Դատարանը քաղաքական պատվեր իրականացվեց. փաստաբանի դիտարկումը
Այսօր Վերաքննիչ դատարանը (նախագահող՝ Ալեքսանդր Ազարյան) ուժի մեջ է թողել «Սասնա Ծռեր» խմբի անդամներից Հովհաննես Հարությունյանի՝ կալանքի՝ առաջին ատյանի դատարանի (դատավոր Էդիկ Ավետիսյան) որոշումը:
Այսօր վերաքննիչ բողոքի որոշման հրապարակմանը փաստաբան Հայարփի Սարգսյանը ներկայացել էր Հովհաննես Հարությունյանի քույրերի նվիրած շապիկով՝ Հովհաննեսի դիմանկարով ու Մոնթեի հայտնի խոսքերի յուրօրինակ պատասխանով. «Ես քո կենացը չեմ խմելու, քո գործ եմ շարունակելու»: «Այդպես փորձեցի Հովհաննեսի ներկայությունը ապահովել այսօր»,- ասաց փաստաբանը:
լուսանկարները՝ Զառա Հայրապետյանի
Փաստաբանի դիտարկմամբ, դատարանի կողմից դրսևորվեց անմարդկային վերաբերմունք, «թեպետ դատավորը հորդորում էր ոչ մարդասիրական բառը օգտագործել»: Ըստ փաստաբանի, կալանքի որոշումը ոչ իրավական է. «ակնհայտ քաղաքական պատվեր իրականացվեց»,- ասաց փաստաբան Սարգսյանը:
Հիշեցնենք՝ ինչպես վաղօրոք հայտնել էին «Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ-ում գտնվող 29-ամյա Հովհաննես Հարությունյանի փաստաբանները, նա ցանկություն էր հայտնել մասնակցելու կալանքի որոշման բողոքի քննությանը: Հարությունյանին Վերաքննիչ դատարան բերեցին նշանակված ժամից մեկ ու կես ժամ ուշացումով՝ զինված կարմիր բերատավորների ուղեկցությամբ, շտապօգնության մեքենայով: Դատարանի դիմաց նրան սպասող բարեկամները փորձեցին մոտենալ շտապօգնության մեքենային, սակայն զինված կարմիր բերետավորները իջան ուղեկցող մեքենայից ու թույլ չտվեցին, որ որևէ մեկը մոտենա:
Դռնփակ դատական նիստին Հովհաննեսը մասնակցել է պատգարակին կիսապառկած վիճակով: Նրա փաստաբաններից Հայարփի Սարգսյանը «Հետք»-ին փոխանցեց, որ դատավոր Ազարյանը սկզբում կարգադրել է՝ զինված ուղեկցողները դուրս գան դահլիճից, մնան միայն բժիշկները: «Բոլորը հուզված էին տեսարանից, Հովհաննեսի վիճակից, անգամ դատախազը միայն ասաց, որ բողոքը անհիմն է ու վերջ»,- պատմեց փաստաբանը:
Իսկ Հովհաննեսը վերջում խնդրել է, որ իրեն ու իր ընկերներին չվերաբերվեն որպես հանցագործների՝ ասելով, որ իրենք հենց հանցագործության դեմ են պայքարում:
Հովհաննես Հարությունյանը աջ ոտքից երկու հրազենային վիրավորում է ստացել հուլիսի 26-ի գիշերը ՊՊԾ գնդի տարածքում տեղի ունեցած փոխհրաձգության ժամանակ: Բեկորները հեռացրել են «Էրեբունի» ԲԿ-ում, այնուհետև նույն օրը նրան տեղափոխել են «Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ: Ունի ևս մեկ վիրահատության կարիք: Գամված է անկողնուն, չի շարժվում, հետևաբար՝ փախուստի վտանգ չկա, սակայն դատարանը կիրառում է կալանքը որպես խափանման միջոց: Հովհաննես Հարությունյանին մեղադրանք է առաջադրվել քրեական օրենսգրքի 219 րդ հոդված 3-րդ մաս 1-ին կետով (մի խումբ անձանց կողմից շենքեր, շինություններ, տրանսպորտի, հաղորդակցության կամ կապի միջոցներ զավթելը) և 235 հոդվածի 3-րդ մասով (ապօրինի կերպով զենք, ռազմամթերք, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր ձեռք բերելը, իրացնելը, պահելը, փոխադրելը կամ կրելը կազմակերպված խմբի կողմից): Հովհաննեսն առաջադրված մեղադրանքները չի ընդունում։
Հովհաննեսի փաստաբանները անվստահություն են հայտնում Վճռաբեկ դատարանին ու միանգամից դիմելու են Եվրոպական դատարան՝անհապաղ քննության, քանի որ կալանքի որոշումները ենթակա են անհապաղ քննության:
Ինչ վերաբերում է «Դատապարտյալների հիվանդանոցի» պայմաններին, ապա փաստաբանը ևս մեկ անգամ շեշտեց, որ այդ պայմանները ծանր հիվանդ իր պաշտպանյալի համար խիստ անհարմար են: «Տարել են սենյակի սառնարանը, իսկ հովացուցիչն ու հեռուստացույցը քույրերն են բերել, հիմա էլ սառնարան բերելու անհրաժեշտություն է առաջացել, մահճակալն էլ հարմարեցված չէ հենաշարժողական խնդիրներ ունեցող հիվանդի համար»,- ասաց Հայարփի Սարգսյանը: Հովհաննեսի քույրն էլ նշեց, որ, ճիշտ է, ամեն օր Բյուրավանից թարմ ճաշեր են բերում եղբոր համար, բայց, միևնույնն է՝ սառնարանի անհրաժեշտությունն այս շոգ օրերին շատ է զգացվում:

Суд выполнил политический заказ – адвокат
Представляющая интересы члена группы “Сасна црер” Ованнеса Арутюняна адвокат Айарпи Саркисян явилась в суд в майке, подаренной его сестрами.
Апелляционный суд под председательством Александра Азаряна оставил в силе принятое судом первой инстанции (судья Эдик Аветисян) решение об ареста члена группы “Сасна црер” Ованнеса Арутюняна.
Сегодня Айарпи Саркисян явилась на оглашение решения Апелляционного суда в подаренной сестрами Ованнеса Арутюняна майке с его портретом и ответом на известные слова Монте: “Я не буду пить за твое здоровье, я продолжу твое дело”. “Тем самым я попыталась обеспечить сегодня присутствие Ованнеса”,- отметила Айарпи Саркисян.
Фото: Зара Ованнисян
По утверждению адвоката, суд проявил бесчеловечное отношение, хотя судья призывал использовать слово “негуманное”. «Был явно выполнен политический заказ”,- подчеркнула А.Саркисян.
Как уже сообщили адвокаты находящегося в уголовно-исполнительном учреждении “Больница для осужденных” 29-летнего Ованнеса Арутюняна, он изъявил желание участвовать в рассмотрении жалобы на решение о своем аресте. Арутюняна доставили в Апелляционный суд с опозданием на полтора часа, на машине скорой помощи и в сопровождении “красных беретов”. Стоявшие напротив здания суда родственники попытались подойти к машине скорой помощи, однако “красные береты” не позволили им это сделать.
В закрытом судебном заседании Ованнес участвовал полулежа на каталке. Адвокат Айарпи Саркисян сообщила Hetq.am, что судья Азарян сперва распорядился, чтобы вооруженные сопровождавшие покинули зал и остались только врачи. “Все были взволнованы происходившим, состоянием Ованнеса…”- рассказала адвокат.
В конце заседания Ованнес попросил не относиться к нему и его друзьям как к преступникам, добавив, что они как раз ведут борьбу против преступления.
В результате перестрелки на территории полка Патрульно-постовой службы в ночь на 26 июля Ованнес Арутюнян получил два огнестрельных ранения в правую ногу. В медцентре “Эребуни” осколки были извлечены из ноги, после чего Ованнес был переведен в уголовно-исполнительное учреждение “Больница для осужденных”. Он прикован к постели, следовательно угрозы побега не существует. Несмотря на это, суд в качестве меры пресечения избрал арест. Ованнесу Арутюняну выдвинуто обвинение по п.1 ч.3 ст.219 и ч.2 ст.235 УК РА. Ованнеса не признает обвинения.
Его адвокаты намерены выразить недоверие Кассационному суду и сразу же обратиться в Европейский суд для безотлагательного рассмотрения вопроса.
Что касается условий в “Больнице для осужденных”, то адвокат еще раз подчеркнула, что для тяжелого больного эти условия крайне неудобны.