Քաղբանտարկյալներին աջակցելու նպատակով ստեղծվել է բարեգործական հիմնադրամ
Քաղբանտարկյալներին և նրանց ընտանիքներին աջակցելու նպատակով ստեղծվել է «Սասնա ծռեր» բարեգործական հիմնադրամը, որը ցուցաբերելու է իրավաբանական, ֆինանսական և անհրաժեշտ այլ աջակցություն: Հիմնադրամն արդեն պետական գրանցում ունի, նաև հաշվեհամար է բացվել:
Հիմնադրամի շրջանակներում ստեղծվել է հոգաբարձուների խորհուրդ, որի նախագահն է Արմենակ Կյուրեղյանը, անդամներն են՝ երգահան Եղիշե Պետրոսյանը, լրագրող Թեհմինե Ենոքյանը, Նանոր Սեֆիլյանը և Արուսյակ Հայրապետյանը:
Հիմնադրամն արդեն հավաքագրել է քաղբանտարկյալների և քաղհալածյալների անվանական ցուցակը, նրանց քրեական գործերը: Ցուցակում ընդգրկված են 68 քաղբանտարկյալներ, այդ թվում Շանթ Հարությունյանի գործով ձերբակալվածները:
Բարեգործական հիմնադրամն առաջնային է համարում միջազգային ատյաններում, կազմակերպություններում Հայաստանում առկա քաղբանտարկյալների և քաղհալածյալների մասին հավաստի տեղեկատվության հաղորդումը: Հոգաբարձուների խորհուրդը արդեն դիմել է ՀՀ-ում գործող միջազգային կառույցներին և դեսպանատներին:
«Ինչպես հասկացաք՝ շատ լուրջ մոտեցում ունենք այս ամենին: Կուզեի ավելացնել, որ բացի սոցիալական և իրավաբանական աջակցություններից, նաև նախատեսում ենք բժշկական աջակցություն ապահովվել: Տա Աստված, այդ ֆինանսական հոսքերը մեզ հնարավորություն տան առավել ընդգրկուն աջակցություն ցուցաբերել: Չպետք է աչքաթող անենք որևէ հալածյալի, տուժածի կամ քաղբանտարկյալի ընտանիքի: Կարծում եմ՝ մեր կողմից դա անբարոյականություն կլինի»,-նշում է հոգեբարձուների խորհրդի անդամ Եղիշե Պետրոսյանը:
Հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Արմենակ Կյուրեղյանը վստահեցնում է, որ ֆոնդը աշխատելու է շատ թափանցիկ, ուշադիր կերպով և հսկողություն է սահմանելու ցանկացած ծախսի և մուտքի վրա: Նաև ստեղծվում է կայք, որտեղ ցանկացած փոխանցում և կատարված ծախս առցանց ներկայացվելու է:

Создан благотворительный фонд помощи политзаключенным
Создан благотворительный фонд “Сасна црер”, который будет оказывать юридическую, финансовую и другую необходимую помощь политзаключенным и их семьям. Фонд уже получил государственную регистрацию, открыт также расчетный счет.
В рамках фонда создан совет попечителей, председателем которого стал Арменак Кюрегян, членами – композитор-песенник Егише Петросян, журналист Теймине Енокян, Нанор Сефилян и Арусяк Айрапетян.,
Уже составлен список политзаключенных и лиц, подвергающихся политическим репрессиям. Он включает 68 человек, в том числе всех арестованных по делу Шанта Арутюняна.
Своей первоочередной задачей фонд считает предоставление международным организациям и инстанциям достоверной информации об имеющихся в Армении политзаключенных и лицах, подвергающихся политическим репрессиям. Совет попечителей уже обратился к действующим в Армении международным структурам и посольствам.
“Как вы поняли, ко всем этим вопросам мы относимся очень серьезно. Хотел бы добавить, что помимо социальной и юридической поддержки мы предусматриваем также обеспечение медицинской помощи. Дай бог, чтобы финансовые потоки давали нам возможность оказывать более широкий объем помощи. Ни одна семья, в которой есть подвергающийся гонениям, пострадавший или политзаключенный, не должна остаться вне нашего поля зрения. Думаю, с нашей стороны это будет аморально”,- сказал член совета попечителей Егише Петросян.
В свою очередь председатель совета Арменак Кюрегян заверил, что фонд будет работать максимально прозрачно, контролировать любые расходы и поступления. Создается также сайт, на котором будет представлена информация о всех перечислениях и расходах.