Խորենացու փողո՞ց, թե՞ փակուղի
Կարելի է միգուցե ասել, որ «Սասնա Ծռերի» կողմից Երեւանի Էրեբունու շրջանի ոստիկանատանը (ՊՊԾ-ում) ոստիկանների ներկալման ժամկետը վատ էր ընտրված՝ ի տես Թուրքիայում երկու օր առաջ ձախողությամբ ավարտված պետական հեղաղրջման և նախագահ Էրդողանի՝ դրան հետևած «ուժային խաղերի»։ Բայց նման բան ասել նշանակում է չընկալել, որ «դրա մասին չի խօսքը»։
Պատանդառությունը պիտի որ տեղի ունեցած չլիներ, երբե՛ք։ Ընտրության կասկածահարույց արդյունքների դեմ բողոքելու համար քաղաքային հրապարակ գրավելը, կամ աշխատավարձ չվճարելու դեմ գործարան գրավելը, կամ էլեկտրականության սակերի շորթումի հասնող գնաճին վերջ տալ պահանջելու համար Բաղրամյան պողոտան փակելը մի բան է, լրիվ ուրիշ բան է ոստիկանության դեմ զենք բարձրացնելը կամ Խորենացու փողոցում ոստիկանների վրա մետաղաձողեր շպրտելը։
Ինչպես հաճախ է պատահել, ցուցարարների դեմ ոստիկանութեան հակզդեցությունն (այս անգամ էլ ցուցարարների միջև) «խտրականություն չդնող» եղավ ու չափազանց վայրագ։
Ի լրումն ոստիկանության կողմից ձերբակալված ղեկավարների ազատ արձակմանը, պատանդառուները պահանջել են նաև նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրաժարականը։ Սակայն «անբան‐անազնիվներին դուրս գցելը» քաղաքական ծրագիր չէ։ Քսահինգ տարի առաջ մի խումբ մարդիկ մի քայլը մյուսի հետևից անելով կործանեցին Հայաստանի Խորհրդային Սոցիալիստական Հանրապետությունը, բայց այն փոխարինող ավելի լավ բան չունեին, կամ, ավելի ճիշտը, բնակչության մեծամասնության համար չունեին։ Արժի կրկնել այս դժնդակ դասի բարոյական խրատը՝ հրաժարականների կամ հաստատությունների կործանման կոչ մի՛ արեք, եթե պատրաստ չեք դրանք ավելի լավ այլընտրանքով փոխարինելու։
Երևի պետք է մենք մեզ հիշեցնենք, որ աղքատությունը, անհավասարությունը, կոռուպցիան և պաշտոնական անպատժելիությունը, որոնք այսօր տիրական են երկրում, ծայր չառան 2008 թվին Սերժ Սարգսյանի վարչամեքենայի ձեւավորմամբ։ Դժգոհություններն ու բողոքները կուտակվելով շատացան մեկ վարչամեքենայից դրան հաջորդողին, սակայն այս զարգացումներից վատթարագույնին համար (արդեն) հողը պատրաստ էր ավելի քան քսանհինգ տարի առաջ, երբ կապիտալիստ դառնալու հավակնություն ունեցողներ մի խումբ ագիտատորներ իշխանության տիրանալուց անմիջապես հետո ընկան ավարի վրա իրար միս ուտելու ծուղակը։ Նրանք է, որ ազգային սրընթաց անկման մի ժամանակաշրջանի մեկնարկը տվեցին։ Դրան հաջորդող Քոչարյանի ու Սարգսյանի վարչամեքենաները պարզապես փշրանքները հավաքեցին այնտեղերից, որտեղ տարտղնել էին դրանք հակասովետ առաջնորդները։
Սարգսյանի վարչամեքենան, հետևաբար, պետք չէ առանձնացվի իբրև երկրի ցավերի միակ աղբյուրը։ Երբ հարցը գալիս է քաղաքական հալածանքներին, օրինակ, պետք է հիշենք, որ նախկին նախագահներ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը և Ռոբերտ Քոչարյանը չեզոքացման վայրագ միջոցներ կիրառել հրամայեցին, համապատասխանաբար 1996 սեպտեմբերին ու 2008-ի մարտի 1-ին ու 2-ին, ընդդեմ ընդդիմության համակիրների, որոնք բողոքում էին նախագահական ընտրությունների իրենց կարծիքով կեղծված արդյունքների դեմ։
Երևանում ընդվզումը կարող է ունենալ հետևանքներ, որոնք արմատականների մտադրությունների հետ բացարձակապես կապ չունեն։ Սարգսյանի վարչամեքենայի ամենաահարկու թշնամիները, և այստեղ նկատի չունե՛նք Սասնա ծռերին կամ Խորենացու փողոցի նրանց համակիրներին, իսկական վտանգ են Հայաստանի բարօրության ու անվտանգության համար։ Փաստն այն է, որ Սարգսյանի ընդդիմադիրներից շատերը, երկրի ներսում թե արտասահմանում, սպասում են մի (հարմար) առիթի՝ նրան փոխարինելու մի ղեկավարությամբ, որը Մոսկվայի (և Հայաստանի) միջև գործող առևտրական ու զինվորական համաձայնությունները չեղյալ կհայտարարի, (և սա մի պահի), երբ այն կարող է հատկապես վտանգավոր լինել Հայաստանի համար։
Հայաստանը պարզապես աղքատ մի երկիր չէ՝ Հայաստանը աղքատացած երկիր է. Հայաստանը մի երկիր է, որը քսանհինգ տարի առաջ բարգավաճ երկիր էր, բայց այսօր խորտակված է (բեռանը տակ) գործազրկության, զանգվածային արտագաղթի, կոռուպցիայի և պաշտոնական անպատժելիության մի մակարդակի, որը տվել-անցել է խորհրդային ժամանակաշրջանի վերջին տասնամյակներին գոյություն ունեցած ամեն ինչին։ Սա բացատրում է փողոցում տիրող զայրույթը որոշ չափով։
Միաժամանակ, շնորհիվ նույն այն գործընթացներին, որոնք շարժման մեջ էին դրել աղքատացման գործընթացը, երիտասարդների մի (ամբողջ) սերունդից գողացվել է հղացքային բառապաշար (ու խոսույթ), որը կարող էր օգտակար լինել նրանց ինչ որ իմաստ գտնելու երկրի այս ծանր իրավիճակին. Հայաստանում չկա դասակարգային վերլուծություն, չկա պետության ուժի կամ կայսերապաշտության հստակ հասկացություն։ Մարտահրավերները հասկանալու համար պայքարողները տեսնում են միայն երկու այլընտրանք, որոնցից ոչ մեկը գոհացուցիչ լինելու չի էլ մոտենում. Մի կողմից կա նեոլիբերալիզմի, ազատ շուկայական կապիտալիզմի բառապաշարն ու դրան ուղեկցող բոլոր ենթադրություններն ու ընկալումները, իսկ մյուս կողմից կան ազգայնականության հետզհետե ավելի ամպագորգոռ տարբերակներ։
Մեծ ՀԿ-ներից, նեղմիտ դասախոսագիտաշխատողների ու ուղեղալվացումի ենթարկված տեխնոկրատների մեկուսացած մի շրջանակից դուրս նեոլիբերալիստական ուսմունքը լայնածավալ չափերով հեղինազրկված է Հայաստանում. երեք տասնամյակ անց դրան չի հաջողվել կատարել իր խոստումներից ոչ մեկը։ Ուրեմն ասպարեզը մնում է հուսաբեկ, ճչան ազգայնականությանը նրանց, ովքեր վիրավորված են, ունեզուրկ եղած, ովքեր դուրս թողնված են, ովքեր հոգնել են սպասելուց ինչ որ նեոլիբերալական մի լուծումի, որն ավելի անմատչելի է թվում այսօր, քան էր քսան տարի առաջ։
Բանն այն է, որ ազգայնական խոսույթը նեոլիբերալիզմի դիմաց այլընտրանք չէ. Շատ հաճախ այն պարզապես ծպտում է, որի հետին թաքնված նեոլիբերալները շարունակում են իրենց ծրագրերի իրականացումը։ Մինչ այդ գաղափարաբանությունից անդին միջավայրը փոփոխվում է, և կանխատեսվող հետևանքը առավել ևս խռովություններ են։
Հայաստանի ներքեւի իննսուն առհարյուրը կարիք չունի ավել քանակով վատ պատկերացված արմատականության։ Սակայն զինված բռնի ուժի ու արյունահեղության դեպքերից խուսափելու հեռանկարը, որի ականատեսը եղանք վերջին շաբաթների ընթացքում՝ լավ չէ։ Այդ հեռանկարը նվազագույնի հասցնելու լավագույն ձևը աշխատավորական դասի կազմակերպությունների ստեղծումն է, որոնք կառաջարկեն փոփոխության իրատեսական ծրագիր։ Որքան ավելի ուժեղ լինեն այս կազմակերպությունները, որքան ավելի ընդարձակ լինի դրանց նեցուկ կանգնող հիմքը, այնքան նվազ հավանական կլինի որ պատրանաթափ եղած երիտասարդները հանրային հրապարակներ դուրս գան՝ զորակցելու հուսահատ մարդկանց հուսահատ քայլերին։
Մարգար Մելքոնյանը փիլիսոփայության դասախոս է, հեղինակ է բազմաթիվ աշխատությունների, այդ թվում՝ «Ռիչարդ Ռորթի քաղաքականությունը. լիբերալիզմն ամերիկյան դարաշրջանի ավարտին» (1999), «Մարքսիզմ. ետսառըպատերազմյան կայծ» (Westview Press, 1996) և «Եղբորս ուղին» (Մոնթե Մելքոնյանի մասին) (2005)։

According to the July 23 press reports, the hostage takers who call themselves Sasna Dzrer have released the last of the police officers held in Yerevan’s Erebouni district police station.
This sets the stage, we hope, for a resolution of the standoff without further bloodshed. If this is right, then we may heave a sigh of relief. But not a big one.
Police Colonel Artur Vanoyan lost his life during the ordeal. Let us honor his memory.
Among other demands, the hostage takers call for the release of Jirayr Sefilian and several other “political prisoners.” However, it is not at all clear that Sefilian, a distinguished patriot who has been in police custody throughout these events, should be held responsible for the ill-considered actions of those who seized the police station on July 17.
It might be said that the seizure of the police station was poorly timed, in view of the failed coup attempt in Turkey two days earlier and President Erdogan’s subsequent power play. But to say this is to miss the point.
The hostage taking should never have taken place. It is one thing to occupy a city square to protest questionable election results, or to occupy a factory for non-payment of wages, or to close Baghramyan Street to demand an end to extortionate electricity rate hikes. It is quite another thing to level guns at the police or to hurl metal rods at them on Khorenatsi Street.
As so often has happened, police reaction against protesters has been indiscriminate and too violent. We are lucky--at least so far--to have averted the all-too-predictable cycle of protest, police repression, larger and angrier protest, more severe repression, and so on.
In addition to the release of leaders in police custody, the hostage-takers have demanded the resignation of President Serzh Sargsyan. But “throw the bums out” is not a political program. Twenty-five years ago, a group of people took one step after another to destroy the Armenian Soviet Socialist Republic, but had nothing better to replace it with--or rather, nothing better for the majority population. The moral of this terrible lesson bears repeating: do not call for resignations or the destruction of institutions unless you are ready to put a better alternative into place.
Nowhere have we heard the Sasna Dzrer oppose capitalist rule or the long-established economic orientation that has impoverished and diminished the country. It is not at all clear why the 90% at the bottom should support a group that offers no alternative to the same old neoliberalism that has caused so much misery in Armenia for a quarter of a century.
In any case, we might need to remind ourselves that the poverty, the inequality, the corruption and official impunity that prevail in the country today did not begin in 2008, with the formation of the Serzh Sargsyan administration. Grievances have mounted from one administration to the next, but the stage was set for the worst of these developments more than twenty-five years ago, when a small group of aspiring capitalists, represented at first by the Armenian National Movement, hijacked what might otherwise have been salutary and peaceful exercise of Soviet patriotism. As soon as Armenia’s aspiring capitalist rulers took power they fell into squabbling among themselves for the spoils, and ushered in a period of steep national decline.
The subsequent Kocharyan and Sargsyan administrations have just picked up the broken pieces where the ANM leaders had scattered them. Each of the post-Soviet administrations represents a different (but overlapping) clique within the same comprador ruling class that came together in the 90’s.
The Sargsyan administration, then, should not be singled out as the one single source of the country’s woes. When it comes to political repression, for example, we should recall that both former Presidents Levon Ter-Petrosyan and Robert Kocharyan ordered violent crackdowns, in September 1996 and March 1 to 2, 2008 respectively, against opposition supporters protesting what they believed were falsified presidential election results.
Upheaval in Yerevan can have consequences that are far-removed from the intentions of the radicals. The most formidable enemies of the Sargsyan administration—and here we are not referring to Sasna Dzrer or their supporters on Khorenatsi Street - represent a real danger to Armenia’s welfare and security. The fact is that some of Sargsyan’s opponents, foreign and domestic, have been waiting for a chance to replace him with a leadership that will abrogate trade and military arrangements with Moscow, at a time when this could be particularly dangerous for Armenia.
Armenia is not just a poor country; it is an impoverished country: it is a country that had been prosperous twenty-five years ago, but is now wracked with unemployment, massive emigration, corruption, and a level of official impunity that exceeds anything that had existed during the last decades of the Soviet period. This accounts for some of the anger on the streets.
At the same time, thanks to the very same processes that set the process of impoverishment in motion, a generation of young people has been robbed of a conceptual vocabulary that could help them make sense of the country’s predicament. There is no class analysis in Armenia, no clear understanding of state power or imperialism. Those who struggle to understand the challenges can see only two alternatives, neither of which comes close to being satisfactory: on the one hand, there is the vocabulary of neoliberalism, free market capitalism, and all of the assumptions that come with it; on the other hand, there are increasingly strident versions of nationalism.
Outside of the big NGO’s and an insulated circle of narrow academics and indoctrinated technocrats, the neoliberal doctrine is by now widely discredited in Armenia: after three decades, it has failed to deliver on any of its promises. That leaves the frustrated, shrill nationalism of the injured, the dispossessed, those left out, those who are tired of waiting for some promised neoliberal solution that appears to be more distant today than it was twenty years ago.
The problem is that nationalist rhetoric is not an alternative to neoliberalism; more often it is mere camouflage behind which the neoliberals continue to pursue their agendas. Meanwhile, the landscape outside of ideology has been changing, and the foreseeable consequence is more upheaval.
The bottom ninety percent in Armenia does not need any more ill-conceived radicalism. The best way to avert the sort of armed violence and bloodshed that we have seen this past week is to start building organizations that hold out a realistic program for change. The stronger these working class organizations are, and the larger their basis of support, the less likely it will be that disaffected young men will take to the public squares to support the desperate acts of desperate men.
Markar Melkonian is a teacher and an author. His books include Richard Rorty’s Politics: Liberalism at the End of the American Century (1999), Marxism: A Post-Cold War Primer (Westview Press, 1996), and My Brother’s Road (2005).