Մարատ Յավրումյանը բուժումը կշարունակի տնային պայմաններում
ԵՊՀ դասախոս, արաբագետ Մարատ Յավրումյանին քիչ առաջ դուրս են գրել «Իզմիրլյան» բժշկական կենտրոնից: Այսօրվանից նրա ապաքինումը կկայանա տնային պայմաններում:
Յավրումյանի կինը՝ Լիլիթ Սարոյանը, «Հետք»-ի հետ զրույցում հայտնում է՝ ամուսնու քթի վիրակապն արդեն հանել են, վերքերը դեռ լավանում են, և ժամանակ է անհրաժեշտ լիարժեք ապաքինման համար: Կինը բավարար է գնահատում Յավրումյանի ներկայիս առողջական վիճակը. մասամբ կարողանում է քայլել, խոսել, քիչ քանակությամբ հեղուկ՝ սնունդ ընդունել:
Լիլիթը մինչ այսօր հնարավորություն չի ունեցել պարզել, թե հուլիսի 30-ին շոկային վիճակում Նոր Նորքի ոստիկանական բաժանմունքում ամուսինն ինչ փաստաթղթեր է ստորագրել: Այս օրերին ամուսնուն միայնակ թողնել չի կարողացել, այդ պատճառով չի այցելել ոստիկանական բաժանմունք: Կարծում է՝ այժմ կկարողանա զբաղվել այդ հարցով:
Մարատ Յավրումյանի նկատմամբ կիրառված բռնի ուժի և ծեծի հանգամանքով ընտանիքը, ամենայն հավանականությամբ, ոստիկանության դեմ բողոք կներկայացնի. «Վիրավորանքը մեծ է, անպատիժ թողնել չենք կարող»,-նշում է Լիլիթը:
Պրն Յավրումյանին այս պահին առավել մտահոգում է տասնհինգամյա աղջկա՝ Սոնայի առողջական վիճակը: Նրան բռնի ուժով բերման ենթարկելու և քաշքշուքի տեսարանին աղջիկը ականատես է եղել: Ծնողները պատրաստվում են Սոնային վաղը հոգեբանի մոտ տանել՝տեսնելու արդյոք որև է խնդիր կա:
Յավրումյանի հիվանդանոցային բուժման բոլոր ծախսերը «Իզմիրլյան» բժշկական կենտրոնն է հոգացել: Լիլիթ Սարոյանը շնորհակալություն է հայտնում բժշկական կենտրոնի ամբողջ անձնակազմին՝ ցուցաբերած հոգատարության և պրոֆեսիոնալիզմի համար:

Марат Яврумян продолжит лечение дома
“Нанесено слишком большое оскорбление, мы не можем оставить это без наказания ”,- говорит жена Марата Лилит Сароян
Преподаватель Ереванского государственного университета Марат Яврумян выписался из медцентра “Измирлян”. С сегодняшнего дня он будет продолжать лечение в домашних условиях.
Жена Яврумяна Лилит Сароян в беседе с Hetq.am сообщила, что с носа мужа уже сняли повязку, раны постепенно заживают, для полного выздоровления требуется время. Нынешнее состояние мужа Лилит считат удовлетворительным. Он уже начинает ходить, разговаривать, принимать в небольшом количестве жидкую пищу.
До сегодняшнего дня Лилит не имела возможности выяснить, какие документы подписал ее муж 30 июля в отделении полиции округа Нор Норк, находясь в шоковом состоянии. В эти дни она не могла оставлять Марата одного, поэтому не была в отделении полиции. Сейчас, по мнению Лилит, она уже может заняться этим вопросом.
В связи с применением к Марату Яврумяну грубой силы, его избиением семья, по всей видимости, подаст жалобу на полицию. “Нанесенное оскорбление слишком велико, мы не может оставить это безнаказанным”,- говорит Лилит.
Однако Марата сейчас больше всего беспокоит состояние его 15-летней дочери Сона. Девочка стала свидетелем принудительного привода отца, применения к нему силы. Родители собираются отвести ее к психологу, чтобы выяснить, имеются ли у нее какие-либо проблемы.
Все расходы на лечение Марата Яврумяна взял на себя медцентр “Измирлян”. Лилит Сароян благодарна всему медперсоналу больницы за заботу и профессионализм.