Փաստաբանները ապօրինի են համարում կալանավորման որոշումները
Արմեն Մարտիրոսյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 225 հոդվածի առաջին մասով, այն է՝ զանգվածային անկարգությունների կազմակերպում։ Սակայն նրա փաստաբան Գիվի Հովհաննիսյանը նշում է՝ զանգվածային անկարգություններ տեղի չեն ունեցել, ոստիկանությունն է հարձակվել հավաքվածների վրա՝ նրանց ծեծի ենթարկելով: Փաստաբանը ուսումնասիրել է Արմեն Մարտիրոսյանի մասնակցությամբ տեսանյութերը, հավաստիացել՝ Մարտիրոսյանը միջոցներ է ձեռնարկել և բանակցություններ վարել՝ բախումներից խուսափելու համար: Առաջադրված մեղադրանքը Հովհաննիսյանը համարում է շինծու, հորինված, որով իշխանության ցանկություներն են կատարվել: Կարծում է՝ այդ կերպով փորձում են նրան զերծ պահել՝ հանրահավաքներ կազմակերպելու իրավունքից. «Ձերբակալված անձիք հայտնի են խաղաղ հանրահավաքներ կազմակերպելու հանգամանքով և, նրանց մեկուսացնելով, փորձ է արվում սադրիչներ «կենտրոն բերել»՝ հասարակության և ոստիկանների միջև բախումներ հրահրելով: Արդյունքում՝ ծեծի կենթարկվեն անձիք և միջազգային հանրությանը կներկայացվի, որ իշխանությունը գործ ունի ոչ թե իր իրավունքները պաշտպանող քաղաքացիների, այլ հանցագործների հետ»,-նշում է փաստաբանը:
Դավիթ Սանասարյանի փաստաբան Ռոբերտ Ռևազյանը պատմում է, որ Սանասարյանը Սարի թաղի բախումներից հետո այցելել է հիվանդանոցում գտնվող հորը: Այնտեղ 01:30-ի սահմաններում ոստիկանները փորձել են ձերբակալել նրան: Այդ ժամանակ նրա ինքնազգացողությունը վատացել է, և ոստիկանները հայտնել են՝ տեղափոխում են վերակենդանացման բաժանմունք, այնինչ քիչ անց պարզվել է՝ Սանասարյանին տարել են ոստիկանություն:
Ռևազյանը իր պաշտպանյալի կալանավորման արձանագրությունում միայն հռչակագրային ենթադրելի մեջբերումներ և ոստիկանների ցուցմունքներ է տեսել: «Ոստիկանները նշել են՝ Սանասարյանը հրահրել է իրավիճակը՝ կոչ անելով քարեր հավաքել և նետել, սակայն հրապարակված տեսագրություներում հստակ երևում է՝ Սանասարյանը իրավիճակը կարգավորման է տարել»,-պարզաբանում է փաստաբանը:

Решения об арестах адвокаты считают незаконными
Армену Мартиросяну выдвинуто обвинение по ч.1 ст.225 УК РА – организация массовых беспорядков. Однако его адвокат Гиви Ованнисян отмечает, что массовые беспорядки не происходили, это полиция напала на участников акции и избила их. Адвокат изучил видеозаписи событий с участием Армена Мартиросяна и уверяет, что его подзащитный принимал меры и вел переговоры с тем, чтобы не допустить столкновений. Выдвинутое обвинение Ованнисян считает надуманным, угодным властям. Тем самым предпринимает попытка оградить Армена Мартиросяна от организации митингов, сказал адвокат.
“Как известно, задержанные лица организовывали мирные митинги, и их изоляция преследует цель вовлечь в события провокаторов, которые будут провоцировать столкновения между гражданами и полицией. В результате ситуацию представят международной общественности так, будто власть имеет дело с преступниками”,- отметил Гиви Ованнисян.
Адвокат Давида Санасаряна Роберт Ревазян рассказал, что после столкновений в Саре тахе его подзащитный пришел навестить своего отца, который находился в больнице. Там около 01:30 полицейские попытались задержать его. Тем временем самочувствие Санасаряна ухудшилось, и полицейские заявили, что переведут его в реанимационное отделение, но на самом деле отвезли в отделение полиции.ле об аресте своего подзащитного Роберт Ревазян увидел только предполагаемые декларативные выдержки и показания полицейских. “Последние отметили, что Санасарян нагнетал обстановку, призывая собирать камни и кидать их (в полицейских), однако в опубликованных видеозаписях четко видно, что Санасарян пытался отрегулировать ситуацию”,- отметил адвокат.