Պավել Մանուկյանին կալանավորել են ու տեղափոխել «Դատապարտյալների հիվանդանոց»
«Սասնա Ծռեր» խմբի անդամ Պալվիկ Մանուկյանին քիչ առաջ Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանից տեղափոխել են «Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ: Դատավոր Էդիկ Ավետիսյանը բավարարել է ԱԱԾ քննչական մարմնի միջնորդությունը՝ Պավել Մանուկյանին երկամսյա կալանքի մասին: Ի դեպ, նույն դատավորը մի քանի օր առաջ կալանավորման որոշում է կայացրել նաև Պավել Մանուկյանի որդու՝ Արամ Մանուկյանի նկատմամբ:
Փաստաբան Ինեսսա Պետրոսյանը դատարանի որոշումը համարում է ակնհայտ անօրինական. «Որոշման հիմքում դրվել է, որ Պավել Մանուկյանը կարող է թաքնվել քննությունից, խոչընդոտել նախաքննությանը կամ որևէ մեկի վրա ազդեցություն գործադրել: Սա ուղղակի անհեթեթ է, քանի որ Պավել Մանուկյանը գտնվում է շատ ծանր առողջական վիճակում, տեղաշարժվելու հնարավորություն չունի»,-դատարանից դուրս գալով՝ ասել է Ինեսսա Պետրոսյանը:
Պավել Մանուկյանը ներկա է եղել միջնորդության քննությանը, հանդես եկել հայտարարություններով: Մասնավորապես նշել է, որ զոհասեղանին է դրել իր 23 տարեկան տղային և, ըստ էության, ողջ ընտանիքը, որ իրենք պատրաստ են պայքարել մինչև արյան վերջին կաթիլը՝ չունենալով որևէ անձնական ամբիցիա:
Պավել Մանուկյանը Արցախյան պատերազմի 2-րդ խմբի հաշմանդամ է, ունի գնդացիրային ծանր վնասվածքներ, վիրահատվել է օրեր առաջ «Էրեբունի» ԲԿ-ում: Փաստաբանի տեղեկություններով, ևս մի քանի վիրահատություն պիտի անցնի: «Բայց «Դատապարտյալների հիվանդանոցը» մասնագիտացված չէ, անգամ այս օրերին դարձյալ «Էրեբունի» ԲԿ-ից են մասնագետներ այցելում ՊՊԾ գնդում վիրավորված, ապա վիրահատված կալանավորներին»,-ասաց Պավել ու Արամ Մանուկյանների շահերի պաշտպանը: Այժմ նա գտնվում է «Դատապարտյալների հիվանդանոցում», քիչ անց մանրամասներ կներկայացնենք, թե ինչ է արձանագրել պաշտպան Պետրոսյանը:
Պավել Մանուկյանին մեղադրանք է առաջադրվել քրեական օրենսգրքի 219 հոդվածի 3-րդ կետով (Շենքեր, շինություններ, տրանսպորտի, հաղորդակցության կամ կապի միջոցներ զավթելը) և 235 հոդվածի 3-րդ մասով (Ապօրինի կերպով զենք, ռազմամթերք, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր ձեռք բերելը, իրացնելը, պահելը, փոխադրելը կամ կրելը):

Павел Манукян арестован и доставлен в “Больницу для осужденных”
Член группы “Сасна црер” Павел Манукян немногим ранее был доставлен из суда общей юрисдикции административных округов Кентрон и Норк-Мараш в уголовно-исполнительное учреждение “Больница для осужденных”. Судья Эдик Аветисян удовлетворил ходатайство следственного органа Службы национальной безопасности о двухмесячном аресте Манукяна. Кстати, несколько дней назад тот же судья принял решение об аресте сына Павла Манукяна Арама Манукяна.
Адвокат Инесса Петросян назвала решение суда незаконным. “Решение обосновано тем, что Павел Манукян может скрыться от следствия, препятствовать предварительному следствию, оказать воздействие на кого-либо. Это просто абсурд, Павел Манукян находится в очень тяжелом состоянии, не имеет возможности передвигаться”,- отметилп по завершении судебного заседания Инесса Петросян.
Павел Манукян присутствовал при рассмотрении ходатайства и выступил с заявлениями. Он, в частности, сказал, что положил на жертвенный стол своего 23-летнего сына и, по сути, всю семью, что они, не имея никаких личных амбиций, готовы вести борьбу до последней капли крови.
П.Манукян – инвалид Арцахской войны 2-ой группы, получил тяжелые пулеметные ранения, несколько дней назад был прооперирован в медцентре “Эребуни”. По сведениям адвоката, он должен перенести еще несколько операций. “Между тем “Больница для осужденных” не является специализированным медицинским учреждением. Даже в эти дни раненных на территории полка Патрульно-постовой службы и прооперированных лиц, которые сейчас находятся под арестом, посещают специалисты медцентра “Эребуни”,- отметила адвокат.
В эти минуты Инесса Петросян находится в “Больнице для осужденных”. Чуть позже мы представим те подробности, о которых расскажет адвокат.
Павлу Манукяну выдвинуто обвинение по п.3 ст.291 (захват зданий, сооружений, транспорта, средств коммуникации или связи) и ч.3 ст.235 УК РА (незаконное приобретение, реализация, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ).