Մի խումբ միջազգային արկածասերներ սկսում են առաջին համահայկական արշավուղու ստեղծումը
Կա մի հարց, որ շատերին է հետաքրքրում, այն է` ինչպե՞ս կարելի է Հայաստանում զարգացնել արշավագնացությունը. Բոլորն այս հարցին տարբեր պատասխաններ են տալիս։ Ոմանք նախընտրում են վերից վար մոտեցումը, այսինքն` առաջարկում են նախ գտնել խոշոր ներդրումներ և իրականացնել ենթակառուցվածքային բարեփոխումներ, որից հետո, բնականաբար, անհրաժեշտ կլինի սպասել համապատասխան զարգացումների։
Անկասկած, Հայաստանն այդ ամենի կարիքն ունի, սակայն վարից վեր գնացող բարեփոխումները նույնքան անհրաժեշտ են, որքան օրինակ՝ մարդկանց նորովի նախաձեռնությունների ներդրումը, որոնք իրենց ետևից կբերեն նորանոր զարգացումներ։ Նմանատիպ մի նախաձեռնություն է «Համահայկական Արշավային Երթուղի» երկարաժամկետ նախագիծը, որն առաջարկվել է չորս անձանց կողմից, որոնք, լինելով չորս երկրների քաղաքացիներ, համախմբվել են Հայաստանում` երկրի առաջին Համահայկական արշավուղին ստեղծելու նպատակով։
Երթուղին ձգվում է 1000 կմ երկարությամբ՝ ՀՀ հյուսիսային սահմանի մոտ գտնվող Բագրատաշենից մինչև Իրանի հետ սահմանի մոտ գտնվող Մեղրի քաղաքը։ Համահայկական արշավագնացների երկարաձիգ ուղին Անդրկովկասյան արշավուղու քույր նախագիծն է, որը միջազգային արշավախմբերի հեռահար երթուղի ստեղծելու համար գործադրված շատ մեծ ջանքերի արդյունք է և ձգվում է ամբողջ Կովկասով՝ կապելով տարածաշրջանի մոտավորապես երկու տասնյակ գոյություն ունեցող և առաջարկվող ազգային զբոսայգիներ։
Կազմակերպիչների խոսքերով` Անդրկովկասյան արշավուղու հետ համագործակցելու նպատակն այս նախագծի կայունության և իրագործելիության երաշխավորումն է։ «Հայաստանը գտնվում է արշավասերների համար դրախտ համարվող Կովկասում։ Այդ հանգամանքը կօգնի Հայաստանը ներառել աշխարհի արշավագնացների երթուղիների քարտեզում, ինչպես նաև` Հայաստանը միացնել հարևան երկրներում գտնվող արահետներին, ուստի դրանով է հիմնավորվում մեր կողմից այդ երկրների ներգրավումը լայնածավալ այս ծրագրում»,-գտնում է կազմակերպիչներից մեկը։
Չնայած նրան, որ Համահայկական արշավների երթուղին ստեղծվել է խմբային աշխատանքի ու ջանքերի շնորհիվ, այնուամենայնիվ այս գաղափարը ծագել էր դեռ բրիտանացի ֆիլմարտադրող և արկածասեր բլոգեր Թոմ Ալենի մոտ, ով, թողնելով վեբ ծրագրավորողի իր հարմարավետ աշխատանքը, 2006 թվին սկսել էր իր ճամփորդությունը ոտքով, նավով, ձիով և հեծանվով`անցնելով ավելի քան 50 երկիր։
2013 թվին Ալենը և նրա իրանահայ կինը վերջնականապես հաստատվել են Հայաստանում, և, այդ օրվանից սկսած, նա իր կարիերայի գալիք տարիները նվիրել է արշավագնացների երթուղու ստեղծման գործին։
Կազմակերպիչների խմբի մյուս անդամներից են Ալեսանդրո Մամբելին, ով իտալացի ինժեներ է, տեխնոլոգիաների ոլորտի ձեռնարկատեր և ինքնակոչ «պրոֆեսիոնալ թափառաշրջիկ», Վահագն Վարդումյանը, ով հեծանվային ակտիվիստ է, էկո-զբոսաշրջության մասնագետ և նախկին ռադիոլրագրող, ինչպես նաև`եթովպական և հայկական արմատներ ունեցող ամերիկահայ Րաֆֆի Կոջյանը, ով Հայաստանում գործող, ժամանակակից զբոսաշրջության մի շարք փայլուն նվաճումների իրականացման պատասխանատուն է։
Դրանք են, մասնավորապես, երկրի առաջին` զբոսաշրջիկների տեղեկատվական գրասենյակի, հետխորհրդային առաջին ուղեցույցի, ծավալուն Armeniapedia.org կայքի ստեղծումն ու Ղարաբաղում երկու շաբաթ տևող,արշավագնացների համար նախաեսված«Ճանապարհ» կոչվող երթուղու ստեղծումը։
Խմբի այս երեք անդամներն արդեն միասին ուսումնասիրել են Հայաստանի զգալի տարածքներ` Համահայկական արշավուղին ստեղծելու համար։ Չնայած նրան, որ ամբողջ նախագիծն ավելի լայնածավալ է և ժամանակատար, Land Rover ընկերության դրամաշնորհի շնորհիվ սկզբնական աշխատանքներն արդեն սկսվել են 2016թ. ապրիլ ամսին։
Դրամաշնորհը ներառում է Land Rover Defender կոչվող ամենագնաց ավտոմեքենա և աշխատանքներին համապատասխան բյուջե, որը բավականացնում է արշավախմբի և սարքավորումների ծախսերը հոգալու համար, ինչը նշանակում է, որ «Մենք ամբողջ ամառ կարող ենք իրապես ուսումնասիրել Հայաստանի վայրի բնությունը և հավաքել թվային տեղեկություններ՝ հետագայում հրապարակելու համար»։
«Այս վերջին պահը չափազանց կարևոր է», - նշել է Ալենը, քանի որ, նրա խոսքով,«լեռնոտ Հայաստանի համար կարևոր տեղագրական քարտեզները մեզ են հասել սառը պատերազմի ժամանակներից և ստեղծվել են Խորհրդային զինվորականների կողմից։ Հանրության համար հասանելի օդային լուսանկարներով քարտեզները հնացած են և շատ վայրերում էլ ցածր լուծում ունեն, ինչն անօգուտ է»:
Նա նաև գտնում է, որ տեղեկատվության նմանատիպ պակասը դժվարեցնում է արշավելը նույնիսկ փորձառու ճանապարհորդների համար։ Ի վերջո, կազմակերպիչների խումբը հույս ունի, որ Համահայկական արշավուղին մոտ ապագայում կապահովի արկածասեր զբոսաշրջիկների կայուն հոսքը տարածաշրջան, և ուրախ է ստեղծել նոր տեսակի երթուղի, որը բոլորովին նոր փորձառություն կապահովի կովկասյան լեռնային տարածաշրջանի արշավասեր հյուրերի համար։
Այս նախագծի սկաուտական մասը փաստագրվում և արձանագրվում է Ալենի և Մամբելիի կողմից՝ «Անդրկովկասյան արշավախումբ» անվան տակ: Նրանց հետաքրքիր ճամփորդություններին կարող եք հետևել ծրագրի ֆեյսբուքյան էջում: Նրանք ակնկալում են երթուղու 1500 կմ երկարությամբ ձգվող հատվածի GPS կոորդինատներն ունենալ արդեն 2016 թվի արշավային սեզոնի ավարտին։
Այժմ խմբի անդամները փնտրում են մարզերում ապրող տեղաբնակ գործընկերներ, ովքեր հետաքրքրված կլինեն միասին զարգացնելուպահպանել արշավային երթուղու այն հատվածները, որոնք արդեն համաձայնեցված են ըստնախագծի։
Մեր աշխատանքներում ներգրավվելու ցանկության դեպքում այցելեք մեր կայք՝ www.transcaucasiantrail.com հասցեով։

Международные искатели приключений начинают создание первого Трансармянского походного маршрута
Многие задаются вопросом: как развивать походный или пеший туризм в Армении? И все дают разные ответы. Некоторые предпочитают подход сверху вниз: т. е. найти крупные инвестиции, модернизировать инфраструктуру, а потом ждать пока всё само-собой будет развиваться. Конечно, Армения нуждается в этом. Но столь же важным является подход снизу вверх, например разные инициативы.
Такую инициативу представляет собой долгосрочный проект «Трансармянский походный маршрут», который был основан четырьмя людьми из разных стран, собравшихся вместе в Армении с амбициозной цельюразработки первой тропы, которая свяжет между собой несколько городов. Маршрут будет охватывать 1000 км от Баграташена, города на северной границеАрмении, до Мегри, у границы с Ираном.
Трансармянский походный маршрут является сестрой-организацией проекта «Закавказский походный маршрут», ставший результатом больших усилий к созданию междугородней походной тропы мирового класса. Закавказский походный маршрут тянется через весь Кавказ, связывая примерно два десятка существующих и предлагаемых национальных парков в регионе.
Причиной сотрудничества с «Закавказским походным маршрутом», согласно организаторам, является повышение стабильности и осуществимости проекта. "Армения находится на Кавказе и является раем для путешественников. Создание такой тропы сделает Армению популярной среди любителей пешего туризма по всему миру. А соединив эти маршруты с пешеходными тропами в соседних странах, мы вовлечём их в более масштабный проект».
В то время как «Трансармянский походный маршрут» представляет собой результат групповых усилий, идея, тем не менее, зародилась у Тома Аллена, британского писателя, блоггера и режиссера, который покинул свою комфортную работу веб-разработчика и в 2006 году отправился в поход по более чем 50 странам, путешествуя пешком, на велосипеде, на кораблях и даже верхомналошадях.
В 2013 году Аллен и егожена ирано-армянского происхожденияпереехали в Армению и с тех пор он посвятил свою карьеру этому делу. Остальная часть организационной команды включает в себя Алессандро Мамбелли, итальянского инженера, тех-предпринимателя и самопровозглашенного «профессионального кочевника»; Ваагна Вардумяна, заядлого велосипедиста, специалиста по эко-туризму, бывшего радио-журналиста; а также Раффи Коджяна, с эфиопским, американским и армянскими корнями, у которого на счету несколько потрясающих туристических проектов в Армении, таких как первый офис туристической информации в Армении, первый постсоветский путеводитель, масштабный веб-сайт Armeniapedia.org, а также двухнедельное путешествие по авторской тропе «Чанапар» по Карабаху.
Вместе они в значительной степени изучили большое количество ландшафтов, что поможет Трансармянскому походному маршруту стать реальностью. В то время, как весь проект гораздо масштабнее по объему, разведывательная часть уже началась в середине апреля 2016 года, благодаря щедрому гранту компании «Land Rover», которая предоставила внедорожник Land Rover Defender и бюджет для покрытия расходов экспедиции и оборудования.
Это означает, что мы можем провести все лето на самом деле изучая природу Армении и собирая цифровые данные для последующей публикации.
«Последняя часть для создания маршрута имеет решающее значение»,- отметил Аллен, так как необходимые топографические карты Армении не обновлялись со времен холодной войны и сделаны советскими военными.
«Публично доступные аэрофотосъемки устарели и часто слишком низкого разрешения, чтобы быть полезными для путешественников. Этот недостаток информации делает пеший туризм чрезвычайно трудным даже для достаточно опытных путешественников».
Команда в конечном счете надеется, что Трансармянский походный маршрут станет решающим фактором в обеспечении постоянного притока путешественников в регион в ближайшем будущем, и станет прородителем пешей тропы, которая станет совершенно новым опытом для туристов в этом очень горном Кавказском регионе.
Скаутская часть проекта документируются и регистрируются Алленом и Мамбелли под названием «Закавказская экспедиция», и вы можете следить за их путешествиями на странице в Facebook. Они рассчитывают пройти 1500 км до закрытия сезона в 2016 году и отметить эти тропы GPS координатами.
В настоящее время группа ищет местных партнеров расположенных в регионах, которые заинтересованы в развитии и поддержании участков тропы в рамках согласованного движения по развитию Трансармянского походного маршрута.
Если вы заинтересованы в проекте или хотите принять участие, пожалуйста, посетите наш сайт www.transcaucasiantrail.com.