Միքայել Նազարյան. «Ոստիկանները վերադարձան ու հարձակվեցին մեզ վրա»
Երեկ ժամը 21:00-ի սահմաններում Սարի թաղի տարածքում ծեծի է ենթարկվել Միքայել Նազարյանը, ով հուլիսի 17-ին 30 ժամից ավել պահվել էր Աշտարակի ոստիկանական բաժանմունքում:
Միքայելը նշում է, որ այնտեղ էր գնացել որպես լրագրող, քանի որ 10 օր փորձաշրջան է անցնում lurer.com կայքում: «Սարի թաղից կրակոցները լսելուց եւ այնտեղի բախումների մասին իմանալուց հետո գնացինք Սարի թաղ: Երբ գնացինք, իրավիճակն արդեն լարված չէր, սակայն ոստիկանները, անվտանգության նկատառումներից ելնելով, խնդրեցին մտնել մի տուն, մինչեւ իրավիճակը առավել կհանգստանա, և կկարողանանք դուրս գալ փողոց: Որոշ ժամանակ անց արդեն որևէ ձայն կամ խնդիր չկար, դուրս եկանք, որպեսզի վերադառնանք Խորենացի փողոց: Սպասում էինք ճանապարհը բացվեր, երբ մեր դիմացով անցավ կարմիրբերետների ջոկատը: Էդ ընթացքում մենք ոչինչ չէինք խոսում, պարզապես կանգնած էինք: Մի քանի րոպե անց նույն ոստիկանները վերադարձան ու հարձակվեցին մեզ վրա: Սկսեցին ծեծել՝ առանց որևէ բան ասելու: Քիչ հեռվից մի վիրավոր ոստիկան սկսեց գոռալ, որ մենք կապ չունենք էդ բախումների հետ և որ մեզ չծեծեն: Ինձ էդպես ծեծված թողեցին ու գնացին»,-պատմում է Միքայելը:
Ծեծից րոպեներ անց շտապ օգնության բժիշկներն են ժամանել, Միքայելին հարցրել, թե ինչ խնդիր ունի, նա էլ պարզաբանել է, որ կարծում է կողոսկրերն են ջարդվել: Կոտրվածքի մասին լսելով, բժիշկը հրահանգել է տեղափոխել Էրեբունու վնասվածքաբանության բաժանմունք, սակայն երբ իմացել է, որ Միքայելը այդ «բախումների վայրից է», հրահանգել է տեղափոխել «Գրիգոր Լուսավորիչ» հիվանդանոց:
Հիվանդանոցում ախտորոշել են, որ Միքայելը կողոսկրի հետ կապված որևէ խնդիր չունի, այնինչ երեկվանից նա ցավեր է զգում այդ շրջանում:
Ծեծի ընթացքում կորել է Միքայել Նազարյանի հեռախոսը, որում առկա էին Սարի թաղի դեպքերից տեսանյութեր ու լուսանկարներ: Լրագրողը համոզված է, որ ծեծի ընթացքում հեռախոսը վերցրել է ոստիկաններից մեկը:
Միքայել Նազարյանի փաստաբան Հայարփի Սարգսյանը «Հետք»-ի հետ զրույցում տեղեկացրեց, որ վաղը հաղորդում են ներկայացնելու ոստիկանության դեմ, քաղաքացուն ծեծի ենթարկելու կապակցությամբ:

Микаел Назарян: “Полицейские вернулись и набросились на нас”
Вчера около 21:00 в ереванском квартале Сари тах был избит Микаел Назарян, который 17 июля свыше 30 часов находился в полицейском отделении города Аштарака.
По словам Микаела, в Сари тах он отправился в качестве журналиста, поскольку в течение 10 дней находился на испытательном сроке в редакции сайта lurer.com. “Услышав выстрелы в Сари тахе и узнав о происходящих там столкновениях, мы отправились в этот квартал. Когда прибыли на место, ситуация уже была спокойной, однако полицейские, исходя из соображений безопасности, попросили всех разойтись по домам, пока станет окончательно спокойно и мы сможем выйти на улицу. Спустя некоторое время, когда никаких проблем уже не было, мы решили вернуться на улицу Хоренаци. Пока мы ждали разблокировки улицы, напротив нас прошел отряд красноберетников. Мы просто стояли и молчали. Через несколько минут те же полицейские вернулись, набросились на нас и, ничего не говоря, стали избивать. Чуть дальше стоял раненный полицейский, который начал кричать, что мы не имеем отношения к столкновениям и что избивать не надо. Полицейские оставили нас в избитом состоянии и ушли”,- рассказал Микаел.
Через несколько минут после этого подъехала машина скорой помощи. Врачи поинтересовались у Микаела, что с ним случилось. Он ответил, что, возможно, сломаны ребра. Услышав о переломе, врач распорядился доставить его в отделение травматологии больницы “Эребуни”, однако узнав, что Микаел находился на “месте столкновений”, изменил решение и дал указание доставить его в медцентр “Григор Лусаворич”.
В больнице установили, что никаких проблем с ребрами у Микаела нет, между тем со вчерашнего дня он испытывает боли в этой области.
В процессе избиения пропал телефон Микаела Назаряна, в котором были видеозаписи и фотографии с места событий в Сари тахе. Журналист убежден, что во время избиения телефон взял один из полицейских.
Адвокат Микаела Назаряна Айарпи Саркисян сообщила Hetq.am, что завтра представит сообщение против полиции относительно избиения гражданина.