Ոստիկանները լրագրողներին հրահանգել են հավաքվել մի տեղ և պայթուցիկներ են նետել նրանց ուղղությամբ
«Ա1+» լրատվամիջոցի լրագրող Ռոբերտ Անանյանն այս պահին շարունակում է բուժում ստանալ «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոնում: Երեկ երեկոյան քաղաքացիների բողոքի ցույցը լուսաբանելու ժամանակ «Սարի թաղում» լրագրողը վնասվածքներ է ստացել: Ոստիկանների նետած պայթուցիկներից վնասվել են Ռոբերտի երկու ոտքերը: Աջ ոտքին ստացել է երկու բեկորային պատռվածք, ձախ ոտքին՝ մեկ նմանատիպ վնասվածք, ձեռքը նույնպես վնասվել է: Իսկ գլխավերևում պայթող նյութերից, ձայներից ուժեղ գլխացավ ունի:
Ռոբերտը նշեց, որ ոստիկանական գործողությունից առաջ ոստիկանները լրագրողներին զգուշացրել են հեռանալ տարածքից և առանձնանալ: Լրագրողները հիմնականում կատարել են պահանջը, սակայն ոստիկանների կողմից նետված առաջին պայթուցիկները նետվել են հենց լրագրողների ուղղությամբ:
«Իմ տպավորությամբ, թիրախավորված էին լրագրողները, հատկապես տեսախցիկ ունեցողները: Կարծում եմ՝ ոստիկանները գործողություններից առաջ միտումնավոր էին լրագրողներին առանձնացնում մեկ վայրում, որպեսզի ավելի հեշտ նրանց չեզոքացնեն»,-ասում է լրագրողը:
Ռոբերտը պատմեց, որ երեկ, ժամը 22.30-ից սկսած, անընդհատ լսվել են պայթյունի ձայներ, կրակոցներ, և ոչ ոք չէր հասկանում, թե ինչ է կատարվում: Նրա խոսքով՝ քաղաքացիների շրջանում շփոթմունք կար, քանի որ նրանք ընդհանրապես քար չեն նետել, ոչ մի միջոց չեն կրառել ոստիկանների դեմ, պարզապես պաշտպանվողի դերում էին:
Ռոբերտ Անանյանն ասաց, որ ինքն ու օպերատոր Տիգրան Բադալյանը ևս թիրախում են հայտնվել: Տիգրանը թեթև մարմնական վնասվածք է ստացել և, Ռոբերտի տեղեկություններով, չի դիմել հիվանդանոց:
«Լուսաձայնային նռնակներ էին նետում: Պայթում էին մեր գլխավերևում, ոտքերի տակ և չէինք կարողանում հաշվել, թե ինչքան նռնակ պայթեց մեր կողքին: Այնուամենայնիվ, շարունակում էինք մեր աշխատանքը, զգում էինք, որ վնասվածքներ ունենք, բայց ապահովում էինք ուղիղ եթերը»,-պատմում է լրագրողը:
Ռոբերտին առաջին բուժօգնությունը ցուցաբերել են «Սարի թաղի» բնակիչները, մշակել են վերքերը: Իսկ նրանցից մեկն առաջարկել է իր ավտոմեքենայով տեղափոխել հիվանդանոց: Ճանապարհին՝ դեռ «Սարի թաղից» դուրս չեկած, համազգեստով ոստիկանները, Ռոբերտի հիշելով՝ «կարմիր բերետավորներ», կանգնացրել են ավտոմեքենան: Հարցրել են, թե ովքեր են և լրագրողները ներկայանալով ցույց են տվել լրագրողական վկայականները: Ոստիկանները քաշելով պոկել են «Ա1+»-ի օպերատորի «բեյջը»:
«Մեզ ուղղակի դուրս շպրտեցին ավտոմեքենայից: Մահակների ձայներ էր լսվում: Չգիտեմ Տիգրանը դրանից հարվածներ ստացել է, թե ոչ, ես էլ արդեն չէի հասկանում, ինձ խփում են, թե ընկնում եմ գետնին: Շատ շոկային իրավիճակ էր: Տեղաշարժման այլ միջոց չունեինք, ստիված այդ վիճակով սկսեցինք ոտքով քայլել»,-ասում է Ռոբերտ Անանյանը:
Դրանից հետո ճանապարհին հանդիպել են «Առաջին լրատվականի» խմբագրին, ով փնտրել է իր լրագրողներին: Ռոբերտի խոսքերով՝ մոտ 40 րոպե այդ վնասվածքներով քայլել է «Սարի թաղի» փողոցներով, մինչև ճանապարհին հանդիպել են շտապօգնության ավտոմեքենայի:
Բժիշկները օգնություն են ցույց տվել Ռոբերտին և տեղափոխել «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոն:
Ռոբերտն ասում է, որ չի կարողանում ոտքի վրա կանգնել, վերքերը ոտքի ծալվող հատվածում են:
Լրագրողը նշեց, որ դեռ չի խորհրդակցել իր լրատվամիջոցի ղեկավարության հետ, սակայն մտադրված է պաշտպանել իր իրավունքները:
«Ես ուզում եմ ստանալ իրավական գնահատական, թե ինչու նման իրավիճակում հայտնվեցինք, ինչու թիրախավորվեցինք, ինչու նման վնասվածքներ ստացանք, ինչու ես ստիպված պետք է չաշխատեմ նաև նյութական վնասներ կրեմ և այլն»,-ավելացրեց Ռ. Անանյանը:

Полицейские потребовали, чтобы журналисты собрались в одном месте, и бросили в их сторону взрывные устройства
Журналист “А1+” Роберт Ананян в эти минуты продолжает получать лечение в медцентре “Сурб Григор Лусаворич”. Вчера вечером в ходе освещения акции протеста граждан журналист получил повреждения в квартале Сари таг. В результате применения полицейскими взрывных устройств Роберт получил осколочные ранения в обе ноги, а от раздававшихся рядом с ними взрывов у него начались сильные головные боли.
Роберт рассказал, что перед началом операции полицейские потребовали, чтобы журналисты покинули территорию и собрались в одном месте. Журналисты в основном выполнили это требование, однако первые же взрывные устройства полетели в сторону представителей СМИ.
“У меня сложилось впечатление, что мишенью были именно журналисты, люди, имеющие при себе видеокамеры. Думаю, перед началом операции полицейские специально направили журналистов в конкретное место, чтобы их легче было нейтрализовать”,- отметил Роберт.
По его словам, вчера с 22.30 постоянно слышались звуки взрывов, выстрелов, но никто не понимал, что происходит. Демонстранты были в недоумении, поскольку никто из них не бросал камни, не предпринимал каких-либо действий против полицейских. Люди просто защищались.
Роберт Ананян сообщил, в числе многих его коллег мишенями стали также он и оператор Тигран Бадалян. Тигран получил легкое телесное повреждение и, по сведениям Роберта, не обратился в больницу.
“Они бросали шумовые гранаты, которые взрывались над нашими головами, под ногами. Мы не смогли подсчитать, сколько гранат взорвалось рядом с нами, тем не менее, продолжали выполнять свою работу. Мы чувствовали, что получили повреждения, но продолжали обеспечивать прямой эфир”,- рассказал журналист.
Первую медицинскую помощь ему оказали жители Сари тага, которые обработали полученные им раны. А один из них предложил доставить Роберта на своей машине в больницу. По дороге, когда они еще не выехали из Сари тага, автомобиль остановили “красные береты”, которые спросили, кто они такие. Журналисты показали свои удостоверения, в ответ полицейские сорвали с оператора “А1+” его бейдж.
“Нас просто вышвырнули из машины. Были слышны звуки ударов дубинками. Я не знаю, получил Тигран удары или нет, в тот момент не понимал, бьют меня или я падаю на землю. Я находился в шоковом состоянии. Поскольку никаких средств передвижения не было, нам пришлось в таком состоянии идти пешком…”- рассказал Роберт Ананян.
По дороге они встретили редактора Первого информационного, который искал своих журналистов. По словам Роберта, с полученными повреждениями они минут 40 шли по улицам Сари тага, пока не встретили машину скорой помощи. Врачи оказали журналисту помощь и доставили его в медцентр “Сурб Григор Лусаворич”.
Роберт не может стоять на ногах, так как раны находятся в подколенной ямке.
Журналист отметил, что пока не общался с руководством своего СМИ, но твердо намерен защищать свои права.
“Я хочу получить правовую оценку того, почему мы оказались в подобной ситуации, почему нас выбрали в качестве мишеней, почему мы получили такие травмы, почему я вынужден простаивать, нести материальные потери и так далее”,- отметил Роберт Ананян.