Մի խումբ միջազգային արկածասերներ սկսում են առաջին համահայկական արշավուղու ստեղծումը
Կա մի հարց, որ շատերին է հետաքրքրում, այն է` ինչպե՞ս կարելի է Հայաստանում զարգացնել արշավագնացությունը. Բոլորն այս հարցին տարբեր պատասխաններ են տալիս։ Ոմանք նախընտրում են վերից վար մոտեցումը, այսինքն` առաջարկում են նախ գտնել խոշոր ներդրումներ և իրականացնել ենթակառուցվածքային բարեփոխումներ, որից հետո, բնականաբար, անհրաժեշտ կլինի սպասել համապատասխան զարգացումների։
Անկասկած, Հայաստանն այդ ամենի կարիքն ունի, սակայն վարից վեր գնացող բարեփոխումները նույնքան անհրաժեշտ են, որքան օրինակ՝ մարդկանց նորովի նախաձեռնությունների ներդրումը, որոնք իրենց ետևից կբերեն նորանոր զարգացումներ։ Նմանատիպ մի նախաձեռնություն է «Համահայկական Արշավային Երթուղի» երկարաժամկետ նախագիծը, որն առաջարկվել է չորս անձանց կողմից, որոնք, լինելով չորս երկրների քաղաքացիներ, համախմբվել են Հայաստանում` երկրի առաջին Համահայկական արշավուղին ստեղծելու նպատակով։
Երթուղին ձգվում է 1000 կմ երկարությամբ՝ ՀՀ հյուսիսային սահմանի մոտ գտնվող Բագրատաշենից մինչև Իրանի հետ սահմանի մոտ գտնվող Մեղրի քաղաքը։ Համահայկական արշավագնացների երկարաձիգ ուղին Անդրկովկասյան արշավուղու քույր նախագիծն է, որը միջազգային արշավախմբերի հեռահար երթուղի ստեղծելու համար գործադրված շատ մեծ ջանքերի արդյունք է և ձգվում է ամբողջ Կովկասով՝ կապելով տարածաշրջանի մոտավորապես երկու տասնյակ գոյություն ունեցող և առաջարկվող ազգային զբոսայգիներ։
Կազմակերպիչների խոսքերով` Անդրկովկասյան արշավուղու հետ համագործակցելու նպատակն այս նախագծի կայունության և իրագործելիության երաշխավորումն է։ «Հայաստանը գտնվում է արշավասերների համար դրախտ համարվող Կովկասում։ Այդ հանգամանքը կօգնի Հայաստանը ներառել աշխարհի արշավագնացների երթուղիների քարտեզում, ինչպես նաև` Հայաստանը միացնել հարևան երկրներում գտնվող արահետներին, ուստի դրանով է հիմնավորվում մեր կողմից այդ երկրների ներգրավումը լայնածավալ այս ծրագրում»,-գտնում է կազմակերպիչներից մեկը։
Չնայած նրան, որ Համահայկական արշավների երթուղին ստեղծվել է խմբային աշխատանքի ու ջանքերի շնորհիվ, այնուամենայնիվ այս գաղափարը ծագել էր դեռ բրիտանացի ֆիլմարտադրող և արկածասեր բլոգեր Թոմ Ալենի մոտ, ով, թողնելով վեբ ծրագրավորողի իր հարմարավետ աշխատանքը, 2006 թվին սկսել էր իր ճամփորդությունը ոտքով, նավով, ձիով և հեծանվով`անցնելով ավելի քան 50 երկիր։
2013 թվին Ալենը և նրա իրանահայ կինը վերջնականապես հաստատվել են Հայաստանում, և, այդ օրվանից սկսած, նա իր կարիերայի գալիք տարիները նվիրել է արշավագնացների երթուղու ստեղծման գործին։
Կազմակերպիչների խմբի մյուս անդամներից են Ալեսանդրո Մամբելին, ով իտալացի ինժեներ է, տեխնոլոգիաների ոլորտի ձեռնարկատեր և ինքնակոչ «պրոֆեսիոնալ թափառաշրջիկ», Վահագն Վարդումյանը, ով հեծանվային ակտիվիստ է, էկո-զբոսաշրջության մասնագետ և նախկին ռադիոլրագրող, ինչպես նաև`եթովպական և հայկական արմատներ ունեցող ամերիկահայ Րաֆֆի Կոջյանը, ով Հայաստանում գործող, ժամանակակից զբոսաշրջության մի շարք փայլուն նվաճումների իրականացման պատասխանատուն է։
Դրանք են, մասնավորապես, երկրի առաջին` զբոսաշրջիկների տեղեկատվական գրասենյակի, հետխորհրդային առաջին ուղեցույցի, ծավալուն Armeniapedia.org կայքի ստեղծումն ու Ղարաբաղում երկու շաբաթ տևող,արշավագնացների համար նախաեսված«Ճանապարհ» կոչվող երթուղու ստեղծումը։
Խմբի այս երեք անդամներն արդեն միասին ուսումնասիրել են Հայաստանի զգալի տարածքներ` Համահայկական արշավուղին ստեղծելու համար։ Չնայած նրան, որ ամբողջ նախագիծն ավելի լայնածավալ է և ժամանակատար, Land Rover ընկերության դրամաշնորհի շնորհիվ սկզբնական աշխատանքներն արդեն սկսվել են 2016թ. ապրիլ ամսին։
Դրամաշնորհը ներառում է Land Rover Defender կոչվող ամենագնաց ավտոմեքենա և աշխատանքներին համապատասխան բյուջե, որը բավականացնում է արշավախմբի և սարքավորումների ծախսերը հոգալու համար, ինչը նշանակում է, որ «Մենք ամբողջ ամառ կարող ենք իրապես ուսումնասիրել Հայաստանի վայրի բնությունը և հավաքել թվային տեղեկություններ՝ հետագայում հրապարակելու համար»։
«Այս վերջին պահը չափազանց կարևոր է», - նշել է Ալենը, քանի որ, նրա խոսքով,«լեռնոտ Հայաստանի համար կարևոր տեղագրական քարտեզները մեզ են հասել սառը պատերազմի ժամանակներից և ստեղծվել են Խորհրդային զինվորականների կողմից։ Հանրության համար հասանելի օդային լուսանկարներով քարտեզները հնացած են և շատ վայրերում էլ ցածր լուծում ունեն, ինչն անօգուտ է»:
Նա նաև գտնում է, որ տեղեկատվության նմանատիպ պակասը դժվարեցնում է արշավելը նույնիսկ փորձառու ճանապարհորդների համար։ Ի վերջո, կազմակերպիչների խումբը հույս ունի, որ Համահայկական արշավուղին մոտ ապագայում կապահովի արկածասեր զբոսաշրջիկների կայուն հոսքը տարածաշրջան, և ուրախ է ստեղծել նոր տեսակի երթուղի, որը բոլորովին նոր փորձառություն կապահովի կովկասյան լեռնային տարածաշրջանի արշավասեր հյուրերի համար։
Այս նախագծի սկաուտական մասը փաստագրվում և արձանագրվում է Ալենի և Մամբելիի կողմից՝ «Անդրկովկասյան արշավախումբ» անվան տակ: Նրանց հետաքրքիր ճամփորդություններին կարող եք հետևել ծրագրի ֆեյսբուքյան էջում: Նրանք ակնկալում են երթուղու 1500 կմ երկարությամբ ձգվող հատվածի GPS կոորդինատներն ունենալ արդեն 2016 թվի արշավային սեզոնի ավարտին։
Այժմ խմբի անդամները փնտրում են մարզերում ապրող տեղաբնակ գործընկերներ, ովքեր հետաքրքրված կլինեն միասին զարգացնելուպահպանել արշավային երթուղու այն հատվածները, որոնք արդեն համաձայնեցված են ըստնախագծի։
Մեր աշխատանքներում ներգրավվելու ցանկության դեպքում այցելեք մեր կայք՝ www.transcaucasiantrail.com հասցեով։

How does one develop hiking in Armenia? It’s a question a lot of people are asking lately and everyone appears to have a different answer. Some prefer a top-down approach; finding major investments, pioneering infrastructure, and playing the necessary waiting game involved for these things to develop… Certainly, Armenia needs all of this. But just as valuable as the top-down initiatives are grassroots ones, where adventurous individuals get the ball rolling from the bottom-up.
Such is the case with the Trans-Armenian Trail (TAT), a long-term project founded by four individuals from four countries, who have come together in Armenia with the ambitious goal of developing the country’s first long-distance hiking trail. The trail will span 1,000km, reaching from Bagratashen, a town on the northern border of Armenia, to Meghri, a town on the southern border with Iran.
TAT is the sister-organization a larger effort to building a world-class, long-distance hiking trail - the Transcaucasian Trail (TCT) - across the Caucasus, linking roughly two dozen existing and proposed national parks in the region. The reason for collaborating with TCT, say organizers, is to increase the sustainability and feasibility of the program. “Armenia is in the Caucasus, a hikers paradise. This trail will help put Armenia on the world hiking map and connect it to trails in neighboring countries, so it makes sense that we would involve those countries in a more large scale plan.”
While the TAT is a group effort, the idea has its origins in the adventurous musings of Tom Allen, British writer, blogger, and filmmaker who left his comfortable job as a web developer in 2006 to journey across more than 50 countries on foot, by bicycle, kayak and on horseback. In 2013, Allen and his Iranian-Armenian wife made Armenia their permanent home and since then, he has dedicated the next few years of his career to this cause.
The rest of the team includes Alessandro Mambelli, an Italian engineer, tech entrepreneur and self-proclaimed ‘professional nomad’, VahagnVardumyan, a cycling activist, eco-tourism specialist, and former radio-journalist, andRaffi Kojian, an Ethiopian-American-Armenian responsible for some of Armenia’s shining achievements in modern tourism, such as the nation's first Tourist Information Office, the first post-Soviet guidebook, and the extensive Armeniapedia.org, and is responsible for the Janapar Trail, a two-week-long hiking trail across Karabakh.
Combined, the three have already covered much ground towards making the TAT a reality. While the entire project is much larger in scope, the scouting portion began in mid April of 2016, thanks to a generous grant from the The Land Rover Bursary, which included the use of an off-road vehicle (a Land Rover Defender) and a working budget to cover expedition costs and equipment, which ultimately means we can spend the whole summer actually exploring Armenia's wildernesses and gather digital data for later publishing.
This last part is critical, Allen notes, as “Armenia’s best topographical maps – crucial in a place so mountainous – remain the Cold War-era maps made by the Soviet military. Publicly-available aerial photography is dated and in many places too low in resolution to be useful.” This dearth of information, he adds, makes it extremely difficult for even reasonably experienced travellers to get around the region.
The team ultimately hopes that the TAT will be valuable in securing a steady flow of adventure travelers to the region in the near future and is excited to pioneer a trail that will be a totally new type of experience for hikers in the famously mountainous Caucasus region. The scouting portion of the project is being documented and recorded by Allen and Mambelli under the name The Transcaucasian Expedition and you can follow along on their journey on their Facebook page. They expect to have 1,500km of trail marked with GPS coordinates by the end of the 2016 hiking season. Currently, the seeking local partners located in the regions who are interested in developing and maintaining sections of the trail as part of a concerted move towards hiking trail development in Armenia. If you are interested in getting involved, please visit us at www.transcaucasiantrail.com