Հայաստանի միջազգային պահուստներն ապրիլին նվազել են, պետական պարտքը՝ աճել
Այս տարվա ապրիլի վերջի դրությամբ ՀՀ համախառն միջազգային պահուստները կազմել են մոտ 1,568 մլրդ ԱՄՆ դոլար։ Մարտ ամսի համեմատ այս ցուցանիշը նվազել է 58,2 մլն դոլարով կամ 3,6%-ով։ Այս մասին են վկայում ՀՀ կենտրոնական բանկի (ՀՀ ԿԲ) տվյալները։ Ազատ փոխարկելի արժույթով արտաքին ակտիվները պահուստներում ապրիլին կազմել են մոտ 1,554 մլրդ դոլար։
Հայաստանի միջազգային պահուստներում ոսկի չկա։ Միջազգային պահուստների գլխավոր նպատակներից է պետական պարտքի սպասարկումը: ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայությունից տեղեկանում ենք, որ ապրիլի վերջի դրությամբ ՀՀ պետական պարտքը կազմել է 5,252 մլրդ դոլար։ Դրա մոտ 85%-ն արտաքին պարտքն է, 15%-ը՝ ներքին պարտքը։ Մարտի համեմատ պետական պարտքն աճել է 1%-ով։ Ընդ որում՝ արտաքին պարտքն ավելացել է 1,2%-ով, իսկ ներքին պարտքը՝ 0,3%-ով։

Международные запасы Армении сократились, государственный долг вырос
По положению на конец апреля с.г. международные валовые запасы РА составили около 1,568 млрд долларов США. По сравнению с мартом этот показатель снизился на 58,2 млн долларов, или 3,6%. Об этом свидетельствуют данные Центрального банка РА. В апреле внешние активы в свободно конвертируемой валюте составили около 1,554 млрд долларов.
В международных запасах Армении золота нет. Одной из главных целей международных запасов является обслуживание государственного долга. По данным Национальной статистической службы РА, в конце апреля госдолг РА составил 5,252 млрд долларов. Отметим, что около 85% от этой суммы приходится на внешний долг, 15% - на внутренний.
По сравнению с мартом госдолг вырос на 1%. При этом внешний долг увеличился на 1,2%, а внутренний - на 0,3%.