Վերաքննիչ քրեական դատարանը առանց Արարատ Խանդոյանի եւ նրա պաշտպանների քննել է վերաքննիչ բողոքը
«Սասնա ծռեր» խմբի անդամ Արայիկ Խանդոյանի եղբոր՝ Արարատ Խանդոյանի փաստաբան Արա Կարագյոզյանը «Հետք»-ին փոխանցեց, որ առանց իրեն եւ իր պաշտպանյալի Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Չիչոյանը քննել է իրենց՝ առաջին ատյանի կալանքի ժամկետը երկարացնելու դեմ բողոքի քննությունը։
Դատարանը դատական նիստը նշանակել էր հոկտեմբերի 12-ին, սակայն փաստաբանը ծանուցագիրը ստացել է հոկտեմբերի 13-ին՝ ժամ 17.00։ Դատական նիստին նաեւ ներկա չի գտնվել Արարատ Խանդոյանը, ով հոկտեմբերի 11-ին փաստաբանի՝ «Նուբարաշեն» ՔԿՀ այցի ժամանակ դիմում էր գրել՝ ցանկություն հայտնելով ներկա գտնվել դատական նիստին։
«Սպասում էի, որ դատական նիստ տեղի ունենար եւ այսօր զանգահարում եմ դատավորի օգնականին, ասում է՝ մենք արդեն անցկացրել ենք նիստը, դուք չեք ներկայացել։ Արարատ Խանդոյանի նկատմամբ սա հերթական եւ բացահայտ ճնշումն է, որով դատավորները ցույց են տալիս, որ ինչ ուզեն, կարող անել։ Բնականաբար սա քաղաքական պատվեր է»,-նշում է փաստաբանը։
Փաստաբանը տեղյակ չէ դատարանի որոշումից, սակայն ենթադրում է, որ մերժվել է իրենց ներկայացրած բողոքը։
Կարագյոզյան պատրաստվում է վճռաբեկ դատարան դիմել ինչպես կալանավորման, այնպես էլ ՄԻԵԿ-ի 6-րդ հոդվածի՝ արդար դատաքննության խախտման հիմքով։ Նաեւ դիմելու է դատարանների խորհուրդ՝ դատավորին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու պահանջով։ Սակայն համոզված է, որ այն չի կատարվի։
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 22-ին Խանդոյանին մեղադրանք էր առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 225 հոդվածի երկրորդ մասով, այն է՝ զանգվածային անկարգություններին մասնակցելը: Որպես խափանման միջոց էր ընտրվել երկամսյա կալանքը:

Апелляционный уголовный суд рассмотрел апелляционную жалобу в отсутствие Арарата Хандояна и его адвоката
Адвокат Арарата Хандояна, брата чена группы “Сасна црер” Араика Хандояна, сообщил Hetq.am, что судья Апелляционного уголовного суда Чичоян рассмотрел жалобу на продление срока ареста своего подзащитного в их отсутствие.
Судебное заседание было назначено на 12 октября, однако адвокат Ара Карагезян получил извещение 13 октября в 17.00. На заседании не было и Арарата Хандояна, хотя он во время свидания со своим адвокатом 11 октября изъявил желание присутствовать при рассмотрении жалобы.
“Сегодня я позвонил помощнику судьи, который сказал, что судебное заседание уже состоялось, вы не явились. Это очередной случай откровенного давления на Арарата Хандояна. Судьи показывают, что могут делать все, что захотят. Естественно, это политический заказ”,- отметил Ара Карагезян.
Адвокат не располагал информацией о решении суда, однако предположил, что поданная ими жалоба отклонена.
Карагезян собирается обратиться в Кассационный суд как по вопросу ареста своего подзащитного, так и в связи с нарушенияем статьи 6 Европейской конвенции о правах человека – нарушение права на справедливое судебное разбирательство. Он также намерен обратиться в совет судов с требованием привлечь судью к дисциплинарной ответственности, однако убежден, что это не будет сделано.
22 июля Арарату Хандояну было выдвинуто обвинение по ч.2 ст.225 УК РА – участие в массовых беспорядках. В качестве меры пресечения был избран 2-месячный арест.