Գերմանացի փորձագետները Kinder-ում քաղցկեղածին տարրերի վտանգավոր քանակ են հայտնաբերել
Այս երկուշաբթի Գերմանիայի սննդամթերքի վերահսկիչ մարմիններից մեկը՝ Foodwatch-ը կոչ է արել հետ կանչել խանութում վաճառվող է «Ferrero» ընկերության «Kinder» շոկոլադե սալիկները: Պատճառն այն է, որ իրենց կատարած փորձաքննությունները ցույց են տվել, որ շոկոլադի մեջ հնարավոր քաղցկեղածին տարրեր կան:
«Հետք»-ը վերջերս գրել էր, որ «Kinder»-ը նաև պարունակում է էժանագին համարվող բուսական յուղեր:
Այս անգամ «Kinder» շոկոլադում հայտնաբերվել է հանքային յուղերի անուշաբույր ածխաջրեր (MOAHs), որոնք Սննդային արտադրանքի անվտանգության եվրոպական մարմինը (European Food Safety Authority) համարում է «հնարավոր քաղցկեղածին և մուտագեն»:
Kinder շոկոլադի մեջ հայտնաբերված այդ ածխաջրերը (MOAHs) յուղի վերամշակումից ստացվող կողմնակի արտադրանք են:
Սննդամթերքի մեջ դրանք հիմնականում հայտնվում են այնպիսի վերամշակված թղթերի միջոցով, որոնց վրա նախկինում ներկով տպագրություն է եղել: Հենց այդ տպագրական նյութերն էլ են պարունակում վերը նշված յուղերը:
Այդպիսի վերամշակված թղթերը սննդամթերքի փաթեթավորման համար օգտագործելը պաշտոնապես արգելված չէ:
«Սպառվող սննդամթերքի համար չկա հանքային յուղերի որևէ ընդունելի քանակ»,-ասել է տեսչության աշխատակից Յոհաննես Հիգը (Johannes Heeg)՝ հղում անելով Սննդային արտադրանքի անվտանգության եվրոպական մարմնին (EFSA) և Ռիսկերի գնահատման ազգային ինստիտուտին (National Institute of Risk Assessment (BfR):
Նա նաև նշել է, որ արտադրողները, փոխանակ իրենց ապրանքը անհապաղ հեռացնեն խանութներից, ասում են, որ ամեն ինչ արված է օրենքի սահմաններում։
«Դուք չեք կարող տեսնել այն (վնասակար նյութերը, հեղ.), դուք չեք կարող դրա համն առնել, բայց այն կա,-ասել է Յ․ Հիգը գերմանական The Local-ի հետ զրույցում։- Մենք խորհուրդ ենք տալիս չգնել այս ապրանքները, քանի որ այդ տարրերի քանակն անընդունելի է սպառման համար»։
Իր հերթին Գերմանիայի հրուշակեղենի գործակալության ասոցիացիան (Association of the German Confectionary Agency (BDSI)) հանդես է եկել հայտարարությամբ, որում նշել է, թե վերահսկող մարմնի կողմից արձանագրված MOAH մակարդակը վտանգավոր չէ, և «այն կարելի է սպառել, առանց որևէ մտահոգության»։
«Քիմիկատները հայտնաբերվել են փաթեթավորման մեջ,- ասել է ասոցիացիայի ղեկավար Դոկտոր Թորբեն Էրբրաթը (Dr. Torben Erbrath) :-Դա վերամշակված թղթի օգտագործման հետևանք է»:
Բացի Kinder-ից փորձաքննվել է նաև 20-ից ավել տարբեր տեսակի սննդամթերք՝ կարտոֆիլի չիպսեր, քաղցրավեինք, որոնցից 3-ում ևս հայտնաբերվել է այդպիսի յուղերի վտանագավոր համարվող քանակ։

Немецкие эксперты обнаружили в шоколаде Kinder опасное количество канцерогенов
В понедельник орган контроля за пищевыми продуктами Германии призвал отозвать продающиеся в магазинах шоколадные плитки Kinder компании Ferrero. Причина в том, что проведенные исследования показали: в школаде содержатся возможные канцерогены.
Hetq.am недавно писал о том, что Kinder содержит также считающиеся дешевыми растительные масла.
На этот раз в шоколаде были выявлены ароматические углеводы минеральных масел (MOAHs), которые Европейский орган безопасности пищевой продукции (European Food Safety Authority) считает “возможно канцерогенными и мутагенными”.
Обнаруженные в Kinder эти углеводы (MOAHs) представляют собой побочную продукцию, получаемую в результате переработки масла.
В пищевые продукты они попадают в основном через переработанную бумагу, на которой ранее имелась цветная печать. Именно эти печатные материалы и содержат вышеуказанные масла. Использование такой переработанной бумаги для упаковки пищевых продуктов официально не запрещено.
“Для потребляемых пищевых продуктов нет какого-либо приемлемого количества минеральных масел”,- сказал сотрудник инспекции Иоганнес Хег (Johannes Heeg), ссылаясь на Европейский орган безопасности пищевой продукции и Национальный институт оценки рисков (National Institute of Risk Assessment (BfR). Эксперт также отметил, что производители вместо того, чтобы немедленно изъять свой товар из магазинов, заявляют, что все сделано в рамках закона.
“Вы не можете видеть их (опасные вещества. – Авт.), вы не можете чувствовать их вкус, но они есть,- сказал И.Хег в беседе с немецким изданием The Local. - Мы советуем не покупать эти товары, поскольку количество в них кацерогенов неприемлемо для употребления”.
В свою очередь Ассоциация немецкого агентства кондитерской индустрии (Association of the German Confectionary Agency (BDSI)) выступила с заявлением, в котором отметила, что зарегистрированный контролирующим органом уровень MOAH не опасен, и эти продукты “можно потреблять без какой-либо опаски”.
“Химикаты обнаружены в упаковке,- сказал руководитель Ассоциации доктор Торбен Эрбат (Dr. Torben Erbrath). – Это следствие использования переработанной бумаги”.
Кроме шоколада Kinder экспертизе подверглись более 20 видов пищевых продуктов: картофельные чипсы, кондитерские изделия, в трех из которых также было обнаружено считающееся опасным количество вышеупомянутых масел.