Գերմանիայի Բունդեսթագը Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձեւ է ընդունել
Գերմանիայի դաշնային խորհրդարանը այսօր Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձեւ է ընդունել: Այս մասին հաղորդում են միջազգային եւ տեղական լրատվամիջոցները: Նրանց հրապարկումների համաձայն՝ բանաձևում ասվում է. «101 տարի առաջ հայերի և այլ քրիստոնյա փոքրամասնությունների դեմ իրականացված ցեղասպանությունը պետք է հիշատակել»։
Բանաձևը, ըստ Panarmenian.net-ի, սկսվում է հետևյալ խոսքերով. «Գերմանիայի խորհրդարանն Օսմանյան կայսրությունում ավելի քան 100 տարի առաջ տեղահանված ու կոտորված հայերի և այլ քրիստոնյա զոհերի հիշատակի առաջ խոնարհվում է»։
Նշվում է, որ խորհրդարանը դատապարտում է «Իթթիհաթ վե թերաքքիի» կառավարության կողմից օսմանյան հողերում բնակվող հայերին գրեթե ամբողջությամբ ոչնչացնելու գործողությունները։ 5 էջանոց բանաձևում նշվում է, որ «Հայերի ճակատագիրը 20-րդ դարում տեղի ունեցած կոտորածի, էթնիկ զտման, տեղահանության ու ցեղասպանության օրինակ է»։
Խորհրդարանի առաջ հավաքված հայերը, հույները, քրդերը, ասորիները ծափահարություններով, ազգային պարերով են ընդունել ճանաչմամ փաստը:
ԲԻ-բի-սի-ն հաղորդում է, որ Թուրքիան մտահոգված է այս բանաձեւի ընդունմամբ եւ կարծիք է հայտնել, որ այն կարող է վնասել թուրք-գերմանական հարաբերություններին: Ըստ նույն աղբյուրի՝ Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը խորհրդարանում չի եղել քննարկման ժամանակ: Սակայն նրա Քրիստոնեադեմոկրատական կուսակցությունը, կոալիցիոն գործընկերներ Սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցությունը եւ Կանաչները աջակցել են այս բանաձեւի ընդունմանը:
Այս նախաձեռնությունը ոչ միայն սուր քննադատության էր արժանացել Թուրքիայի իշխանությունների կողմից, այլեւ գերմանացի խորհրդարանականների նկատմամբ սպառնալիքների տեղիք տվել:
Թուրքիայի նորանշանակ վարչապետ Բինալի Յիլդիրիմն ասել էր, թե այս բանաձեւն «իռացիոնալ է», իսկ նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը զանգահարել էր Մերկելին եւ ասել, որ «հարաբերությունները կփչանան, եթե գերմանիան ներքաշվի այս խաղի մեջ»:
Panarmenian.net-ի հաղորդմամբ՝ Բունդեսթագի նախագահ Նորբեր Լամերտը, Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ բանաձևի քվեարկության կապակցությամբ իր ներածական խոսքում հայտարարել էր, որ գերմանացի խորհրդարանականները պատրաստ են քննադատություն ընդունել, բայց թույլ չեն տա իրենց ահաբեկել: «Մենք թույլ չենք տա մեզ ահաբեկել»,- ասել էր Լամերտը:

Немецкий Бундестаг принял резолюцию о признании Геноцида армян
Федеральный парламент Германии принял сегодня резолюцию о признании Геноцида армян. Об этом сообщают международные и местные СМИ. Резолюция называется «Память о Геноциде армян и других христианских меньшинств в Османской империи 101 год назад». Согласно Panarmenian.net, в документе, в частности, говорится: “Парламент Германии преклоняется перед памятью депортированных и истребленных в Османской империи более 100 лет назад армян и других ставших жертвами христиан”. Отмечается, что парламент осуждает действия правительства “Иттихад ве Теракки” по практически полному уничтожению армян, проживавших в Османской империи. В 5-страничной резолюции говорится, что “судьба армян – пример осуществленных в 20-ом веке резни, этнических чисток, депортации и геноцида».
Собравшиеся перед зданием немецкого парламента армяне, греки, курды, ассирийцы встретили факт признания аплодисментами и национальными танцами.
Как передает Би-би-си, Турция выразила озабоченность принятием резолюции, высказав мнение, что она может навредить турецко-немецким отношениям. Согласно тому же источнику, во время обсуждения канцлер Германии Ангела Меркель не находилась в парламенте. Однако возглавляемый ею Христианско-демократический союз, коалиционные партнеры Социал-демократическая партия и Партия зеленых содействовали принятию этой резолюции.
Данная инициатива не только подверглась острой критике со стороны властей Турции, но и дала повод для угроз в адрес немецких парламентариев.
Новоназначенный премьер-министр Турции Бинали Йылдырым заявил, что эта резолюция “иррациональна”, а президент Реджеп Тайип Эрдоган позвонил Меркель и сказал, что “если Германия втянется в эту игру, то отношения испортятся”.
По сообщению Panarmenian.net, председатель Бундестага Норбер Ламмерт в своем вступительном перед началом голосования по резолюции о Геноциде армян отметил, что немецкие парламентарии готовы принять критику, но не позволят себя запугать. “Мы не дадим себя запугать”,-  заявил Ламмерт.