Գինու արտադրական և արտահանման ծավալները նվազել են
Հայաստանում խաղողի արտադրման ծավալներն տարեցտարի աճում են։ Խաղողի պահանջարկը հիմնականում բավարարում են երկու մարզեր՝ Արագածոտն ու Արարատը։ 2015-ին, ի համեմատ վերջին չորս տարիների, գրանցվել է խաղողի արտադրության ամենաբարձր ցուցանիշը՝ 311 հզ․ տոննա։
Գաղտնիք չէ, որ խաղողի արտադրության զգալի հատվածը հատկացվում է գինեգործությանը։ Հատկապես իրացման շուկա չունենալու պատճառով՝գյուղացիներն իրենք էլ տնային պայմաններում գինի են պատրաստում։
Ըստ Ազգային վիճակագրական ծառայության տվյալների՝ վերջին երկու տարիներին կրճատվել է գինու արտադրության ծավալները, չնայած այն փաստին, որ խաղողի արտադրությունը զգալիորեն աճել է։
Վերջին վեց տարիներին գինու արտադրության ծավալները կայուն չեն և չեն գերազանցում 7 մլն․ լիտրի ցուցանիշը։ Վերջին տարիների գինու արտադրման ծավալների նվազումը կարելի է կապել նաև ռուբլու արժեզրկման, ԵՏՄ անդամակցության հետ, որտեղ, բացի Ռուսաստանի Դաշնությունից, այլ երկրներ հետ ապրանքափոխանակությունը այդքան էլ մեծ չէ։
Գինու արտահանման ծավալները տարեցտարի նվազում են․
Համաձայն մաքսային ծառայության հրապարակած տվյալների՝ ի համեմատ վերջին երեք տարիների, 2015-ին գրանցվել է գինու արտահանման ամենացածր ցուցանիշը։
Փորձագետները սա պայմանավորում են Հայաստանի գինու ամենամեծ սպառման շուկայում՝ Ռուսաստանում, առկա ճգնաժամով և ռուբլու արժեզրկումով։ Գինի արտադրող և արտահանող ընկերություններից շատերի համար ռուբլու ներկայիս արժեքով գնումներ կատարելն այդքան էլ եկամտաբեր չէ։ Նման պարագայում, ընկերությունները արտադրանքը չեն կարողանում արտահանել, արդյունքում՝ տուժում են նաև խաղողագործները՝ մթերված խաղողի դիմաց վճարում չստանալով։ Այժմ նման իրավիճակում են Քաղցրաշենի խաղողագործները, որոնցից շատերը մինչ մայիս ամսվա վերջ չնչին գումար էին ստացել՝ պատճառաբանվելով, որ գինու գործարանը ռուբլու արժեզրկման պատճառով չի կարողացել գինին արտահանել։
Պարզաբանում է մասնագետը
«Հայ գինեգործների միություն» ՀԿ-ի նախագահ Ավագ Հարությունյանը գինու արտադրման և արտահանման ծավալների կրճատման գլխավոր պատճառ է համարում ռուսական ռուբլու արժեզրկումը․ այդ արժեզրկումը գինեգործներին «թույլ չի տալիս» գինի արտահանել, ստեղծել է ճգնաժամային իրավիճակ նաև ԵՏՄ այլ երկրներում և գինեգործների համար այնտեղ արտահանումը ևս եկամտաբեր չէ։ Նա աում է, որ խնդիրը կկարգավորվի, երբ ռուբլին վերադառնա նախկին արժեքին, իսկ եթե մնա ներկայիս արժեքին, ապա գինեգործները պետք է պարտադրված անցնեն շատ էժան գինիների արտադրմանը։
Սակայն ընդգծում է՝ ռուսական շուկան երկար ժամանակ տնտեսական բարելավման հնարավորություն չի ունենա, և այժմ միակ լուծումը այլ շուկաներում աշխատելն է, քանի որ այլ երկրներում ևս հայկական գինին պահանջարկ ունի։
Անդրադառնալով խաղողագործների կրած վնասներին՝ Հարությունյանը նշում է՝ այս գործընթացում առաջինն ու ամենաշատը հենց խաղողագործներն են տուժում։ Սակայն պետությունը իրավական մեխանիզմներ չունի, որպեսզի խաղողագործներին պաշտպանի նման ֆորստ-մաժորային իրավիճակներից։
Միության նախագահը գինու արտահանման ծավալների կրճատումը չի կապում ԵՏՄ անդմակացության հետ, քանի որ մինչ այդ անդամակցությունը, գինու արտահանման 80-92%-ը արտահանվել է Ռուսաստանի Դաշնություն և անդամակցությունից հետո ևս ռուսական շուկան մնացել է գինու արտահանման ամենամեծ սպառողը։ Փաստում՝ եթե մինչ այդ անդամակցությունը, արտահանման 5-10%-ը եղել է եվրոպական երկրներ, ապա այժմ էլ նույն ցուցանիշներով արտահանումը կատարվում է և ԵՏՄ մտնել-չմտնելը արգելք չի եղել Եվրոմիության շուկաներում աշխատելու համար։
Հարությունյանը մտավախություն ունի, որ այս տարի որոշակիորեն կկրճատվեն գինու արտադրական ծավալները՝ հաշվի առնելով գինու կուտակված պաշարները, սակայն արտահանման գործընթացում որոշակի դրական միտումներ նկատում է․ «Նախորդ տարվա դեկտեմբերից մենք ունենք հաստատուն վատ վիճակ, որը քիչ-քիչ սկսում է լավանալ։ Առավել վատացում չի լինի, քանի որ մենք գտնվում ենք տեսական և գործնական այն շեմին, որից ներքև վատացում այլևս հնարավոր չէ։ Կարծում եմ՝ այս տարվա նոյեմբեր-դեկտեմբեր ամիսներից արտահանման ծավալները կմեծանան, քանի որ կառավարության օգնությամբ այժմ ակտիվ աշխատում ենք հնդկական և չինակական շուկա դուրս գալու համար»։
Հետագայում նման իրավիճակներից խուսափելու համար՝ Հարությունյանը առանձնացնում է երեք կետեր, որոնք պետությունը պետք է կատարի․

Сократились объемы производства и экспорта вина
С каждым годом объемы производства винограда в Армении увеличиваются. Спрос на виноград удовлетворяют две области – Арагацотнская и Араратская. В 2015 г. был зарегистрирован самый высокий показатель производства винограда - 311 тыс. тонн.
Не секрет, что значительная часть выращенного урожая идет на изготовление вина. Согласно данным Национальной статистической службы, за последние два года объемы производства вина сократились, хотя производство винограда значительно выросло.
Тем не менее, уже шесть лет этот показатель не превышает 7 млн литров. Сокращение объемов производства вина можно связать с девальвацией российского рубля и членством Армении в Евразийском экономическом союзе, в котором товарооборот с другими странами не так велик, как с РФ.
Объемы экспорта вина с каждым годом сокращаются. По данным Таможенной службы в 2015 г. был зарегистрирован самый низкий показатель экспорта вина за последние три года.
Эксперты связывают это с девальвацией рубля и кризисом на самом большом потребительском рынке армянского вина – российском. Для многих производителей и экспортеров вина делать закупки по нынешнему курсу рубля не очень выгодно. В этих условиях компании не могут экспортировать свою продукцию, а в результате страдают также виноградари, которые не получают деньги за сданный ими виноград. Сегодня в такой ситуации оказались виноградари Кахцрашена, многие из которых по положению на май получили лишь ничтожную сумму. Им было заявлено, что из-за девальвации рубля винный завод не смог экспортировать свою продукцию.
Мнение специалиста
Председатель общественной организации “Союз армянских виноделов” Аваг Арутюнян в качестве главной причины сокращения объемов производства и экспорта вина называет обесценение российского рубля, что создало кризисную ситуацию и в других странах ЕАЭС. Ситуация нормализуется, если рубль вернется к прежнему курсу, в противном случае виноделам придется перейти на производство очень дешевых вин, утверждает винодел.
Вместе с тем А.Арутюнян подчеркнул, что российский рынок долгое время не будет иметь возможность для улучшения экономической ситуации. По его словам, единственный выход состоит в том, чтобы начать работать с новыми рынками, поскольку армянское вино пользуется спросом и в других странах.
Касаясь ущерба, который понесли виноградари, наш собеседник отметил, что в этом деле больше всего страдают именно крестьяне. Однако у государства нет правовых механизмов, позволяющих защитить виноградарей в подобных форс-мажорных ситуациях.
Сокращение объемов экспорта вина председатель СВА не связывает с членством нашей страны в ЕАЭС, поскольку до этого также 80-92% армянского вина экспортировалось в Россию, и этот показатель сохранился и после членства. Кроме того, вступление Армении в ЕАЭС не сказалось на работе с европейскими рынками, куда наши винодельческие компании продолжают экспортировать 5-10% своей продукции.
Аваг Арутюнян беспокоит то, что с учетом накопленных запасов вина в нынешнем году объемы производства значительно сократятся. Вместе с тем, по его мнению, в процессе экспорта наблюдаются определенные положительные тенденции: “С декабря прошлого года сохраняется стабильно плохая ситуация, которая, однако, постепенно начинает улучшаться. Дальнейшего ухудшения не будет. Думаю, с ноября-декабря этого года объемы экспорта увеличатся, поскольку с помощью правительства мы сейчас активно работаем в направлении выхода на индийский и китайский рынки”.
Во избежание повторения подобных ситуаций Аваг Арутюнян предлагает государству выполнить три пункта: