Աբորտի հիմքում ընկած է նախևառաջ մարդկանց տգիտությունը
Ոչ թե պետք է արգելել երեխայի սեռն իմանալը, ինչը նորմալ է, այլ պետք է հետևել, որ չկատարվեն անօրինական աբորտներ:
Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց ուռուցքաբան-գինեկոլոգ Վահե Տեր-Մինասյանը: Նա նշեց, որ 2002 թ.-ին ընդունվել է «Մարդու վերարտադրողական առողջության և վերարտադրողական իրավունքների մասին» օրենքը: Ըստ օրենքի 10-րդ հոդվածի` հղիության արհեստական ընդհատումը մինչև 12 շաբաթականը կատարվում է կնոջ դիմումի համաձայն: Այնուհետև արհեստական ընդհատումն արգելվում է: Հենց 12-րդ շաբաթականում են զարգանում երեխայի սեռական օրգանները, նա ընկալում է լույսը, ջերմությունը, քնում, արթնանում է, իսկ 14-րդ շաբաթականում արդեն երեխայի սիրտը օրական մղում է 24 լիտր արյուն:
Բժիշկը նշեց, որ անգամ մեկ անգամ աբորտ կատարած կինը չի կարող համարվել առողջ, և այն առաջացնում է լուրջ դժվարություններ: Նորմալ տղամարդու և կնոջ համար աբորտն անընդունելի է: Միաժամանակ այժմ կան բազմաթիվ հակաբեղմնավորիչներ, և պետք չէ հասցնել աբորտի: Վ. Տեր-Մինասյանի խոսքերով`աբորտը միակ բժշկական միջամտությունն է, որի մասնակիցներից մեկն իր օրգանիզմին հասցնում է շատ լուրջ վնաս, իսկ երկրորդը` զրկվում է կյանքի իրավունքից:
Իսկ ասուլիսի մյուս բանախոսը` Կոտայքի թեմի Ջրվեժի Սուրբ Կաթողիկե եկեղեցու հոգևոր հովիվ տեր Կյուրեղ քահանա Տալյանը, աբորտը որակեց որպես մարդասպանություն: Սա այն դեպքն է, երբ գործ ունեն անպաշտպան էակի հետ, որն անգամ լույս աշխարհ չի եկել: Ըստ նրա` սխալ է այն կարծիքը, թե պտուղը կնոջ օրգանիզմի մի մասն է, և նա կարող է վարվել պտղի հետ, ինչպես ցանկանում է: Պետք չէ աբորտը արդարացնել` ասելով, թե դա կնոջ իրավունքն է: Հոգևոր առաջնորդի կարծիքով` աբորտները մարդկանց «հաճույքների, վայելքի և սեռական սանձարձակության հետևանք են»:
Վ. Տեր-Մինասյանի կարծիքով` եթե աբորտը կատարվում է մոր կամ պտղի բժշկական խնդիրների հետևանքով, ապա կարող է լինել արդարացված: Նա նշեց, որ աբորտ անելը ոչ մի կնոջ համար հաճելի չէ, ինչ-որ մի բան դրդում է նրան դիմել այդ քայլին: Եթե առաջացել է աբորտի հարցը, ապա մեղավորները երկուսն են, դա միայն կնոջ մեղքը չէ: Իսկ աբորտի հիմքում ընկած է նախևառաջ մարդկանց տգիտությունը:
Վ. Տեր-Մինասյանը նաև նշեց, որ այսօր շատ են կատարվում դեղորայքային աբորտներ` տնային պայմաններում: Որոշ դեպքերում դրա հետևանքով կինը զրկվում է հետագայում երեխա ունենալու հնարավորությունից: Այդ դեղերը ազատ վաճառվում են դեղատներում, սակայն այլ դեպքերի համար են նախատեսված, պարզապես ունեն նաև նման հատկություններ: Միաժամանակ, Վ. Տեր-Մինասյանի կարծիքով, եթե այսպես շարունակվի` ընտանիքներում նախընտրեն ունենալ տղա երեխա, ապա տարիներ անց կլինեն դեմոգրաֆիական խնդիրներ` կգերակշռեն արական սեռի ներկայացուցիչները:
Տեր Կյուրեղ քահանա Տալյանը հավելեց, որ հասունացել է ժամանակը, երբ եկեղեցին պետք է հստակ արտահայտի դիրքորոշումը տարբեր հարցերի շուրջ, այդ թվում` աբորտների: Առկա բարոյական անկման պատճառը հոգևոր է, իսկ աբորտների խնդիրը ամբողջ հասարակության խնդիրն է:

В основе абортов лежит невежество
Не надо запрещать узнавать пол ребенка, это нормально, надо следить за тем, чтобы не проводились незаконные аборты. Об этом заявил сегодня на пресс-конференции гинеколог-онколог Ваге Тер-Минасян. Врач напомнил о том, что в 2002 г. в Армении был принят закон “О репродуктивном здоровье и репродуктивных правах человека”, согласно 10-ой статье которого искусственное прерывание беременности до 12 недель осуществляется на основе заявления женщины. После этого срока искусственное прерывание беременности запрещено. Именно на 12-ой неделе развиваются половые органы малыша, он воспринимает свет, тепло, спит, просыпается, а на 14-ой неделе сердце плода качает в сутки 24 литра крови.
По словам Тер-Минасяна, аборт – единственное медицинское вмешательство, один из участников которого наносит своему здоровью серьезный вред, а второй лишается права на жизнь.
Другой участник пресс-конференции, предводитель церкви сурб Катохике в Джрвеже Кюрех Талян, назвал аборт убийством, отметив, что в этом случае мы имеем дело с беззащитным существом, который не успел даже появиться на свет.
Вместе с тем врач отметил, что есть случаи, когда аборт проводится в связи с проблемами у матери или плода. В этих случаях искусственное прерывание беременности оправданно. По словам врача, если встал вопрос аборта, то виноваты в этом обе стороны. В основе аборта в первую очередь лежит невежество, подчеркнул Ваге Тер-Минасян. Он также отметил, что если в семьях будут продолжать предпочитать иметь ребенка мужского пола и в связи с этим  избирательно прерывать беременность, то через некоторое время мы столкнемся с серьезной демографической проблемой, когда будут преобладать представители мужского пола.
В свою очередь священник сказал, что пришло время, чтобы церковь четко выразила свою позицию по различным вопросам, в том числе –абортам. Причина морального упадка в обществе носит духовный характер, а проблема абортов касается всего общества, добавил отец Кюрех.