Հայաստանից ու ԱՄՆ-ից՝ սիրիահայերին. նյութական օգնություն, տեղափոխություն, աշխատանք
Րաֆֆի Քենդերջյանը Լոս Անջելեսից օրեր առաջ է եկել Հայաստան: Նա «Սիրիահայության շտապ օգնության ֆոնդի» (SARF- Syrian Armenian Relief Fund) ատենապետն է: Ֆոնդը հիմնադրվել է 4 տարի առաջ, բաղկացած է Կալիֆոռնիայում գործող 10 կազմակերպություններից: Նպատակը միացյալ ջանքերով սիրիահայերին օգնելն է:
Րաֆֆին ասում է, որ Կալիֆոռնիայում բնակվող հայերը սիրիահայերին օգնելու համար 2 միլիոն դոլարից ավելի գումար են փոխանցել: Այդ գումարի առյուծի բաժինը լոսանջելեսահայությանն է: Գումարն անմիջապես չի փոխանցվում սիրիահայ ընտանիքներին, ուղարկում են Հալեպում գործող «Սիրիահայության շտապ օգնության և վերականգնումի մարմնին», որն էլ բաշխում է՝ ըստ կարիքների:
Ինչպե՞ս է ծախսվել ավելի քան 2 մլն դոլարը
Րաֆֆի Քենդերջյանն ասում է, որ Կալիֆոռնիայի հայերի կողմից Սիրիա ուղարկվող գումարը 4 ուղղություններով է ծախսվում: Օգնության առաջին ուղղությունը Սիրիայում, մասնավորապես՝ Հալեպում գործող հայկական դպրոցներն են: Այսօրվա տվյալներով՝ 5-6 դպրոց է գործում քաղաքում, նախկինում այդ թիվը կրկնակի մեծ էր: Աշակերտների թիվն էլ նվազել է, դպրոցներ կան, որոնք միախմբվել են:
Զրուցակիցս շեշտում է, որ ինչ թիվ էլ ասեն, բնականաբար, այն հստակ չի կարող լինել, հետևաբար նշվող թվերը մոտավոր են: Ներկայում Հալեպի հայկական դպրոցներ է հաճախում 2000-3000 աշակերտ: Ամերիկահայության ուղարկած գումարների շնորհիվ հայկական դպրոցներն անվճար են գործում, նաև ուսուցիչների աշխատավարձերն ու դպրոցի ընդհանուր ծախսերն են վճարում:
Երկրորդ ուղղությունը հայ վիրավորներին օգնությունն է: Նրանց բուժումը կազմակերպվում է տեղում, կատարվում են նաև սրտի վիրահատություններ: Զրուցակիցս նշում է, որ բժիշկների թիվը ևս նվազել է Հալեպում: Ասում է, որ եթե ընտանիքները չեն կարողանում հոգալ զոհվածների հուղարկավորության ծախսերը, իրենք օգնում են:
Ծախսերի երրորդ և չորրորդ ուղղությունը վնասված բնակարանների վերականգնումն ու սննդի ապահովումն է:
Սիրիայից հայերի տեղափոխության մասին Րաֆֆին ասում է, որ իրենց հիմնադրամի քաղաքականության մեջ չի ներառվում այդ կետը, բայց քանի որ իրավիճակը Հալեպում անընդհատ փոխվում է, հնարավոր է նաև փոփոխություն լինի իրենց մոտեցումներում: Նշում է, որ հայաստանյան մի քանի կազմակերպությունների հետ համատեղ 1 տարի վճարել են Հայաստան եկած սիրիահայերի բնակարանային վարձի 50 տոկոսը (օգնությունը ստացածների թիվը դժվարանում է հիշել): «Աշխարհում հայերը 10 միլիոն են: Ուր ալ որ տագնապ կեցած է հայու մը, մենք հասած ենք իբրև հայեր, և չեմ խոսում այստեղ Լոս Անջելեսի հայերի, պարսկահայերի, լիբանանահայերի, կանադահայերի մասին... Սա մեր քույրերի և եղբայրների հարցն է: Եվ մեր օգնությունները շատ ավելի պետք է բազմապատկենք»,- նշում է նա: Ավելացնում է, որ չեն կարող գնալ պայքարել Հալեպում, կոնտեյներներով սնունդ ուղարկել, միակ բանը, որով այսօր կարող են օգնել, գումարն է:
Ավելի քան 20 հազար սիրիահայ տեղափոխվել է Հայաստան, 2500-ը՝ աշխատանք գտել
«Հետքը» գրավոր հարցեր էր ուղարկել նախարարությանը, որոնց պատասխանները ներկայացնում ենք ամբողջությամբ: Հարցերին պատասխանել է ՍՆ աշխատակազմի ղեկավար Ֆիրդուս Զաքարյանը:
-Ի՞նչ քայլեր են արվում սփյուռքի նախարարության կողմից՝ հալեպահայերին Հայաստան կամ այլ երկիր տեղափոխելու համար:
-Սիրիական համակարտության սկզբից ՀՀ կառավարությունը որդեգրել է դիրքորոշում, ըստ որի՝ օգնել սիրիահայերին թե՛ Հայաստանում և թե՛ Սիրիայում: Նախարարությունն ամենօրյա կապի մեջ է գտնվում Դամասկոսում ՀՀ դեսպանության, Հալեպում ՀՀ հյուպատոսության, Սիրիայում հայ ազգային իշխանությունների, «Սիրիահայության շտապ օգնության և վերականգնումի մարմնի» ներկայացուցիչների հետ՝ երկրում և համայնքում տիրող իրավիճակին, մեր հայրենակիցների կարիքներին ծանոթանալու և ըստ անհրաժեշտության քայլեր ձեռնարկելու համար: Սիրիայից հայերի տեղափոխությունը չի կատարվում զանգվածային ձևով, քանի որ անվտանգության հարցը երաշխավորված չէ:
Անցնող տարիներին Հայաստանի Հանրապետություն են տեղափոխվել 20 հազարից ավելի սիրիահայեր (մինչև պատերազմը Սիրիայի հայ համայնքը կազմում էր շուրջ 70 հազար մարդ- հեղ.), որոնց կրթական, մշակութային, սոցիալական, առողջապահական, բնակարանային, զբաղվածության հիմնահարցերով ամեն օր զբաղվում է նախարարությունը՝ համագործակցելով պետական մարմինների, միջազգային կառույցների, ՄԱԿ ՓԳՀ-ի, համահայկական, հասարակական, բարեգործական կազմակերպությունների, անհատ բարերարների հետ:
Այս տարվա ընթացքում մինչև սեպտեմբերի 30-ը Հայաստան է եկել 428 սիրիահայ, իսկ հոկտեմբերի 30-ի դրությամբ՝ 68 հոգի:
-Արդյո՞ք ստացել եք հալեպահայերից խնդրագրեր տեղափոխության համար: Եթե այո, ապա քանի՞ խնդրագիր եք ստացել, քանիսի՞ն է ընթացք տրվել:
-Մինչև վերջերս սիրիահայերը չեն դիմել ՀՀ սփյուռքի նախարարություն, այլ Հալեպում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսության միջոցով ստացել են ՀՀ մուտքի արտոնագրեր՝ Սիրիայից Հայաստան տեղափոխվելու համար: Հալեպի՝ սեպտեմբերի 30-ի հրթիռակոծությունից հետո Դամասկոսում ՀՀ դեսպանաության և Հալեպում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսության միջոցով Հայաստան տեղափոխվելու երկու ընտանիքի պաշտոնական դիմումներ են ստացվել ՀՀ սփյուռքի նախարարություն, որոնց ընթացք է տրվել:
-2015 թ.-ից մինչ օրս քանի՞ հալեպահայ է եկել Հայաստան, և քանի՞սն են եկել նախարարության աջակցությամբ:
-2015-ի հունվարից առ այսօր Սիրիայից Հայաստան է տեղափոխվել շուրջ 1250 սիրիահայ: Սիրիահայերը Հայաստան են տեղափոխվում Սիրիայում հայ համայնքային կառույցների, ՀՀ դեսպանության և գլխավոր հյուպատոսության, ինչպես նաև ՀՀ սփյուռքի նախարարության համակարգմամբ՝ համահայկական, հասարակական, բարեգործական կազմակերպությունների, անհատ բարերարների աջակցությամբ: Այս հարցում սփյուռքում գործող մի շարք կազմակերպություններ բավականին ակտիվ են:
-Ձեր ունեցած տվյալներով՝ Հալեպում այժմ քանի՞ հայ է մնացել:
-Հալեպի հայ ազգային իշխանությունների, ՀՀ գլխավոր հյուպատոսության տվյալներով՝ քաղաքում բնակվում է 12-15 հազար հայ:
-Հայաստան տեղափոխվածներից քանիսի՞ն եք ապահովել աշխատանքով:
-2012-2015 թթ. 3500-ից ավելի սիրիահայ է դիմել ՀՀ սփյուռքի նախարարություն՝ աշխատանքով ապահովման հարցով: Պետական կառույցների, «Զբաղվածության պետական ծառայություն» գործակալության, հայաստանյան մոտ 200 կազմակերպությունների և անհատների հետ համագործակցության արդյունքում շուրջ 2500 սիրիահայ ապահովվել է աշխատանքով: Միևնույն ժամանակ Հայաստանի փոքր և միջին ձեռնարկատիրության զարգացման ազգային կենտրոնի (ՓՄՁ ԶԱԿ) կողմից իրականացվող ծրագրի շրջանակներումուրջ 500 սիրիահայերի համար կազմակերպվել են դասընթացներ ՀՀ մաքսային և հարկային օրենսդրության վերաբերյալ, մշակվել են 100-ից ավելի բիզնես ծրագրեր, որոնցից առավել հաջողված 92 ծրագրի հեղինակները ՓՄՁ ԶԱԿ-ի կողմից ստացել են վարկեր՝ արտոնյալ պայմաններով:
-Վերջին մեկ տարվա կտրվածքով քանի՞ սիրիահայ է Հայաստանից տեղափոխվել այլ երկիր:
-Սիրիահայերի՝ այլ երկիր տեղափոխվելու վերաբերյալ տեղեկատվությունը ճշգրիտ լինել չի կարող, քանի որ մի մասը գնում է, մյուս մասը՝ վերադառնում: Վերջին շրջանում Հայաստանից այլ երկրներ՝ Շվեդիա, Կանադա, մեկնելու միտումը դադարել է:
Հ.Գ. «Հետքը» մի շարք հարցեր է ուղարկել նաեւ «Հալեպ» հայրենակցական բարեսիրական ՀԿ-ին Հայաստան տեղափոխվող սիրիահայերին աջակցելու մասին:

Армения и США – сирийским армянам: финансовая помощь, переселение, работа
Раффи Кендерджян несколько дней назад приехал из Лос-Анджелеса в Армению. Он председатель Фонда помощи сирийским армянам (SARF- Syrian Armenian Relief Fund). Фонд был основан четыре года и включает десять действующих в Калифорнии организаций. Его цель – общими усилиями оказывать помощь сирийским армянам.
По словам Раффи, для оказания помощи соотечественникам из Сирии армяне Калифорнии перечислили свыше двух миллионов долларов. Львиная доля этой суммы приходится на армян из Лос-Анджелеса. Средства направляются действующему в Алеппо органу оказания безотлагательной помощи сирийским армянам, который и распределяет деньги согласно потребностям.
Как были потрачены свыше двух миллионов долларов
Суммы, отправляемые калифорнийскими армянами в Сирию, расходуются в четырех направлениях. Первое направление – армянские школы в Сирии и в частности в Алеппо. По последним данным, в городе действуют 5-6 школ, в прошлом это число было в два раза больше. Сократилось и число учащихся, есть школы, которые пришлось объединить. По словам моего собеседника, эти цифры приблизительные. В настоящее время армянские школы в Алеппо посещают 2000-3000 учащихся. Благодаря средствам, которые присылают армяне Америки, армянские школы действуют бесплатно, учителя получают зарплату, оплачиваются необходимые расходы.
Второе направление – помощь раненным армянам. Их лечение организуется на месте, проводятся операции на сердце. В Алеппо сократилось и число врачей, говорит Раффи Кендерджян. Помощь оказывается также семьям, которые не могут оплатить расходы на похороны погибших близких.
Третье и четвертое направления – восстановление поврежденного жилья и обеспечение продуктами питания.
Говоря о переселении армян из Сирии, Раффи отметил, что этот пункт не входит в политику Фонда, но поскольку ситуация в Алеппо постоянно меняется, то, возможно, изменятся и их подходы. Вместе с несколькими армянскими организациями Фонд в течение года оплачивал 50 процентов стоимости аренды квартир, в которых живут сирийские армяне. “Во всем мире 10 миллионов армян. И где бы ни случалась беда с нашими соотечественникам, мы как армяне всегда приходим на помощь. Я уже не говорю об армянах из Лос-Анджелеса, Ирана, Ливана, Канады… Это вопрос наших братьев и сестер, и мы должны приумножить нашу помощь”,- отметил Раффи Кендерджян.
Из Сирии в Армению переехало более 20 тысяч армян, 2500 из них нашли работу
Hetq.am обратился в Министерство Диаспоры РА с письменными вопросами, на которые ответил руководитель аппарата ведомства Фирдус Закарян.
Какие шаги предпринимает Министерство Диаспоры для перевозки армян из Алеппо в Армению или другие страны?
После начала сирийского конфликта правительство РА приняло решение оказывать помощь сирийским армянам как в Армении, так и в Сирии. С целью ознакомления с ситуацией в этой стране и армянской общине, а также с нуждами наших соотечественников министерство каждый день поддерживает связь с посольством РА в Дамаске, консульством РА в Алеппо, армянскими национальными властями в Сирии, представителями органа безотлагательной помощи сирийским армянам и при необходимости осуществляет шаги. Массовая перевозка армян из Сирии не организуется, поскольку безопасносность людей не гарантирована.
За последние годы в Республику Армения переехало свыше 20 тысяч сирийских армян (до войны армянская община Сирии насчитывала около 70 тысяч человек. – Авт.). Министерство Диаспоры в сотрудничестве с государственными органами, международными структурами, ООН, общеармянскими общественными, благотворительными организациями и частными благотворителями каждый день занимается решением проблем сирийских армян в сфере образования, культуры, социальной жизни, здравоохранения, жилья, занятости.
С начала года по 30 сентября из Сирии в Армению приехало 428, а по положению на 30 октября – 68 армян.
Получило ли Министерство Диаспоры от сирийских армян письменные просьбы о переезде? Если да, сколько просьб получено и какой ход они получили?
До недавнего времени сирийские армяне не обращались в Министерство диаспоры РА. В генконсульстве РА в Алеппо они получали визы для въезда в Армению. После ракетного обстрела Алеппо 30 сентября через посольств РА в Дамаске и генконсульство РА в Алеппо в Министерство Диаспоры поступили официальные заявления от двух семей о переезде в Армению, которым был дан ход.
Сколько армян переехало из Алеппо в Армению с 2015 года по сегодняшний день и скольким из них содействовало Министерство Диаспоры?
С января 2015 г. по сей день из Сирии в Армению переехали около 1250 армян. Сирийские армяне переезжают в Армению при содействии структур армянской общины Сирии, посольства и генконсульства РА, общеармянских общественных, благотворительных организаций, частных благотворителей. В этом вопросе довольно активно действует ряд организаций Диаспоры.
Сколько армян по вашим сведениям все еще остается в Алеппо?
По данным армянских национальных властей Алеппо и генконсульства РА в настоящее время в городе проживает 12-15 тысяч армян.
Сколько переехавших в Армению армян обеспечено работой?
В 2012-2015 гг. по вопросу трудоустройства в Министерство Диаспоры обратились свыше 3500 сирйских армян. В результате сотрудничества с госструктурами, Агентством “Госслужба занятости”, 200 армянских организаций и частными лицами работой было обеспечно около 2500 сирийских армян. В то же время в рамках программ, осуществляемых Национальным центром развития малого и среднего предпринимательства, для 500 сирийских армян были организованы курсы таможенного и налогового законодательства. Авторы 92 бизнес-программ получили кредиты на льготных условиях.
Сколько сирийских армян переехало за последний год из Армении в другие страны?
Информация о переезде сирийских армян в другие страны не может быть точной, поскольку часть из них уезжат, часть возвращается. В последнее время тенденция к переезду из Армении в другие страны – Швецию, Канаду – сошла на нет.
P.S. С вопросами об оказании помощи армянам, переезжающим из Сирии в Армению, Hetq.am обратился также к земляческой благотворительной общественной организации “Алеппо”.