Իգնատի Առաքելյան. «Գյուղերում պետք է բիզնես մոտեցում ցուցաբերել»
Գյուղատնտեսության նորանշանակ նախարար Իգնատի Առաքելյանը բոլորին հորդորում է մտածել, թե ինչ քայլեր պետք է իրականացվեն, որպեսզի Հայաստանում գյուղատնտեսությունը զարգանա, հարստանա և հավելյալ եկամուտների բերի։ Ասում է՝ գյուղատնտեսությունը միայն օրվա հացի հարց չպետք է լուծի։
«Ռազմավարական ծրագիր է մշակվում, որտեղ աջակցելու ուղղություններ կլինեն։ Ես ասել եմ, որ գյուղացիները պետք է բիզնեսով զբաղվեն, մենք ծրագիր ենք մշակելու և փորձելու ենք ներգրավվել դոնորներ, որոնք կաջակցեն այդ բիզնեսը ֆինանսավորելուն, դասընթացներ անցկացնելուն»,- կառավարության նիստից հետո, լրագրողների հետ հանդիպմանը ասել է գյուղնախարարը։
Առաքելյանը բնական է համարել այն հանգամանքը, որ այսօրվա իրավիճակում գյուղացին չի կարող միայնակ այդ բիզնեսը հիմնել՝ ֆինանսական հնարավորությունների բացակայության պատճառով։ Նման իրավիճակում, կարծում է, գյուղացիներին մշտապես պետք է ուղղորդել՝ ճիշտ կազմակերպելու իր գործունեությունը։
Նախարարի հավաստմամբ՝ գյուղացին պահանջում է նախարարությունից, իսկ նախարարությունը փորձում է ելքեր գտնել՝ նրանց պահանջները բավարարելու համար։
«Գյուղերում պետք է առավել բիզնես մոտեցում ցուցաբերել, պարտադիր շարունակել և´ ներդրումները, և´ թրեյնինգները։ Պետք է ներդրումներ կատարվեն, գյուղը և գյուղացին հարստանան, ունենան ապրելու առավել բարձր հնարավորություններ»,- որպես գյուղատնտեսության խթանման միջոց է առաջարկել Իգնատի Առաքելյանը։
Անդրադառնալով մթերողների և գյուղացիների միջև մշտապես տեղի ունեցող տարաձայնություններին, մասնավորապես` գյուղացիներին չվճարվող պարքերին` նախարարը հայտնել է, որ մթերողներն արդեն գյուղացիների հետ հստակեցրել են պարքերի մարման ժամկետները, հետևաբար այդ հարցում արդեն մտահոգություն չի տեսնում, իսկ եթե դրանք կրկին չմարվեն, խնդիրներ առաջանան մթերողների և գյուղացիների միջև, պետությունը ստիպված կլինի միջամտել։

Игнатий Аракелян: “В селах нужен бизнес-подход”
Новоназначенный министр сельского хозяйства Игнатий Аракелян призвал всех подумать о том, какие шаги необходимо предпринять, чтобы сельское хозяйство в Армении развивалось и стало приносить дополнительные доходы.
“Разрабатывается стратегическая программа, в которой будут обозначены требующие поддержки направления. Я уже говорил о том, что крестьяне должны заниматься бизнесом. Мы разработаем программу и попытаемся привлечь доноров, которые окажут помощь в финансировании этого бизнеса”,- заявил журналистам министр по завершении заседания правительства.
По словам Аракеляна, сегодня из-за отсутствия финансовых возможностей крестьяне, естественно, не могут в одиночку заниматься бизнесом. Им необходимо постоянно оказывать помощь в вопросе организации деятельности.
“В селах нужно проявлять бизнес-подход, обязательно продолжать осуществлять инвестиции, проводить трейнинги. Инвестирование необходимо для того, чтобы крестьяне стали богаче, имели больше возможностей жить обеспеченно”,- отметил ИгнатийАракелян.
Касаясь постоянных разногласий между заготовителями и крестьянами, которым, в частности, не платят вовремя за сданную сельхозпродукцию, министр сообщил, что заготовители уже уточнили с крестьянами сроки погашения задолженностей. Если же проблема не будет решена, то тогда придется вмешаться государству, сказал министр.