«Մենք դեռ պատանի ենք». Նարեկացի արվեստի միությունը 12 տարեկան է
12-րդ սեպտեմբերի 5-ը Նարեկացի արվեստի միությունում նշվեց որպես մշակութային օջախի ծննդյան տոն: 12 տարի այստեղ երեխաներ են կրթվում, սովորում կավագործություն, լուսանկարչություն, երգ, պար, նվագարաններ, նկարչություն և այլ արվեստներ:
Միության հիմնադիր Նարեկ Հարթունյանը ներկայացրեց կենտրոնի նորացված կայքը: Տարբեր տարիների լուսանկարների միջոցով պատմեց կենտրոնի 12-ամյա գործունեության մասին:Ամեն տարի միությունը ստեղծագործական տարին նվիրում է հայազգի մշակութային մեծանուն գործչի: 2016-ը «Նարեկացիում» Սայաթ-Նովայի տարին է: Դեռ հուլիսին Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը տեղի էր ունեցել «Ամէն սազի մէջըն գոված…» խորագիրը կրող համերգային երեկոն, որը նվիրված էր Սայաթ-Նովայի հոբելյանին:
Երեկ էլ երեկոն սայաթնովայական էր: Ներկայացված էին նկարիչ Հրաչյա Ռուխկյանի տարբեր Սայաթ-Նովաները` նաև աշուղի այն դիմանկարը, որով Սայաթ-Նովային ճանաչում են բոլոր դպրոցականները: Այն մեզ հայտնի է հայ գրականության դպրոցական դասագրքերից:Հրաչյա Ռուխկյանի դուստրն ու որդին հոր արխիվից էին տրամադրել ցուցահանդեսի նկարները: «Նարեկացի» արվեստի միության հիմնադիր Նարեկ Հարթունյանը նրանց նվիրեց մշակութայի օջախի խորհրդանշական խաչ-լոգոն` քանդակված վարդագույն տուֆի վրա:
Իսկ մյուս սենյակում միության նկարչական խմբակի փոքրիկների ձեռքերով ստեղծված Սայաթ-Նովաներն էին:
Նարեկացի արվեստի միության աջակցությամբ է տպագրվել գրականագետ, թարգմանիչ Հենրիկ Բախչինյանի «Սայաթ-Նովայի բանաստեղծական ժառանգությունը» աշխատությունը: Այն Հենրիկ Բախչինյանի երկար տարիների աշխատանքն է, որն ինքը հեղինակը համարեց իր 40-ամյա սայաթնովագիտական աշխատանքների պսակը: Գրքում ամփոփված են Սայաթ-Նովայի խաղերը հայերեն, թուրքերեն և վրացերեն, կան մեկնություններն ու ծանոթագրությունները:
«Առանց կուրծք ծեծելու, առանց ինքնագովասանքների կենտրոնը շարունակում է կատարել մեծ աշխատանք մեր հետադիմող մշակութային կյանքում: Այս միությանը մաղթում եմ երկար-երկար կենսագործունեություն»,-ասաց Հենրիկ Բախչինյանը:
Ծննդյան երեկոյին ելույթ ունեցան «Նարեկացի» արվեստի միության «Նովա» ժողովրդական նվագարանների անսամբլը, «Նարեկացի» նվագախումբը, նաև նորաստեղծ «Նժդեհ» պարի խումբը` ՀՀ մշակույթի վաստակավոր գործիչ Գագիկ Գինոսյանի ղեկավարությամբ:

“Мы еще в юношеском возрасте”: Союзу искусств “Нарекаци” – 12 лет
5-е сентября в Союзе искусств “Нарекаци” отмечается как день рождения этого очага культуры. На протяжении 12 лет дети ходят сюда учиться гончарному делу, фотографии, пению, танцам, игре на различных инструментах, рисованию…
Уже запущен обновленный сайт “Нарекаци”, а 12-летняя история деятельности Союза представлена в фотографиях различных лет.
Союз “Нарекаци” посвящает каждый год какому-нибудь выдающемуся представителю армянской культуры. 2016-й провозглашен Годом Саят-Новы. В июле в Доме камерной музыки имени Комитаса состоялся концерт, посвященный великому армянскому ашугу Творчеством Саят-Новы смогли насладиться и участники вчерашнего вечера, на котором была представлена также выставка портретов Саят-Новы кисти художника Рачья Рухкяна. Среди них был и самый известный портрет ашуга, включенный в школьные учебники.
Картины для выставки дочь и сын Рухкяна предоставили из архива художника. Основатель Союза Нарек Артунян подарил им лого культурного очага – символический крест, высеченный на куске розового туфа.
В другом помещении были выставлены портреты Саят-Новы, созданные юными участниками художественного кружка.
При содействии Союза искусств “Нарекаци” издана работа литературоведа, переводчика Генрика Бахчиняна “Поэтическое наследие Саят-Новы”. Это плод многолетнего труда Бахчиняна, который сам автор назвал венцом 40-летнего исследования творчества великого ашуга. В книгу включены стихи Саят-Новы на армянском, турецком, грузинском языках, комментарии и примечания.
На вечере выступили ансамбль народных инструментов “Нова” Союза искусств “Нарекаци”, оркестр “Нарекаци”, а также новосозданный ансамбль танца “Нжде” под руководством заслуженного деятеля культуры РА Гагика Гиносяна.