Մարզպետը օգնություն է տրամադրել պայմանով, որ ընտանիքը հետ վերադարձնի նույն մարզպետի մերժման փաստաթուղթը
Երեկվանից «Հետքը» նամակներ եւ հեռախոսազանգեր է ստանում տարբեր քաղաքացիներից եւ կազմակերպություններից, որոնք ցանկանում են սնունդով, հագուստով ու այլ իրերով օգնել 10-ամյա Լիլիթին:
Հիշեցնենք, որ երեկ մեր կայքում հրապարակված հոդվածը Արարատի մարզի Սիփանիկ գյուղում վագոն-տնակում բնակվող երկու քույրերի ու նրանց երեխաների մասին էր: 10-ամյա Լիլիթը տառապում է Մուկովիսցիդոզ հիվանդությամբ: Արդեն քայքայվել է աղջկա ձախ թոքը, եւ բժիշկները դեղերով փորձում են փոքրիկի կյանքը երկարացնել:
Կողք կողքի ապրող ընտանիքները գոյատեւում են նպաստով ու քույրերի մոր` Նինա Բաբախանյանի կենսաթոշակով: Այսօր էլ տեղեկացանք, որ բժիշկներն ավելացրել են Լիլիթի դեղերի քանակը: Նա օրական խմում է 18 դեղահաբ:
Լիլիթի մորաքույրը` Նարինե Սարգսյանը, «Հետքին» տեղեկացրեց, որ մեր այցելությունից հետո իրենց տնակ է այցելել Արարատի մարզպետ Էդիկ Բարսեղյանի լիազոր ներկայացուցիչ ներկայացած Գարիկ Վարդանյանն ու Սիփանիկի համայնքապետ Հայկ Բադալյանը: Նրանք ընդամենը 3-4 րոպե են մնացել տնակում:
Գարիկ Վարդանյանը նախ հետաքրքրվել է, թե ինչ լրագրող է իրենց այցելել եւ ինչ են նրան պատմել, ապա տեղեկացրել է, թե այս ընտանիքի օգնություն տրամադրելու խնդրանքը «թյուրիմացաբար» են մարզպետարանից մերժել: Նա պահանջել է մարզպետարանից ուղարկված այդ մերժման գրությունը: Վերցնելով այն եւ գրպանից 30.000 դրամ տրամադրելով` անմիջապես հեռացել է: 2 օր անց էլ գյուղապետն է Լիլիթի մորը հրավիրել գյուղապետարան եւ հատկացրել 30.000 դրամ:
Արարատի մարզպետարանի աշխատակիցները կարծում են, թե օգնության տրամադրման մերժման փաստաթուղթը ընտանիքի ձեռքից վերցնելով և 30.000 դրամ հատկացնելով` իրենց անտարբերության հետքերը կկորցնեն, եւ հարցը կհամարեն լուծված, իսկ հետաքրքրվողներին էլ կպատասխանեն, թե ընտանիքին միշտ էլ օգնել են:

Губернатор выделил деньги с условием, что семья вернет его же записку об отказе в помощи
Со вчерашнего дня "Hetq" получает письма и телефонные звонки от различных граждан и организаций, которые хотят помочь 10-летней Лилит питанием, одеждой и другими вещами.
Напомним, что вчера на нашем сайте была опубликована статья о двух сестрах и их детях, живущих в вагончике в селе Сипаник Араратской области. 10-летняя Лилит больна муковисцидозом. У девочки уже поражено левое легкое, и врачи с помощью лекарств пытаются продлить ей жизнь.
Живущие рядом семьи двух сестер пытаются существовать на пособия и пенсию матери, Нины Бабаханян. А сегодня мы узнали, что врачи увеличили дозы лекарств, которые принимает Лилит. В день она пьет 18 таблеток.
Тетя Лилит, Нарине Саркисян, сообщила "Hetq"-у, что после нашего визита к ним домой пришли Гарик Варданян, представившийся полномочным представителем губернатора Араратской области Эдика Барсегяна, и староста Сипаника Айк Бадалян.
Они пробыли в вагончике всего 3-4 минуты. Гарик Варданян сперва поинтересовался, какой журналист побывал у них и что они ему рассказали, а потом сообщил, что просьбу этой семьи о помощи областная администрация отклонила "по недоразумению". Он потребовал записку об отказе, которую прислала администрация. Взяв документ и оставив 30 тысяч драмов, Варданян сразу ушел. А спустя 2 дня мать Лилит пригласили в сельскую администрацию и выделили ей 30 тысяч драмов.
Сотрудникам администрации Араратской области кажется, что, забрав записку об отказе в помощи и предоставив 30 тысяч драмов, они смогут скрыть от всех свое равнодушие, и, тем самым, вопрос будет исчерпан. А тем, кто заинтересуется, скажут, что всегда помогали этой семье.