«Ferrero»-ն հայտնել է, որ աշխատում է Kinder-ում եղած խնդիրների վերացման ուղղությամբ
«Հետք»-ը վերջերս նյութ էր հրապարակել որ սննդի վերահսկող գերմանական Foodwatch կազմակերպությունը «Kinder» շոկոլադե սալիկներում հնարավոր քաղցկեղածին տարրերի վտանգավոր քանակ էր հայտնաբերել:
Դրանից հետո Հայաստանի Սննդի անվտանգության պետական ծառայությունից հայտնել են, որ իրենք ուշադրության կենտրոնում են պահելու «Kinder» շոկոլադի շուրջ ծավալվող զարգացումները:
Օրերս «Kinder» շոկոլադն արտադրող «Ferrero» ընկերությունը փորձել է «պաշտպանել» իր արտադրանքը՝ նշելով, որ հնարավոր քաղցկեղածին տարրեր շրջապատում գոյություն ունեն ամենուր:
Ենթադրվում է, որ այդ վտանգավոր նյութերը (MOAHs) շոկոլադ են ներթափանցում փաթեթավորվող թղթի տպագրաներկից, ինչն էլ երկրորդական վերամշակումից առաջացող ապրանք է:
Պաշտպանելով իր արտադրանքը՝ «Ferrero» - ն նշել է, որ հանքային յուղերը մեզ շրջապատող միջավայրում համատարած են. «Այդ յուղերը կարող են սնունդի մեջ ներթափանցել շատ տարբեր եղանակներով»:
«Ferrero» ընկերությունը նաև հայտնել է, որ այժմ իրենք աշխատում են MOAH քանակը նվազեցնելու ուղղությամբ. մասնավորապես՝ տեխնիկական այլ լուծումներ են փնտրում:
Շոկոլադ արտադրողը վստահեցրել է սպառողներին, որ իրենք աշխատում են օրենքի շրջանակներում, ինչպես նաև կոչ է արել մատակարարման շղթայի մի շարք ընկերություններին աջակցել իրենց ՝ նվազեցնելու հնարավոր վնասակար նյութերի քանակը:

Компания Ferrero работает над устранением проблем в шоколадных плитках Kinder
Hetq.am недавно опубликовал статью, в которой сообщалось, что немецкая организация по контролю за пищевыми продуктами Foodwatch обнаружила в шоколадных плитках Kinder опасное количество возможных канцерогенов.
После этого Государственная служба безопасности пищевых продуктов РА заверила, что процессы вокруг шоколада Kinder будут находиться в центре ее внимания.
На днях производитель Kinder компания Ferrero попыталась “защитить” свою продукцию, заявив, что возможные канцерогены существуют во всей окружающей нас среде.
Предполагается, что эти опасные вещества (MOAHs) попадают в шоколад через типографскую краску на оберточной бумаге, которая является товаром вторичной переработки.
Защищая свою продукцию, компания Ferrero отметила, что минеральные масла встречаются повсюду и “могут проникать в пищу различными способами”.
Компания также сообщила, что в настоящее время работает над сокращением количества MOAH, изыскивая, в частности, другие технические решения.
Производитель шоколада заверил потребителей, что они работают в рамках закона, а также призвал ряд компаний-поставщиков оказать им содействие в вопросе сокращения количества возможных вредных веществ.