Բերման են ենթարկվել «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության անդամները
«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչության անդամ Ալեն Սիմոնյանի տեղեկություններով այսօր 04։00-ի սահմաններում Խորենացի փողոցից բերման են ենթարկվել կուսակցության 9 անդամներ՝ վարչության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը, (ում քիչ առաջ են ազատ արձակել-հեղ․) վարչության անդամներ Վիլեն Գաբրիելյանը(նա նույնպես ազատ է արձակվել), Տիգրան Քիրիշյանը, Արթուր Ղուկասյանը, Արտաշես Ջիլավյանը, Տրդատ Սարգսյանը, Արտյուշ Եղիազարյանը, Արմեն Գալջյանը, Սիրակ Սարգսյանը։
Թեև նրանք դեպքի վայրում որևէ ակտիվություն չեն ցուցաբերել, բայց Սիմոնյանը կարծում է բերման են ենթարկել այն հանգամանքով, որ ակտիվ երիտասարդներ են․
«Նրանց բերման են ենթարկել հենց Նիկոլ Փաշինյանի կողքից։ Մեր կուսակիցները հավաքված են եղել մեկ անկյունում, մեկ մարդու շուրջ են կանգնած եղել, երբ մոտեցել և բերման են ենթարկել ոստիկանական բաժին։ Փաշինյանը ոստիկաններին հարցրել է, թե ինչու՞ են բերման ենթարկում, եթե ողջ ընթացքում երիտասարդները իր կողքին են կանգնած եղել, սակայն որևէ պատասխան չի հնչել։ Վստահ եմ՝ մեր կուսակիցների գործողություններում որևէ անօրինական բան չի եղել և չէր էլ կարող լինել։ Նշեմ ավելին, կուսակիցները այն մարդիկ են, ովքեր չարձագանքեցին Նիկոլ Փաշինյանի վրա քար նետելու գործողությանը»։
Սիմոնյանը թեև չի զրուցել բերման ենթարկվածների հետ, բայց և տեղեկություններ ունի, որ այս պահին վարչության անդամներից երկուսը վնասվածքներ ունեն, մասնավորապես՝ վարչության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի վերնաշապիկը ամողբջությամբ այրվել և դեմքի վնասվածք է ստացել՝ պայթուցիկի պայթունից։ Նաև բերման ենթարկելիս՝ բռնություն է գործադրվել Վիլեն Գաբրիելյանի նկատմամբ (Նավակ Ճոճող-հեղ․)։ Սիմոնյանը չի ցանկանում առանձնացնել միայն իրենց կուսակից ընկերների նկատմամբ բռնությունները, քանի որ տեղյակ է ոստիկանության կողմից այլ քաղաքացիների նկատմամբ ցուցաբերած բիրտ վերաբերմունքից։
Վարչության անդամը ենթադրում է, որ հավաքված քաղաքացիներին բերման են ենթարկել, որպեսզի Խորենացի փողոցում իրավիճակը կայունանա, քանի որ իշխանությունների համար այս իրավիճակը այդքան էլ հեշտ չէ։

Подвергнуты приводу члены партии “Гражданский договор”
По сведениям члена правления партии “Гражданский договор” Алена Симоняна, сегодня около 04։00 с улицы Хоренаци были подвергнуты приводу 9 членов партии: председатель правления Араик Арутюнян (немногим ранее он был отпущен. – Авт.), члены правления Вилен Габриелян (он тоже отпущен), Тигран Киришян, Артур Гукасян, Арташес Джилавян, Трдат Саркисян, Артюш Егиазарян, Армен Галджян, Сирак Саркисян.
И хотя указанные лица не проявляли активности на месте событий, Симонян считает, что их привод в полицию обусловлен тем, что они являются активными молодыми людьми.
“Их подвергли приводу, когда они стояли рядом с Николом Пашиняном. К ним подошли и в принудительном порядке доставили в полицию. На вопрос Пашиняна, почему их уводят, если все это время молодые люди стояли рядом с ним, ответа на последовало. Я уверен, что наши однопартийцы ничего противоправного не совершили, да и не могли совершить”.
Ален Симонян не беседовал с теми, кто был подвергнут приводу, тем не менее он располагает сведениями о том, что двое членов правления получили телесные повреждения. Так, на председателе правления Араике Арутюняне полностью сгорела сорочка, сам он в результате взрыва шумовой гранаты получил повреждения лица. В ходе принудительного привода к Вилену Габриеляну (Раскачивающий Лодку. – Авт.) было применено насилие. Симонян не стал разграничивать случаи насилия, примененные только в отношении своих однопартийцев, отметив, что грубое отношение со стороны полиции было проявлено и к другим гражданам.
Член правления полагает, что собравшиеся граждане были подвергнуты приводу с целью стабилизации обстановки на улице Хоренаци, так как напряженная ситуация создает трудности для властей.