«Այդ վերելակից այդքան բողոքներ չեն եղել, հիմա դեպք է, եղել է»,-ասում է համատիրության նախագահը
Հոկտեմբերի 30-ին՝ ժամը 09:50-ին, արտակարգ իրավիճակների նախարարությունն ահազանգ էր ստացել, որ Երևանի Խաղաղ Դոնի փողոցի թիվ 23 շենքի վերելակի վերին հատվածի և 6-րդ հարկի հատակի միջակայքում արգելափակվել են 1954թ. ծնված Ռ.Դ.-ի ստորին վերջույթները։
Տուժածը ծայրահեղ ծանր վիճակում տեղափոխվել էր «Էրեբունի» բժշկական կենտրոն։ Բժշկական կենտրոնի գործադիր տնօրեն Միքայել Մանուկյանը «Հետք»-ի զրույցում հայտնեց, որ տուժածի առողջական վիճակը դեռևս մնում է ծանր, գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, միացված է արհեստական շնչառության սարք։
«Կինն ունի կողերի կոտրվածք, թոքի սալջարդ և սրունքի բաց կոտրվածք, որի կապակցությամբ երեկ վիրահատվել է և դեռևս գտվում է ծանր վիճակում։ Այս պահին նրա կյանքին վտանգ է սպառնում»,-նշում է բժշկական կենտրոնի տնօրենը։
Տնօրենը դժվարացավ հայտնել, թե երեկվանից տուժածի առողջական վիճակում դրական փոփոխություն գրանցվել է, թե ոչ, քանի որ տուժածի ստացած վնասվածքները գնահատում է «բավականին լուրջ»։
Ասում է, որ չի կարող ասել, թե կնոջ կյանքին վտանգ չի սպառնում և ամեն ինչ լավ է։ Երբ բժիշկները կկարողանան տուժածի առողջական վիճակը կայունացնել, անջատելով արհեստական շնչառության սարքը և նրան հիվանդասենյակ տեղափոխելով, այդ ժամանակ Մանուկյանը հստակ կհաղորդի կնոջ ապաքինման ժամկետը։
Խաղաղ Դոնի փողոցի թիվ 23 շենքը «Արգիշտի» համատիրության ենթակայության ներքո է։ Մեզ հետ զրույցում համատիրության նախագահ Շուշանիկ Քալանթարյանը պարզաբանեց, որ վերելակը սպասարկում է իրենց համատիրությունը։ Իր հաղորդմամբ՝ այս տարվա ընթացքում մեկ անգամ այդ վերելակի շարժիչը «վառվել էր», փոխել են, այլ բողոքներ այդ վերելակի աշխատանքից չեն ունեցել։
«Այդ վերելակից այդքան բողոքներ չեն եղել։ Հիմա դեպք է, եղել է»,-ասում է համատիրության նախագահը։
Ըստ Քալանթարյանի՝ ամեն շաբաթ համատիրության հսկողության տակ գտնվող վերելակները ստուգվում են: Համատիրության նախագահը հավաստում է, որ վթարված այդ վերելակը վերջին անգամ նախորդ շաբաթ է զննության ենթարկվել, նրա աշխատանքում ամեն ինչ նորմալ է եղել։
Նախագահը հավելում է, որ այս պահին ևս այդ վերելակը աշխատում է, սակայն նրանք արգելել են շահագործել այն, մինչ փորձագետները զննության չենթարկեն։
Քալանթարյանը դեռևս տեղակ չէ վերելակի անսարքությունից, ասում է՝ մասնագետ չէ, որ իմանա, թե ինչ անսարքություն է եղել վերելակի աշխատանքում, մինչ մասնագետները չստուգեն, չտան մասնագիտական եզրակցություն, չի կարող նշել դրանում եղած թերությունները։
Համատիրության նախագահի փոխանցմամբ՝ «Արգիշտի» համատիրությունն իր ենթակայության ներքո 82 վերելակ ունի։ Նրա մոտավոր հաշվարկներով, ընդհանուր առմամբ, այդ վերելակների ընթացիկ սպասարկման համար ամսական գրեթե 400 հազար դրամ է տրամադրվում, և 2016-ի առաջին ինը ամսիներին համատիրությունը վերելակների ընթացիկ ստուգման համար գրեթե 3 միլիոն դրամ գումար է հատկացրել։
Դեպքի վայրում երեկ նաև ներկա է գտնվել ԱԻՆ-ի «Տեխնիկական անվտանգության ազգային կենտրոն›› ՊՈԱԿ փորձագետը: ՊՈԱԿ-ի իրավաբան Մհեր Սահակյանը փոխանցեց, որ ժամեր առաջ ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Աշոտ Պետրոսյանի հրամանով ստեղծվել է փորձագիտական հանձնաժողով, որը դեպքի վայրում քննություն է իրականացնում, արդյունքները կհրապարակվեն դրա ավարտից հետո
(փորձագիտական քննությունը տևում է չորս օր)։ Նախարարությունը դեռևս տեղեկատվություն չունի, թե վերելակի աշխատանքում ինչ անսարքություն է եղել և եզրակացություն կտա՝ միայն փորձագիտական քննության արդյունքներին ծանոթանալով։

Председатель кондоминиума: “Жалоб на этот лифт было немного. Ну произошел такой случай, что поделаешь…”
Утром 30 октября в МЧС РА поступил сигнал о том, что в доме номер 23 по улице Тихого Дона в Ереване между верхним отсеком лифта и шестым этажом заблокированы нижние конечности Р.Д., 1954 г.р.
Пострадавшая была доставлена в медцентр “Эребуни” в крайне тяжелом состоянии. Исполнительный директор медцентра Микаел Манукян сообщил Hetq.am, что состояние здоровья пострадавшей остается тяжелым, она находится в реанимационном отделении, подключена к аппарату искусственного дыхания.
“У женщины переломы ребер, ушиб печени, открытый перелом голени, в связи с чем ей была проведена операция. Она все еще находится в тяжелом состоянии. На данный момент ее жизни угрожает опасность”,- сообщил директор медцентра.
Здание номер 23 находится в ведении кондоминиума “Аргишти”, которое и обслуживает лифт в этом доме, сказала председатель кондоминиума Шушаник Калантарян. По ее словам, в этом году мотор лифта вышел из строя, пришлось его заменить. После этого жалобы не поступали.
“Жалоб на этот лифт было немного. Ну произошел такой случай, что поделаешь…” – сказала председатель кондоминиума.
Ш.Калантарян уверяет, что находящиеся под контролем кондоминиума лифты проходят проверку каждую неделю. В последний раз лифт в доме номер 23 осматривался на минувшей неделе, работал он нормально, сказала председатель.
По ее словам, в настоящее время лифт работает, но они запретили его эксплуатировать до тех пор, пока эксперты не проведут осмотр.
Шушаник Калантарян пока не знает, какая неисправность возникла в работе лифта. Специалистам предстоит провести проверку и дать заключение.
В ведении кондоминиума “Аргишти” находятся 82 лифта. По приблизительным подсчетам председателя кондоминиума на их текущее обслуживание выделяется около 400 тысяч драмов в месяц. За первые девять месяцев 2016 г. кондоминиум выделил на текущие проверки лифтов почти 3 млн драмов.
Вчера на месте происшествия побывали эксперты ГНКО “Национальный центр технической безопасности” МЧС РА. Юрист ГНКО Мгер Саакян сообщил, что несколько часов назад по приказу директора ГНКО АшотаПетросяна была создана экспертная комиссия, которая проводит на месте изучение, результаты будут опубликованы через четыре дня. МЧС пока не располагает сведениями о том, какая неисправность возникла в работе лифта. Заключение будет представлено после ознакомления с результатами экспертного изучения.