Փաստաբան. «Մազմանյանի ընտանիքին միջոցներով ապահովելու համար պետք է պետությունը քայլեր ձեռնարկի»
Հուլիսի 26-ին «Սասնա ծռեր» խմբին օժանդակելու կասկածանքով ձերբակալված ազատամարտիկ Մհեր Մազմանյանը իր խնամքի տակ ունի վեց անչափահաս երեխաներ, ովքեր բնակվում են վարձով: Մինչ ձերբակալվելը, Մհերը ընտանիքի միակ աշխատող էր:
Ինչպես «Հետք»-ի հետ զրույցում հայտնեց գործով փաստաբան Նիկոլայ Բաղդասարյանը՝ Մհերի համար այս պահին ամենամեծ մտահոգությունը հենց ընտանիքին ապրելու միջոցներով ապահովելն է, սակայն, վարույթ իրականացնող մարմինը օրենքով իր վրա դրված պարտավորությունները չի կատարում:
Նշենք, որ համաձայն ՀՀ Քրեական դատավարության օրենսգրքի հոդված 140-ի՝ «անչափահասները, ինչպես նաև անաշխատունակ անձինք, որոնք ծնողին կամ կերակրողին արգելանքի վերցնելու, ինչպես նաև քրեական վարույթն իրականացնող մարմնի այլ գործողությունների հետևանքով մնացել են առանց հսկողության, խնամքի և գոյատևման միջոցների, ունեն խնամքի իրավունք, որը նշված մարմինը պարտավոր է նրանց ապահովել պետական բյուջեի միջոցների հաշվին: Քրեական վարույթն իրականացնող մարմնի հանձնարարությունները` կազմակերպելու վերոհիշյալ անձանց հսկողությունը, խնամքը և սոցիալական օգնության պետական կազմակերպությունում կամ բժշկական հաստատությունում անաշխատունակ անձանց ժամանակավոր տեղավորումը պարտադիր են խնամակալության և հոգաբարձության մարմնի, ինչպես նաև նշված կազմակերպությունների և հաստատությունների ղեկավարների համար»:
Բաղդասարյանին նախաքննություն իրականացնող մարմնից տեղեկացրել են, որ քայլեր են ձեռնարկվում պարզելու՝ արդյոք Մազմանյանների ընտանքին միջոց հատկացնելու կարիք կա, թե ոչ.«Ի՞նչ հանգամանք պետք է պարզեն, որ պետբյուջեից երեխաների ապրուստի համար գումար վճարեն: Անկեղծ եմ ասում՝ այդ ընտանիքը գոյատևման որևէ միջոց չունի»,-ասում է փաստաբանը:
Բաղդասարյանը օրեր շարունակ, Մազմանյանների ընտանիքին աջակցություն ցուցաբերելու առաջարկությամբ, ծանոթ-անծանոթ մարդկանցից բազմաթիվ նամակներ է ստանում: Սակայն շեշտում է՝ Մազմանյանի ընտանիքին, միջոցներով ապահովվելու համար, պետք է պետությունը քայլեր ձեռնարկի, քանի որ ընդունել է օրենք, որով երաշխավորել է այդ մարդկանց ապրելու իրավունքը:
ՄԻՊ գրասենյակը օգոստոսի 10-ին հայտարարություն էր տարածել, որ իրենց նախաձեռնությամբ, Երևան քաղաքի Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանի աշխատակազմի հետ ձեռք բերված պայմանավորվածության հիման վրա, 2016 թվականի օգոստոսի 10-ին «Սասնա Ծռեր»-ի գործով ձերբակալված ազատամարտիկ Մհեր Մազմանյանի կնոջը ընդունել են վարչական շրջանի աշխատակազմում և քննարկել նրա ընտանիքին աջակցություն տրամադրելու հետ կապված հարցը:
Սակայն Մազմանյանի կինը փաստաբան Բաղդասարյանին փոխանցել է, որ թաղապետարանում իրեն հայտնել են՝ եթե սոցիալական ծրագիր լինի, ձեր ընտանիքին կներգրավվենք այդ ծրագրում, այս պահին որևէ սոցալական ծրագիր չկա:
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 29-ին ԱԱԾ-ն հայտարարություն էր տարածել, որում ասվում էր. «Ներկայումս կալանավորված Մ.Մ.-ն, կապի մեջ գտնվելով զինված խմբի անդամներ Արմեն Լամբարյանի և Մարտին Հակոբյանի հետ, 2016թ. հուլիսի 24-ին պլանավորել է Խորենացի փողոցում ծառայություն իրականացնող ոստիկանների նկատմամբ բռնություն գործադրելու միջոցով հավաքի մասնակիցներին դրդել ճեղքելու արգելապատնեշները, միանալ հանցավոր խմբին և վերցնել նրանց կողմից հափշտակված հրազենը: Ընդ որում, հաշվարկվել է, որ այդ ընթացքում քաղաքացիների մեջ կարող են և պետք է լինեն մեծաթիվ զոհեր»:
Փաստաբանի խոսքով, եթե Մազմանյանի ձերբակալման հիմքում դրվել է «Սասնա ծռեր»-ին օժանդակելու հանգամանքը, ապա պետք է հստակ նշվի, թե Մազմանյանը կոնկրետ ինչ գործողությամբ է օժանդակել. «Օժանդակություն նշանակում է ուղղակի դիտավորությամբ կատարված գործողություններ, որոնք օժանդակել են քրեորեն պատժելի արարքի կատարմանը: Այսինքն՝ իրենք պետք է հիմնավորեն, թե ինչ է արել Մազմանյանը, առանց որի «Սասնա ծռեր»-ի անդամներն իրենց կատարած գործողությունը չէին կարող կատարել»,-նշում է փաստաբանը:

Адвокат: “Государство должно предпринять шаги по обеспечению средствами семьи Мазманянов”
Ополченец Мгер Мазманян, арестованный 26 июля по подозрению в содействии группе “Сасна црер”, имеет на своем иждивении шестеро несовершеннолетних детей, которые живут на съемной квартире. До ареста Мгер был единственным работником в семье.
Как сообщил в беседе с Hetq.am адвокат Николай Багдасарян, на данный момент его подзащитного больше всего беспокоит необходимость обеспечения семьи средствами к существованию. Между тем осуществляющий производство орган не выполняет возложенные на него законом обязательства.
Из следственного органа Багдасаряну сообщили, что предпринимаются шаги, чтобы выяснить, нуждается семья Мазманяна в помощи или нет. “Какие обстоятельство они должны выяснить, чтобы выделить деньги из госбюджета на проживание детей? Говорю вам откровенно: у этой семьи нет средств к существованию”,- сказал адвокат.
Уже несколько дней Николай Багдасарян получает от знакомых и незнакомых людей письма с предложением оказать помощь Мазманянам. Однако адвокат подчеркивает: для оказания помощи этой семье государство должно предпринять шаги , поскольку принят закон, который гарантирует право этих людей на жизнь.
10 августа офис Защитника прав человека распространил заявление о том, что по их инициативе 10 августа в аппарате столичного административного округа Канакер-Зейтун приняли жену арестованного по делу “Сасна црер” ополченца Мгера Мазманяна, с которой обсудили вопрос предоставления им помощи.
Однако жена Мазманяна сообщила Николаю Багдасаряну, что в администрации округа ей пообещали включить их семью в социальные программы, отметив, однако, что на данный момент такой программы нет.
Напомним, что 29 июля Служба национальной безопасности РА распространила сообщение, в котором говорилось: “Арестованный в настоящее время М.М., поддерживая связь с членами вооруженной группы Арменом Ламбаряном и Мартином Акопяном, планировал 24 июля 2016 г. путем примения насилия по отношению к несущим дежурство на улице Хоренаци полицейским спровоцировать участников митинга на то, чтобы прорвать полицейский кордон, присоединиться к группе и забрать у них похищенное оружие. При этом планировалось, что среди граждан могут и должны быть многочисленные жертвы”.
По словам адвоката, если в основу ареста Мгера Мазманяна было положено обстоятельство оказания им содействия группе “Сасна црер”, то должно быть четко указано, как конкретно Мазманян оказывал содействие. “То есть они должны обосновать, что сделал Мазманян, без чего члены “Сасна црер” не смогли бы осуществить свои действия”,- отметил Николай Багдасарян.