Մոնղոլիայից Անտառամեջ տեղափոխված ընտանիքի երեխաները Հայաստանի քաղաքացիություն են ստացել
Հինգ տարի առաջ Մոնղոլիայից Հայաստան տեղափոխված Վարսիկը և Արշակը արդեն Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներ են:
Հիշեցնենք, որ Վարսիկը և Արշակը ծնողների` Հրահատ Երիցյանի և Բայանդոլգոր Օյունչիմեգի (Բայինա) հետ Հայաստան էին տեղափոխվել 2011թ-ին: Չորս տարի անց նրանց հայրը մահացել էր սրտամկանի ինֆարկտից: Ընտանիքն ապրում է Գեղարքունիքի Անտառամեջ գյուղում: Տեղափոխվելուց հետո Բայինան սովորել է հող մշակել և անասուն պահել, խոտ է հնձում ու անտառից վառելափայտ բերում: Վարսիկն ու Արշակը գերազանցությամբ սովորում են Անտառամեջի դպրոցում: «Հետք»-ը գրել է այս ընտանիքի մասին 2015թ-ի հունիսին:
Մոնղոլիայից Անտառամեջ․ Հայաստանի քաղաքացի դառնալու դժվարին ճանապարհը |
Քանի որ Ուլան Բատորում Հրահատի և Բայինայի ամուսնությունը չէր գրանցվել, Հրահատի մահից հետո անհրաժեշտ է եղել դատական ճանապարհով հաստատել հոր և երեխաների ազգակցական կապը: Փաստաբան Հունան Տեր-Վարդանյանը հրապարակումից հետո դիմել է Գեղարքունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարան, որը 2015թ-ի նոյեմբերին բավարարել է հայցը:
«Հետք»-ի հետ զրույցում Բայինան ասաց, որ այժմ ինքը դիմում կներկայացնի քաղաքացիություն ստանալու համար:

Переехавшие из Монголии в Антарамеч дети получили гражданство Армении
Переехавшие пять лет назад из Монголии в Армению Варсик и Аршак уже являются гражданами Республики Армения.
Напомним, что в 2011 г. дети вместе со своими родителями – Граатом Ерицяном и Баяндолгор Оюнчим (Баина) – переехали в Армению. Спустя четыре год их отец скончался от инфаркта. Семья живет в селе Антарамеч Гегаркуникского района. После переезда Баина научилась обрабатывать землю и держать скот, косить траву, приносить из леса дрова. Варсик и Аршак учатся в местной школе, они отличники. Hetq.am писал об этой семье в июне 2015 г.
Поскольку в Улан-Баторе брак Граата и Баины не был зарегистрирован, то после смерти мужа возникла необходимость установить родственную связь между отцом и детьми в судебном порядке. После публикации адвокат Унан Тер-Варданян обратился в суд общей юрисдикции Гегаркуникской области, который в ноябре 2015 г. удовлетворил иск.
В беседе с Hetq.am Баина сказала, что она тоже собирается представить заявление о получении гражданства Армении.