«Պատժիչ գործողության առաջադրանքը պետք է դիտարկվի կոնկրետ շոշափելի արդյունքներով»
Երեկ տեղեկություն տարածվեց, որ ԼՂՀ պաշտպանության բանակը իր վերահսկողության տակ գտնվող առաջնագծի ամբողջ երկայնքով պատժիչ գործողություններ է սկսել ադրբեջանական բանակի դեմ:
Սա պատասխանն է նոյեմբերի 19-ին եւ 20-ին ադրբեջանցի դիպուկահարների կողմից ՊԲ ժամկետային զինծառայողներ Արեն Սիմոնյանի եւ Միհրան Մարգարյանի սպանության: Ըստ լուրերի՝ հակառակորդը Հորադիզի հատվածում արդեն իսկ մեկ զոհ է տվել: Քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանն օրերս ասել է, որ զուտ պաշտոնական տվյալներով՝ միայն 2011-ին Ադրբեջանի ԶՈւ-ն տվել է 108 զոհ:
«Ազատություն» ռադիոկայանի ՊՆ աղբյուրներն էլ փոխանցել են, որ հակառակորդը 42 զոհ է տվել հայկական կողմի ձեռնարկած պատժիչ գործողությունների արդյունքում: Հայաստանյան մի շարք իրավապաշտպան կազմակերպությունների տվյալներով էլ՝ հայկական կողմից 2008-2011 թթ. պաշտոնապես զոհվել է ավելի քան 190 զինծառայող, որոնցից միայն 28-ն են մահացել հրադադարի ռեժիմի խախտման արդյունքում: Իսկ ոչ պաշտոնական թվերի համաձայն՝ 1994-ի հրադադարից հետո հայկական բանակում զոհվել է ավելի քան 1500 երիտասարդ: «Հետքի» «Status» խորագրի ներքո վերջին զարգացումների մասին արտահայտվում են ոլորտի ներկայացուցիչները:
Դավիթ Կարապետյան (ՀՀ պաշտպանության նախարարի մամուլի քարտուղար)- ԼՂՀ պաշտպանության բանակի գործողությունների վերաբերյալ պաշտոնական մեկնաբանությունները ավելի ճիշտ կլինի ստանալ ՊԲ համապատասխան պաշտոնյաներից (ՊԲ լրատվության եւ քարոզչության բաժնի պետ Սենոր Հասրաթյանն անհասանելի էր, այդ իսկ պատճառով դիմեցինք Դ. Կարապետյանին- հեղ.): Կարող եմ միայն նշել, որ ադրբեջանական կողմի յուրաքանչյուր սադրանքից հետո պատժիչ գործողությունները անխուսափելի են եւ ձեռնարկվում են հայկական կողմից:
Իսկ մասնավորապես Տավուշի հատվածում ՀՀ զինված ուժերի կողմից պատժիչ գործողություններ ձեռնարկվե՞լ են այս տարի:
Զինված ուժերի ռազմական գործողությունների վերաբերյալ մանրամասներ հաղորդելը նպատակահարմար չէ: Նման գործողություններ այս տարվա ընթացքում մի շարք անգամներ իրականացվել են, իսկ թե կոնկրետ որտեղ, երբ, մանրամասնել նպատակահարմար չէ:
Պաշտպանության նախարարը հայտարարել էր, որ հակառակորդի պատճառով մեր յուրաքանչյուր զոհի դիմաց ադրբեջանական կողմը կրելու է մի քանի անգամ ավելի մեծ կորուստ:
Նախարարը մշտապես նման դեպքերում հայտարարել է, որ պատժիչ գործողություններ են կիրառվելու, եւ դրանք առաջին հերթին ուղղված են լինելու ադրբեջանցի դիպուկահարների դեմ՝ նրանց հետագա սադրանքները բացառելու համար:
Ի՞նչ եք կարծում՝ արդյո՞ք սա կսթափեցնի հակառակորդին, թե՞ ինչ-որ ժամանակ անց նա նորից կդիմի նույն քայլին:
Ցավոք սրտի, հակառակորդին սանձելու, հետագա սադրանքներից զերծ պահելու ավելի կենսունակ մեթոդներ այսօր չկան:
Արծրուն Հովհաննիսյան (ռազմական փորձագետ)- Պատժիչ գործողությունների արդյունքում կարող են լինել ավելի շատ կորուստներ, բայց դրանց միակ հավաստիացումը տվյալ կողմի ընդունելն է: Ինչքան էլ դու պնդես, մինչեւ ինքը չընդունի, չես կարող վստահաբար ասել, որ այսքան կորուստ եմ պատճառել:
Իսկ հետախուզական տվյալը արդյո՞ք հիմք չէ դրա համար:
Իհարկե ոչ: Հետախուզական տվյալը իրենք որակում են որպես հայկական կողմի՝ սեփական լսարանին հագեցնելու միջոց: Եթե հայկական կողմը ընդունում է, որ կորուստ ունի, հայտնում է ժամ, տեղ, թաղում է կազմակերպում: Իսկ ադրբեջանական կողմը, խոսելով հայկական կորուստների մասին, փաստորեն ընդունում է, որ խախտել է հրադադարի ռեժիմը, սակայն այդպես նաեւ ոգեւորում է իր բանակին՝ ասելով, թե հայերն ընդունում են, որ մեր գործողություններից ունեն կորուստներ, իսկ քանի որ մենք չունենք, նշանակում է՝ թելադրում ենք, հաղթում ենք: Այդ հոգեբանությունն էլ սերմանում է, այդպես կերակրում է ժողովրդին: Բայց մենք լավ գիտենք, որ նրանք կարող են ունենալ տասնյակ կորուստներ, մորգերում ամիսներով պահել, փակ թաղումներ կազմակերպել, որ ծնողն անգամ չգիտի՝ դագաղի մեջ իր երեխան է, թե չէ, հետո պարզի, որ տվյալ զինվորի դիակը ուրիշին էին տվել եւ այլն: Նման թյուրիմացություններ իրենց մոտ եղել են:
Իսկ պատժիչ գործողությունները շարունակվում են նախապես ծրագրված ժամակահատվածու՞մ, թե՞ այնքան, ինչքան կթելադրի իրավիճակը:
Առավել հավանականությամբ ոչ թե ժամանակ, այլ արդյունք կնշվի, այսինքն՝ մինչեւ տվյալ արդյունքը: Ժամանակն էլ գործոն է, սակայն առաջադրանքը պետք է դիտարկվի կոնկրետ շոշափելի արդյունքներով:
Այսինքն՝ ելնելով պաշտպանության նախարարի հայտարարությունից՝ կարելի՞ է ասել, որ գործողությունները կշարունակվեն այնքան, մինչեւ մենք չպատճառենք մեր ունեցածից մի քանի անգամ ավելի մեծ կորուստ:
Իհարկե: Եթե անգամ տարիների մամուլը թերթեք ու նայեք, թե պաշտոնապես հակառակորդը քանի մարտական կորուստ է ընդունել, եւ քանիսն ենք մենք ընդունել, համեմատությունից պարզ կդառնա, որ իրենցը եռակի-քառակի, ընդհուպ հնգակի շատ է: Դա գրեթե միշտ օրինաչափ բնույթ է կրել՝ սկսած պատերազմից: Եթե մենք 6000 զոհ ենք տվել, նրանք՝ 20000-ից ավելի: Նույն օրինաչափությունն է:
Այս գործողությունները կսաստե՞ն ի վերջո հակառակորդին:
Անցյալ տարի այս նույն հարցը հնչեց: Իհարկե այդպես չի լինի մի պետությունում, որտեղ կեղծ արժեքներ ու հերոսներ, զոհեր են ստեղծվում: Եթե իր մասնագիտական ձախողման ընթացքում իրենց հետախույզը, կոպիտ ասած, սատկում է, ու նրան հերոսացնում են, էլ ի՞նչ եք ուզում: Ոչ մի բան ուրեմն չի կարող զարմացնել այդ երկրում: Եթե այդ կորուստները կբերեն ներքաղաքական ցնցման, իրենք կխելոքանան, բայց որոշ ժամանակ անց տարբեր պատճառներով նորից կարող են ինչ-որ բան հրահրել:

“Выполнение карательных действий должно дать ощутимые результаты”
Вчера появилась информация о том, что Армия обороны НКР по всей протяженности находящейся под ее контролем передней линии приступила к карательным действиям против азербайджанской армии. Эти действия стали ответом на совершенные азербайджанскими снайперами 19 и 20 ноября убийства срочных военнослужащих АО Арена Симоняна и Миграна Маргаряна. По имеющимся данным, противник уже понес одну жертву на Горадизском участке. На днях политолог Грант Мелик-Шахназарян сообщил, что, по официальным данным, только в 2011 г. со стороны Азербайджана погибло 108 военнослужащих.
В свою очередь источники радиостанции “Свобода” в МО сообщили, что в результате предпринятых армянской стороной карательных действий противник понес 42 жертвы. По официальным данным ряда армянских правозащитных организаций, в 2008-2011 гг. с армянской стороны погибло более 190 военнослужащих, из них лишь 28 – в результате нарушения режима перемирия. А по неофициальным данным, после установления перемирия в 1994 г. в армянской армии погибло более 1500 человек. В рубрике “Status” “Hetq”-а свои мнения о последних событиях высказывают представители данной сферы.
Давид Карапетян (пресс-секретарь министра обороны РА)– Официальный комментарий относительно действий Армии обороны НКР правильнее получить у соответствующих должностных лиц АО (начальник отдела информации и пропаганды АО Сенор Асратян был недоступен, поэтому мы обратились к Д.Карапетяну. – авт.). Могу лишь отметить, что после каждой провокации азербайджанской стороны карательные действия становятся неизбежными и предпринимаются армянской стороной.
А в этом году осуществили ли вооруженные силы РА карательные действия в частности на Тавушском участке?
Сообщать подробности военных действий вооруженных сил нецелесообразно. В этом году подобные действия осуществлялись неоднократно, а сообщать конкретно где и когда нецелесообразно.
Министр обороны заявил, что в связи с действиями противника за каждую жертву с нашей стороны потери азербайджанской стороны будут в несколько раз больше.
В подобных случаях министр всегда заявлял, что карательные действия будут осуществляться и что они в первую очередь будут направлены против азербайджанских снайперов с целью исключения с их стороны дальнейших провокаций.
Как Вы думаете, отрезвит ли это противника или через некоторое время они вновь предпримут аналогичные шаги?
К сожалению, на сегодняшний день других более эффективных шагов с целью сдержать противника и заставить его отказаться от дальнейших провокаций нет.
Арцрун Ованнисян (военный эксперт)– В результате карательных действий жертв может быть и больше, но их единственным подтверждением является признание данной стороны. Сколько бы мы ни утверждали, пока противоположная сторона сама не признает, нельзя с уверенностью говорить о том, что они понесли столько-то потерь.
А разве разведданные не являются основанием?
Конечно нет. Разведданные они расценивают как средство армянской стороны удовлетворить потребность собственной аудитории в информации. Если армянская сторона признает, что понесла потери, сообщает час и место, организует похороны, то азербайджанцы, говоря о потерях армянской стороны, фактически признают, что нарушили режим перемирия, однако тем самым они также воодушевляют свою армию, заявляя, что армяне признали, что в результате наших действий понесли потери, а поскольку у нас потерь нет, то мы им диктуем, мы побеждаем. Они насаждают эту психологию, кормят народ этой пропагандой. Но мы-то знаем, что у них могут быть десятки потерь, они могут месяцами держать трупы в моргах, организовывать закрытые похороны, в результате чего даже родители не знают, их сын лежит в гробу или кто-то другой. У них были подобные недоразумения.
А карательные действия будут продолжаться в заранее запланированный срок или столько, сколько потребует ситуация?
По всей видимости, будет указан не срок, а получение результата. Время тоже является фактором, однако выполнение задание должно привести к ощутимым результатам.
То есть можно ли, исходя из заявления министра обороны, говорить о том, что действия будут продолжаться до тех пор, пока мы не причиним противнику урон, в несколько раз превышающий наши потери?
Разумеется. Если даже просмотреть прессу за несколько лет и сравнить то количество потерь, которые официально признал противник, с количеством наших потерь, то станет ясно, что у них это число в три, в четыре и даже в пять раз больше. Эта ситуация всегда носила закономерный характер, начиная с войны: если с нашей стороны было 6000 жертв, то с их стороны – более 20.000.
Обуздают ли наконец эти действия противника?
Этот вопрос прозвучал и в прошлом году. В государстве, где действуют ложные ценности и герои, этого не бывает. Что вы хотите, если они из своего разведчика-диверсанта, который потерпел неудачу и, грубо говоря, сдох, делают героя. В этой стране ничего не может удивить. Если эти потери приведут к внутриполитическому потрясению, они образумятся, но, спустя некоторое время, вновь начнут провокации под различными предлогами.