«Ձեր նյութի վերնագիրը դրեք՝ Նարեկի դպրոցի վերջը»,- ասում է դպրոցի տնտեսվարը
Արարատի մարզի Նարեկ գյուղի միջնակարգ դպրոցը մուտքից տեսնողները դժվար թե կարծեն, որ ներսում ավերակ է: Դպրոցի մուտքի կողմից երևում են վարդագույն տուֆից պատերը, փայլուն թիթեղյա նոր տանիքն ու մետաղապլաստե պատուհանները: Նման տեսարանից հետո դժվար թե ինչ-որ մեկի մտքով անցնի, որ այդ շենքի ներսում 137 աշակերտի կյանք վտանգված է: Նման տպավորություն նաև մենք ունեցանք, երբ կանգնեցինք դպրոցի մուտքի առջև: Բայց բավական է մտնել դպրոցի պատերից ներս կամ գնալ շենքի հետնամաս՝ պատկերն անմիջապես կփոխվի:
Մեր այցելության պահին դպրոցի տնօրենը տարածքում չէր: Ուսմասվարի հանձնարարությամբ դպրոցի շենքային պայմանները ներկայացրեց տնտեսվար Մանուկ Պողոսյանը: Վերջինս երկար տարիներ աշխատում է այստեղ և դպրոցի մասին գրեթե ամեն ինչ գիտի:
«Ձեր նյութի վերնագիրը դրեք՝ Նարեկի դպրոցի վերջը»,-ասում է Մանուկ Պողոսյանը: Պատմում է, որ 2009թ. մասնակի փոխվել են դպրոցի պատուհանները, իսկ 2011թ. դարձյալ մասնակի տանիքն են փոխել: Վերանորոգման աշխատանքներն իրականացվել են պետական բյուջեի միջոցներով:
Դրանից հետո գրեթե ամեն տարի խոստացել են, որ դպրոցը կապիտալ կվերանորոգվի, սակայն մինչ օրս ուսուցչական անձնակազմն ու աշակերտները սպասում են այդ խոստումների իրականացմանը:
«Հույս տվել են՝ թե՛ մարզպետարանից, թե՛ Երևանից, ասել են՝ կգանք կվերանորոգենք, բայց չկան: Անցյալ տարի էլ են եկել, ասել, այս տարի դեռ չեն եկել, բայց մինչև հիմա չեն վերանորոգել»,-ասում է Մ. Պողոսյանը:
Դպրոցի առաջին հարկից արդեն հասկացվում է, որ այնտեղ առանց վախի նորմալ դաս անցկացնել գրեթե անհնար է: Երկհարկանի շենքի հիմնասյուներն առաջին հարկից մինչև վերջ լայն ճաքեր ունեն, ինչը թուլացնում է շենքի սեյսմակայունությունը: Լայն ճաքեր են առաջացել նաեւ դասասենյակների պատերին, ինչի պատճառով դրանք պինդ հպման դեպքում շարժվում են:
Տնտեսվարն ասում է, որ գյուղը սեյսմիկ գոտում է, եթե թույլ ցնցում լինի, շենքը չի դիմանա, և իրական վտանգ կստեղծվի երեխաների կյանքի ու առողջության համար: Մանուկ Պողոսյանի խոսքերով՝ երբ երեխաները երկրորդ հարկում վազում են, ներքեւում ցնցում են զգում: Պողոսյանը պնդում է՝ կոսմետիկ վերանորոգումները դպրոցը չեն փրկի, հիմնանորոգում է պետք:
«Մեր դպրոցը հիմքից վերանորոգման կարիք ունի: 30 տարի առաջ է կառուցվել, բայց ոչ մի անգամ չի հիմնանորոգվել: Բացի պատուհանների ու տանիքի մասնակի վերանորոգումից, դպրոցում ոչինչ չի արվել»,-նշում է Մ. Պողոսյանը:
Դպրոցի սանհանգույցները գրեթե չեն գործում: Մանուկ Պողոսյանը պատմեց, որ ինչ-որ կազմակերպություն տարիներ առաջ վերանորոգել է, սակայն անհաջող և այժմ չեն կարողանում պատշաճ օգտագործել: Դրանցից երկուսի դռները փակել են, որովհետև շահագործել հնարավոր չէ:
Շենքի ներսի որոշ հատվածներում առաստաղի ծեփերի մի մասը պոկված-կախված է և ցանկացած պահի կարող է ընկնել աշակերտների վրա:
Փոխված չեն էլեկտրական լարերը: Դպրոցի զգալի մասում վարդակները չեն աշխատում:
Մանուկ Պողոսյանն ասաց, որ դասասենյակները ջեռուցվում են էլեկտրական սալիկներով: Որտեղից որ պետք է սալիկը միանա, վարդակները վերանորոգել են, լարերը՝ փոխել, մնացածը վատ վիճակում է: Եթե ցանկանան միջոցառում անել, առաջին հարկում որևէ գործող վարդակ չեն գտնի, որ կարողանան էլեկտրականություն ստանալ:
«Մարդը որ հիվանդ է, ինչքան ուզում ես թանկանոց հագուստ հագցրու, էն չի: Նույնը սա է, պետք է զրոյից ամեն ինչ փոխվի»,-ասում է դպրոցի տնտեսվարը:
Երբ շրջում էինք դպրոցի ներսում, դասասենյակներից մեկում ֆիզկուլտուրա էին պարապում: Ֆիզկուլտուրայի ուսուցիչ Էմին Գևորգյանն ասաց, որ մարզադահլիճում հնարավոր չէ դաս անցկացնել, ոչ մի պայման չկա:
«Դահլիճը շատ անմխիթար վիճակում է, ոչ մի հնարավորություն չկա: Իսկ ուսման որակն էլ՝ ըստ հնարավորության չափի, պահում ենք»,-ասաց Էմին Գևորգյանը:
Նա պատմեց, որ երբ երեխաները դահլիճում են պարապում, փոշու մեջ կորում են: Հատակը քանդված է, անհարթ և չի կարողանում գնդակի հետ աշխատելու կանոնները սովորեցնել: «Բասկետբոլ խաղալու համար գնդակը խփում ես գետնին լրիվ այլ կողմ է թռչում, հատակը անհարթ է»,-ավելացնում է ֆիզկուլտուրայի ուսուցիչը: Բացի այդ, դահլիճը չի ջեռուցվում:
Ֆիզկուլտուրայի դասերը շատ թե քիչ բնականոն հունով անցնում են միայն բարենպաստ եղանակային պայմանների դեպքում, երբ հնարավոր է լինում դրսում պարապել: Բայց դա էլ բավարար չէ, քանի որ ծրագրով նախատեսված պարապմունքներ անցկացնելու համար գույք չունեն, օրինակ՝ մագլցող պարան:
Ըստ Արարատի մարզպետարանի տրամադրած տեղեկատվության՝ Նարեկ գյուղի դպրոցի պատուհանները փոխելու համար գումար է հատկացվել 2011թ.՝ 14 մլն 610 հազար դրամի չափով: Այդ աշխատանքները վստահվել են «Շեն տանիք» ՍՊԸ-ին: Տանիքի մասնակի փոխման վերաբերյալ տեղեկատվություն չկա:

“Озаглавьте вашу статью “Конец нарекской школы”,- посоветовал школьный завхоз
При виде здания школы в селе Нарек Араратской области вряд ли можно догадаться, что внутри царит полная разруха, а жизнь 137 учащихся находится под угрозой.
В момент нашего прихода директора на месте не было. По поручению завуча школу нам согласился показать завхоз Манук Погосян. Последний работает здесь уже давно и знает о школе практически все.
“Назовите вашу статье “Конец нарекской школы”,- посоветовал Погосян. По его словам, в 2009 г. в здании были частично заменены окна, а в 2011 году – опять-таки частично – была отремонтирована крыша. Ремонтные работы проводились на бюджетные средства.
После этого каждый год звучали обещания сделать в школе капитальный ремонт, однако учителя и ученики до сих пор ждут выполнения этих обещаний.
Уже на первом этаже здания стало понятно, что здесь почти невозможно нормально проводить занятия. На несущих стенах сверху донизу имелись широкие трещины, то есть сейсмостойкость здания была нарушена. Такие же трещины мы увидели в классах, где стены даже при незначительном соприкосновении начинались слегка раскачиваться.
По словам завхоза, село Нарек находится в сейсмичной зоне, и даже при слабых толчках здание может не выдержать, что создаст реальную угрозу жизни и здоровью учеников. Когда дети на втором этаже бегают, внизу чувствуется вибрация. Косметический ремонт не спасет ситуацию, здесь нужен капитальный ремонт, утверждает Манук Погосян.
“Наша школа была построена 30 лет назад, но ни разу не ремонтировалась. Кроме частичной замены окон и частичного ремонта крыши в школе ничего не делали”,- рассказал завхоз.
Санузлы практически не действуют. Несколько лет назад какая-то организация отремонтировала их, но неудачно, и сейчас нормально пользоваться туалетами невозможно.
Классы отапливаются электрообогревателями, однако не все розетки работают исправно. Если в школе надо будет проводить мероприятие, действующей розетки не найдется.
“Все нужно ремонтировать с нуля”,- говорит завхоз.
Когда мы осматривали школу, в одном из классов шел урок физкультуры. Учитель Эмин Геворкян отметил, что проводить занятия в спортзале невозможно, так как там нет условий.
“Зал находится в плачевном состоянии. Несмотря на это, мы стараемся не снижать качество обучения”,- заверил Эмин Геворкян.
По его словам, когда дети занимаются в спортзале, там пыль стоит столбом. “Паркет разрушен, работать с мячом невозможно. Из-за плохого состояния пола во время игры в баскетбол мяч летит в другую сторону”,- пожаловался учитель физкультуры. К тому же зал не отапливается.
Более или менее нормально уроки физкультуры проходят при хорошей погоде, когда можно бывает заниматься на открытом воздухе.
Согласно справке администрации Араратской области, в 2011 г. на замену окон школьного здания было выделен 14 млн 610 тыс. драмов. Работы выполнило ООО “Шен таник”. Информация о частичном ремонте крыши отсутствует.