Ժողովրդավարացման գործընթաց. Հայաստան
Ինչպե՞ս են Հայաստանի ժողովրդավարական բարեփոխումների վրա պրակտիկորեն անդրադառնում ԵՄ, ԵԽ, միջազգային այլ կազմակերպությունների գնահատականներն ու բանաձեւերը: Որո՞նք են եվրակառույցների` մեր երկրի ժողովրդավարացումն առաջ տանելու ամենագործուն լծակները:
Մինչեւ հիմա եվրոպական ինստիտուտները չեն ամաչել խոսել Հայաստանում եղած թերությունների մասին: Մեր երկրի պետական կառույցներն աշխատում են չստանալ բացասական գնահատականներ, եւ այդ իմաստով եվրոպական կառույցների գնահատականները դրական ազդեցություն են գործում: Բայց մեկ-մեկ էլ, մենք դա էլ գիտենք, այդ գնահատականները կողմնակալ են լինում: Օրինակ` նրանք հայտարարեցին, որ չեն ճանաչում ղարաբաղյան ընտրությունները: Պետք է գիտակցել, որ ցանկացած եվրոպական կառույց նախեւառաջ քաղաքական ինստիտուտ է, բնականաբանար, գնահատականները նաեւ սուբյեկտիվ են լինում: Հետաքրքիր է դիտարկել նաեւ գնահատականների ձեւավորման մեխանիզմը. եվրոպական ինստիտուտ է նաեւ ԵԽ Խորհրդարանական Վեհաժողովը: Հայաստանի վերաբերյալ այդ կառույցի ղեկավարի շուրթից հնչող ցանկացած գնահատական դրական չի լինելու:
Այդ ինստիտուտներն, իմ գնահատմամբ, այսպես թե այնպես դրական ազդեցություն թողնում են, որովհետեւ մարդիկ գալիս-գնում են, փորձում են դրական փոփոխություններ անել: Բացի նրանից, որ ուղղակի քաղաքական հայտարարություններ են արվում, նաեւ տեխնիկական օժանդակություն է ցուցաբերվում, դասընթացներ են անցկացվում: Հիմա նշանակվում են մոնիտորինգներ: Պետք է հասկանալ, որ ժողովրդավարությունը մեկ օրում չի ստեղծվելու: Նույնիսկ եթե առաջարկությունները միանգամից չեն իրականացվում, միեւնույն է` դրանք ի վերջո իրականացվում են: Այս ամռանը տեղի ունեցածը, երբ երկխոսության մշակույթ էր ձեւավորվում իշխանության եւ ընդդիմության միջեւ, այն նույն առաջարկն էր, որ եվրոպական կառույցներն արել են դեռեւս 2008 թ. մարտի 1-ից հետո: Երեք տարի տեւեց, բայց դա եղավ:
Լծակը մեր ցանկությունը պետք է լինի: Կան ծրագրեր, որոնցով Եվրամիությունը օժանդակություն է ցույց տալիս Հայաստանին: Կան պայմանական լծակներ: Օրինակ` Արեւելյան գործընկերության ծրագրի մեջ Վարշավայի գագաթնաժողովից հետո նոր մոտեցում կիրառվեց` ավելին ավելիի համար: Այսինքն` կտրվի ավելին, եթե արվի որոշակի պարտավորություն: Սա պայմանական լծակ կարելի է համարել:
Քանի՞ խորհրդարանական է ներկայացնում Հայաստանը ԵԽ-ում, ինչպե՞ս են ձեւավորվում այդ խմբերը, եւ կոնկրետ ի՞նչ են նրանք այնտեղ անում:
Ամեն խմբակցություն ունի իր ներկայության քվոտան: Պարտադիր ամեն մի կուսակցությունից այնտեղ կա ներկայացուցիչ: Բոլորը` եւ իշխող, եւ ընդդիմադիր կուսակցություններից ունեն ելույթների եւ իրենց կարծիքները ներկայացնելու իրավունք: Նրանք նաեւ մասնակցում են ԵԽ քաղաքական հայտարարությունների պատրաստմանը: Հասկանալի է, որ կան երկրներ, որոնք Եվրոպայի խորհրդի անդամ են շատ վաղուց, իսկ մեզ մոտ ինստիտուցիոնալ աշխատանքի այդ մշակույթը նոր է ձեւավորվում: Մեր երկրի թիմը դեռ ամբողջությամբ չի տիրապետում դիվանագիտական կապերի օգտագործման մեխանիզմներին: Բայց այն անում է ավելին, քան նախորդը: Այս թիմն առաջին անգամ էր, որ ոչ միայն պաշտպանվում էր, այլեւ` նախաձեռնում, եթե կար Ղարաբաղյան խնդրի վերաբերյալ հարց: Իմ պատկերացմամբ, Հայաստանում ժողովրդավարությունը պահանջարկ ունի: Հավատում եմ սրան, որովհետեւ տեղի է ունենում սերնդափոխություն: Նոր սերունդն ավելի է ձգտում ժողովրդավարության:
Ժուռնալիստների «Ասպարեզ» ակումբի խորհրդի նախագահ Լեւոն Բարսեղյան
Ինչպե՞ս են գործերը Հայաստանում մարդու իրավունքների պաշտպանության բնագավառում: Մեր երկրի իրավապաշտպան կազմակերպությունները համագործակցո՞ւմ են Օմբուդսմենի ինստիտուտի հետ: Ու՞մ են ավելի շատ դիմում քաղաքացիները` Օմբուդսմենի՞ն, թե՞ իրավապաշտպան կազմակերպություններին:
Իշխանությունները շարունակում են խախտել խոսքի ազատության, տեղաշարժման, արդար դատաքննության, հավաքների ազատության եւ մի շարք այլ հիմնարար իրավունքներ: Ընտրության իրավունքի խախտողներին ես համարում եմ ճակատագրի գողեր, որովհետեւ խոսքը գույքի, դրամի գողության մասին չէ, այլ` ապագայի գողության: Եթե թեկուզ մի քվե է փոխվում, նշանակում է, որ մարդկանց, համայնքի, պետության կյանքը փոխվում է: Իշխանությունն ավելի շատ ռեակտիվ գործունեություն է ծավալում մարդու իրավունքների խախտումները նվազեցնելու ուղղությամբ (այն էլ իրավապաշտպան կազմակերպությունների կամ անհատների ճնշման արդյունքում), քան` պրոակտիվ:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի հետ մի շարք իրավապաշտպան կազմակերպություններ, այդ թվում` մեր կազմակերպությունը, չի համագործակցում: Ինչպես նախորդ պաշտպանների գրասենյակների դեպքում էր, հիմա էլ պաշտպանի ինստիտուտի հետ համագործակցությունն արդյունավետ չի կարող լինել երկու պատճառով: Առաջին` այդ հաստատությունն էական ազդեցություն չի կարող ունենալ օրենսդրական իր լիազորությունների սահմանափակության հետեւանքով: Ակտիվ միջամտության իրավական հիմքեր այն չունի: Պաշտպանի գրասենյակը ես նմանեցնում եմ մի խոշոր հասարակակական կազմակերպության: Միակ դրական բանը գուցե արագ արձագանքման ռեսուրսն է, որին կարող ենք անմիջապես դիմել, եթե կա իրավունքի սահմանափակում որեւէ կառույցում: Մյուս պատճառը սուբյեկտիվ է. անձամբ ինձ հավատ չի ներշնչում այսօրվա պաշտպանի գործունեությունը: Ես համարում եմ, որ Հայաստանում իշխանությունը զավթված է, եւ երբ որեւէ մեկն ընդունում է իշխանությունը զավթողի հետ համագործակցության առաջարկը, ուրեմն միանում է զավթիչներին:
Ես վիճակագրություն չունեմ, բայց կարծում եմ, որ ընդհանուր առմամբ մարդիկ իրավապաշտպան կազմակերպություններին ավելի շատ են դիմում, քան մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակ: Կրկնեմ, որ անձամբ լուրջ հույսեր չեմ կապում այդ գրասենյակի հետ, բայցեւայնպես միշտ մեզ դիմած քաղաքացիներին տեղեկացնում եմ պաշտպանի գրասենյակին եւս դիմելու հնարավորության մասին: Դատելով այդ մարդկանց արձագանքներից` շոշափելի արդյունքների նրանք չեն հասնում իրենց գործերում: Մեր փորձը ցույց է տալիս, որ քաղաքացիները նախ եւ առաջ սոցիալական արդարության, ապա արդարադատության հարցերով են հիմնականում դիմում իրավապաշտպան կազմակերպություններին: Սակայն դա անում են վերջում, երբ բոլոր հնարավոր ռեսուրսները (եւ օրինական, եւ անօրինական) սպառած են լինում: Մեզ տարեկան 250-300 մարդ է դիմում:
Ունի՞ ժողովրդավարությունը պահանջարկ Հայաստանի հասարակության կողմից: Արդյո՞ք անդառնալի է երկրի ժողովրդավարացման գործընթացը:
Ես մարդկանց կողմից սեփական իրավունքի համար պայքարելու եռանդուն ջանքեր չեմ տեսնում, արտագաղթը նրանց համար միշտ ավելի նախընտրելի լուծում է: Ովքեր գիտեն, թե ինչ է ժողովրդավարությունը, զգում են դրա կարիքը:
Իմ գնահատմամբ, այսօր մեզանում կա լրջագույն նահանջ ժողովրդավարության ճանապարհից, դպրոցի տնօրեն, համայնքապետ դառնալու համար շատ շահեկան է հանրապետական լինելը: Իհարկե, կան ակտիվիստական շարժումներ, բայց դրանք ընդհանուր հասարակությունից անջատված են: Պետք է տեսնել, թե ինչպես են մարդիկ կրում հանրապետականի նշանը, դա դառնում է ինքնության մաս մեր հասարակությունում:
Ժողովրդավարությունը Հայաստանում ոչ մի դեպքում անդառնալի չէ: Հիմա այն պահն է, երբ մոտավոր ավտորիտարիզմը խորանում է, եւ եթե չլիներ ներքին մի շարք խմբերի եւ արտաքին որոշ գործոնների ազդեցությունը, ապա այդ ավտորիտարիզմը կարող էր ստանալ ավելի խորքային որակներ:
Ժողովրդավարություն Հայաստանում չի էլ եղել: 90-ականների առաջին 5-7 տարիներին կային հույսեր, որ մարդկանց լավ ապրելու հիմնական մեխանիզմը դառնալու է ժողովրդավարությունը: Հետո իշխանությունը սկսեց առաջ մղել այն թեզը, որ մեր տիպի երկրներում չի կարող լինել ժողովրդավարություն, որովհետեւ իբր մենք ազգային անվտանգության խնդիր ունենք, եւ դա հակասության մեջ է ժողովրդավարության հետ: Սա կեղծ վարդապետություն է: Իշխանության մեջ կան մարդիկ, որ այսպես էլ մտածում են, կան նաեւ մարդիկ, որոնք այդպես չեն մտածում: Բայց քանի որ վերեւներից այդպես են թելադրում, նրանք էլ շարունակում են այդ ծամոնը ծամել: Այնինչ ազգային անվտանգության երաշխիքը հենց ժողովրդավարությունն է:
Ի՞նչ դեր են խաղում եվրոպական կառույցները Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ժողովրդավարացման գործընթացում, երկու երկրներում ինչպե՞ս են իրականում լուծվում բարեփոխումների ու մարդու իրավունքների պաշտպանության խնդիրները, արդյո՞ք իսկապես երկու հասարակություններում կա ժողովրդավարության պահանջարկ: Այս մասին են հայաստանյան եւ ադրբեջանական չորս հասարակական կազմակերպությունների ղեկավարների հետ մեր զրույցները, որը ներկայացնում ենք ստորեւ:

Процесс демократизации Армении
Какую роль играют евроструктуры в процессах демократизации Армении? Насколько востребована демократия в обществе? Что в сухом остатке от деятельности правозащитных организаций Армении? На эти и другие вопросы по процессам демократизации в Армении и Азербайджане отвечали руководители четырех неправительственных организаций двух стран: Исполнительный директор Международного центра человеческого развития Теван Погосян и Председатель совета Клуба журналистов “Аспарез” Левон Барсегян (Армения), директор организации «Демократический  мониторинг» Фуад Гасанов и председатель «Клуба прав человека» Расул Джафаров (Азербайджан).
Исполнительный директор аналитического Международного центра человеческого развития Теван Погосян
-Как отражаются на практике демократических реформ Армении оценки и рекомендации ЕС, СЕ и других международных организаций? Каковы наиболее действенные рычаги у европейских структур для продвижения процесса демократизации в нашей стране?
- До сих пор все европейские институты без стеснения говорили о тех недостатках, которые есть в Армении. Полагаю, что государственные структуры Армении стараются не получать негативных оценок. В этом плане, оценки европейских структур оказывают позитивное воздействие, но, как мы все знаем, их оценки бывают и необъективными. Например, они заявили, что не признают выборов в Карабахе. Необходимо осознавать, что любой европейский институт - это, прежде всего, институт политический и, естественно, их оценки бывают субъективными. Интересен и сам механизм формирования оценок, например, такого европейского института как ПАСЕ  (Парламентская Ассамблея Совета Европы). Любая оценка касательно Армении, из уст руководителя этой структуры не будет положительной. По моей оценке, данные институты, так или иначе, имеют положительное воздействие, так как эти люди все же приезжают-уезжают, и пытаются сделать позитивные подвижки. Кроме чисто политических заявлений, которые  ими делаются, оказывается и техническая помощь, организуются курсы, семинары.
Надо понять, что демократия в один день не построится. Даже если их предложения не осуществляются сразу, то рано или поздно все же воплощаются в жизнь. Начиная с 2008 г. мы находимся в процессе законодательных реформ. Какая-то часть изменений в законе, была проведена достаточно быстро, а другая часть – медленней. Сейчас будут назначены мониторинги. Если даже какие-то реформы растягиваются на долгое время то, тем не менее, я уверен они будут осуществлены. Тот диалог между властями и оппозицией, что начался этим летом, когда стала формироваться культура диалога это, собственно, предложение европейских структур, сделанное после марта 2008-го года. Правда прошло три года с того времени, но все же это произошло.
Что касается рычагов воздействия, то рычагом должно, все же, стать наше собственное желание. Есть программы, в рамках которых Евросоюз оказывает Армении содействие. Существуют условные рычаги. Например, после Варшавского саммита, в Программе  Восточного партнерства стал применяться новый подход – больше за большее. То есть, будет предоставлено больше, если будут выполнены определенные обязательства. Это можно рассматривать как условный (непрямой) рычаг воздействия.
- Сколько парламентариев представляют Армению  в СЕ, как формируются эти группы и в чем конкретно заключается их практическая деятельность (представление интересов страны, истинной ситуации демократии в стране)?
- Каждая фракция имеет свою представительскую квоту. От каждой парламентской партии там, обязательно есть представитель. Каждый имеет право на выступления, и это означает, что свое мнение могут высказывать как представитель правящей партии, так и оппозиционных. Они также участвуют, в выработке политических заявлений Совета Европы. Понятно, что есть страны – давние члены СЕ и такие как наша, где такая школа, такая культура в качестве институциональной работы, стали формироваться лишь недавно. Команда нашей страны пока еще, не владеет в полной мере, механизмом использования дипломатических связей. Но нынешний состав делает больше, чем предыдущий. Впервые, наша команда не только защищалась, но и переходила в наступление когда, скажем, заходила речь о карабахской проблеме.  В моем представлении, демократия в Армении востребована, так как идет смена поколений. Новое поколение более стремится к демократии.
Председатель совета Клуба журналистов “Аспарез” Левон Барсегян
-  Как обстоят дела с защитой прав человека в Армении? Сотрудничают ли правозащитные организации нашей страны с Институтом Омбудсмена? К кому больше обращаются граждане, и по каким вопросам – к Омбудсмену или правозащитным организациям?
- Власти продолжают нарушать права на свободу слова, перемещения, справедливое судебное разбирательство, свободу собраний и ряд других основополагающих  прав человека. Тех, кто нарушает право выбора, я считаю ворами судеб, так как речь не о воровстве имущества или денег, а воровстве будущего. Если даже один отданный голос изменен, значит, изменяется жизнь людей, общины, государства.  Власти не прилагают существенных усилий для уменьшения нарушений в сфере прав человека; скорее это реактивная деятельность, под давлением правозащитных организаций или отдельных людей, чем проактивная. С офисом защитника прав человека ряд правозащитных организаций, в том числе и наша, не сотрудничают. Как с прежними омбудсменами, так и с нынешним, сотрудничество не может быть продуктивным, по двум причинам. Первая в том, что данная структура не может иметь сколь-нибудь существенного влияния, так как законодательно, ее полномочия весьма ограничены. Она не имеет правовых основ для активного вмешательства. Офис Омбудсмена я могу сравнить с крупной общественной организацией. Единственно положительной чертой является разве что, наличие ресурса быстрого реагирования, к чему можно непосредственно обратиться, в случае ограничения прав в какой-либо структуре. Другая причина личного свойства: лично мне, не внушает доверия, деятельность нынешнего защитника. Я полагаю, что в Армении власть захвачена и, когда кто-то принимает предложение сотрудничества со стороны захватчика, то он, фактически, примыкает к нему.
У меня нет статистических данных,  но полагаю что, в целом, люди больше обращаются в правозащитные организации, чем в офис Омбудсмена. Как уже отметил, лично я не связываю серьезных надежд с этим офисом но, мы всегда информируем обращающихся к нам о возможности, обратиться также туда. Судя по откликам этих людей, они не получают там существенного результата, по своим делам.
Мой опыт показывает, что граждане обращаются в правозащитные организации, прежде всего, с проблемами в области социальной справедливости, а также правосудия. Однако, они обращаются в самом конце процесса, когда все возможные ресурсы уже исчерпаны – как законные так и незаконные. Ежегодно, к нам обращаются 250-300 человек.
-  Является ли демократия в Армении востребованной со стороны общества, и необратим ли процесс демократизации в стране?
- Я не вижу со стороны людей активных усилий по борьбе за собственные права; для них всегда более предпочтительным решением проблемы, является эмиграция. Те, кто знают, что такое демократия, чувствуют в ней необходимость.
По моим оценкам, сейчас мы испытываем существенный отход от пути демократизации: если хочешь стать директором школы или руководителем общины и т.д., выгодно быть республиканцем (членом правящей Республиканской партии Армении – от ред.). Конечно, есть активистские движения, но они оторваны от общества в целом. Надо видеть, как люди носят значок республиканца; в нашем обществе это уже становится частью идентичности.
Нельзя сказать, что демократия в Армении, имеет необратимый характер. На данной стадии, происходит углубление авторитаризма, и если бы не наличие  некоторых групп внутри страны и влияние некоторых факторов извне, то нынешний авторитаризм мог бы обрести уже более глубинные качества.
А демократии в Армении, и не было. Первые 5-7 лет 90-х годов, были надежды, что основным механизмом улучшения жизни людей, станет демократия. Потом власти стали продвигать тезис о том, что, в странах типа нашей, демократии быть не может, так как у нас есть серьезная проблема безопасности страны, и это вступает в противоречие с демократией. Это – ложные проповеди. Во власти есть люди, так думающие, и такие, кто думают иначе. Но так как это диктуется сверху, все продолжают жевать эту резину. На самом деле, гарантией национальной безопасности является именно демократия.