Սերժ Սարգսյանն ընդունել է ՌԴ արդյունաբերության և առևտրի նախարարին
Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը տեղեկացնում է, որ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է «Անտիկոնտրաֆակտ-2016» 4-րդ միջազգային համաժողովին մասնակցելու նպատակով Հայաստան ժամանած Ռուսաստանի Դաշնության արդյունաբերության և առևտրի նախարար Դենիս Մանտուրովին:
Հանրապետության նախագահը կարևորել է միջոցառումը, որն անցկացվում է «Հակազդեցություն ԵԱՏՄ տարածքում ապրանքների ապօրինի շրջանառությանը․ իրականություն և հեռանկարներ» խորագրի ներքո: Սերժ Սարգսյանն այն համարել է անհրաժեշտ և օգտակար, ընդգծելով, որ համաժողովը շատ լավ հարթակ է ԵԱՏՄ անդամ պետությունների իշխանությունների, հանրության, ակադեմիական շրջանակների և գործարար համայնքի ներկայացուցիչների երկխոսության համար:
«Արդյունաբերական արտադրանքի անօրինական շրջանառության դեմ պայքարը այն մեծ աշխատանքի մասն է, որ մենք իրականացնում ենք մեր երկրներում՝ բարելավելու գործարար միջավայրը:
Արդյունաբերության և առևտրի ոլորտում փոխգործակցության հարցերը հայ-ռուսական միջպետական օրակարգի կարևոր բաղադրիչն են, ուստի Ձեր այցը մենք կարևորում ենք նաև այդ տեսանկյունից և ուրախ ենք քննարկելու հիշյալ ոլորտում երկկողմ հարաբերությունների զարգացման ներուժն ու հնարավորությունները»,-ՌԴ նախարարի հետ հանդիպմանն ասել է Սերժ Սարգսյանը:
Նախարար Դենիս Մանտուրովը «Անտիկոնտրաֆակտ» համաժողովի շրջանակներում քննարկվող հարցերը և դրանց տրվող լուծումները կարևորել է ցանկացած երկրի, այդ թվում՝ զարգացած երկրների տնտեսությունների համար և շնորհակալություն հայտնել Հայաստանում 4-րդ միջազգային համաժողովը բարձր մակարդակով հյուրընկալելու համար:
Զրուցակիցները քննարկել են երկկողմ առևտրատնտեսական կապերի սերտացմանը և փոխգործակցության խորացմանը վերաբերող հարցեր:

Президент принял министра промышленности и торговли РФ
Президент Серж Саргсян сегодня принял прибывшего в Армению для участия в 4-ом международном форуме "Антиконтрафакт-2016" министра промышленности и торговли Российской Федерации Дениса Мантурова.
Президент подчеркнул важность мероприятия, которое проводится под девизом "Противодействие незаконному обороту товаров на пространстве ЕАЭС: реальность и перспективы". Серж Саргсян счёл его необходимым и полезным, подчеркнув, что форум является очень хорошей площадкой для диалога представителей руководства государств-членов ЕАЭС, общественности, академических кругов и делового сообщества.
"Борьба с незаконным оборотом промышленной продукции - часть той большой работы, которую мы выполняем в наших странах для улучшения предпринимательской среды, потому мы придаём большое значение Вашему визиту также с этой точки зрения и рады обсудить потенциал и возможности развития двусторонних отношений в упомянутой сфере", - сказал Президент РА на встрече с министром РФ.
Министр Денис Мантуров подчеркнул важность обсуждавшихся в рамках форума "Антиконтрафакт" вопросов их решения для любой страны, в том числе, для экономик развитых стран и выразил благодарность за проведение в Армении 4-го международного форума на высоком уровне.
Собеседники обсудили вопросы, касающиеся упрочения двусторонних торгово-экономических связей и углубления сотрудничества.