Տաշիրցի պանրագործներն արտադրում են 14 տեսակի պանիր, որի մեծ մասն արտահանվում է ԱՄՆ և ՌԴ
Սկզբում միայն մեկ պանրատեսակ՝ «Լոռի» եւ արտադրության ընթացքն ապահովող 5-6 աշխատակից: Սկզբի համար պարզապես ընտանեկան բիզնես՝ 90-ականների ճգնաժամը հաղթահարելու համար: Տաշիրում գործող «Դուստր Մելանյա» պանրի արտադրությամբ զբաղվող ՍՊԸ-ի փոխտնօրեն եւ արտադրության պետ Ասատուր Հարությունյանի փոխանցմամբ, բիզնեսն ընդլայնելու ծրագրերը ծնվեցին այն ժամանակ, երբ 1999թ.-ին օրենք ընդունվեց սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությունների ստեղծման վերաբերյալ:
«Մեր ընտանեկան բիզնեսը հիմնվել է 1996 թ.-ին: Այն ժամանակ ընտանիք պահելու հարց կար: Աշխատանքներն իրականացնում էինք հարազատներով՝ եղբորս եւ իմ ընտանիքի անդամներն էին հիմնականում: Երեք տարի անց վերածվեցինք ՍՊԸ-ի եւ որոշեցինք ընդլայնվել: Սկսեցինք մեկ պանրատեսակից՝ «Լոռի», հետո արդեն ավելացրեցինք «Չեչիլ»-ն ու «Սուլուգունի»-ին: Հիմա արդեն պատրաստում ենք 12 տեսակի պանիր, մշակվողն էլ հետը`14»,-ասում է Ասատուր Հարությունյանը:
«Դուստր Մելանյա» պանրի գործարանում աշխատանքով ապահովված է 40 մարդ: Աշխատանքների սեզոնային փոփոխությունները չեն ազդում աշխատակիցների թվաքանակի վրա: Ասատուր Հարությունյանն ասում է, որ ձգտում են չգնալ կրճատումների՝ ամռան ծանրաբեռնված սեզոնից ձմեռային ավելի թեթեւ գրաֆիկի անցնելուց հետո աշխատակիցների վերաբաշխում են՝ աշխատելով ամեն մեկի համար թեեւ փոքր, բայց աշխատանք ապահովել:
Ձեռնարկության արտադրանքի գրեթե 70-80 տոկոսն արտահանվում է ՌԴ եւ ԱՄՆ: Օվկիանոսից սյն կողմ ուղարկվում են հիմնականում «Լոռի» եւ «Չանախ» պանրատեսակները: «Պահանջարկ ձեւավորողն հայկական սփյուռքն է, ասում է զրուցակիցս: Ռուսաստանի Դաշնություն արտահանում են վեց տեսակի պանիր՝ «Լոռի», «Տաշիր», «Ալաշկերտ», «Փոքր Ալաշկերտ», «Գաուդա», «Չեչիլ»: «Ռուսաստան ավելի շատ տեսականի ենք արտահանում, քանի որ հատկապես Մոսկվայում մեծ սպառում ունենք: Այնտեղ մեր արտադրանքի վաճառքի կազմակերմամբ զբաղվում է եղբայրս՝ Ռուբեն Հարությունյանը, որ մեր ձեռնարկության տնօրենն է,-հավելում է Ա. Հարությունյանը,- ի դեպ, մեր ձեռնարկությունն էլ կոչվում է ի պատիվ եղբորս դստեր»:
Հարցնում եմ, թե գործունեության 20 տարիների ընթացքում ինչ տիպի աջակցության կարիք է ունեցել գործարանը, որ չի ստացել, սակայն կարիքը կա: «Աջակցության կարիք այդքան շատ չունենք եւ չէի ասի, թե տառապում ենք դրա բացակայությունից-վստահաբար պատասխանում է զրուցակիցս,-իմ կարծիքով, աջակցություն պետք է ցույց տալ ֆերմերական տնտեսություններին, գյուղացիներին, որ կարողանան կովերի գլխաքանակը մեծացնել, որ մենք հանձնվող կաթի քանակի հետ խնդիր չունենանք: Եթե գյուղացիները կարողանային կաթ արտադրել եւ ամառը եւ ձմեռը՝ մեր աշխատանքն էլ հավասարաչափ կբաշխվեր: Իսկ այսպես ամռանը աշխատում ենք ծանրաբեռնված, կուտակում ենք, իսկ ձմռանը թերբեռնված ենք՝ դա գումարների ոչ ճիշտ օգտագործում է՝ մինչեւ վեց ամիս գումարների հետադարձ չի լինում: Լավ կլիներ, եթե մեր գործունեության հետ կապված աշխատանքները լինեին հոսքային՝ գնվեր, մշակվեր հասունացվեր, իրացվեր՝ ցիկլը չընդհատվեր»:
Հաջողության բանաձեւը «Դուստր Մելանյա»-ն հիմնած եղբայրների շատ պարզ է. «Աշխատած գումարները տարիներ շարունակ նորից ամբողջությամբ ներդրել ենք արտադրության մեջ,-ժպտալով բացատրում է Ասատուր Հարությունյանը,-զվարճությունների վրա չենք ծախսել, անտեղի վարկեր չենք վերցրել: Իհարկե, դա չի նշանակում, թե ընդհանրապես բանկերի հետ գործ չունենք՝ սեզոնային վարկեր վերցնում ենք, հատկապես ամռան շրջանում, երբ մեծ քանակությամբ կաթ պետք է գնել: Բազմիցս է խոսվել, բայց մեկ անգամ էլ եմ ասեմ՝ պետք է վարկերը ավելի մատչելի դարձնել, որ տնտեսությունը զարգանա: Գյուղացին ցանկություն չունի կով պահելու, որովհետեւ երկու կովը եկամտաբեր չէ, ֆերմերն էլ ունեցած անասնագլխաքանակը չի մեծացնում, որովհետեւ երկուսի դեպքում էլ պիտի վարկ վերցնեն: Եթե գյուղացու վիճակը լավացավ, հավատացեք, որ արտադրողի վիճակն էլ, երկրի վիճակն էլ լավ կլինի»:

Таширские сыроделы производят 14 сортов сыра, который экспортируют в основном в США и РФ
Вначале выпускался лишь один сорт сыра – “Лори”, а производство обеспечивали 5-6 работников. Сперва это был просто семейный бизнес, который помогал преодолеть кризис 90-х. что Намерение расширить бизнес появилось после того, как в 1999 г. был принят закон о создании обществ с ограниченной ответственностью, рассказывает заместитель директора и начальник производства ООО “Дустр Мелания”, занимающегося в Ташире производством сыра, Асатур Арутюнян.
“Наш семейный бизнес был основан в 1996 г. Тогда стоял вопрос выживания семьи. Производство налаживали вместе с родными – членами нашей семьи и семьи моего брата. Через три года создали ООО и решили расширить бизнес. Начинали с одного сорта сыра – “Лори”, потом уже прибавились “Чечил” и “Сулугуни”. Сейчас мы уже производим 12 сортов сыра, а вместе с перерабатываемыми – 14”,- говорит Асатур Арутюнян.
На сыроваренном заводе “Дустр Мелания” работают 40 человек. По словам моего собеседника, они стремятся не идти на сокращения: при переходе с загруженного летнего сезона на более легкий зимний график стараются обеспечить людей пусть незначительной, но все же работой.
Продукция предприятияч на 70-80 процентов экспортируется в РФ и США. По другую сторону океана отправляются в основном сорта “Лори” и “Чанах”. Спрос формирует армянская диаспора. В Российскую Федерацию экспортируются шесть сортов сыра – “Лори”, “Ташир”, “Алашкерт”, “Малый Алашкерт”, “Гауда”, “Чечил”.
“В Россию мы поставляем больше сортов, так как в Москве наша продукция раскупается очень хорошо. Организацией продаж занимается мой брат, Рубен Арутюнян, который является директором нашего предприятия. Кстати, наша компания названа в честь его дочери”,- рассказал А.Арутюнян.
Я интересуюсь тем, в какой помощи за 20 лет своей деятельности нуждался завод, но не получил. “Мы в помощи особо не нуждались,- говорит мой собеседник. – Помощь, на мой взгляд, нужно оказывать фермерским хозяйствам, фермерам, чтобы они могли увеличить поголовье коров, что избавит нас от проблем с количеством молока. Если фермеры смогут получать молоко и летом, и зимой, мы распределим свою работу более равномерно”.
Формула успеха компании “Дустр Мелания”, основанной братьями Арутюнянами, очень проста. “Заработанные деньги мы вкладывали в производство, а не тратили на развлечения, кредиты бесцельно не брали,- улыбается Асатур Арутюнян. - Это, разумеется, не значит, что мы с банками дела не имеем. Кредиты берем в основном в летний сезон, когда приходится закупать большое количество молока. Неоднократно говорилось о том, что кредиты должны стать доступнее, чтобы экономика развивалась. Если положение фермеров улучшится, то положение производителей и страны тоже улучшится”.