Հայերի արկածներն աֆրիկացի ծովահենների երկրում. կառավարությունն անհոգ է, իրականությունը՝ մտահոգիչ
Մեր հոդվածներից մեկում անդրադարձել էինք արտասահմանում հայ օդաչուների եւ ավիաընկերությունների՝ մութ պատմություններում ներգրավվածությանը: Կառավարությանը հարցում էինք ուղարկել՝ պարզելու ՀՀ իշխանությունների տեղեկացվածությունը խնդրից եւ ճշտելու, թե ինչ են անում պատկան մարմինները՝ նման իրավիճակներից խուսափելու համար:
Նախ ներկայացնում ենք կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար Դավիթ Հարությունյանին ուղղված մեր հարցերը, որոնց պատասխանները ստացել ենք ՀՀ քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչության աշխատակազմի ղեկավար Սահակ Հակոբյանից:
ՔԱԳՎ. No problem
2011-ին ՄԱԿ-ի Սուդանի հարցով պատժամիջոցների հանձնաժողովին (ԱԽ բանաձեւ թիվ 1591, 2005 թ.) կից աշխատող փորձագետների հարթակը Դարֆուրում (որտեղ ՄԱԿ-ի ԱԽ-ն սպառազինության էմբարգո եւ գրոհային ռազմական թռիչքների արգելանք էր դրել) ֆիքսել է հայկական EK-76592 «Իլ-76» ինքնաթիռը, որը միայն ապրիլ-հունիս ամիսներին 17 անգամ Խարթումից թռել է Դարֆուր: Հայկական «Վ-Բերդ Ավիա» ավիաընկերությանը (բազավորվում է Շարժայում) պատկանող ինքնաթիռն անձնակազմ եւ ապրանքներ է տեղափոխել Դարֆուր, չնայած փորձագետները արգելքի պատճառով չեն կարողացել հստակ պարզել, թե ինչ է տեղափոխվել: Այս ամենը նկարագրված է փորձագետներից երեքի նամակում, որը կցված է Միջազգային քրեական դատարանում քննվող քրգործերից մեկի փաստաթղթերի փաթեթին:
2013-ին ԱՄՆ-ի «սեւ ցուցակ» էր ընդգրկվել ՔԱԳՎ պետ Արտյոմ Մովսեսյանի հորեղբորը՝ Ռաֆիկ Մովսիսյանին, պատկանող «Վերթիռ» ավիաընկերությունը, որը, ըստ ԱՄՆ-ի իշխանությունների, իբրեւ միջնորդ «ներգրավված է եղել ավիացիոն գնումների անօրինական ցանցում՝ Իրանի հանդեպ ԱՄՆ արգելքները շրջանցելու համար»:
2014-ին այդպիսի ցուցակում ընդգրկվել է մեկ այլ հայկական՝ «Վետերան Ավիա» ընկերությունը (բազավորվում է Շարժայում): «Սեւ ցուցակում» ընդգրկվելու պատճառը, ըստ ԱՄՆ-ի, եղել է Ասադի ռեժիմին աջակցելը կամ, ինչպես նշվել է փաստաթղթերում՝ «Միացյալ Նահանգների ազգային անվտանգության եւ արտաքին քաղաքականության շահերին հակառակ գործունեությունը»:
Նույն «Վետերան Ավիան» հայտնվել է ՄԱԿ-ի Լիբիայի հարցով պատժամիջոցների հանձնաժողովին կից աշխատող փորձագետների հարթակի ուշադրության կենտրոնում (Լիբիայում 2011-ին ՄԱԿ-ի ԱԽ-ն 1970 բանաձեւով հայտարարել է զենքի էմբարգո): Փորձագետներն իրենց զեկույցներում նշել են, որ հայկական ընկերությունը 2014 թ. հոկտեմբեր-նոյեմբերին ԱՄԷ-ից Հորդանանի տարածքով զենք եւ զինամթերք է փոխադրել Լիբիայի Տոբրուկի ռեժիմին:
Չնայած ՀՀ կառավարությունը ՄԱԿ-ի փորձագետներին հավաստիացրել է, թե «Վետերան Ավիան» փոխադրել է հումանիտար օգնություն, փորձագետները նշել են, որ իրենց ինֆորմացիայի համաձայն՝ բեռը եղել է ռազմամթերք: «Վետերան Ավիան» գրանցված է ՀՀ-ում, օդանավերն էլ շահագործել է ՀՀ ՔԱԳՎ-ի տված օդանավ շահագործողի վկայականի (ՕՇՎ) եւ ավիափոխադրողի մասնագրի հիման վրա, օդանավերն էլ գրանցված են եղել ՀՀ օդանավերի ռեգիստրում:
-ՀՀ կառավարությունը տեղյա՞կ է ներկայացված փաստերից:
ՔԱԳՎ-2011, 2014 եւ 2015 թթ. ՄԱԿ-ի համապատասխան փորձագիտական խմբերի կողմից հարցումներ են արվել, որոնցով խնդրել են համապատասխան տեղեկատվություն «Վ-Բերդ Ավիա» եւ «Վետերան Ավիա» ավիաընկերությունների որոշ ժամանակահատվածների թռիչքների վերաբերյալ: Քանի որ նշված ավիաընկերությունները դադարեցրել են իրենց գործունեությունը նախքան այդ հարցումները, փորձ է արվել ավիաընկերության աշխատակիցներից ճշտելու տեղեկատվությունը եւ ներկայացնել հարցումը կատարող կողմին: Ընկերությունների կողմից տրվել են պարզաբանումներ, որ դրանք եղել են հումանիտար օգնություններ, եւ նմանատիպ գործունեության համար որեւէ արգելքներ չկան:
-ՀՀ ԱԳՆ-ի դիվանագիտական խողովակներով ՀՀ կառավարությունը եւ/կամ ՔԱԳՎ-ն տեղեկացվե՞լ են ՄԱԿ-ի եւ ԱՄՆ-ի վերոնշյալ փաստաթղթերի ու որոշումների մասին:
ՔԱԳՎ-Տեղեկատվություններն, անկախ նրանից, թե ինչ խողովակներով են ստացվում, եթե ստացված են ՀՀ կառավարության կամ որեւէ լիազոր մարմնի մոտ, ուսումնասիրվում են օրենսդրությամբ սահմանված լիազորությունների շրջանակներում կամ փոխանցվում են համապատասխան պատասխանատու լիազոր մարմնին:
-Ինչպիսի՞ն է ՀՀ կառավարության պաշտոնական դիրքորոշումը հայկական ավիաընկերությունների՝ ԱՄՆ-ի «սեւ ցուցակում» կամ միջազգային քրեական գործերում եւ ՄԱԿ-ի փաստաթղթերում ոչ դրական լույսի ներքո ընդգրկվելու վերաբերյալ:
ՔԱԳՎ-Միջազգային քաղաքացիական ավիացիայի ոլորտում «սեւ ցուցակ» հասկացողություն, որպես իրավական հետեւանքներ առաջացնող նորմ, գոյություն չունի, ընդամենը կա ավիաընկերությունների ցուցակ, որոնց Եվրոպական Միությունը չի թույլատրում իրականացնել դեպի իր տարածք թռիչքներ՝ ելնելով իր փորձագետների եզրակացություններից, պայմանավորված տվյալ ավիաընկերությունների թռիչքային եւ ավիացիոն անվտանգության անբավարար գնահատականներով: Հայաստանյան որեւէ ավիաընկերություն նման ցուցակներում չի եղել եւ չկա՝ չնայած լինելու դեպքում էլ նրա նկատմամբ հայտնած գնահատականները միանշանակ պետք է հաստատվեն գրանցման պետության (մեր դեպքում՝ ՀՀ-ի) համապատասխան լիազոր մարմնի կողմից, քանի որ թռիչքային եւ ավիացիոն անվտանգության պատասխանատուն հանդիսանում է տվյալ պետությունը:
«Հետք»- ՔԱԳՎ ներկայացուցիչը փորձել է շրջանցել իր պետի (արդեն նախկին պետի) հարազատի ընկերության դեմ կիրառված արգելքի թեման (տես՝ «Քաղավիացիայի պետի հորեղբայրը հայտնվել է միջազգային սկանդալում»): Ի գիտություն ՔԱԳՎ-ի եւ Սահակ Հակոբյանի՝ ԱՄՆ-ի առեւտրի դեպարտամենտը (U.S. Department of Commerce) ունի այսպես կոչված «ընկերությունների ցուցակ» (Entity List, համապատասխանում է «սեւ ցուցակ» հասկացությանը), որում ընդգրկվում են այն ընկերությունները, որոնց արգելվում է ԱՄՆ-ից որեւէ բան գնել (մեջբերում «Ռոյթերս» գործակալությունից»- The Commerce Department added the firms to its "Entity List," which largely prohibits them from buying restricted items from the United States, such as aircraft engines or spare parts):
-Ի՞նչ է արել եւ անում ՀՀ կառավարությունը (ներառյալ ԱԳՆ-ն ու ՔԱԳՎ-ն)՝ նման տհաճ իրավիճակներից խուսափելու համար:
ՔԱԳՎ-ՀՀ կառավարությունը տվյալ զեկույցները չի կարող հիմք ընդունել՝ որեւէ պատժամիջոց ավիաընկերությունների նկատմամբ կիրառելու համար, այլ նման դեպքերում իրեն վերապահված գործառույթների շրջանակում իրականացնում է ուսումնասիրություններ, եւ մինչ օրս որեւէ խախտում չի փաստարկվել: Բացի այդ, հայաստանյան ավիաընկերությունների հետ շարունակական աշխատանքների շրջանակներում ՀՀ կառավարությանն առընթեր ՔԱԳՎ-ի կողմից մշտապես տարվում է խորհրդատվություն թռիչքային աշխարհագրության ընտրության հարցում, վտանգավոր եւ արգելված տարածքներում թռիչքներ չիրականացնելու նպատակով: Սակայն հարկ ենք համարում նշել, որ յուրաքանչյուր իրավաբանական կամ ֆիզիկական անձ իր գործունեության վերաբերյալ որոշումներ է կայացնում սեփական պատասխանատվությամբ: Եթե լինեին անթույլատրելի փաստարկներ եւ ապացուցվեին, ապա ՀՀ կառավարությունն ունի որոշակի լիազորություններ, ընդուպ մինչեւ ավիաընկերությունների գործունեության դադարեցնելը՝ կապված այդ փաստարկների բնույթից: Տեղեկացնում ենք նաեւ, որ «Վ-Բերդ Ավիա» ավիաընկերությունը չի գործում դեռեւս 2011 թ. օգոստոսի 25-ից, «Վերթիռ» ավիաընկերությունը չի գործում 2011 թ. հոկտեմբերի 31-ից, «Վետերան Ավիա» ավիաընկերությունը չի գործում 2015 թ. մարտի 2-ից (նկատի ունի, որ օդանավ չեն շահագործում- հեղ.):
-ՄԱԿ-ի փորձագետների պնդումներից ու ԱՄՆ-ի իշխանությունների գործողություններից հետո ՔԱԳՎ-ն արդյոք իրականացրե՞լ է ուսումնասիրություններ կամ ստուգումներ նշված ավիաընկերություններում: Եթե ոչ, ապա ինչու՞: Եթե այո, ապա, ե՞րբ, ո՞ր ընկերություններում, կոնկրետ ի՞նչ նպատակով, հայտնաբերվե՞լ են արդյոք օրենսդրության (պարտավորություններ միջազգային պայմանագրերին, ՀՀ օրենքներին եւ իրավական ակտերին համապատասխան) խախտումներ:
ՔԱԳՎ-Օդանավ շահագործողների շարունակական վերահսկողության շրջանակներում ՔԱԳՎ-ի կողմից իրականացվում են պարբերական տեսչական ստուգումներ (ուսումնասիրություններ), որոնք նպատակ ունեն պարզելու, որ օդանավ շահագործողը շարունակում է համապատասխանել օդանավ շահագործող վկայականի տրման պահանջներին: Տեսչական ստուգումների (ուսումնասիրությունների) առարկա է հանդիսանում օդանավ շահագործողի կողմից օդանավերի թռիչքային եւ տեխնիկական շահագործման սահմանված պահանջների լիարժեք կատարումը, որն իր հերթին ապահովում է օդանավ շահագործողի կողմից մատուցվող ծառայությունների անվտանգությունն ու որակը: Լրացուցիչ կցանկանայինք տեղեկացնել, որ (միջազգային քաղավիացիայի պահանջներին համապատասխան) բոլոր միջազգային թռիչքները լինում են թափանցիկ նաեւ հանրության համար, քանի որ տարանցիկ պետությունները տալիս են համապատասխան թռիչքի թույլտվություններն օդանավի, ավիաընկերության եւ տեղափոխվող բեռի բնույթի վերաբերյալ տեղեկատվությունն ուսումնասիրելուց հետո:
Հայկական օդանավերը՝ ծովահենների երկրում
Մինչ ՔԱԳՎ-ն կպատասխաներ «Հետքի» հարցերին, մենք գտանք աֆրիկական մութ պատմություններում հայկական ավիաընկերությունների ներգրավվածության եւս մի քանի վկայություններ: ՀՀ-ում գրանցված օդանավերն աշխատել են ոչ միայն Սուդանի եւ Լիբիայի կոնֆլիկտային գոտիներում, այլեւ Սոմալիում՝ երկիր, որը հայտնի է քաղաքացիական մշտական պատերազմներով ու ծովահենությամբ:
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը 1992-ին ընդունել է քաղաքացիական կռիվների մեջ թաղված Սոմալիի մասին թիվ 751 բանաձեւը, որով, մասնավորապես, զենքի էմբարգո է դրվել, այսինքն՝ արգելվում է զենք-զինամթերք առաքել այդ երկիր: Բանաձեւն այսօր էլ ուժի մեջ է: Միաժամանակ ՄԱԿ-ի փորձագետներն այս տարիներին բազմիցս ֆիքսել են էմբարգոյի խախտման օրինակներ: Ցավալին այն է, որ փորձագետների զեկույցներում նշվում են նաեւ հայկական ավիաընկերությունների անուններ, որոնք, ըստ այդմ, ռազմամթերքի փոխադրմամբ են զբաղվել:
Սոմալիի հարցով փորձագետները 2011-ի իրենց զեկույցում անդրադարձել են նման մի քանի դեպքերի: Սոմալիի քաղավիացիայի իշխանություններից ստացած տվյալներով՝ վերը հիշատակված նույն «Վ-Բերդ Ավիան» 2010-ի օգոստոսի 11-ից մինչեւ սեպտեմբերի 9-ը 5 թռիչք է կատարել դեպի Սոմալի: Ընկերության կողմից շահագործվող EK-76592 (հետագայում՝ 2011-ին, Սուդանում աշխատած ինքնաթիռն է) եւ EK-76021 համարներով «Իլ-76» հայկական օդանավերը բեռ են տեղափոխել այդ երկիր: «Վ-Բերդ Ավիայի» սեփականատերը մեկ այլ հայկական ընկերություն է՝ «South Airlines»-ը (պատկանում է Աֆրիկայում աշխատող օդաչուների շրջանում հայտնի ՌԴ քաղաքացի, ծագումով Շիրակի Վահրամաբերդ գյուղից Վահրամ Սիմոնյանի ընտանիքին): Փորձագետները հանդիպել են Շարժայում բազավորված «South Airlines»-ի ներկայացուցչին, ում ասելով՝ տեղափոխել են հիմնականում դեղորայք եւ էլեկտրատեխնիկա: Նշել է նաեւ, որ 2010-ի հոկտեմբերից իրենք Սոմալի չեն թռչում:
Սակայն միջազգային փորձագետները պարզել են, որ հայկական օդանավերը 2010-ի հոկտեմբերին կարեւոր բեռ են տեղափոխել «Saracen International»-ի համար: Այս ընկերությունը հիմնադրվել է 1995-ին Բրիտանական Վիրջինյան կղզիներում, որն օֆշորային գոտի է: Հետագայում գրասենյակներ է բացել Հարավային Աֆրիկայում, Ուգանդայում, Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետությունում, Անգոլայում, Լիբանանում: 2005-ից ընկերությունն սկսել է հետաքրքրվել Սոմալիի Դաշնային Հանրապետության Պունտլենդ ինքնավար շրջանով: Պունտլենդը համարվում է Սոմալիի ծովահենության գլխավոր կենտրոնը, չնայած մի քանի մասի պառակտված երկրի միասնականության կողմնակից է: «Saracen International»-ը նյութապես եւ մարդկային ռեսուրսով (մասնավորապես, հարավաֆրիկացի վարձկաններով) աջակցում էր Պունտլենդի ծովային ոստիկանության ուժերին: Ֆինանսավորումը կատարվում էր ԱՄԷ-ից: Հետագայում այս դուետը պիտի բնորոշվեր իբրեւ «մասնավոր բանակ», ինչը Սոմալիում զենքի էմբարգոյի խախտում է:
«Saracen International»-ը նաեւ պայմանագրային հիմունքներով մարզում էր երկրի դաշնային զինուժին: Փորձագետները ֆիքսել են, որ 2010-ի հոկտեմբերի 17-ին ընկերությունը Շարժայից «Վ-Բերդ Ավիայի» «Իլ-76» (EK-76592, թռիչքի համարը՝ VBD 6019) օդանավով Սոմալիի մայրաքաղաք Մոգադիշո է տեղափոխել 3 հատ «Ford F350 B6» զրահապատ մեքենա, որոնց վրա առկա է զենքի տեղադրման աշտարակ: Չորրորդ մեքենան հոկտեմբերի 18-ին տեղափոխել է մեկ այլ հայկական «Իլ-76»՝ EK-76425-ը, որը շահագործում էր ՀՀ-ում գրանցված արաբական կապիտալով «Reliable Unique Services Aviation»-ը: Ինքնաթիռը մեքենան Շարժայից հասցրել է մինչեւ Սոմալիի հարեւան Ջիբութի, որտեղից Մոգադիշո է տեղափոխել վրացական գրանցումով «Ան-12»-ը:
2010-ի տարեվերջին Սոմալիում սկսեցին քննադատել «Saracen International»-ի ներկայությունը երկրում: Ընկերությունը Մոգադիշոյից տեղափոխվեց Պունտլենդի Բոսասո քաղաք: Դաշնային կառավարությունը շուտով հայտարարեց, որ խզվելու են «Saracen International»-ի հետ բոլոր կապերը, ինչը պարտադիր է Սոմալիի ամբողջ տարածքում, սակայն Պունտլենդի իշխանություններն անտեսեցին այս որոշումը:
«Հայք Ավիայի» օդանավի անձնակազմի կալանավորումը
2010-ի դեկտեմբերի 10-ին հայկական «Հայք Ավիա» ընկերության (ներկայում օդանավ չի շահագործում) EK-32604 համարով «Ան-32» օդանավը ուգանդական Էնտեբեից Պունտլենդի Բոսասո քաղաք թռչելիս վայէջք էր կատարել Սոմալիլենդում: Վերջինս դաշնային Սոմալիից առանձնացած եւ անկախություն հռչակած շրջան է, փաստացի ինքանավար, բայց չճանաչված պետություն, որը նաեւ տարածքային վեճերի մեջ է Պունտլենդի հետ: Օդանավի հրամանատարը Սոմալիլենդի մայրաքաղաք Հարգեյսայի օդանավակայանի կառավարման աշտարակին հայտնել էր, որ վերալիցքավորման համար է վայրէջքի իրավունք խնդրում, ինչը թույլատրվել էր: Կասկածներ ունենալով՝ Հարգեյսայի ավիացիոն իշխանությունները որոշել էին զննել օդանավը: Պարզվել էր, որ այնտեղ 8 հոգի կա՝ անձնակազմը, որն ըստ փորձագետների զեկույցի, ռուսական էր եւ բաղկացած էր 6 հոգուց, ինչպես նաեւ 2 հեռուստալրագրող, որոնք գնում էին Պունտլենդ՝ ֆիլմ նկարելու: Երկրի իշխանությունները որոշել էին բոլորին տնային կալանքի տակ պահել մինչեւ հանգամանքների պարզումը:
Օդանավի հրամանատար Բորիս Անտոնովը պատմել էր, որ «Հայք Ավիայի» ինքնաթիռը շահագործվում է հարավաֆրիկյան «Australian African Global Investments» ընկերության պատվերով, վերջինիս ղեկավարը նաեւ «Saracen International»-ի անդամ է եւ Պունտլենդում մարզում է ոստիկանական ուժերին: Օդանավում 583 կգ բեռ էր հայտնաբերվել:
Հետաքրքիր է, որ թռիչքի մանիֆեստը տպագրված է եղել հայկական մեկ ուրիշ ընկերության՝ «Էյր Արմենիայի» անունով, փաստաթղթում բեռը նշվել է որպես հագուստ եւ մեքենայի մասեր: Իրականում այնտեղ եղել է զինվորական հանդերձանք՝ շապիկներ, կոշիկներ, մետաղորսիչ սարք եւ նման պարագաներ:
Բնականաբար, սա հումանիտար օգնություն չէ, ինչի մասին նման դեպքերում հայտարարում են հայկական ավիաընկերությունները: Սակայն Սոմալիլենդի իշխանությունները, ի բարեբախտություն օդանավի հայ տերերի, ռուսական անձնակազմի եւ ուղեւորների, նրանց բաց են թողել:
Հայկական «Ան-26»-ը՝ ծովահենների երկնքում
2012-ի զեկույցում Սոմալիի հարցով փորձագետները կրկին նշել են հայկական օդանավերի գործունեության մասին: «Հայք Ավիան» եղել է այն ընկերություններից, որոնց ինքնաթիռները «Saracen International»-ի նյութական օգնությունն են հասցրել Պունտլենդի ծովային ոստիկանության ուժերին: 2011-ի հունիս-նոյեմբեր ամիսներին «Հայք Ավիայի» օդանավերը 33 թռիչք են իրականացրել դեպի Սոմալի: Շահագործվել է 3 օդանավ. EK-32410, EK-32604 («Ան-32» տիպի) եւ EK-2042 («Beechcraft Super King Air 200» տիպի):
Բացի սրանցից՝ Սոմալիում կիրառվել են նաեւ հայկական «South Airlines»-ի EK-26818, EK-26819 եւ EK-26878 օդանավերը («Ան-26» տիպի): Դրանց վարձակալը եղել է ուգանդական «Khalid Air»-ը: Այս դեպքում նույնպես դրանք ծառայել են Պունտլենդի ծովային ոստիկանության կարիքներին:
Այս «Ան-26»-երից մեկը, ինչպես երեւում է ամերիկյան «Fox News»-ի տեսանյութում, 2012-ի փետրվարին մասնակցել է ծովային ոստիկանության կողմից Պունտլենդի ծովահենների նավատորմի օդային դիտարկմանը:
Սոմալիից՝ Կոնգո
Հոդվածում նշված օդանավերից ներկայում Հայաստանում են գրանցված «Հայք Ավիայի» նախկին «Ան-32»-ները՝ EK-32604-ը եւ EK-32410-ը, որոնք այժմ կրում են համապատասխանաբար EK-32120 եւ EK-32458 համարներն ու շահագործվում են Վահրամ Սիմոնյանի «Սկիվա Էյրի» կողմից: EK-26819-ն էլ («Ան-26») «South Airlines»-ի տրամադրության տակ է: Մյուս օդանավերը շահագործվում են այլ երկրներում, իսկ «South Airlines»-ի EK-26818-ը, որը վարձով տրվել էր սոմալիական «Transom Airways»-ին, 2013-ի օգոստոսին վթարի է ենթարկվել այդ երկրի Գուրիել քաղաքի օդանավակայանում վայրէջք կատարելիս:
«Հետքի» աղբյուրը, ով նախկինում եղել է ՄԱԿ-ի փորձագետ, հայտնել է, որ Վահրամ Սիմոնյանը ներկայում գործունեություն է ծավալում Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետության մայրաքաղաք Կինշասայում, ինչի մասին մեզ ժամանակին հայտնել էր նաեւ հայաստանյան «South Airlines»-ի տնօրեն Սամվել Հարությունյանը: ՌԴ քաղաքացի Սիմոնյանը Կոնգոյում 2015-ին հիմնել է «South Airlines» անունով մեկ այլ ընկերություն, որը կառավարում է Ուկրաինայի քաղաքացի Լյուդմիլա Լոիվսկան: Սիմոնյանն ու Լոիվսկան ապրում են Կինշասայի նույն հասցեում: Մեր աղբյուրի տեղեկացմամբ՝ Սիմոնյանի օդանավերից երկուսը շահագործվում են Կոնգոյի բանակի համար: Դրանցից մեկը «Ան-72» է (ՀՀ-ում գրանցված է «South Airlines»-ի անունով, գրանցման համարը՝ EK-72903), իսկ մյուսը՝ «Իլ-76» (մեր աղբյուրի փոխանցմամբ՝ սա EK-76992 համարով օդանավն է, որը Հայաստանում «Հայք Ավիայի» անունով էր գրանցված, սակայն ՔԱԳՎ-ի համաձայն՝ նման օդանավ ՀՀ-ում այժմ չկա, ավիացիոն տեղեկատուներում էլ ինֆորմացիա չկա գրանցման փոփոխության մասին):
Վահրամ Սիմոնյանը աֆրիկյան երկրների զինված ուժերի հետ աշխատելու փորձ ունի. նրա «Վ-Բերդ Ավիան» 2011-ին Սուդանում աշխատում էր հենց այդ երկրի ՊՆ-ի համար եւ պարբերաբար թռչում էր Դարֆուրի կոնֆլիկտային գոտի: Այս ոչ միանշանակ գործունեությունը ՄԱԿ-ի էմբարգոյի ֆոնին դարձել էր փորձագետների ուշադրության առարկա, սակայն նրանց չէին թույլատրել ստուգել, թե կոնկրետ ինչ բեռ եւ անձնակազմ է տեղափոխում EK-76592 համարով «Իլ-76»-ը: Կոնգոն նույնպես պատերազմների թատերաբեմ է, ու չի բացառվում, որ առաջիկայում ՄԱԿ-ի փորձագետները կհայտնեն հայկական օդանավերի հերթական մութ պատմությունների մասին:

Приключения армян в стране афиканских пиратов: безразличие правительства и тревожная реальность
В одной из наших статей мы коснулись участия армянских пилотов и авиакомпаний в происходящих за рубежом темных историях. В адресованном правительству запросе мы хотели выяснить, обладают ли власти РА информацией по данному вопросу, и уточнить, что предпринимают компетентные органы для того, чтобы избежать подобных ситуаций.
Сперва представим наши вопросы министру-руководителю аппарата правительства Давиду Арутюняну, ответы на которые мы получили от руководителя аппарата Главного управления гражданской авиации (ГУГА) РА Саака Акопяна.
ГУГА: No problem
Дарфурская площадка экспертов при комитете по санкциям по Судану ООН (резолюция СБ номер 1591, 2005 г.) в 2011 г. зафиксировала армянский самолет Ил-76 EK-76592, который только в апреле-июне летал из Хартума в Дарфур 17 раз. Армянская авиакомпания “В-Берд Авиа” (базируется в Шарже) доставляла в Дарфур экипаж и товары, хотя эксперты из-за запрета не смогли выяснить, что перевозилось. Все это описано в трех письмах экспертов, приложенных к пакету документов одного из уголовных дел, которое рассматривается в Международном уголовном суде.
В 2013 в “черный список” США была включена авиакомпания “Вертир”, принадлежавшая Рафику Мовсисяну, дяде начальника ГУГА Артема Мовсесяна. По утверждению властей США, “Вертир” в качестве посредника была вовлечена в незаконную сеть авиационных закупок в обход санкциям США против Ирана.
В 2014 г. в аналогичный список попала и другая армянская компания – “Ветеран Авиа” (базируется в Шарже). Причиной, согласно данным США, стала поддержка режима Асада, или, как отмечалось в документах, “деятельность, направленная против интересов национальной безопасности и внешней политики США”.
Та же компания “Ветеран Авиа” оказалась в центре внимания площадки экспертов, работавших при комитете по санкциям против Ливии ООН. В своих докладах эксперты отмечали, что в октябре-ноябре 2014 г. армянская компания доставляла из ОАЭ через территорию Иордании оружие и боеприпасы для режима Тобрука в Ливии.
Несмотря на заверения правительства РА в том, что “Ветеран Авиа” перевозила гуманитарную помощь, эксперты ООН отметили, что по их информации груз состоял из боеприпасов. Зарегистрированная в РА компания “Ветеран Авиа” эксплуатировала самолеты на основе выданного ГУГА РА свидетельства эксплуатанта самолетов, а сами самолеты были зарегистрированы в реестре РА.
Осведомлено ли правительство РА о представленных фактах?
ГУГА. В 2011, 2014 и 2015 гг. соответствующие экспертные группы ООН направили запросы с целью получения информации о полетах, которые совершали в определенные периоды компани “В-Берд Авиа” и “Ветеран Авиа”. Но поскольку указанные авиакомпании прекратили свою деятельность до этих запросов, то была предпринята попытка уточнить информацию у сотрудников данных компаний и представить ее направившей запрос стороне. Компании объяснили, что это была гуманитарная помощь, для оказания которой никаких запретов не существует.
Какова официальная позиция РА относительно того, что армянские авиакомпании включены в “черные списки” США либо представлены в международных уголовных делах и документах ООН в негативном свете?
ГУГА. В сфере международной гражданской авиации понятие “черный список” как норма, вызывающая правовые последствия, не существует. Есть всего лишь список авиакомпаний, которым не разрешается выполнять полеты в Евросоюз, исходя из заключений их экспертов. Ни одна армянская авиакомпания в таких списках не числилась и не числится, хотя в случае включения в эти списки высказанные в ее адрес оценки должны быть подтверждены соответствующим полномочным органом регистрирующего государства (в нашем случае РА), поскольку именно оно несет ответственность за полетную и авиационную безопасность.
Hetq.am. Представитель ГУГА попытался обойти тему запрета, введенного против компании родственника его руководителя (уже бывшего) (см. статью “Родственник начальника ГУГА оказался в центре международного скандала”). К сведению ГУГА и Саака Акопяна, министерство торговли США (U.S. Department of Commerce) имеет список (Entity List), включающий компании, которым запрещено что-либо покупать у США (цитата агентства “Рейтер”: The Commerce Department added the firms to its "Entity List," which largely prohibits them from buying restricted items from the United States, such as aircraft engines or spare parts).
Что делало и делает правительство РА (включая МИД и ГУГА) во избежание подобного рода неприятных ситуаций?
ГУГА. Правительство РА не может признавать данные доклады в качестве основания для применения санкций в отношении авиакомпаний. В подобных случаях проводится изучение в рамках полномочий правительства. По сей день не выявлено ни одно нарушение. Кроме того, ГУГАКпостоянно предоставляет армянским авиакомпаниям консультацию в вопросе выбора географии полетов. Однако считаем нужным отметить, что каждое юридическое и физическое лицо принимает решения о своей деятельности под свою ответственность. Сообщим также, что авиакомпания “В-Берд Авиа” не действует (то есть не эксплуатирует самолеты. – Авт.) с 24 августа 2011 г., авиакомпания “Вертир” – с 31 октября 2011 г., а авиакомпания “Ветеран Авиа” – со 2 марта 2015 г.
Проводило ли ГУГА изучения в указанных авиакомпаниях в связи с утверждениями экспертов ООН и властей США?
ГУГА. В рамках постоянного контроля за эксплуатантами самолетов ГУГА регулярно проводило инспекционные проверки, целью которых было выяснить, продолжает ли эксплуатант самолета соответствовать требованиям выдачи свидетельства. Сообщим также, что все международные полеты бывают прозрачными для общественности, поскольку транзитные государства дают разрешение на соответствующий полет после изучения данных о самолете, авиакомпании и характере перевозимого груза.
Армянские самолеты в стране пиратов
Пока ГУГА собиралось ответить на вопросы Hetq.am, мы нашли еще несколько свидетельств участия армянских авиакомпаний в темных африканских историях. Зарегистрированные в РА самолеты работали не только в конфликтных зонах в Судане и Ливии, но также в Сомали, стране, известной постоянными гражданскими войнами и морским пиратством.
В 1992 г. Совет безопасности ООН принял резолюцию номер 751 о погрязшей в гражданских войнах Сомали, в отношении которой было наложено эмбарго в частности на поставки оружия и боеприпасов. Резолюция остается в силе и сегодня. Вместе с тем в те годы эксперты ООН неоднократно фиксировали случаи нарушения эмбарго. Вызывает сожаление тот факт, что в докладах экспертов упоминались также армянские авиакомпании, которые, согласно представленным данным, занимались перевозкой боеприпасов.
В своем докладе 2011 г. эксперты по вопросу Сомали коснулись некоторых подобных случаев. Согласно данным руководителей гражданской авиации Сомали, с 11 августа по 9 сентября 2010 г. компания “В-Берд Авиа” совершила пять полетов в Сомали. Армянские самолеты “Ил-76” с номерами EK-76592 (в 2011-ом работал в Судане) и EK-76021 доставляли в эту страну грузы. Собственником “В-Берд Авиа” является другая армянская компания - South Airlines (она принадлежит семье известного среди работающих в Африке летчиков уроженца села Ваграмаберд Ширакской области, гражданина РФ Ваграма Симоняна). Эксперты встретились с представителем базирующейся в Шарже South Airlines, который сказал, что они доставляли в основном лекарства и электротехнику. Представитель компании также отметил, что с октября 2010 г. их самолеты не летали в Сомали.
Однако международные эксперты выяснили, что в октябре 2010 г. армянские самолеты доставляли для Saracen International важные грузы. Эта компания была основана в 1995 г. на Британских Виргинских островах, которые являются офшорной зоной. В дальнейшем компания открыла офисы в Южной Африке, Уганде, Демократической Республике Конго, Анголе, Ливане. С 2005 г. компания начала интересоваться автономным районом Пунтленд в восточной части Сомали. Пунтленд считается главным центром пиратства в этой стране. Saracen International оказывает силам морской полиции Пунтленда помощь как в материальном плане, так и в плане человеческих ресурсов. Финансирование осуществляется из ОАЭ. В дальнейшем эта помощь в целом была расценена как “частная армия”, что является нарушением эмбарго на поставки оружия в Сомали.
Кроме того, Saracen International тренирует на договорных началах федеральные военные силы. Эксперты зафиксировали, что 17 октября 2010 г. компания на самолете Ил-76 (EK-76592, номер полета VBD 6019) доставила из Шаржи в столицу Сомали Магадишо три бронемашины Ford F350 B6 с подставками для оружия. Четвертую машину доставил 18 октября другой армянский самолет Ил-76 – EK-76425, который эксплуатирвала зарегистрированная в РА компания с арабским капиталом Reliable Unique Services Aviation. Самолет доставил автомобиль из Шаржи в соседнуюю с Сомали Джибути, откуда его перевез в Могадишо Ан-12, имевший грузинскую регистрацию.
В конце 2010 г. в Сомали стала высказываться критика по поводу присутствия в стране Saracen International. Компания переехала из Могадишо в город Босасо в Пунтленде. Вскоре федеральное правительство приняло решение о разрыве связей с Saracen International, заявив, что оно обязательно на всей территории Сомали. Однако власти Пунтленда проигнорировали это решение.
Арест экипажа самолета “Айк Авиа”
10 декабря 2010 г. самолет Ан-12 с номером EK-32604 армянской компании “Айк Авиа” (в настоящее время компания не является эксплуатантом) в ходе полета из угандского Энтеббе в город Босасо в Портленде совершил посаду в Сомалиленде, отделившемся от федерального Сомали и провозгласившем независимость районе, который имеет территориальный спор с Пунтлендом. Командир самолета попросил у диспетчера аэропорта Харгейсы, столицы Сомалиленда, права на посадку для дозаправки и получил разрешение. Авиационные власти Харгейсы, у которых были определенные подозрения, решили досмотреть самолет. Выяснилось, что в нем находились 8 человек: 6 членов экипажа, которые, согласно докладу экспертов, были русскими, и два тележурналиста, которые направлялись в Пунтленд снимать фильм. Власти страны решили до выяснения всех обстоятельств поместить задержанных под домашний арест.
Командир экипажа Борис Антонов рассказал, что самолет “Айк Авиа” эксплуатируется по заказу южноафриканской компании Australian African Global Investments, руководитель которой является членом Saracen International и тренирует в Пунтленде силы полиции. На самолете было обнаружено 583 кг груза.
Примечательно, что манифест полета был напечатан на имя другой армянской компании – “Эйр Армения”. В документе груз был обозначен как одежда и автомобильнеые запчасти. На самом деле там была военная форма – сорочки, обувь, металлоискатель и другие подобного рода предметы.
Разумеется, это была не гуманитарная помощь, о чем в таких случаях заявляют армянские авиакомпании. Однако власти Сомалиленда, к счастью для армянских владельцев самолета, российского экипажа и пассажиров, отпустили их.
Армянский Ан-26 в небе пиратов
В докладе 2012 г. эксперты по Сомали вновь коснулись деятельности армянских самолетов. “Айк Авиа” принадлежала к числу тех компаний, чьи самолеты доставляли силам морской полиции Пунтленда материальную помощь Saracen International. В июне-ноябре 2011 г. самолеты “Айк Авиа” совершили 33 полета в Сомали. Эксплуатировались три самолета: EK-32410, EK-32604 (Ан-32) и EK-2042 (Beechcraft Super King Air 200).
Кроме того, в Сомали использовались также самолеты EK-26818, EK-26819 и EK-26878 (Ан-26) South Airlines, которые зафрахтовала угандская компания Khalid Air. В этом случае также они служили нуждам морской полиции Пунтленда.
Один из этих Ан-26, как можно увидеть в видеоматериале американского информационного канала Fox News, в феврале 2012 г. участвовал в проводимом морской полицией воздушном мониторинге флота пиратов Пунтленда.
Из Сомали в Конго
Из упомянутых в статье самолетов в настоящее время в Армении зарегистрированы бывшие Ан-32 (EK-32604 и EK-32410) компании “Айк Авиа”, которые сейчас носят соответственно номера EK-32120 и EK-32458 и эксплуатируются принадлежащей Ваграму Симоняну компанией “Скива Эйр”. А EK-26819 (Ан-26) находится в распоряжении South Airlines. Остальные самолеты эксплуатируются в других странах. EK-26818 компании South Airlines, который был сдан в аренду сомалийской Transom Airways, в августе 2013-го разбился при посадке в аэропорту города Гуриэл этой страны.
Источник Hetq.am, работавший ранее экспертом ООН, сообщил, что в настоящее время Ваграм Симонян развертывает деятельность в столице Конго Киншасе, о чем в свое время сообщил нам и директор South Airlines Самвел Арутюнян. В 2015 г. гражданин РФ Симонян основал в Конго другую компанию под названием South Airlines, которой управляет гражданка Украины Людмила Лоивска. Симонян и Лоивска живут в Киншасе по одному и тому же адресу. Согласно нашему источнику, два из принадлежащих Симоняну самолетов эксплуатируются для армии Конго. Один из них - Ан-72 (в РА был зарегистрирован на компанию South Airlines, номерной знак EK-72903), второй - Ил-76 (по словам нашего источника, это самолет с номером EK-76992, который в Армении был зарегистрирован на “Айк Авиа”, однако по данным ГУГА в Армении такого самолета сейчас нет, а в авиационных справочниках информация об изменении регистрации отсутствует).
Ваграм Симонян имеет опыт работы с вооруженными силами африканских стран. В 2011 г. его компания “В-Берд авиа” работал в Судане именно для ВС этой страны, ее самолеты регулярно летали в конфликтную зону Дарфура. На фоне эмбарго ООН эта неоднозначная деятельность оказалась в центре внимания экспертов, однако им не разрешили проверить, какой груз и какой экипаж находился на борту “Ил-76” с номером EK-76592. Конго тоже является ареной войн, и не исключено, что в ближайшее время эксперты ООН сообщат об очередной темной истории с участием армянских самолетов.