2017 թվականին ՀՀ պետական պարտքը կհատի 6 մլրդ դոլարը. Բյուջե-2017-ի կանխատեսումները
ՀՀ պետական պարտքն արդեն մոտեցել է 5.5մլրդ դոլարի սահմանագծին։ 2017 թվականի պետական բյուջեի նախագծում որոշակի կանխատեսումներ կան պետպարտքի մասով։
Բյուջետային ուղերձում նշվում է, որ դեռևս զգալի են արտաքին աղբյուրներից` միջազգային կազմակերպություններից (մեծամասամբ՝ Համաշխարհային բանկից) և օտարերկրյա պետություններից ստացվելիք արտոնյալ վարկերի հաշվին պետական բյուջեի դեֆիցիտի ֆինանսավորմանն ուղղվող միջոցները:
Հիշեցնենք, որ ըստ 2017թ. բյուջեի նախագծի՝ պետական բյուջեի դեֆիցիտը ծրագրավորվել է ՀՆԱ-ի 2.8 %-ի չափով և կազմում է 150.1 մլրդ դրամ: Նախատեսվում է դրա 47.3% (շուրջ 71.1 մլրդ դրամ) «լրացնել» ներքին աղբյուրների հաշվին, հիմնականում՝ պետական արժեթղթերի իրացումից, ելքերի ֆինանսավորմանն ուղղվող ՀՀ 2017 թվականի պետական բյուջեի տարեսկզբի ազատ մնացորդի միջոցներից, ինչպես նաև նախորդ տարիներին տնտեսվարող սուբյեկտներին տրամադրված բյուջետային վարկերի վերադարձից ստացվելիք մուտքերի հաշվին:
Իսկ 79 մլրդ դրամը նախատեսվում է ներգրավել արտաքին աղբյուրներից, ինչն արդեն իսկ նշանակում է, որ ՀՀ պետական պարտքը եկող տարի ևս աճելու է։
Բյուջետային ուղերձում նշվում է, որ այս տարվա վերջում, ինչպես սպասվում է, ՀՀ պետական պարտքը կկազմի 5 մլրդ 866.5 մլն ԱՄՆ դոլար, իսկ 2017-ի վերջում, ըստ կանխատեսումների, այն կհատի 6 մլրդ դոլարի շեմն ու կկազմի 6 մլրդ 277 մլն դոլար։ Նշենք, որ այս տարեվերջի և եկող տարվա պարտքի հաշվարկները կատարվել են 1 ԱՄՆ դոլար=474.69 դրամ փոխարժեքով։

В 2017 году государственный долг РА превысит 6 млрд долларов: прогноз госбюджета
Государственный долг Республики Армения приблизился к отметке 5,5 млрд долларов. Проект госбюджета 2017 г. содержит некоторые прогнозы по части госдолга.
В бюджетном послании отмечается, что все еще значительными остаются средства, направляемые на финансирование дефицита госбюджета за счет льготных кредитов, получаемых от международных организаций (главным образом Всемирного банка) и иностранных государств.
Напомним, что по проекту госбюджета 2017 г. дефицит запланирован на уровне 2,8% от ВВП и составляет 150.1 млрд драмов. 47.3% дефицита (около 71.1 млрд драмов) предусматривается покрыть за счет внутренних источников, 79 млрд – за счет внешних, а это означает, что в будущем году государственный долг РА будет продолжать расти.
В бюджетном послании отмечается, что к концу этого года госдолг РА составит 5 млрд 866.5 млн долларов США, а к концу 2017-го, согласно прогнозам, превысит 6 млрд долларов, составив 6 млрд 277 млн долларов.