Հռոմի Պապի առաջին հանրային պատարագը Գյումրիում էր
Սուրբ Աթոռի մամուլի քարտուղար, մոնսինյոր Ֆեդերիկո Լոմբարդին պատարագից հետո` լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ, կրկին շեշտեց, որ Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապի այցը խաղաղության ուղերձ է: Այցի առանցքային ուղղությունը Ֆեդերիկո Լոմբարդին համարեց էկումենիզմը, ինչպես մեկ տարի առաջ ապրիլին, երբ Հայոց Կաթողիկոսը այցելել էր Վատիկան և Սուրբ Պետրոսի տաճարում մատուցվել էր պատարագը Եղեռնի զոհերի հիշատակին: Ֆեդերիկո Լոմբարդին, կարևորելով Հռոմի Ֆրանցիսկոս Պապի այցը Հայաստան և մասնավորապես` Գյումրի, նշեց, որ պապը երբեք չի եղել այստեղ և երբեք հանրային տարածքում չի մատուցվել պատարագ:
«Պատարագը սովորաբար սրբագործված տարածքում՝ եկեղեցում է մատուցվում, սակայն հաշվի առնելով ստվար քանակը կաթոլիկ և նաեւ առաքելական եկեղեցու զավակների, առաջին անգամ այսօրինակ մեծ արարողություն կազմակերպվեց,- նկատեց բանախոսը,- տեղական իշխանություններն ավելի քան 23 հազար հրավիրատոմս էին բաժանել, սակայն կարծում եմ, որ շատ ավելին էր ներկաների թիվը: Անշուշտ մեծ ցնծության առիթ էր Պապի այցը կաթոլիկ համայնքի անդամների համար: Սա միակ կաթողիկե պատարագն էր, որ այս այցելության ժամանակ մատուցվեց: Դրանում հավատի, հիշողության, Աստծո, ինչպես նաեւ հայերի հոգեւոր արժեքների վերաբերյալ հղումներ եղան: Պապը շեշտադրեց սուրբ Գրիգոր Նարեկացու կարեւորությունը եւ նաեւ կոնկրետ ակնարկներ արեց քրիստոնյաներին հանուն սոցիալական արդարության եւ հասարակության շահերի հարցերում ակտիվ ներգրավման»:
Անդրադառնալով կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի և Հռոմի պապի պապամոբիլով համատեղ շրջայցին` Ֆեդերիկո Լոմբարդին նշեց, որ նախկինում էլ այլ հոգեւոր առաջնորդների մասնակցությամբ նման արարողակարգ եղել է: «Պապը սիրում է նման ժեստեր անել: Եվ հիմա էլ նա հրավիրեց Կաթողիկոսին իր հետ շրջել պապամոբիլով: Ես նույնիսկ հարցրեցի իմ կոլեգաներին, արդյո՞ք նրանք նախատեսում են Հայաստանում կաթողիկոսի համար կաթողիկոսամոբիլ պատրաստել՝ այսօրինակ կարեւոր առիթների ժամանակ օգտագործելու համար»,- հավելեց բանախոսը:

Папа Римский отслужил в Гюмри первую общественную мессу
По завершении мессы в Гюмри глава пресс-центра Святого Престола Федерико Ломбарди на встрече с журналистами еще раз подчеркнул, что визит Папы Римского Франциска является посланием во имя мира. Ключевым направлением визита Федерико Ломбарди назвал экуменизм, как и год назад в апреле, когда Католикос Всех Армян посетил Ватикан, где в соборе святого Петра была отслужена месса в память жертв Геноцида армян. Говоря о визите Папы Римского Франциска в Армению и в частности в Гюмри, Ломбарди отметил, что Папа никогда не служил мессу в общественном месте.
“Мессу обычно служат в освященном месте, в церкви, однако учитывая огромное число последователей католической и апостольской церквей, впервые была организована подобного рода масштабная церемония, - сказал пресс-секретарь Святого престола. – Местные власти раздали свыше 23 тысяч пригласительных билетов, однако число желающих было гораздо больше. Для членов католической общины визит Папы, несомненно, стал поводом для огромного ликования. Эта католическая месса стала единоственной за время визита. В ней содержались посылы веры, памяти, Бога, духовных ценностей армян. Папа подчеркнул важность святого Григора Нарекаци, а также коснулся активного вовлечения христиан в вопросы социальной справедливости и интересов общества”.
Говоря о том, что Католикос Гарегин Второй и Папа Римский прокатились на папамобиле, Федерико Ломбарди отметил, что такая процедура с участием других духовных лидеров существовала и раньше. “Папа любит делать подобные жесты. Сейчас тоже он пригласил Католикоса проехаться вместе на папамобиле. Я даже спросил своих коллег, предусматривают ли они создать в Армении католикосомобил, который можно будет использовать во время таких важных поводов”,- добавил Федерико Ломбарди.