ԲՆ տեսուչները չեն կարողացել հայտնաբերել արջի քոթոթին և դիմել են ոստիկանություն
Բնապահպանության նախարարությունը քիչ առաջ հայտարարություն է տարածել՝ անդրադառնալով «Հետքի» Գոգոլի փողոցի «բեսեդկայում» պահվող Կարմիր գրքում գրանցված գորշ արջի քոթոթին: Նախարարությունը նշել է. «Բնապահպանական պետական տեսչության Երևանի տարածքային բաժնի տեսուչներն ահազանգի հետքերով նույն օրն այցելել են վերը նշված հասցե, սակայն քոթոթին այնտեղ չեն հայտնաբերել:
Ըստ քաղաքացիների բանավոր հայտարարության՝ կենդանին տեղափոխվել էր Երևանի Սևանի փ. 17 հասցե: Սակայն նշված հասցեում ևս տեսուչները չեն հայտնաբերել արջի քոթոթին:
Համացանցային հրապարակումից երևում է, որ կենդանու նկատմամբ դրսևորվել է դաժան վերաբերմունք («Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ» ՀՀ օրենսգրքի 92-րդ հոդված), ուստի ՀՀ բնապահպանության նախարարության աշխատակազմի բնապահպանական պետական տեսչությունը դիմել է ՀՀ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության պետ, գնդապետ պարոն Ս. Մարտիրոսյանին՝ ձեռնարկելու համապատասխան միջոցներ վայրի կենդանուն հայտնաբերելու և դրա ճակատագիրը տնօրինելու նպատակով»:
Հ.Գ. «Հետքի» հրապարակման մեջ նշել ենք, թե ով է արջի «սեփականատերը»: Եթե նախարարությունը չի կարողանում գտնել տիրոջը, ապա կարող են զանգահարել «Հետքի» խմբագրություն, մենք նրանց կտրամադրենք տիրոջ հեռախոսահամարը և նրա բնակության հասցեն:

Инспекторы Минэкологии не смогли найти медвежонка и обратились в полицию
Немногим ранее Министерство экологии распространило заявление, в котором коснулось статьи Hetq.am о занесенном в Красную книгу буром медвежонке, который содержится на территории одного из домов по улице Гоголя в Ереване. В заявлении говорится, что инспекторы ереванского территориального отделения Государственной экологической инспекции отправились по следам сигнала и в тот же день побывали в доме по указанном адресу, однако медвежонка там не нашли. По словам граждан, животное увезли в дом номер 17 по улице Севана. Но и по указанному адресу инспекторы его не обнаружили.
“Из статьи в интернете следует, что к животному было проявлено жестокое отношение (ст.92 Кодекса административных нарушений РА), в связи с чем Государственная экологическая инспекция аппарата Минэкологии обратилась к начальнику управления полиции города Еревана, полковнику С.Мартиросяну с просьбой принять соответствующие меры для обнаружения животного и определения его судьбы”,- говорится в заявлении.
P.S. В публикации Hetq.am сообщилось, кто “хозяин” медвежонка. Если министерство не сможет его найти, то в редакции Hetq.am имеются контактные данные этого человека – номер телефона и адрес, которые мы им предоставим.