«Քյուրքչյան» հրատարակչություն. «երկու ոտքով խրված հողում»
Բարձրահարկ շենքի ոչ այնքան մեծ սենյակում իրերը կոկիկ դասավորված են: Դժվար է գտնել ավելորդ իր. փայտյա մեծ սեղան, նստարան, աշխատասեղան, գրքեր… Այստեղ է գտնվում «Քուրքչյան» հրատարակչությունը, որտեղ ընտանիքով աշխատում են դիզայներ Արմեն Քուրքչյանն ու երկու դուստրերը:
Մոտ 10 տարի հրատարակչությունը կոչվում էր «Քրաֆտոլոջի», 2015-ին վերանվանվեց՝ դառնալով «Քյուրքչյան»:
Սոնա Քյուրքչյանը զրույցից առաջ ցույց է տալիս քիվերը, պատշգամբի, նստարանի եզրերի երկաթե ձողերը: Դրանք հոր՝ Արմեն Քուրքչյանի պատրաստածն են: Սենյակում հանգստություն կա: Սոնան ասում է՝ դա հայրիկից է գալիս:
Սոնան քչախոս է, ասում է դեռ ինքը քիչ թե շատ խոսում է, հայրն առհասարակ հրապարակային խոսքից խուսափում է: Սեղանին է դնում իրենց հրատարակած գրքերը: Հերթով թերթում ենք դրանք և զրուցում: Աշխատանք լինի, անենք, բայց չխոսենք: Սա Քուրքչյանների մոտեցումներից մեկն է: «Հայրս գործի վարպետ է»,- ավելացնում է Սոնան:
Տպագրած գրքերի հասույթը բավարարում է հրատարակությամբ զբաղվելու համար: Սոնան ասում է, որ նպատակ չունեն մրցակցելու, մեծ մասշտաբով գրքեր չեն հրատարակում: Գրահրատարակության ոլորտում մնալը հեշտ չէ: Ասում է՝ մեծ հրատարակչությունները նաև հովանավորներ են գտնում, ֆինանսավորողներ, բայց դա էլ ճարպկության հարց է: Իրենք առայժմ որևէ մեկին չեն դիմել: Գրահատարակության ոլորտի խնդիրները լուծելու մասին մշակույթի նոր նախարարի խոսքերի վերաբերյալ էլ նշում է, որ առայժմ պարզ չէ, թե ինչ են անելու, որտեղից են սկսելու:
Փոքր հրատարակչությունն առայժմ «ապրում» է Արմեն Քուրքչյանի երեք գրքերի շնորհիվ: Դրանք հետաքրքրություն ունեն նաև Հայաստանից դուրս:
2010-ին «Քրաֆտոլոջին» հրատարակել է Ա. Քուրքչյանի «Հայկական զարդարվեստ» գիրքը: Այն սպառվելուց հետո վերահրատարակել են: Գիրքը կիրառական նշանակություն ունի: Միջնադարյան մոտ 2000 զարդանախշեր են զետեղված գրքում, որոնք լուսանկարել են Հայաստանում, Արցախում և Արևմտյան Հայաստանում: Աշխատանքն արվել է լուսանկարիչ Հրայր Բազեի հետ միասին:
Այնուհետ Արմեն Քուրքչյանը հրատարակել է «Հայկական զարդատառը», որտեղ միջնադարյան մատյաններից հայերեն տառերն են ընդգրկված: Երրորդը՝ «Հայկական դրոշմազարդն» է: Միջանդարյան մատյանների կտորե կազմերի նմուշներն են, որոնք հրատարակիչները գրաֆիկայի են վերածել: Սոնան ասում է, այսօր տարազների վրա հաճախ տեսնում ենք թուրքական զարդանախշեր, որոնք հայկական ենք անվանում, մինչդեռ մեր պապերն այնպիսի զարդանախշեր են արել, որոնց մասին մասին մոռացել ենք:
Դուստրը պատմում է, որ նախքան գրքեր հրատարակելը հայրը հայկական մանրանկարչությամբ էր հետաքրքրված: Գրքեր էր ձևավորում Ֆրանսիայի համար: Ըստ նրա՝ երեք գրքերը հայկական մշակույթի մոռացված արժեքները պահպանողներն են: Հիմա մտածում են այդ գրքերի մասին տեղեկացնել համաշխարհային նորաձության դեմքերին:
Գիրքը նաև գրավիչ ձևավորում պետք է ունենա՝ Սոնայի կարծիքով: «Քյուրքչյանը» վերահրատարակել է Վարդան Այգեկցու և Մխիթար Գոշի առակները, ինչպես նաև Սոնայի թարգմանությամբ երկու գիրք Ջիբրան Խալիլ Ջիբրանից: Լիբանանցի գրողի գրքերի համար Սոնան դժվարությամբ գտել է նուրբ թավշյա թուղթ: Ասում է, որ թուղթն էլ իր հերթին է տրամադրում ընթերցանության:
Քուրքչյանները համադրում են ճարտարապետությունը, մանրանկարչությունը, թարգմանչական արվեստը: Հնարավորություն ունենալու դեպքում պատրաստ են ընդլայնել ոչ միայն աշխատակազմը, այլև գրքերի հրատարակությունը: Նպատակներից մեկն էլ սեփական գրախանութ ունենալն է, որտեղ կվաճառեն նաև Արմեն Քուրքչյանի պատրաստած հուշանվերները: Սոնան ցույց է տալիս նաև գունազարդման գրքերը: Դրանք կոչվում են «գույն տուր կյանք առ», որոնք, Սոնայի կարծիքով, հանգստացնում են նյարդերը, մեդիտիացիայի ազդեցություն ունեն:
Արմեն Քուրքչյանը ճարտարապետ Ստեփան Քուրքչյանի և քանդակագործ Ռուզան Քյուրքչյանի որդին է: Ս. Քյուրքչյանի ճարտապետական գործերից են Երևանում Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տունը, մետրոպոլիտենի «Երիտասարդական» կայարանը, մայրաքաղաքի Ս. Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցին, Վարդան Մամիկոնյանի, Հովհաննես Այվազովսկու հուշարձանների պատվանդանները:
Կամերային երաշտության տան հարակից տարածքը, որտեղ գտնվում է նաև Ռ. Քյուրքչյանի «Վերածնունդ» քանդակը, սրճարանապատեցին: Սոնան ասում է՝ նյարդայնանում և միևնույն ժամանակ ցավ է ապրում, որ Երևանը կորցրել է ճարտարապետական դիմագիծը: Ասում է, ախր մենք ուրիշ քաղաք կարող էինք ունենալ, իսկ այսօր քանդում են մշակութային արժեքները, կառուցվում են «պլպլան կաֆելով» շենքեր: Փոխարենն աշխարհում մտածում են օրգանիկ ճարտարապետություն ստանալու մասին:
«Եթե մի օր ինձ տային պատասխանատվություն քաղաքը սիրունացնելու, կքանդեի ինչ կա-չկա, ինչ սարքել են վերջին տարիներին… Ու փոխարենը կվերականգնեի հայկականը»,- նշում է Սոնան:
Նրա հորաքույրն ու քույրն էլ ճարտարապետներ են: Սոնան լեզվաբան է, երկու տարի լրագրության դասեր է անցել: Արդեն երկու տարի աշխատում է «Քուրքչյան» հրատարակչությունում: Անգլերենից թարգմանել է Ջիբրանի «Խենթն» ու «Մարգարեն», որոնք հրատարակել են այս տարի:
Ասում է, որ Խալիլ Ջիբրանը մտածելու հսկա տարածություն է ստեղծում: Դրանք այն գրքերից չեն, որոնք կարելի է կարդալ արագ ու մի կողմ դնել: Ըստ Սոնայի՝ դրանք բոլորի համար են, խոսում են սիրո, ազատության, մահվան մասին: Դրանք, կարծես, լավ գինու պես են, որոնք հանգիստ պետք է կարդալ ու մտածել սեղմ շարադրանքի տակ թաքնված խորը մտքերի մասին:
«Մեր հիմնական խնդիրը, կարծում եմ, երկրի աղքատ վիճակն է: Գիրք ենք տպագրում, մարդկանց մի խումբ կա, որ ուզում է ձեռք բերել, բայց դրա հնարավորությունը չունի: Դա է հիմնական խնդիրը, աղքատություն է երկրում, մարդկանց մոտ գրքի փող չի մնում»,- ասում է երիտասարդ հրատարակիչը:
Քուրքչյանները հրատարակչության ոլորտում իրենց սկզբունքներն ունեն: Սոնան նշում է. «Ուղղակի ծախվելու համար գիրք չենք անի: Եթե հենց հիմա մի գիրք տպագրենք, որն ունենալու է միլիոններով վաճառք, բայց արժեք չի ներկայացնում, ամոթ է դա անելը, չեմ անի, պապան էլ հաստատ չեն անի»:
Հակադարձում եմ, որ եթե միլիոնավոր վաճառք լինի, ենթադրելի է, որ միլիոնավորները հավանել են այդ գիրքը: Սոնան ժպտում է, ասում է, բայց իրենց կարծիքով՝ եթե այդ գիրքը արժեք չունի, մնացածն էական չէ:
«Երկու ոտքով պինդ-պինդ խրված եմ Հայաստանի մեջ, և կարծում եմ՝ ամեն մեկս մեր տեղում պարտավոր ենք ինչ-որ բան անել, որ վիճակը շտկվի: Եթե ամեն մեկս մեր կողքի փոքր հատվածը մաքրի, գեղեցկացնի, կտեսնեք, թե ինչ կկատարվի: Ինչքա՞ն կարող է շարունակվել այս ուտող, գռփող գեղցիների ժամանակը»,- ասում է Սոնան:

Издательство “Кюркчян”: “Мы корнями вросли в Армению”
В небольшой комнате в многоэтажке все вещи аккуратно расставлены. Здесь нет ничего лишнего: большой деревянный стол, скамейка, письменный стол, книги… В этом помещении размещается издательство “Кюркчян”, где работают архитектор-дизайнер Армен Кюркчян и двое его дочерей.
На протяжении 10 лет издательство называлось “Крафтолоджи”, но в 2015 году оно было переименовано в “Кюркчян”.
В комнате царит спокойствие. По словам Сона, это идет от отца.
Сона немногословна, но оказывается, что ее отец вообще не любит говорить на людях. Она кладет на стол изданные ими книги. Я перелистываю их и одновременно веду беседу. “Предпочитаем больше работать, чем говорить” – это один из подходов Кюркчянов.
Денег, вырученных от продажи изданных книг, хватает на то, чтобы заниматься издательским делом. Оставаться в этой сфере нелегко, уверяет Сона. Крупные издательства ищут спонсоров, но это вопрос умения. Кюркчяны пока ни к кому не обращались. Касаясь обещаний нового министра культуры решить проблемы в сфере книгоиздательства, Сона отметила, что пока неизвестно, какие шаги будут предприняты, с чего начнут.
Маленькое издательство сегодня “живет” благодаря трем книгам Армена Кюркчяна. Они вызвали интерес не только в Армении, но и за ее пределами.
В 2010-ом “Крафтолоджи” издало тысячным тиражом книгу А.Кюркчяна “Искусство армянского орнамента”. После того, как весь тираж разошелся, книгу переиздали. Она имеет прикладное значение – в ней представлены около 2000 средневековых орнаментов, снимки которых сделаны в Армении, Арцахе и Западной Армении. Книга – плод совместной работы с фотографом Грайром Базе.
Затем Армен Кюркчян выпустил книгу “Армянские орнаментальные буквы”, в которой представлены буквы из средневековых армянских книг.
И, наконец, третья книга – “Армянские набивные ткани”. В ней собраны образцы тканевых обложек средневековых книг, превращенных издателями в графику. По словам Сона, сегодня на национальных костюмах часто можно увидеть турецкие узоры, которые называют армянскими. Между тем узоры, созданные нашими дедами, преданы забвению.
Перед тем, как издать эти книги, Армен Кюркчян увлекался армянской миниатюрой, оформлял книги для Франции. Созданная им “трилогия” позволит сохранить забытые ценности армянской культуры. Сейчас Кюркчян собирается познакомить со своими работами известных представителей мировой моды.
Сона считает, что в книге привлекательным должно быть и ее оформление. Издательство “Кюркчян” переиздало басни Вардана Айгекци и Мхитара Гоша, а также две книги Джебрана Халиля Джебрана в переводе Сона Кюркчян. Для книг ливанского писателя она с трудом нашла тонкую бархатную бумагу. Бумага, по мнению Сона, тоже настраивает на чтение.
Кюркчяны сочетают архитектуру, миниатюру и переводческое искусство. Если найдутся спонсоры, то они готовы расширить не только состав сотрудников, но издательскую деятельность. Одна из целей издателей – иметь собственный книжный магазин, в котором будут продаваться также сувениры, созданные Арменом Кюркчяном. Сона показывает книги для раскрашивания под названием “Дай цвет, возьми жизнь”. По словам моей собеседницы, они успокаивают нервы и действуют как медитация.
Армен Кюркчян – сын архитектора Степана Кюркчяна и скульптора Рузан Кюркчян. В числе работ С.Кюркчяна - Дом камерной музыки имени Комитаса, станция метро “Еритасардакан”, церковь сурб Григор Лусаворич, памятники Вардану Мамиконяну и Ованнесу Айвазовскому.
На территори Дома камерной музыки установлена скульптура Рузан Кюркчян “Возрождение”, однако сейчас вокруг скульптуры появились многочисленные кафе. Сона очень переживает из-за того, что Ереван утратил свой архитектурный облик. А ведь мы могли бы иметь совсем другой город, но сегодня разрушаем культурные ценности, строим здания из “блестящего кафеля”, хотя во всем мире уже думают об органической архитектуре, говорит Сона.
“Если когда-нибудь мне поручат сделать наш город красивее, я разрушу все, что было построено в последние годы, а взамен начну возрождать все армянское…”
Тетя и сестра Сона тоже архитекторы. Сама она лингвист, два года брала уроки журналистики, сейчас работает в издательстве “Кюркчян”. Сона перевела с английского призведения Джебрана “Пророк” и “Сумасшедший”, которые вышли в свет в этом году.
Джебран создает огромное пространство для размышлений. Его книги нельзя прочесть залпом и отложить в сторону. В них говорится о любви, свободе, смерти. Эти книги как хорошее вино, в них надо вникать, размышляя о скрытых за сжатым изложением глубоких мыслях, утверждает Сона.
“Я думаю, что наша основная проблема – это царящая в стране бедность. Есть группа людей, которые хотят покупать издаваемые нами книги, но не имеют возможности. В этом главная проблема. У людей не остается денег на книги…” - говорит молодой издатель.
В издательском деле Кюркчяны придерживаются определенных принципов: “Мы не станем печатать книгу только ради того, чтобы она продавалась. Нам будет стыдно, если мы издадим книгу, которая разойдется миллионным тиражом, но ничего из себя представлять не будет. Я не стану этого делать, и папа тоже точно этого не сделает”.
“Мы корнями вросли в Армению, и я думаю, что каждый из нас обязан сделать что-нибудь на своем месте, чтобы ситуация улучшилась. Если каждый из нас украсит окружающее его место, то вы увидите, что произойдет. Сколько еще может длиться время зажравшихся, хапающих деревенщин…” – говорит Сона.