Ցորենի ալյուրի հարստացման հետագա քայլերը կախված են նոր հետազոտությունից. ԱՆ- ի պատասխանները «Հետքին»
«Ցորենի ալյուրի հարստացման մասին» օրենքի նախագիծը Ազգային ժողովի շրջանառությունից դուրս է եկել այս տարվա սեպտեմբերի 6-ին:
Հիշեցնենք, որ 2014-ի նոյեմբերի 13-ին ՀՀ կառավարությունը հավանության էր արժանացրել երկու օրինագիծ՝ «Ցորենի ալյուրի հարստացման մասին» եւ «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին»: Առաջին օրինագծի համաձայն՝ Հայաստանում օրական 30 տոննա եւ ավելի հզորություն ունեցող ալրաղացներում բարձր եւ առաջին կարգի ցորենի ալյուրը նախատեսվում էր հարստացնել պրեմիքսներով (վիտամինահանքանյութային հավելումներով): Իսկ ծրագիրը նախաձեռնել էր ՄԱԿ-ի Մանկական հիմնադրամը՝ ՅՈւՆԻՍԵՖ-ը: Հանրային լայնածավալ բողոքներից եւ մի շարք մասնագետների քննադատություններից հետո 2015-ի հունվարի 27-ին ԱԺ առողջապահության, մայրության եւ մանկության հարցերի մշտական հանձնաժողովը մեկ տարով հետաձգեց օրինագծի քննարկումը՝ որոշելով շարունակել ուսումնասիրությունները:
Առողջապահության նախարարությանը «Հետքը» մի քանի հարցեր էր ուղղել: Դրանց պատասխանները ստացել ենք ԱՆ աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Վահե Հակոբյանից:
Նախարարությանը հարցրել էինք, թե ինչ պատճառով է «Ցորենի ալյուրի հարստացման մասին» օրենքի նախագիծն Ազգային ժողովի շրջանառությունից դուրս եկել: Նախարարությունը որպես պատասխան մեջբերել է «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» օրենքի 30-րդ հոդվածի 5-րդ մասի «բ» ենթակետը: Իսկ այդ դրույթը հետեւյալն է. «Եթե Ազգային ժողովի հերթական նստաշրջանի կամ չորսօրյա նիստերի օրակարգի նախագծում հարցի ընդգրկվելը գլխադասային հանձնաժողովի եզրակացությամբ՝ Ազգային ժողովի որոշմամբ հետաձգվել է, ապա այդ հարցը բ) հետաձգման ժամկետը լրանալու օրվան հաջորդող օրը դուրս է գալիս Ազգային ժողովում շրջանառությունից, եթե մինչեւ հետաձգման ժամկետը լրանալու օրը հեղինակը գրավոր չի դիմում գլխադասային հանձնաժողով»:
Հարցրել էինք նաեւ, թե նախարարությունն ինչպես է մեկնաբանում այդ հանգամանքը, եթե բազմիցս հայտարարել է, որ ցորենի ալյուրի հարստացումը հասարակությանն անհրաժեշտ է: ԱՆ-ն էլ նշել է, որ թե ինքը, թե Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը եւ ՄԱԿ-ի Մանկական հիմադրամը վիտամիններով եւ միկրոտարրերով ալյուրի հարստացումը դիտարկում են որպես հանրային առողջապահության կարեւոր միջոցառումներից մեկը:
«Հայաստանում ցորենի ալյուրի հարստացման անհրաժեշտությունը հիմնավորվում է միկրոսննդատարրերի անբավարարության առկայությունը հաստատող (միկրոսննդատարրերի անընդունելի ցածր բաղադրությամբ սնուցման վիճակի մասին վկայող) տվյալներով»,- ասվում է պատասխանի մեջ: Ապա նախարարությունը մեջբերում է 2000 թ., 2005 թ., 2010 թ. ՀՀ ժողովրդագրության եւ առողջության հարցերի հետազոտությունների արդյունքները, ըստ որոնց՝ միկրոսննդատարրերի անբավարարության պատճառներն են պարզունակ եւ միապաղաղ, հիմնականում հացազգիներով հագեցած եւ կենդական ծագման մթերքներով աղքատ սննդակարգերը, ինչի մասին, ըստ ԱՆ-ի, վկայում են նաեւ ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայության «Պարենային ապահովության եւ աղքատության» տեղեկագրերում բերված՝ սննդամթերքի հիմնական տեսակների միջին տարեկան սպառման ցուցանիշները:
Հարցին, թե հնարավոր է արդյոք, որ առաջիկայում կառավարությունը նախարարության առաջարկով հանդես գա ցորենի ալյուրը հարստացնելու մասին նմանատիպ օրինագծով, ԱՆ-ն պատասխանել է հետեւյալ կերպ. «Նախագծի վերաբերյալ ՀՀ ԱՆ հետագա քայլերը կախված կլինեն ՀՀ ժողովրդագրության եւ առողջության հարցերի 4-րդ հետազոտության արդյունքներից (հետազոտությունը մեկնարկել է 2015 թ.-ին, արդյունքների վերլուծությունը ամփոփման փուլում է), միաժամանակ Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակներում գործող օրենսդրության պահանջներից (հիմք ընդունելով այն հանգամանքը, որ Հայաստանի Հանրապետությունը 2014-ին միացել է Եվրասիական միությանը)»:
ԱՆ փոխնախարար Սերգեյ Խաչատրյանը «Հետքին» ժամանակին հայտնել էր, որ ՅՈւՆԻՍԵՖ-ը 2012-ին ներկրել է ալրաղացների համար անհրաժեշտ հարստացման սարքավորումները: Ու՞մ տրամադրության տակ են ներկայում այդ սարքավորումները, կառավարությունը կամ ալրաղացների սեփականատերերը վճարե՞լ են դրանց համար, թե՞ ՀՀ են բերվել իբրեւ օգնություն: Ըստ ԱՆ-ի՝ ՄԱԿ-ի Մանկական հիմնադրամի կողմից հարստացման համար ներկրված սարքավորումները կտրամադրվեն ալրաղացներին, իսկ սարքավորումների տրամադրման համար որեւէ վճար չի պահանջվում: Ներկայում դրանք ՅՈւՆԻՍԵՖ-ի տնօրինության տակ են, եւ դրանց հետագա տնօրինումը նույնպես կիրականացվի ՅՈւՆԻՍԵՖ-ի կողմից՝ կազմակերպության իրավասության շրջանակներում:

Дальнейшие шаги по обогащению пшеничной муки зависят от результатов нового исследования – ответ Минздрава РА на вопросы Hetq.am
6 сентября 2016 г. проект закона РА “Об обогащении пшеничной муки” был изъят из обращения в Национальном Собрании. Напомним, что 13 ноября 2014 г. правительство одобрило два проекта закона – “Об обогащении пшеничной муки” и “О внесении дополнений в Кодекс об административных правонарушениях РА”.
Согласно первому проекту, на мукомольнях Армении с ежедневной производственной мощностью 30 и более тонн предусматривается обогащать пшеничную муку высшего и первого сортов премиксами (витаминно-минеральные добавки). Программу инициировал Детский фонд ООН – ЮНИСЕФ. 27 января 2015 г., после поднявшейся волны общественных протестов и критики ряда специалистов, постоянная комиссия по вопросам здравоохранения, материнства и детства Национального Собрания РА отложила на год обсуждение законопроекта, решив продолжить исследование.
Hetq.am направил Министерству здравоохранения РА ряд вопросов, ответы на которые мы получили от заместителя руководителя аппарата МЗ Ваге Акопяна.
Нас интересовало, по какой причине проект закона “Об обогащении муки” был изъят из обращения в Национальном Собрании. В своем ответе Минздрав сослался на подпункт “б” ч.5 ст.30 Регламента НС: “Если по заключению головной комиссии включение вопроса в проект повестки дня очередной сессии или четырехдневных заседаний решением Национального Собрания отложено, то этот вопрос: изымается из обращения в Национальном Собрании на следующий день после истечения срока отсрочки, если автор в письменной форме не обращается в головную комиссию до дня истечения срока отсрочки”.
Мы также спрашивали, как министерство прокомментирует это обстоятельство, если неоднократно утверждалось, что обогащение пшеничной муки необходимо для общества. Минздрав отметил, что и само ведомство, и Всемирная организация здравоохранения, и ЮНИСЕФ рассматривают обогащение муки витаминами и микроэлементами как одно из важных мероприятий по сохранению общественного здоровья.
В ответе Министерства здравоохранения отмечается, что необходимость обогащения пшеничной муки в Армении обосновывается данными о недостаточности микроэлементов в пище.
На вопрос, возможно ли, что в ближайшее время правительство предложит МЗ разработать аналогичный проект закона об обогащении пшеничной муки, Минздрав дал следующий ответ: “Дальнейшие шаги МЗ РА по проекту будут зависеть от результатов четвертого изучения вопросов демографии ии здоровья в РА (изучение началось в 2015 г., анализ результатов находится на стадии обобщения), а также от требований законодательства, действующего в рамках Евразийского экономического союза (за основу принято то обстоятельство, что в 2014 г. Республика Армения присоединилась к ЕАЭС).
В свое время замминистра здравоохранения РА Сергей Хачатрян сообщил Hetq.am, что в 2012 г. ЮНИСЕФ поставила оборудование, необходимое для обогащения муки на мукомольнях. В чьем распоряжении оно находится в настоящее время? Заплатило ли правительство или владельцы мукомолен за эту технику или она была доставлена в Армению в качестве помощи? Согласно ответу МЗ РА, оборудование для обогащения муки будет предоставлено Детским фондом ЮНИСЕФ безвозмездно. В настоящее время оборудование находится в распоряжении данной организации, которая и в дальнейшем будет распоряжаться им в рамках своих полномочий.