Ովքե՞ր են կանգնած շահումով խաղերի և վիճակախաղերի հետևում. «Գուդվին-Բետ»
«Գուդվին-Բետ» բուքմեյքերական գրասենյակների ցանցի սեփականատերերն այս տարի հիմնեցին նոր ընկերություն` «Գուդվին-Կազինո»-ն: Եթե առաջին ընկերությունը գործում է վիճակախաղերի կազմակերպման լիցենզիայով, ապա երկրորդը` ինտերենետ շահումով խաղերի: Ընդհանուր բաժնետերեր ունեցող այս բիզնեսների սրընթաց զարգացումը Հայաստանում հիմնականում ապահովում են սոցիալապես անապահով խավի` հեշտ հարստանալու երազանքի վերջին դրամները:
Այդ երազանքը խաղացողների համար երբեմն ավարտվել է պարտքերով և վարկերով, մեկ անգամ` ինքնասպանությամբ, մեզ ծանոթ մեկ այլ դեպքում` խարդախությամբ և գողությամբ, արդյունքում` բանտում: Եվ ստացվում է, որ առանց ջանքերի հարստանալու հնարավորությունը ոչ թե խաղացողներինն է, այլ այս բիզնեսի սեփականտերերինն ու հովանավորներինը: Վերջիններս հայտնի են հանցագործ աշխարհում:
«Գուդվին-Բետ» ընկերության անունը սկսեց ակտիվ շրջանառվել, երբ անցած տարվա հուլիսին Արարատի մարզի Դարակերտ գյուղի գազալցակայաններից մեկում կախված վիճակում հայտնաբերվեց գազալցակայանի աշխատող, 40-ամյա Յուրի Բադալյանը: Ըստ մամուլի հրապարկումների` նա  գազալցակայանում տեղադրված «Գուդվին Բետ» ՍՊԸ-ին պատկանող շահումով խաղային ապարատով խաղացել ու կորցրել էր օրվա ողջ հասույթը:
Դառը ավարտով այս դեպքը, սակայն, բիզնեսի ընթացքը չխափանեց: Հանրապետության մարզերում «Գուդվին-Բետի» թիրախները այժմ էլ հիմնականում համայնքների գազալցակայաններն են: «Հետքի» աղբյուրի համաձայն` ապարատները գազալցակայաններում տեղադրվում են երբեմն նաև տիրոջ անհամաձայնության պարագայում:
Երևանում ընկերությունը բուքմեյքերական գրասենյակների լայն ցանց ունի: Դրանց մի մասը գործում է շուրջօրյա: Եթե ցերեկային ժամերին չխաղացողների աչքից կարող են վրիպել բուքմեյքերական գրասենյակները, ապա գիշերային ժամերին լուսավոր «24-ժամ»-ը իսկական հրավիրատոմս է: Գիշերային ժամերին գրասենյակներում վիճակախաղ կամ շահումով խաղ կազմակերպելու համար օրենսդիրը հստակ կարգ է սահմանել, որն այս ընկերության դեպքում, ինչպես ցույց է տալիս Երևանի քաղաքապետարանից ստացված մեր հարցման պատասխանը, չի գործում:
Երևանի քաղաքապետարանը չի ներկայացնում գիշերային ժամերին գործելու` ընկերության ստացած թույլտվությունները
«Տեղական տուրքերի և վճարների մասին» օրենքով` համայնքի տարածքում շահումով խաղերի և վիճակախաղերի կազմակերպման օբյեկտները ժամը 24.00-ից հետո աշխատելու թույլտվության համար համայնքի ղեկավարը ընկերությունից պետք է գանձի տեղական տուրք:
Շահումով խաղերի կազմակերպման համար օրենքում սահմանված տուրքի չափը 250 000-500 000 դրամ է, իսկ վիճակախաղերի կազմակերպման համար` 100 000-150 000 դրամ: Տուրքի չափերի վերին սահմանը քաղաքներում կարող է լինել` 1.5, իսկ Երևան քաղաքում՝ 3 անգամ ավելի: Տուրքի չափը տվյալ տարվա համար ամեն համայնքում հստակեցվում է ավագանու որոշմամբ:
Այսպես, Երևանում 2016թ. տեղական տուրքերը, ավագանում որոշմամբ, այս տարի սահմանվել են շահումով խաղերի կազմակերպման օբյեկտի համար` 875 հազար, իսկ վիճակախաղերի կազմակերպման համար` 262 հազար դրամ:
Միայն նշված չափով տուրքը քաղաքապետարան վճարելու դեպքում է ընկերությունը ստանում գրասենյակը նաև գիշերն աշխատեցնելու իրավունք: Նշենք նաև, որ միևնույն գրասենյակում ընկերությունը կարող է կազմակերպել թե՛ վիճակախաղ, թե՛ շահումով խաղ, ինչի դեպքում պարտավոր է վճարել միաժամանակ երկու տեսակի տուրք, այսինքն` մոտ 1,137,000 դրամ` յուրաքանչյուր օբյեկտի համար:
«Գուդվին-Բետ»-ը ժամը 24:00-ից հետո բուքմեյքերական գրասենյակներ է աշխատեցնում Երևանի մի շարք հասցեներում: «Հետք»-ը հարցում ուղարկեց քաղաքապետարան` ստանալու այդ հասցեներում վիճակախաղ կազմակերպելու` ընկերության ստացած թույլտվությունների (262 հազար դրամ տուրք` յուրաքանչյուր կետի համար) պատճենները:
Նշենք, որ քաղաքապետարանից չենք ուզել շահումով խաղ կազմակերպելու թույլտվություններ, քանի որ, ըստ ֆինանսների նախարարության, «Գուդվին-Բետ» ընկերությունը գործում է վիճակախաղի կազմակերպման լիցենզիայի հիման վրա:
Ավելացնենք նաև, որ այն ժամանակ, երբ քաղաքապետարան հարցում կատարեցինք, դեռևս չէր հիմնադրվել նույն սեփականատերերին պատկանող «Գուդվին-Կազինո»-ն, որն արդեն գործում է ինտերնետ շահումով խաղերի կազմակերպման լիցենզիայի հիման վրա և, հետևաբար, նույն գրասենյակներում այժմ կարող է կազմակերպել շահումով խաղ, որի համար պետք է վճարի 875 հազար դրամ տուրքը:
«Երևան քաղաքի ո՞ր հասցեներում է «Գուդվին-Բետ» ՍՊԸ-ն Երևանի քաղաքապետարանի կողմից ստացել վիճակախաղերի կազմակերպման թույլտվություն»,- հարցրել էինք քաղաքապետարանին:
Քաղաքապետարանի աշխատակազմի առևտրի և սպասարկումների վարչությունը ոչ միայն չտրամադրեց ընկերության` վիճակախաղի կազմակերպման թույլտվությունների պատճենները, այլև պատասխանում տեղեկացրեց, որ նման թույլտվությունների տրամադրման անհրաժեշտություն առկա չէ:
«Երևանի քաղաքապետարանին ուղղված ձեր հարցմանն ի պատասխան աշխատակազմի առևտրի և սպասարկումների վարչությունից տեղեկացնում են, որ «Գուդվին-բետ» սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությունը վիճակախաղերի կազմակերպումն իրականացնում է այլ անձանց սեփականության իրավունքով պատկանող տարածքներում, որի համար Երևանի քաղաքապետարանի կողմից թույլտվության տրամադրման անհրաժեշտություն առկա  չէ», - նշված է քաղաքապետարանի պատասխանում:
Քաղաքապետարանի աշխատակազմի առևտրի և սպասարկումների վարչությունից ստացած այս պատասխանը կամ անտեղյակություն է` գործող օրենքից, կամ արտոնություն «Գուդվին-Բետ»-ին: Առաջին տարբերակը բացառվում է, երբ ուսումնասիրում ենք քաղաքապետարանի տարեկան բյուջեի եկամուտները` ըստ ձևավորման աղբյուրների: Պարզվում է` տարվա բյուջեի եկամուտների մի մասը ձևավորվում է հենց վիճակախաղերի և շահումով խաղերի` ժամը 24:00-ից հետո աշխատեցնելու թույլտվությունների համար գանձած գումարից (տես բյուջեի 1140 տողը):
Որքա՞նն է նշված 113 միլիոն դրամ մուտքերից կազմել միայն շահումով խաղերի և վիճակախաղերի կազմակերպման օբյեկտների թույլտվությունների գումարը՝ չենք կարող առանձնացնել, քանի որ քաղաքապետարանը վերոնշյալ կետերը ներկայացնում է մեկ տողով: Սակայն հենց այդ տողը ապացույց է, որ քաղաքապետարանը շատ լավ է տեղյակ, որ պետք է լինեն թույլտվություններ, և որ աշխատակազմի առևտրի և սպասարկումների վարչությունն իր պարտականություները չի կատարում հենց «Գուդվին-Բետ» ընկերության դեպքում:
«Գուդվին-Բետ» ընկերության իրավաբանը մեզ հետ զրույցում բացառեց, որ իրենք կարող են աշխատել առանց տեղական տուրքերը վճարելու` նշելով, որ «եթե կան նման գրասենյակներ, ապա անպայման վճարում են»: Նա հրաժարվեց ասել, սակայն, թե Երևանի որ հասցեներում է ընկերությունն աշխատում ժամը 24:00-ից հետո և քանի հատ նման գրասենյակ կա:
Իրավաբանի հիմնավորմամբ` դա «առևտրային գաղտնիք» է: Թե ինչպես է իրավաբանը «առևտրային գաղտնիք» համարում մի տեղեկություն, որը կարելի է ձեռք բերել պարզապես Երևանի բոլոր փողոցներում տեղադրված «24 ժամ»-երը հաշվելով, երևի արդեն նրա մասնագիտական գաղտնիքն է: Ներկայացնում ենք «Գուդվին-Բետի»` Երևանում գործող շուրջօրյա գրասենյակներից մի քանիսի հասցեները:
Հոդվածի հաջորդ մասում կներկայացնենք Երևանում 24:00-ից հետո գործող բոլոր գրասենյակները, որոնց գործունեության համար քաղաքապետարանը թույլտվություն չի տրամադրում, ինչպես պահանջում է օրենքը, և հետևաբար չի գանձում տեղական տուրքը: Ցանկն առանց բացթողումների ամբողջացնելու համար Երևանում բնակվող ընթերցողներին խնդրում ենք պատասխանել այս հարցմանը:
Ում է հովանավորում քաղաքապետարանը
Ընկերությունների գրանցման պետական ռեգիստրի տվյալների համաձայն` «Գուդվին-Բետ» ՍՊԸ-ի բաժնետերերն են Արման Սերյոժայի Մանուկյանը (53%), Արտակ Գոռի Ալեքսանյանը (12%) և Մանուշակ Արմենակի Մելիքյանը (35%):
Արման Մանուկյանը, Արտակ Ալեքսանյանն ու Մանուշակ Մելիքյանը վերջերս` այս տարվա ապրիլին, նույն քանակի բաժնեմասերով հիմնեցին նաև «Գուդվին-Կազինո» ՍՊԸ-ն:
Երկու ընկերությունների հիմնական բաժնետեր Արման Մանուկյանը հայտնի գործարար, «Եվրոպա» ՍՊԸ-ի համահիմնադիր Սերյոժա Մանուկյանի (շինանյութի Սերգեյ) որդին է: Ընկերությունը առավել հայտնի է շինանյութի ներկրմամբ, արտադրությամբ և վաճառքով: Սերգեյ Մանուկյանը նախկինում ԱԺ «Օրինաց Երկիր» խմբակցության, այժմ անկախ պատգամավոր Կարեն Բոթոյանի աներն է:
Հայանիստ գյուղի բնակչի ինքնասպանությունից հետո «Գուդվին-Բետ» ընկերությունը, ի դեմս Արման Մանուկյանի, լրատվամիջոցներում ներկայացվեց որպես Սերգեյ Մանուկյանի ընտանեկան բիզնես: Նշենք, սակայն, որ «Գուդվին-Բետ»-ի և «Գուդվին-Կազինո»-ի փաստացի գրանցված մյուս խոշոր բաժնետիրոջ հետքերը տանում են այլ ուղղությամբ:
Ընկերությունների 35% բաժնետեր Մանուշակ Մելիքյանը գրանցված է նույն հասցեում, ինչ քրեական մի քանի պատմություններով անցնող Արա և Ալիկ Բանդուրյան եղբայրները: Արա և Ալիկ Բանդուրյանները Գեղարքունիքի մարզի Նորատուս գյուղից են: Նրանք տասնամյակից ավել է, ինչ իրավապահների ուշադրության կենտրոնում են:
Դեռևս 2003թ.-ին, ոստիկանության պաշտոնական հաղորդագրության համաձայն, Գեղարքունիքի մարզի Գավառ քաղաքում Բանդուրյանները ավտոմատից եւ որսորդական հրացանից կրակելով` վիրավորել էին երեք հոգու, իսկ մեկին` դանակահարել: Վիրավորներից մեկը, նույն հաղորդագրության համաձայն, մահացել էր:
2011թ. մամուլում սկսեցին տեղեկություններ շրջանառվել, որ Հայաստան են գալու հանցաշխարհի հեղինակությունները և քննարկելու են Հայաստանում «օրենքով գող» կարգելու հարցը, և որ դա անելու էր անձամբ «Դեդ Հասանը»: Թեկնածուն, նույն աղբյուրների համաձայն, նորատուսցի Ալիկ Բանդուրյանն էր` հանցաշխարհում դարձյալ հայտնի և այդ ժամանակ դեռևս նոր սպանված Արմեն Կանևսկու մտերիմներից, եզդի «Դեդ Հասանի» (Ասլան Ուսոյանի) շրջապատից:
2012թ. եղբայրները հայտնվեցին քրեական նոր պատմության մեջ: Ոստիկանությունը ձերբակալեց Բանդուրյաններին` տեղեկացնելով, որ նրանք գտնվում էին միջազգային հետախուզման մեջ` Ֆրանսիայի Հանրապետության կողմից:
«Մարտի 20-ին հայտնաբերվել և ՀՀ ոստիկանության քրեական հետախուզության գլխավոր վարչություն բերման են ենթարկվել միջազգային մակարդակով հետախուզամն մեջ գտնվող եղբայրներ, 1980 և 1981թթ. ծնված Արա և Ալիկ Բանդուրյանները: Նրանք հետախուզվում էին Ֆրանսիայի Քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածների հատկանիշներով` կազմակերպված խմբի կողմից անձի առևանգում իրականացնելը կամ կազմակերպելը»,- հաղորդում էր ոստիկանությունը:
Տես 12:30 րոպեից
Այս դեպքից հետո` 2014թ.-ին, Սերգեյ Մանուկյանի «Եվրոպա» ընկերությանը պատկանող «Եվրոպա Վերսալ» շքեղ հյուրանոցային համալիրում Ալիկ Բանդուրյանը նշեց ծննդյան տարեդարձը, ներկա էր նաև Արա Բանդուրյանը, ինչը վկայում էր, որ եղբայրներն արդեն ազատության մեջ են:
Լուսանկարները տարեդարձի տեսանյութից են, որը երգ է` «կյանքը գողական գործին նվիրած» հոբելյարի մասին: Տեսանյութում անընդհատ Ալիկի կողքին է Արա Մուրադյանը (Արա Արմավիրսկին), ով ռուսական աղբյուրներում իրեն ներկայացնում է «օրենքով գող»:
Ինչպե՞ս են ավարտվել Բանդուրյանների քրեական գործերը, պատիժ կրե՞լ են նրանք, թե ոչ` դատական ակտերի տեղեկատվական համակարգում որևէ տեղեկություն առկա չէ: Բանդուրյանների կարգավիճակի մասին առայժմ մեզ ոչինչ հայտնի չէ: «Հետքը» համապատասխան հարցումներ է ուղարկել ոստիկանություն և գլխավոր դատախազություն:

Кто стоит за играми с выигрышем и лотереями? “Гудвин-Бет”
Владельцы сети букмекерских контор “Гудвин-Бет” в этом году основали новую компанию – “Гудвин-Казино”. Если первая компания действует на основе лицензии на организацию лотерей, то вторая – на основе лицензии на организацию интернет-игр с выигрышем. Стремительно развитие этих сфер бизнеса в Армении общие акционеры обеспечивают в основном за счет последних денег мечтающих о легкой наживе представителей социально необеспеченного слоя.
Для игроков эта мечта иногда заканчивается долгами и кредитами, в одном случае она даже закончилась самоубийством, а в известном нам другом случае – мошенничеством и воровством, итогом которых стала тюрьма. Получается, что возможность разбогатеть без каких-либо усилий существует не для игроков, а для владельцев этого бизнеса и их покровителей. Последние хорошо известны в преступном мире.
Название компании “Гудвин-Бет” начало активно муссироваться в июле прошлого года, когда на одной из газозаправочных станций в селе Даракерт Араратской области нашли повешенным работника станции, 40-летнего Юрия Бадаляна. Согласно публикациям в прессе, он, играя на игровом автомате, принадлежавшем ООО “Гудвин-Бет”, проиграл всю дневную выручку.
Однако этот трагический случай не стал препятствием для данного бизнеса. В областях страны “Гудвин-Бет” делает акцент в основном на газозаправочные станции. Согласно источнику Hetq.am, иногда игровые автоматы устанавливаются на ГЗС даже в том случае, если ее владелец бывает против.
В Ереване компания имеет широкую сеть букмекерских контор. Часть из них действует круглосуточно. Законодательный орган установил четкий порядок организации лотерей и игр с выигрышем в ночные часы, однако, как следует из ответа мэрии на наш запрос, данная компания этот порядок не соблюдает.
Мэрия Еревана не предоставила выданные компании разрешения на работу в ночные часы
Согласно закону “О местных пошлинах и платежах”, для того, чтобы объекты организации игр с выигрышем и лотерей получали разрешение на работу после 24.00, руководитель общины должен взимать с них местную пошлину.
Для организации игр с выигрышем закон устанавливает пошлину в размере 250.000-500.000 драмов, а для лотерей – 100.000-150.000 драмов. В городах верхняя граница пошлины может быть больше в 1,5 раза, в Ереване – в 3 раза. Размер пошлины в конкретном году каждая община устанавливает решением совета старейшин.
В 2016 г., например, по решению совета старейшин Еревана местные пошлины для объекта организации игр с выигрышем были установлены в размере 875 тысяч, а для организации лотерей – в размере 262 тысяч драмов.
Компания получает право на работу конторы в ночное время только в случае выплаты мэрии указанной пошлины. Отметим также, что в одной и той же конторе компания может организовать как лотерею, так и игры с выигрышем. В последнем случае компания обязана платить одновременно две пошлины, то есть около 1,137,000 драмов за каждый объект.
В Ереване конторы “Гудвин-Бет” после 24.00 работают по ряду адресов. Hetq.am направил запрос в мэрию для получения копий выданных компании разрешений на организацию лотереи по этим адресам (размер пошлины 262 тыс. драмов за каждый пункт).
Отметим, что мы не просили мэрию предоставить разрешения на организацию игр с выигрышем, поскольку, согласно Министерству финансов, компания “Гудвин-Бет” действует на основе лицензии на организацию лотерей.
Кроме того, когда мы направили запрос в мэрию, принадлежащая тем же владельцам компания “Гудвин-Казино”, которая уже действует на основе лицензии на организацию интернет-игр с выигрышем, что предусматривает возможность организации в тех же конторах подобных игр, за которые нужно платить 875 тысяч драмов, еще не была основана.
“Для каких адресов в Ереване ООО “Гудвин-Бет” получило от столичной мэрии разрешение на организацию лотерей?” – поинтересовались мы у городских властей.
Управление торговли и обслуживания администрации мэрии не только не предоставило нам копии выданных компании разрешений на организацию лотерей, но и сообщило в своем ответе, что выдача подобных разрешений необязательна.
Такой ответ управления торговли и обслуживания мэрии является результатом либо неосведомленности о действующем законе, либо предоставления привилегии компании “Гудвин-Бет”. Первый вариант исключается, поскольку изучение доходов годового бюджета мэрии проказывает, что часть поступлений формируется за счет сумм, взимаемых за разрешение на работу лотерей и игр с выигрышем после 24.00 (см.1140 строку бюджета).
Мы не можем сказать, какую часть от поступивших в бюджет 113 млн драмов составила сумма от разрешений, полученных объектами организации игр с выигрышем и лотерей, поскольку вышеупомянутые пункты мэрия представляет одной строкой. Но именно эта строка доказывает, что власти города хорошо осведомлены о необходимости выдачи разрешений и чтоуправление торговли и обслуживания не выполнило свои обязательства именно в случае с компанией “Гудвин-Бет”.
В беседе с нами юрист этой компании исключил, что они могли работать без уплаты местной пошлини. Однако он отказался сказать, по каким адресам в Ереване конторы компании работают после 24.00 и сколько таких контор. Это “коммерческая тайна”, заявил юрист. Каким образом он считает “коммерческой тайной” информацию, которую можно получить путем подсчета действующих почти на всех улицах Еревана точек “24 часа”, является, наверное, уже его профессиональной тайной. А мы представим несколько адресов в столице, где действуют крулосуточные конторы “Гудвин-Бет”.
В следующей части статьи мы назовем все конторы, которые действуют в столице после 24.00 и для деятельности которых мэрия не выдает разрешения, как того требует закон, а значит, с этих точек не взимается местная пошлина. Чтобы представить весь список контор, просим проживающих в Ереване наших читателей принять участие в этом опросе.
Кому покровительствует мэрия
Согласно данным госреестра компаний, акционерами ООО “Гудвин Бет” являются Арман Серёжаевич Манукян (53%), Артак Горович Алексанян (12%) и Манушак Арменаковна Меликян (35%).
Все указанные лица в апреле этого года основали ООО “Гудвин-Казино” с таким же соотношением акций.
Основной акционер двух компаний Арман Манукян – известный предприниматель, сын соучредителя ООО” Европа” Серёжи Манукяна. Компания наиболее известна импортом, производством и продажей строительных материалов. В прошлом Сергей Манукян состоял в парламентской фракции “Оринац еркир”, а в настоящее время он является тестем независимого депутата Карена Ботояна.
После самоубийства жителя села Айанист компания “Гудвин-Бет” была представлена в прессе как семейный бизнес Сергея Манукяна. Отметим, однако, что следы другого крупного акционера “Гудвин-Бет” и “Гудвин-Казино” ведут в совершенно другом направлении.
Владеющая 35% акций компаний Манушак Меликян зарегистрирована по тому же адресу, что и причастные к нескольким криминальным историям братья Ара и Алик Бандуряны. Последние родом из села Норатус Гегаркуникской области и уже больше десятилеятия находятся в центре внимания правоохранителей.
Еще в 2003 г., согласно официальному пресс-релизу полиции, Бандуряны в устроили городе Гаваре стрельбу из автомата и охотничьего ружья, ранив трех человек и ударив ножом еще одного. Один из раненых умер.
В 2011 г. в СМИ стали появляться сообщение о приезде в Армению авторитетов криминального мира для обсуждения вопроса коронации здесь “вора в законе”. Отмечалось, что это должен сделать лично Дед Хасан. Согласно тем же источникам, кандидатом на это звание был Алик Бандурян из Норатуса, человек из близкого окружения известного в преступном мире и убитого к тому времени Армена Каневского, одного из близких людей езида по национальности Деда Хасана (Аслана Усояна).
В 2012 г. братья оказались замешаны в новой криминальной истории. Полиция, узнав о том, что во Франции Бандуряны объявлены в международный розыск, задержала братьев.
После этого, в 2014 г., в принадлежащем компании “Европа” Сергея Манукяна шикарном гостиничном комплексе “Европа Версаль” Алик Бандурян отметил свой день рождения, на котором присутствовал также Ара Бандурян, а это свидетельствует о том, что в то время братья уже находились на свободе.
Фото с видеоклипа о праздновании дня рождения, сделанного на песню о юбиляре, который “посвятил свою жизнь воровскому делу”. Рядом с Аликом постоянно находится Ара Мурадян (Ара Армавирский), который в российских источниках представляет себя “вором в законе”
Чем закончились уголовные дела Бандурянов? Понесли они наказание или нет? Информация об этом в информационной системе судебных актов отсутствует. О статусе Бандурянов нам пока ничего не известно. Hetq.am направил соответствующие запросы в полицию и генпрокуратуру.