Առաջնագծում գլխից վիրավորված 20-ամյա Ալբերտի ընտանիքն օգնության կարիք ունի
Հիվանդասենյակում Արմինեն նստում է մահճակալին՝ որդու կողքին, ուշադիր նայում նրան: Ալբերտը հարցեր է տալիս: Մայրն ասում է՝ բալես, անունս կասե՞ս: «Մամ ջա~ն…»: Հարցից անընդհատ խուսանավում է: Մայրը հասկանում է, որ որդին չի հիշում իր անունը: «Ար-մի-նե… Արմինե է մամայի անունը, բալես»:
Արմինեն Ալբերտի մոտ ցույց չի տալիս հուզմունքը: Երբ հիվանդասենյակից դուրս ենք գալիս միջանցք, ասում է՝ որդին հիշողության կորուստ ունի, բայց չի խոսում այդ մասին:
Ալբերտ Դալլաքյանը 20 տարեկան է դարձել հուլիսի 23-ին: Ծննդյան օրը կոմայի մեջ է եղել (այդ վիճակում է եղել 35 օր), սակայն մայրը տորթ է տարել հոսպիտալ, բուժանձնակազմին հյուրասիրել՝ հույս ունենալով, որ որդին հաղթահարելու է բոլոր դժվարությունները:
Ամեն ինչ սկսվել է այս տարվա հունիսի 24-ին: ԼՂՀ պաշտպանության բանակի մարտական դիրքերից մեկում 11 ամսվա զինծառայող Ալբերտը հերթափոխից հետո իջել է գետնատնակ (բլինդաժ): Մայրը՝ Արմինե Ղազարյանը, ասում է, որ սպան ինչ-որ մեկի զենքի հետ խաղալուց կրակել է Ալբերտի գլխին: Զինվորներից Գևորգ անունով մեկը՝ 6 ամսվա ծառայող, առաջին բուժօգնություն է ցույց տվել Ալբերտին, ապա Մարտունու հոսպիտալ են տեղափոխել: Արմինեն նշում է, որ բժիշկները զարմացել էին, թե այդ վնասվածքով ինչպես են կարողացել տեղ հասցնել, քանր որ արնաքամ լինելու վտանգ է եղել: «Գնդակը գլխի մի մասով մտել, մյուսով դուրս է եկել: Ձախ կիսագունդը ջնջխել է, փոքր ուղեղի միջով է անցել, գլխավոր արյունատար անոթն է վնասել… Սկզբից բժիշկները ժամերի կյանք էին տվել»,- հիշում է Արմինեն:
2007-ին Վանաձորից, որտեղ ապրում էին Արմինեի հայրական տանը, ընտանիքով տեղափոխվել էին Ռոստով: Դեպքի օրը Արմինեն ամուսնու հետ գնացել էր 11-րդ դասարանն ավարտած դստեր պատվոգիրը ստանալու: Այդ ժամանակ էլ Հայաստանում բնակվող բարեկամները զանգել էին ամուսնուն ու ասել, որ Ալբերտը թևից վիրավորվել է:
Իրականությունը ծնողները Հայաստանում են իմացել: Արմինեն պատմում է, որ որդին սովորում էր Ռոստովի պետական համալսարանի բիզնեսի կառավարման բաժնում: Երկրորդ կուրսում Ալբերտը որոշել էր, որ պիտի վերադառնա Հայաստան՝ բանակ գնալու: Այդ ժամանակ ծնողները Հայաստանում էին, փաստաթղթային հարցեր ունեին կարգավորելու: «Զանգեց, ասաց՝ մամ, գալիս եմ գնամ բանակ, ասացի՝ սպասի կգանք, կխոսենք: Ասաց չէ՝ մամ, որ ես չգնամ, մյուսը չգնա, մեր երկիրն ո՞վ է պաշտպանելու»,- նշում է մայրը, ով դեմ էր որդու որոշմանը, բայց ամուսինը խրախուսել էր Ալբերտին:
Ալբերտը համալսարանում 2 տարվա տարկետում է վերցրել ու եկել Հայաստան:
Հիմա նախկին զինվորը բուժումը շարունակում է ստանալ հայաստանյան Կարմիր խաչում: Մեր այցելության օրը նա քայլում ու աղոտ տեսնում էր: Երեկ ուշ երեկոյան Արմինեից զանգ ստացանք: Ասաց, որ մեր տեսած դրական տեղաշարժը չկա. որդին հիմա չի տեսնում: Արմինեի ասելով՝ երկու օր շատ էր ուրախացել դրական տեղաշարժով, բայց երբեմն հույսը կորցնում է: Բժիշկներն ասել են, որ Ալբերտը պետք է ստանա լավ սնունդ, իսկ դրա համար առայժմ ծնողներն ի վիճակի չեն: Ամուսինն արդեն վերադարձել է Ռոստով, որտեղ վարձով են բնակվում: Նա հիմա այնտեղ աշխատանք է փնտրում:
Արմինեն ասում է, որ Երևանում պետք է բնակարան վարձակալեն, որպեսզի որդուն դուրս գրելուց հետո տեղափոխեն այնտեղ: Սննդի համար նույնպես գումար է անհրաժեշտ: Ֆինանսական օգնության խնդրանքով Արմինեն նամակով դիմել էր ՀՀ պաշտպանության նախարարությանը, բայց այնտեղից մերժել են խնդրանքը (ՊՆ-ն, սակայն, ներկայում հոգում է բուժման ծախսերը): Ասում է՝ ամաչում է, որ խոսում է իրենց ընտանեկան խնդրից, բայց հանուն որդու առողջության փորձում է ամեն ինչ անել: «Մենք երբեք ոչ մեկից ոչ մի բան չենք խնդրել, մի կտոր հացը վաստակել ենք մեր քրտինքով, բայց հիմա իսկապես օգնության կարիք ունենք»,- Ալբերտի մայրը:

Семья 20-летнего Альберта Даллакяна, получившего на передовой ранение в голову, нуждается в помощи
В больничной палате Армине садится на край кровати, поближе к сыну, и просит его сказать, как ее зовут. Сын уклоняется от этих вопросов. Мать понимает, что сын не помнит ее имя.
Армине старается не показывать ему свое волнение. Мы выходим из палаты в коридор. По словам Армине, у сына потеря памяти, но он не говорит об этом.
23 июля Альберту Даллакян исполнилось 20 лет. В день своего рождения он находился в коме (это состояние длилось 35 дней). Несмотря на это, мать принесла в больницу торт, угостила медперсонал. Она надеялась, что сын преодолеет все трудности.
Все началось 24 июня этого года На одной из боевых позиций Армии обороны НКР Альберт Даллакян, служивший в армии 11-й месяц, спустился после смены в блиндаж. Офицер вертел в руках чье-то оружие и случайно выстрелил Альберту в голову. Первую помощь ему оказал из солдат по имени Геворк. Затем Альберта доставили в госпиталь в Мартуни. Врачи, по словам Армине, удивились, что с таким ранением ее сына удалось доставить в больницу, поскольку была опасность потери большого количества крови. “Вначале врачи давали ему несколько часов жизни…” – вспоминает Армине.
В 2007 г. семья Даллакянов переехала из Ванадзора в Ростов. В тот злополучный день Армине с мужем отправилась на вручение диплома окончившей 11-й класс дочери. И вдруг из Армении позвонил один из родственников и сказал, что Альберт ранен в руку.
О том, что произошло на самом деле, родители узнали уже в Армении. Альберт учился на факультете управления бизнесом Ростовского государственного университета. На втором курсе он решил вернуться на родину, чтобы пойти служить в армию. В то время родители еще находились в Армении, оформляли документы. “Он позвонил и сказал: мама, я возвращаюсь, чтобы пойти в армию. Я ответила: подожди, мы приедем, поговорим. Но он настивал на своем: если я не пойду, другой не пойдет, кто будет служить в армии?” – рассказала Армине. Она была против решения сына, но отец его поддержал.
Альберт взял в университете академический отпуск и вернулся в Армению.
Сейчас бывший солдат получает лечение в армянском реабилитационном центре Красного Креста. В момент нашего посещения Альберт ходил, видел плохо. А вчера вечером позвонила Армине и сказала, что положительной динамики, свидетелем которой мы были вчера, сегодня уже нет. Врачи говорят, что Альберт должен хорошо питаться, но сейчас родители не в состоянии обеспечить его нужными продуктами. Отец Альберта вернулся в Ростов, ищет там работу.
В Ереване Даллакяны должны снять квартиру, чтобы после выписки привезти туда сына.
Армине обратилась в Министерство обороны РА с просьбой оказать финансовую помощь, но там отказали (сейчас Минобороны оплачивает расходы на лечение). По словам моей собеседницы, ей стыдно говорить о своих семейных проблемах, но ради здоровья сына она готова на все. “Мы никогда ни у кого ничего не просили, сами зарабатывали свой кусок хлеба. Но сейчас нам действительно нужна помощь…” - сказала мать Альберта Даллакяна.