վիրահատեցին, երիկամը հեռացրին, փայծաղը հեռացրին, յոթ ժամ վիրահատությունը տևեց»,- պատմում է մայրը:
Վիրահատություններից հետո Էրիկին անհապաղ տեղափոխում են Էրեբունի բժշկական կենտրոնի վերակենդանացման բաժանմունք: Բաժանմունքի վարիչ Արմեն Մուրադյանն ասում է, որ նրա վիճակը ընդունելու ժամանակ գնահատվել է ծայրահեղ ծանր: Հայտնաբերվել է արդեն միակ երիկամի սուր երիկամային անբավարարություն, միացվել է հեմոդիալեզ: Այնուհետև ի հայտ են եկել նոր բարդություններ: Աղիների, ստամոքսի կարած տեղերում զարգացել է անբավարարություն, թոքի վնասված տեղում ջուր է հավաքվել, իսկ հաջորդ փուլով հայտնաբերվել է սեպսիս` արյան վարակ:
Սեպսիսի և սուր երիկամային անբավարարության ֆոնի վրա Էրիկի մոտ ի հայտ է եկել արյան մակարդելիության համակարգի լուրջ խախտում, որի հետևանքով այն տեղերը, որտեղ որ կատարվել էր վիրահատական միջամտություն, սկսել են արնահոսել: Հաջորդ երկու վիրահատական միջամտություններով հեռացվել են նրա որովայնի առաջնային պատի մեջ ի հայտ եկած մեծ ծավալով հեմատոման` արյան կույտը, իսկ մի քանի օր առաջ` վնասված թոքում հավաքված, արդեն ժելեյանման զանգված դարձած ջուրը: Այս պահին Էրիկին միացրած է արհեստական շնչառություն:
«Հասել ենք այն էտապին, որ ասում ենք` հիվանդի կարգավիճակն արդեն կայուն է»
«Հետքի» հարցերին պատասխանում է
Էրեբեունի բժշկական կենտրոնի վերկենդանացման և ինտենսիվ
թերապիայի բաժանմունքի վարիչ Արմեն Մուրադյանը
- Պարոն Մուրադյան այժմ Էրիկի կյանքին սպառնացող վտանգ կա՞:
- Գիտեք ինչ, եթե հիվանդը գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, նշանակում է` ինչ-ինչ պատճառներ կան, իսկ մենք չենք մոռանում սկիզբը, վատթարագույն իրավիճակից եկել ենք որոշակի կայունացման, բայց դեռ միանշանակ ասել, որ ամեն ինչ լավ է, սխալ է:
- Իսկ ի՞նչ վտանգ կարող է սպառնալ,պարոն Մուրադյան, կարո՞ղ եք մանրամասնել՝ թեկուզ ոչ մասնագիտական լեզվով:
- Իր մոտ արհեստական շնչառությունը դեռ շարունակվում է, ճիշտ է, մենք պարբերաբար անջատում ենք, օր է լինում` մի քանի ժամ, օր է լինում` մի ժամ, բայց դեռ օրգանիզմը պահանջարկ ունի արհեստական շնչառության: Սա նշանակում է, որ թոքերի ընդհանուր իրավիճակը դեռ ամբողջովին չի բարելավվել, սա` մեկ:
Երկրորդը` մենք սեպտիկ իրավիճակը հաղթահարել, դուրս ենք եկել, բայց հիվանդը դեռ որոշակի խնդիրներ ունի, և լրացուցիչ ինֆեկցիոն բարդություններ, որ ծանր վիճակում գտնվող հիվանդներին շատ բնորոշ են, առայժմ դեռ կարող են լինել:
Հաջորդը` հիվանդն անընդհատ պառկած կարգավիճակում է: Ճիշտ է` մենք հատուկ մատրասներ, օդային ներքնակներ ենք դրել, որ պառկելախոցեր չառաջանան, նաև պարբերաբար մերսող միջոցառումներ ենք իրականացնում, բայց պառկած կարագավիճակում որոշակի խնդիրներ կարող են առաջանալ: Ինչ-որ մի տեղ, մանավանդ` ստորին վերջույթներում, տրոմբներ կարող են ի հայտ գալ, որոնք որ, Աստված մի արասցե, շատ լուրջ խնդիրների առաջ կարող են կանգնեցնել:
Եթե մենք սկզբնական փուլում մտածում էինք` արդյոք մեզ կհաջողվի էս մարդու կյանքը թեկուզ մինչև վաղը, մինչև մի քանի օր պահպանել, այսօր մենք արդեն մտածում ենք, որ մեզ հաջողվել է լուրջ իրավիճակը հաղթահարել: Սակայն ընթացիկ բարդությունների և խնդիրների վտանգը դեռ պահպանվում է: Ինքը գերուշադրության կենտրոնում է:
- Այս փուլի ձեր գործողություները որո՞նք են, օրինակ` այսօրվա բուժման ընթացքը կարո՞ղ եք նկարագրել:
- Այս փուլում հետևում ենք հիվանդի բոլոր օրգան համակարգերի նորմալ կենսագործունեությանը: Երկրորդը` ինքը մի քիչ էլ հոգեբանորեն է կախված արհեստական շնչառության սարքից, օգնում ենք, որ կարողանանք անջատել: Ի վերջո մենք պիտի կարողանանք վերջնականապես ձերբազատվել արհեստական շնչառությունից:
- Դա ավելի շատ հոգեբանակա՞ն գործոն է, թե՞ կապված է թոքերի առողջության հետ:
- Թոքերի վիճակն այնպիսին է, որ ինքը որոշակի դժվարություններով կարող է շնչել, բայց արհեստական շնչառության տակ գտնվող հիվանդները որոշակի հոգեբանական կախվածություն ձեռք են բերում այդ ապարատից:
Հիմա մենք կարողանում ենք օրվա ընթացքում մի քանի ժամ անջատել, հուսանք, որ գնալով այդ ժամերը կավելանան, և ի վերջո սարքը կանջատվի:
- Ֆիզիոլագիական առումով՝ մարմնի ո՞ր մասերն են հիմա անաշխատունակ:
- Ձեռքերը հստակ կերպով աշխատում են, ինքը օգվտում է հիմա ձեռքերից: Ձախ ստորին վերջույթն ունի որոշակի խնդիր: Կա նաև ոտքը նյարդավորող նյարդի որոշակի վնասում, որի հետևանքով Էրիկը սկզբնական շրջանում շատ լուրջ ցավային համախտանիշ ուներ ոտքից: Ձախ ազդոսկրի գլխիկը պետք է ենթարկվի պրոթեզավորման:
- Էրեբունիում պրոթեզավորում արվու՞մ է:
- Իհարկե արվում է:
- Դրանց որակների միջև տարբերություն կա՞:
- Որակների մեջ տարբերություն կա, և ինքը կունենա ամենաորակյալ պրոթեզը: Տերմինը չգիտեմ, դա երևի օրթոպեդները կասեն, բայց Էրիկի համար մինչև այսօր և սրանից հետո լավագույնն է տրամադրվում: Ամեն ինչը. և՛ դեղորայքը, և՛ բուժքույրերը: Երևի մի քիչ կողմնապահություն ենք անում, ավելի լավ ենք վերաբերվում, որովհետև մեր հերոսն է ինքը: Մեր բոլոր զինվորներին մեր աչքի լույսի նման ենք նայել ու շարունակում ենք նայել:
-Իսկ պրոթեզավորումը մշտակա՞ն է:
Հա մշտական է: Դրվելու է և վերջ:
-Վիրահատական միջամտություն հետագայում այլևս չի՞ լինելու:
Ոչ:
-Մայրն ասաց, որ կուզեր այնպիսի պրոթեզավորում արվի, որ ձախ ոտքը մյուսի նման կարողանա աշխատել: Նման արդյունքի հնարավո՞ր է այստեղ հասնել:
- Կարծում եմ, որ հնարավոր է: Ոտքի ամբողջականությունը լրիվ պահպանվում է, նորմալ իր ոտքն է, փոխվելու է ոսկորի մի փոքրիկ հատվածը, շարժուն հատվածը, ազդոսկրն է` գլխիկը, որը որ կոնքին է միանում, հոդային մակերեսով, միայն գլխիկի հատվածն է փոխվում, իսկ ոտքի ամբողջականությունն ամբողջովին պահպանվում է: Էնդոպրոթեզավորված մարդիկ աշխատում են, քայլում են լիարժեք, օգագործում են իրենց ոտքի ֆունկցիան:
- Ասում եք` այժմ վիճակը կայուն է: Որքա՞ն պետք է պահպանվի այս վիճակը, որ դուք վստահ լինեք` հնարավոր է նրան դուրս գրել վերակենդանացման բաժանմունքից և մտածել նաև ոտքի էնդոպրոթեզավորման մասին:
- Երբ որ ինքը հստակ կերպով արդեն ինքնուրույն կշնչի: Ինքը հիմա շնչում է տրախեոստոմիկ խողովակով: Իր գալուց երկու-երեք օր հետո արհեստական շնչառությունը ինկուբացիոն խողովակով էր իրականցվում, այսինքն` բերանի խոռոչից դրված էր խողովակ դեպի շնչափող, և խողովակը միացված էր սարքին: Այդ խողովակը մենք հանեցինք, դրեցինք շնչափողից: Բերանի խոռոչը ազատ է, և հիմա ինքը հանգիստ բերանով սնվում է: Այդ խողովակը մենք կհեռացնենք այն դեպքում, երբ որ հստակ կերպով մի քանի օր շարունակ առանց խնդիրների և պրոբլեմենրի ինքը ինքնուրույն կշնչի: Երկրորդը` պետք է թոքերի իրավիճակը ամբողջովին, նորմալ ձևով վերականգնվի:
Ունենք հետվիրահատական մի քանի վերք: Երբ որ վերքերը հստակ կերպով(ճիշտ է, երկրորդային ձգումով են լավանում) կլվանան, երբ որ հիվանդը չի ջերմի (մի քանի օր չէր ջերմում, երեկ 7,5-6 ջերմել է), երբ որ հիվանդի ընդհանուր կարգավիճակը մեր ռեանիմատոլոգների աչքով հստակ կփոխվի, կտեղափոխենք, մենք չենք շտապում:
Հիվանդներ եմ ունեցել, որ մի քանի ամիս պառկել են, շտապել ընդհանրապես պետք չէ, որովհետև շտապողականությունը կարող է ավելորդությունների բերել:
- Կարծում եք, որ այստեղ՝ Հայաստանում, իր բուժումը լիարժեք հնարավո՞ր է:
- Միանշանակ: Եթե մեզ հաջողվել է հասնել այս էտապին, դա բավականին լուրջ առաջընթաց է: Հասել ենք այն էտապին, որ ասում ենք` հիվանդի կարգավիճակը արդեն կայուն է, դա շատ կարևոր նշանակություն ունի և բժշկի, և հիվանդի համար: Կայուն բառը ծանրագույն հիվանդի համար արդեն լուրջ բան է: Որովհետև էն ժամանակ եթե դու անում էիր, բայց հեռվից էդ լուսավոր կետը չէիր տեսնում, հիմա անում ես, որ հասնես դրան: Այսօր արդեն մենք տեսնում ենք դա, հիմա մենք փորձում ենք գնալ դեպի այդ լուսավոր կետը:
Հ.Գ. Էրիկն ամուսնացած է, ունի ութ ամսական աղջիկ: Կինն ու երեխան այժմ Թալիշից տեղափոխվել և բարեկամների հետ ապրում են Չարենցավանում :

Свет в конце туннеля: в состоянии Эрика Бабаяна наметился прогресс
Получивший тяжелые ранения во время боевых действий в Талыше Эрик Бабаян с 4 апреля находится в реанимационном отделении медицинского центра “Эребуни”. Врачи говорят, что вывели военнослужащего из тяжелого критического состояния, но выписывать его из реанимации пока рано. Несмотря на сильную усталость, врачи воодушевлены тем, что в состоянии Эрика наметился прогресс и появился свет в конце туннеля.
Эрику 27 лет. Он был заместителем командира взвода в Талыше и в первый же день апрельской войны получил тяжелое огнестрельное ранение. По словам матери, Альвины, война началась около трех часов ночи 2 апреля, а на рассвете Эрик уже был ранен.
Мать Эрика Альвина Карапетян
“Он потерял много крови. У него были повреждены почка, селезенка, легкое, желчный пузырь, желудок, кишечник, нога… В  мартакертском госпитале его прооперировали, удалили почку и селезенку. Операция длилась семь часов”,- рассказывает Альвина.
После операции Эрика сразу привезли в реанимационное отделение медцентра “Эребуни”. Заведующий отделением Армен Мурадян сказал, что состояние военнослужащего на момент приема было расценено как крайне тяжелое. Была обнаружена острая недостаточность единственной почки, в связи с чем Эрика подключили к аппарату гемодиализа. Затем возникли новые осложнения. На месте швов в кишечнике и желудке возникла недостаточность, в легком образовалась жидкость, а на следующем этапе начался сепсис – заражение крови.
На фоне сепсиса и острой почечной недостачности у Эрика возникло серьезное нарушение системы свертывания крови, вследствие чего места, где ему были сделаны операции, стали кровоточить. В результате двух операций были удалены большая гематома на передней стенки брюшной полости и скопившаяся несколько дней назад в поврежденном легком жидкость, которая превратилась в желеобразную массу.  В настоящее время Эрик подключен к аппарату искусственного дыхания.
“Мы достигли этапа, когда можем сказать, что состояние больного стабильное”
На вопросы Hetq.am отвечает заведующий отделением реанимации и интенсивной терапии медцентра “Эребуни” Армен Мурадян
- Г-н Мурадян, существует ли в настоящее время угроза жизни Эрика?
- Знаете, если больной находится в реанимационном отделении, значит на то есть определенные причины. А мы не забываем, что имели вначале, из какого тяжелейшего состоянии вышли и пришли к определенной стабильности. Тем не менее, пока нельзя однозначно говорить о том, что все хорошо.
- А какая угроза существует? Если можно, расскажите в двух словах.
- Сейчас Эрик подключен к аппарату искусственного дыхания. Правда, мы периодически отключаем аппарат, иногда на несколько часов, иногда на час, но организм все еще нуждается в искусственном дыхании. Это значит, что общее состояние легких пока полностью не улучшилось.
Во-вторых, сепсис мы преодолели, но у больного сохраняются  определенные проблемы. Возможно, могут начаться дополнительные инфекционные сложности, что очень характерно для больных, находящихся в тяжелом состоянии.
Далее. Больной постоянно лежит. Правда, мы используем специальный воздушный матрас, чтобы не образовались пролежни, регулярно делаем массаж, но поскольку он находится в лежачем состоянии, то могут возникнуть определенные проблемы. Например, могут появиться тромбы, особенно в нижних конечностях, которые, не дай Бог, вызовут серьезные проблемы.
Если на начальном этапе мы думали о том, чтобы сохранить человеку жизнь до завтрашнего дня, на несколько дней, то сегодня мы уже понимаем, что нам удалось преодолеть серьезную ситуацию, Однако угроза текущих осложнений все еще сохраняется. Больной находится в центре повышенного внимания.
- Что делается на данном этапе?
- На данном этапе мы следим за нормальной жизнедеятельностю всех органов. Во-вторых, поскольку у больного имеется определенная психологическая зависимость от аппарата искусственного дыхания, мы помогаем ему окончательно отказаться от него и начать дышать самостоятельно.
- В данном случае имеет место психологический фактор или это связано с состоянием легких?
- Состояние легких таково, что самостоятельно он может дышать с определенными трудностями, Однако больные, находящиеся на искусственном дыхании, приобретают психологическую зависимость от этого аппарата.
Сейчас в течение дня мы на несколько часов отключаем аппарат. Надеемся, что постепенно этот промежуток времени будет увеличиваться, и в конце концов мы отключим аппарат.
- На данный момент какие части тела физиологически не действуют?
- Руки четко работают, он руками пользуется. Некоторые проблемы имеются с левой нижней конечностью. Есть также некоторое повреждение нерва ноги, из-за чего на начальном этапе у Эрика был серьезный болевой синдром. Необходимо протезировать левый тазобедренный сустав.
- В «Эребуни» такое протезирование делается?
- Конечно делается. У него будет самый качественный протез. До сих пор Эрику предоставлялось, да и в дальнейшем будет предоставляться все самое лучшее – и в плане лекарств, и в плане медсестер. Возможно, мы проявляем несколько пристрастное отношение, потому что он – наш герой. Обо всех наших солдатах мы заботились и продолжаем заботиться на самом высоком уровне.
- Необходимости в проведении новых операций не будет?
- Нет.
- Вы говорите, что сейчас состояние Эрика стабильное. Как долго должно сохраняться это состояние, чтобы вы были уверены в том, что Эрика можно выписать из реанимационного отделения и начать думать об эндопротезировании тазобедренного сустава?
- Во-первых, он должен начать дышать самостоятельно. Во-вторых, состояние легких необходимо полностью восстановить. Мы имеем три послеоперационные раны, которые должны окончательно затянуться, больной должен перестать температурить (несколько дней у него не было температуры, а вчера температура подняласть до 37,5). Наши реаниматологи должны убедиться в том, что общее состояние больного изменилось. Мы не спешим. У меня были больныеп, которые лежали по нескольку месяцев. Спешить не надо. Спешка может вызвать нежелательные осложнения.
- Как вы думаете, в Армении есть возможность полноценно вылечить Эрика?
- Однозначно. Если нам удалось достичь этого этапа, то это довольно серьезный прогресс. Мы достигли этапа, когда можно говорить о том, что состояние больного стабильное. Это очень важно и для врача, и для больного. Тогда мы все делали, но не видели света в конце туннеля, а сейчас мы делаем все, чтобы добраться до этой светлой точки.  Сегодня мы пытаемся идти к этому свету.
P.S. Эрик женат, имеет восьмимесячную дочь. Жена и ребенок уехали из Талыши и сейчас живут у родственников в Чаренцаване.