«Սասնա ծռեր» խմբի անդամ Հովհաննես Հարությունյանի կալանքը երկարացվեց երկու ամսով
Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների դատարանը բավարարել է քննիչի՝ «Սասնա ծռեր» խմբի անդամ Հովհաննես Հարությունյանին ևս երկու ամսով կալանքի տակ պահելու միջնորդությունը: Դատարանը նաև մերժել է փաստաբանի՝ կալանքը գրավով փոխարինելու միջնորդությունը:
Ինչպես «Հետք»-ին պարզաբանեց Հարությունյանի փաստաբան Հայարփի Սարգսյանը՝ կալանքի երկարացման միջնորդության հիմքում դրվել են այն հանգամանքները, որ Հարությունյանին առաջադրված են ծանր հոդվածներով մեղադրանքներ և պատիժը, որը պետք է նրա նկատմամբ կիրառվի, նախատեսում է մեկ տարուց ավելի ժամկետ: Բացի այդ, ազատության մեջ մնալով՝ նա կթաքնվի վարույթն իրականացնող մարմնից, կխուսափի քրեական պատասխանատվությունից, կխոչընդոտի գործի քննությանը:
Սարգսյանը հավաստում է, որ քննիչի կողմից ներկայացված այս հիմքերը դատարանում չեն հիմնավորվել և չի փաստվել մի հանգամանք, որը հիմք կտար ենթադրելու, որ իր պաշտպանյալը նման վարքագիծ կդրսևորի:
Պաշտպանի փոխանցմամբ՝ այս հանգամանքները հիմնավորելու միջնորդության ժամանակ քննիչը նշել է. «Գաղտնիք է, չի կարող հրապարակել»: Փաստաբանը անհիմն է համարում նման պայմաններում միջնորդություն բավարարելու որոշումը:
Հովհաննեսը դատական նիստին ներկա է եղել, փաստաբանի ասելով, հայտնել է. «Ես եկա Հայաստան, որպեսզի պայքարեմ արտաքին թշնամիների դեմ, սակայն տեսա ու համոզվեցի, որ թշնամին ներքին է ու դրա անունն է «թերահավատություն»: 20 տարի է արդեն Հայաստանը թերահավատորեն է մոտենում ամեն հարցի և, որ ամենացավալին է, աշխարհին է ցույց տալիս հայի այն տեսակը, որը բոլոր ժամանակներում համարվել է «հայի աղբ»:
Հիշեցնենք, որ Հովհաննես Հարությունյանին մեղադրանք է առաջադրվել Քրեական օրենսգրքի 219 րդ հոդված 3-րդ մաս 1-ին կետով (մի խումբ անձանց կողմից շենքեր, շինություններ, տրանսպորտի, հաղորդակցության կամ կապի միջոցներ զավթելը) և 235 հոդվածի 3-րդ մասով (ապօրինի կերպով զենք, ռազմամթերք, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր ձեռք բերելը, իրացնելը, պահելը, փոխադրելը կամ կրելը կազմակերպված խմբի կողմից):

Срок ареста члена группы “Сасна црер” Ованнеса Арутюняна продлен на два месяца
Суд общей юрисдикции административных округов Арабкир и Канакер-Зейтун удовлетворил ходатайство следователя о продлении на два месяца срока ареста члена группы “Сасна црер” Ованнеса Арутюняна. В то же время суд отклонил ходатайство адвоката об освобождении Арутюняна под залог.
Как сообщила Hetq.am адвокат Айарпи Саркисян, ходатайство основано, в частности, на том, что Ованнес Арутюнян может скрыться от осуществляющего производство органа, избежать уголовной ответственности, препятствовать проведению следствию.
По словам адвоката, в суде эти утверждения ничем не были обоснованы. В ответ на ходатайство защитника обосновать представленные обстоятельства следователь сказал: “Это тайна, не подлежащая разглашению”. В этих условиях решение об удовлетворении ходатайства следователя адвокат посчитала безосновательным.
Ованнес Арутюнян, который присутствовал на заседании, сказал следующее: “Я приехал в Армению, чтобы бороться с внешним врагом, однако увидел и убедился в том, что враг внутренний и называется он скептицизм. Уже 20 лет Армения скептически подходит к любому вопросу, но самое обидное, что она показывает миру тот тип армянина, который во все времена назывался “мусором армян”.
Напомним, что Ованнесу Арутюняну выдвинуто обвинение в захвате группой лиц зданий, строений, средств транспорта и связи (п.1, ч.3 ст.219 УК РА) и незаконном приобретении, реализации, хранении, транспортировке или ношении оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств (ч.3 ст.235 УК РА).